Nowe otwarcie w polskiej polityce? Obecni m.in. Kwaśniewski i Cimoszewicz

10.11.2012 20:57
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

O otwarcie polskiej sceny politycznej na nowe ugrupowania, gdyż obecny system partyjny hamuje rozwój kraju - apelowano podczas sobotniego spotkania Partii Demokratycznej. Uczestniczył w nim Aleksander Kwaśniewski. A Lech Wałęsa wystosował do zgromadzonych list.
W imprezie nazwanej "Nowe Otwarcie Partii Demokratycznej", która odbyła się w jednym z warszawskich hoteli, wzięli udział m.in.: poseł PO Marcin Święcicki, poseł SLD Ryszard Kalisz, senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz, szef OPZZ Jan Guz, Andrzej Wielowieyski, Janusz Onyszkiewicz i Izabella Cywińska.

Gościem specjalnym był b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, a b. prezydent Lech Wałęsa skierował do uczestników list.

- Budujemy Partię Demokratyczną nie dla siebie - mówił szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński, otwierając spotkanie. Przekonywał, że PD jest Polsce potrzebna, a jej zadaniem jest opisanie standardów skutecznego państwa. - Do tego musimy zebrać ludzi z autorytetem z rozmaitych stron naszego kraju.

Musimy odbudować filozofię "okrągłego stołu", nie wstydzić się tej filozofii - podkreślił.

"Polska potrzebuje 'zmiany warty' na scenie politycznej"

Jak tłumaczył, zamierza też przyciągnąć do PD młodych, dobrze wykształconych ludzi, którzy chcą być politycznie aktywni, jednak funkcjonujący w Polsce system partyjny do tej pory ich do tego zniechęcał. Zdaniem Celińskiego najsilniejszym hamulcem rozwoju naszego kraju jest system partyjny. - Partie zamknęły się w sobie, stały się biurami zatrudnienia - ocenił.

Jak mówił, Polska potrzebuje "zmiany warty" na scenie politycznej. - Większość z nas to są siwe głowy, większość z nas w czynnej polityce udziału brać nie będzie, większość z nas niech się nie wybiera do parlamentu - zwrócił się do zgromadzonych przedstawicieli i sympatyków PD.

- Zbudowaliśmy dom, daliśmy Polsce pokój i wolność. Ale to nie jest przepustka do rządzenia. Urządzać ten dom powinni ci, którzy będą w nim mieszkać, 30- i 40-latkowie - konkludował.

Celiński zapowiedział, że w kolejnych miesiącach będą organizowane debaty programowe PD; pierwsza ma się odbyć jeszcze w listopadzie.

Wałęsa: Jestem zwolennikiem łamania monopoli

Były prezydent Lech Wałęsa skierował do uczestników spotkania list, w którym napisał m.in., że "Polska potrzebuje demokratów". - Głęboko wierzę, że wasze spojrzenie zarówno doświadczonych działaczy, jak i ludzi młodych, chcących budować Polskę nowoczesną (...), stanowi wielką wartość - napisał Wałęsa. Dodał, że był i jest nadal zwolennikiem łamania monopoli na scenie politycznej.

Kwaśniewski ocenił, że Polsce potrzebne są wartości reprezentowane przez takie środowiska jak Partia Demokratyczna. Życzył jej politykom, by zdołali przełamać obecny impas i w przyszłości aktywniej uczestniczyć w życiu publicznym.

Kwaśniewski: Polska potrzebuje nowych ugrupowań politycznych

Według Kwaśniewskiego w Polsce należy zmienić prawo dotyczące systemu partyjnego, tak aby otworzyć scenę polityczną na nowe ugrupowania. Uważa, że z odpowiednią inicjatywą powinien wyjść prezydent Bronisław Komorowski.

Postulował też reformę systemu sprawiedliwości w celu zlikwidowania przewlekłości postępowań i reformę edukacji, która "kształtowałaby młodych Polaków dla Europy, dla konkurencyjności i innowacyjności".

Cimoszewicz za wzmocnieniem integracji UE

Senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz podkreślił, że w obliczu globalizacji konieczne jest wspólne działanie państw UE, bo w pojedynkę żadne nie jest w stanie sprostać wyzwaniom współczesności. Opowiedział się za wzmocnieniem integracji UE, m.in. w kwestii polityki zagranicznej. Jak zauważył, Unia nadal nie ma wspólnej polityki wobec Chin czy Indii, a w tych obszarach nadal dominują polityki narodowe i partykularne interesy państw.

Partia Demokratyczna powstała w 2005 roku z przekształcenia Unii Wolności.

Zobacz także
Komentarze (320)
Nowe otwarcie w polskiej polityce? Obecni m.in. Kwaśniewski i Cimoszewicz
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 289 razy 245

  Niechby wreszcie przyszedł ten trzeci. Nie musi być bogaty ani przystojny, ale niech będzie mądry i do bólu uczciwy. Ale czy taki jest?...

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 181 razy 153

  Dopóki nie zmienią systemu finansowania partii na taki, że ludzie co roku będą mogli przekazać swoje "kupony" dowolnej partii, dopóki nie pozwolą na podpisywanie list poparcia przez Internet (lub znacząco wydłużą czas zbiórki podpisów z faktycznych 10 dni do np. 30), dopóki nie zaczną zapraszać do telewizji inne mordy niż z głównych partii - dopóty nic się nie zmieni.
  Oczywiście - nic się nie zmieni. Ludzie przy korycie nie strzelą sobie w głowę, dyć wiedzą, że emerytur nie będzie, a dzieci ich nie wykarmią.

  Arek

 • stefanek-miau12

  Oceniono 156 razy 62

  Witam;
  Wszystko tylko NIE sekta małego, zakłamanego hipokryty, robiącego wodę z
  mózgów Polakom.

 • grzerysz

  Oceniono 46 razy 34

  Jest rzeczą nieprawdopodobnie poniżającą, że obywatele dużego kraju europejskiego aspirującego do odgrywania czołowej roli w polityce międzynarodowej mogą wybierać w wyborach tylko między porażająco niekompetentnym PO (patrz m.in. nieudolni ministrowie-lizusy, "gwiazdy TV" z Joanną Muchą i Sławomirem Nowakiem na czele), kierowanym przez chorego psychicznie i oślepionego nienawiścią do każdego kto myśli inaczej PiS'em, SLD ze starym, cynicznym, przemalowanym komuchem na przedzie, "Ruchem Palikota" z pajacowatym wodzem u steru i całkowicie skorumpowanym, nieudolnym i prostackim ugrupowaniem o nazwie "Praca Swoim Ludziom".

 • konto.do.komentarzy

  Oceniono 95 razy 25

  Jakim cudem duch Unii Wolności miałby być "nowym otwarciem". Widzę same stare, zdarte nazwiska i znajome, uniowolnościowe postulaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje