Nowe otwarcie w polskiej polityce? Obecni m.in. Kwaśniewski i Cimoszewicz

10.11.2012 20:57
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

O otwarcie polskiej sceny politycznej na nowe ugrupowania, gdyż obecny system partyjny hamuje rozwój kraju - apelowano podczas sobotniego spotkania Partii Demokratycznej. Uczestniczył w nim Aleksander Kwaśniewski. A Lech Wałęsa wystosował do zgromadzonych list.
W imprezie nazwanej "Nowe Otwarcie Partii Demokratycznej", która odbyła się w jednym z warszawskich hoteli, wzięli udział m.in.: poseł PO Marcin Święcicki, poseł SLD Ryszard Kalisz, senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz, szef OPZZ Jan Guz, Andrzej Wielowieyski, Janusz Onyszkiewicz i Izabella Cywińska.

Gościem specjalnym był b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, a b. prezydent Lech Wałęsa skierował do uczestników list.

- Budujemy Partię Demokratyczną nie dla siebie - mówił szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński, otwierając spotkanie. Przekonywał, że PD jest Polsce potrzebna, a jej zadaniem jest opisanie standardów skutecznego państwa. - Do tego musimy zebrać ludzi z autorytetem z rozmaitych stron naszego kraju.

Musimy odbudować filozofię "okrągłego stołu", nie wstydzić się tej filozofii - podkreślił.

"Polska potrzebuje 'zmiany warty' na scenie politycznej"

Jak tłumaczył, zamierza też przyciągnąć do PD młodych, dobrze wykształconych ludzi, którzy chcą być politycznie aktywni, jednak funkcjonujący w Polsce system partyjny do tej pory ich do tego zniechęcał. Zdaniem Celińskiego najsilniejszym hamulcem rozwoju naszego kraju jest system partyjny. - Partie zamknęły się w sobie, stały się biurami zatrudnienia - ocenił.

Jak mówił, Polska potrzebuje "zmiany warty" na scenie politycznej. - Większość z nas to są siwe głowy, większość z nas w czynnej polityce udziału brać nie będzie, większość z nas niech się nie wybiera do parlamentu - zwrócił się do zgromadzonych przedstawicieli i sympatyków PD.

- Zbudowaliśmy dom, daliśmy Polsce pokój i wolność. Ale to nie jest przepustka do rządzenia. Urządzać ten dom powinni ci, którzy będą w nim mieszkać, 30- i 40-latkowie - konkludował.

Celiński zapowiedział, że w kolejnych miesiącach będą organizowane debaty programowe PD; pierwsza ma się odbyć jeszcze w listopadzie.

Wałęsa: Jestem zwolennikiem łamania monopoli

Były prezydent Lech Wałęsa skierował do uczestników spotkania list, w którym napisał m.in., że "Polska potrzebuje demokratów". - Głęboko wierzę, że wasze spojrzenie zarówno doświadczonych działaczy, jak i ludzi młodych, chcących budować Polskę nowoczesną (...), stanowi wielką wartość - napisał Wałęsa. Dodał, że był i jest nadal zwolennikiem łamania monopoli na scenie politycznej.

Kwaśniewski ocenił, że Polsce potrzebne są wartości reprezentowane przez takie środowiska jak Partia Demokratyczna. Życzył jej politykom, by zdołali przełamać obecny impas i w przyszłości aktywniej uczestniczyć w życiu publicznym.

Kwaśniewski: Polska potrzebuje nowych ugrupowań politycznych

Według Kwaśniewskiego w Polsce należy zmienić prawo dotyczące systemu partyjnego, tak aby otworzyć scenę polityczną na nowe ugrupowania. Uważa, że z odpowiednią inicjatywą powinien wyjść prezydent Bronisław Komorowski.

Postulował też reformę systemu sprawiedliwości w celu zlikwidowania przewlekłości postępowań i reformę edukacji, która "kształtowałaby młodych Polaków dla Europy, dla konkurencyjności i innowacyjności".

Cimoszewicz za wzmocnieniem integracji UE

Senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz podkreślił, że w obliczu globalizacji konieczne jest wspólne działanie państw UE, bo w pojedynkę żadne nie jest w stanie sprostać wyzwaniom współczesności. Opowiedział się za wzmocnieniem integracji UE, m.in. w kwestii polityki zagranicznej. Jak zauważył, Unia nadal nie ma wspólnej polityki wobec Chin czy Indii, a w tych obszarach nadal dominują polityki narodowe i partykularne interesy państw.

Partia Demokratyczna powstała w 2005 roku z przekształcenia Unii Wolności.

Zobacz także
Komentarze (320)
Zaloguj się
 • 1stanczyk

  Oceniono 1 raz -1

  Kwaśniewski powoli pęka, Cimoszewicz próbuje jeszcze trzymać fason ale cala ta maskarada PRL-owskiego przez dziesięciolecia sprzedajnego Moskwie, gówna powoli szczęśliwie spływa już do historycznego szamba.

 • shakt

  0

  Może powinien powstać wielki sojusz małych ugrupowań, który wspólnie weźmie na siebie ciężar posprzątania bałaganu po PO, PiS i PSL.

  Partia Demokracja Bezpośrednia jest gotowa do współpracy z każdą inną siłą polityczną.

  www.db.org.pl <<----------- Sami się przekonajcie!

 • stach.sl.2

  Oceniono 4 razy 0

  A to może być bardzo ciekawa inicjatywa! Poczekamy,popatrzymy i zobaczymy!

 • dudibudi

  Oceniono 3 razy 1

  Alek z Cimoszką otwierają nowe pół litra,.... kont w USA, już nie muszą otwierać, bo je już od dawna mają.

 • amorozo.beaty

  Oceniono 3 razy 1

  BEZ WAŁĘSÓW, TUSKÓW,KACZYŃSKICH I IM PODOBNYCH.

 • filthpurger

  Oceniono 7 razy -1

  jestem pod wrazenim Cimoszewicza, ten gosc to polityk na ktorego mozna postawic, widzi to czego wiekszosc nie dostrzega. Nasza inwesycja w UE jest najlepszym co mogla sie nam przydarzyc w latach niepodleglej Polski. Tak trzymac i naprawde posuniemy kraj do przodu, brawo Wlodek
  ( nie jestem za bardzo lewicowy ale ten gosc najtrafniej ocenia nasze szanse )
  Biezaca administracja rzadowa tez niby to dostrzega, ale jak Wlodek slusznie znowu zauwazyl, Tusk jest "wypalony"i zdemotywowany, inaczej mowiac braknie mu sily i serca...

 • fordysta

  Oceniono 3 razy 3

  Te twarze i nogi z fińskimi chorobami juz BYŁY. Żle sie zapisały - i NIE SPRAWDZIŁY.
  Polske i Polaków ZDRADZIŁY. W obce WOJNY nas WPĘDZIŁY.
  Nie chcemy ŻADNYCH partii ! Pasożytów i TUCZNIKÓW wyrzucimy !

 • plorg

  Oceniono 2 razy 2

  "Nowe" - Kwaśniewski i Cimoszewicz. A jeszcze "nowsze" - Lech Wałęsa!

 • baniochlok

  Oceniono 4 razy 2

  To nie jest nowe otwarcie. To raczej pudrowanie trupa. Wygląda na to, że Kwachowi i spółce konto bankowe wysycha. Jako że pracować uczciwie nie potrafią, wolą spróbować w polityce kolejny raz zaistnieć i , po ewentualnym sukcesie wyborczym( w co wątpię), z "państwowego " czerpać korzyści. Cwaniaki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje