Kaczyński: Państwo może mieć flagę. Nie oznacza to, że jest wolne

"Państwo może istnieć na mapie, mieć flagę, godło i hymny, ale to wcale nie oznacza, że jest ono wolne czy niepodległe" - napisał Jarosław Kaczyński w portalu wPolityce.pl. Jego zdaniem "bez własnego ośrodka władzy, dyspozycji politycznej, który reguluje nasze sprawy, nie ma niepodległości, a peryferyzacja jest nieunikniona".
Zdaniem Kaczyńskiego w Polsce wciąż zauważalne są pozostałości po dawnym systemie. "Są to relacje ze Wschodem, konstruowane na warunkach w oczywisty sposób nierównoprawnych. Relacje z Zachodem, w szczególności z Niemcami, gdzie nie widzimy symetrii, partnerskich, równych stosunków. To jest również, a może przede wszystkim miejsce Polski w Unii Europejskiej, które obecnie w dużej mierze jest odbiciem relacji z Niemcami" - napisał.

Według Kaczyńskiego "dziś niepodległość i wolność (to) mądra polityka w Unii, mądra polityka wobec naszych sąsiadów, to jest droga do 'bycia wolnym'. Polska potrzebuje dziś polityki mądrości i odwagi. Polityki bez kompleksów, prowadzonej z wysoko uniesioną głową, w głębokim przekonaniu o swojej racji i wartości".

Kaczyński uważa, że "wolność, suwerenność, niepodległość jest jedyną szansą na to, żeby Polacy - te konkretne, żyjące dziś pokolenia, może nie moje, ale młodsze na pewno - mogły mieć pełne przekonanie, że żyją w takich samych warunkach jak inni europejscy sąsiedzi. W świecie dobrobytu, porządku, infrastruktury czy służby zdrowia na odpowiednim poziomie. W kraju, gdzie mogą realizować własne marzenia, aspiracje. Gdzie mogą się uczyć, pracować, zakładać rodzinny i być szczęśliwi w poczuciu, że nic nie tracą, że mają takie same szansę i możliwości jak inni Europejczycy".

"Potrzebujemy dziś wspólnoty, poczucia nieskrępowanej przynależności. Budowanie tej wspólnoty musi odbywać się poprzez szkołę, media, poprzez to wszystko, co tę wspólnotę tworzy. Nikt nie rodzi się Polakiem, Niemcem czy Hiszpanem. Obywatelem stajemy się przez wychowanie. Poczucie wspólnoty buduje się każdego dnia. W tych małych codziennych zajęciach ukryta jest nasza tożsamość, pamięć, ale i nasza przyszłość. Siła tkwi w wierze, w historii, w prawdzie i przekonaniu o własnej wartości" - napisał Kaczyński.

Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz na konferencji po doniesieniach 'Rzeczpospolitej' o trotylu we wraku Tupolewa Sondaż. "Trotyl nie wysadził sceny politycznej". PO wyraźnie przed PiS
 • Zbigniew Brzeziński Brzeziński: Rosji zależy, by Smoleńsk dzielił Polaków, ale te bzdury o zamachu? Wstrętne
Komentarze (357)
Kaczyński: Państwo może mieć flagę. Nie oznacza to, że jest wolne
Zaloguj się
 • litrahalf

  Oceniono 513 razy 459

  Ten polityczny karzeł myśli, że jak wejdzie na trybunę, jak ujrzą jego imperialną postać, jak wrzasnie swoim potężnym głosem i pogrozi mocarną pięścią to Europa, Rosja itd uklękną przed jego majestatem. Niestety wrzeszczący kurdupel nie jest groźny, jest śmieszny tak jak śmieszni byli u władzy on i jego braciszek.

 • adawlo221

  Oceniono 275 razy 253

  gdzie się taka wsza wylęgnie.Bredzi i szczuje

 • ajatuse

  Oceniono 258 razy 242

  pajac polski

 • blackpartizan

  Oceniono 44 razy 40

  Prezes może mieć głowę. Nie oznacza to, że ma rozum.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje