Szef BBC podał się do dymisji. Znany polityk zamieszany w aferę pedofilską?

10.11.2012 19:41
Dyrektor generalny BBC George Entwistle

Dyrektor generalny BBC George Entwistle (Fot. OLIVIA HARRIS Reuters)

Dyrektor generalny BBC George Entwistle podał się dziś do dymisji. Wcześniej przyznał, że telewizja ta nie powinna była nadawać materiału, niesłusznie sugerującego udział znanego polityka w aferze pedofilskiej. Entwistle nie ukrywał, że sprawa ta jeszcze nadszarpnęła zaufanie do BBC.
6 listopada, po emisji owego programu, szefowa brytyjskiego MSW Theresa May zapowiadała w Izbie Gmin dochodzenie mające wyjaśnić, czy wysoko postawiony polityk Partii Konserwatywnej z okresu rządów Margaret Thatcher był zamieszany w skandal pedofilski w domu dziecka w północnej Walii.

Skandal badano podczas pierwszego dochodzenia walijskiej policji z 1991 r., które zakończyło się siedmioma wyrokami skazującymi wobec pracowników domu dziecka w Bryn Estyn. Następnie specjalne dochodzenie pod przewodnictwem sędziego Ronalda Waterhouse'a zaowocowało 72 zaleceniami zwiększającymi ochronę niepełnoletnich sierot oraz wypłatą odszkodowań dla pokrzywdzonych.

Były wychowanek oskarża, a potem przyznaje: Pomyliłem się

W programie nadanym przez BBC 2 listopada jeden z byłych wychowanków Bryn Estyn, ofiara uprawianego tam procederu, Steve Messham obciążył zarzutami niewymienionego z nazwiska polityka rządzącej wówczas partii konserwatywnej, blisko związanego z byłą premier Margaret Thatcher (1979-90). Twierdził, że wcześniejsze dochodzenie nie wyjaśniło tego wątku, ponieważ miało zbyt ograniczony zakres.

W internecie sprawa wywołała wielkie poruszenie, a owego polityka, którego Messham nie wymienił z nazwiska, zaczęto identyfikować jako Alistaira McAlpine'a, zasiadającego w Izbie Lordów. W piątek McAlpine zaprzeczył, jakoby miał cokolwiek wspólnego z aferą pedofilską, i zagroził sądem tym, którzy będą tak twierdzić.

Messham przyznał wtedy, że pomylił się co do tożsamości mężczyzny, który go molestował, i przeprosił Alistaira McAlpine'a. BBC znalazła się w ogniu krytyki za nadanie materiału z nieprawdziwymi zarzutami wobec polityka.

Szef BBC: Film był z gruntu błędny

- Nie powinniśmy byli nadawać filmu, który był tak z gruntu błędny. To, co się stało, jest absolutnie nie do przyjęcia - powiedział dziś Entwistle w radiu BBC.

W ocenie komentatorów skandal związany z Bryn Estyn odżył z powodu rozgłosu towarzyszącego ujawnionym niedawno przestępstwom seksualnym seryjnego pedofila Jimmy'ego Savile'a, zmarłego w ub.r. showmana BBC. Skandal ten - twierdzą publicyści - ośmielił inne osoby, które czują, że nie zadośćuczyniono im za poniesione krzywdy.

Sprawa Savile'a poważnie nadszarpnęła reputację BBC, gdy okazało się, że pod koniec 2011 roku stacja ta postanowiła nie nadawać własnego materiału o zarzutach wobec showmana.

BBC przeprosiła i wdrożyła wewnętrzne śledztwo mające ustalić m.in. przyczyny wstrzymania programu poświęconego molestowaniu nieletnich przez Jimmy'ego Savile'a.

Zobacz także
Komentarze (20)
Szef BBC podał się do dymisji. Znany polityk zamieszany w aferę pedofilską?
Zaloguj się
 • bro2001

  Oceniono 39 razy 35

  Dziwne!
  Szef medium, ktore nadalo audycje z nieprawdziwymi zarzutami podaje sie do dymisji.
  Nie twierdzi, ze mial racje.
  Nie twierdzi, ze na swiadka wywierany byl polityczny nacisk.
  Nie utrzymuje, ze wszyscy dokola to lemingi.
  Zwyczajnie oswiadczyl, ze rzecz nie powinna byla sie ukazac i odchodzi.
  Dziwne!

 • mieetek

  Oceniono 7 razy 7

  Tak samo po latach ukręcili łeb aferze po O.peration Ore. Dwóch polityków rządu Blaira było zamieszanych. Blair zatrzymał publikację ich nazwisk powołując się na stan wojny z Irakiem.
  Po latach zrobili śledztwo mówiące o błędnych metodach w tamtym śledztwie. Normalka że w normalnym kraju politycy są nietykalni. To nie Ukraina.

 • 1wolnapolska

  Oceniono 8 razy 6

  W koncu sie wydalo gdzie jest najwieksze gniazdo pedofilstwa w Europie.

 • senior2244

  Oceniono 3 razy 3

  Mam nadzieję że ludzie z Rzepy przeczytali tą informację i teraz już wiedzą kto ma honor.

 • mirek11768

  Oceniono 3 razy 3

  Jednak są standardy ,które trzeba przestrzegać . Nikt nie zrobił konferencji , nie szukał winnych. poprostu - niesprawdzona informacja poszła i okazała się nieprawdą . Dziwne jarek co ?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 3

  Alistair McAlpine NIE zasiada w Izbie Lordow, ma tylko dozywotni tytul - musial ustapic w 2010 ze wzgledu na swoj 'zagraniczny' status i fakt, ze w zwiazku z tym podatkow w UK by nie placil.
  To zreszta kawal SOB i - mimo 3 zon - pedofilia u tego starego cwaniaka zupelnie, ale zupelnie by mnie nie zdziwila.:)
  Jego przynaleznosc do Torysow tez palcem na wodzie pisana: to jest wykopywany z partii, top sie na nia obraza, to powraca na warackich papierach, to ponownie wstepuje.... Szkoda, ze go IRA w Brighton nie zalatwila, bo Torysi takiego gowna nie potrzebyja (to paranoiczny wrog Haque'a - tylko diabli i ta stara skleroza wie czemu)

 • alexy-dwa

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce zjawisko pedofilii występuje najczęściej wśród przedstawicieli kościoła rzymskokatolickiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje