Nieoficjalnie: Ordery Orła Białego dla Daviesa, Buzka i Strzembosza

10.11.2012 18:51
Order Orła Białego

Order Orła Białego (Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

Najwyższe polskie odznaczenia - Ordery Orła Białego - otrzymają w niedzielę 11 listopada brytyjski historyk Norman Davies, prof. Jerzy Buzek oraz b. wiceminister sprawiedliwości i b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Pałacu Prezydenckim.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, w tym Orderów Orła Białego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się w niedzielę rano w Pałacu Prezydenckim.

Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972). Praca ta została wydana w Polsce po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu, potem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w 1997; wznowiona została w 2006 i 2011 r. W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko" (Historia Polski w dwóch tomach), "Serce Europy" (Krótka Historia Polski), "Europa", "Mikrokosmos" (historia Wrocławia) czy "Powstanie '44" (o Powstaniu Warszawskim).

Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a później pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Opinia publiczna poznała jego nazwisko w 1997 r. - po zwycięskich dla Akcji Wyborczej Solidarność wyborach parlamentarnych. Nieznany szerzej działacz "S" został wówczas desygnowany na premiera. Choć wielu nie wróżyło mu długiego stażu na tym stanowisku, jako pierwszy premier po 1989 r. piastował je przez pełną kadencję - do 2001 r. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

W styczniu 1999 r. został szefem Ruchu Społecznego AWS. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do PE, startując z listy PO. Zagłosowało na niego wówczas ponad 173 tys. osób, co oznaczało najlepszy wynik w kraju. W 2009 r. z ramienia PO po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego, także uzyskując najwyższe poparcie w skali kraju - 400 tys. głosów. W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zdobywając 555 spośród 644 ważnych głosów i stając się pierwszym przewodniczącym z państw byłego bloku wschodniego. Funkcję tę pełnił do stycznia 2012 roku.

Profesor Adam Strzembosz urodził się w Warszawie - prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998. Z urzędu pełnił również funkcję przewodniczącego Trybunału Stanu.

Po 1980 r. był zaangażowany w organizację niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Został wybrany do prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", przewodniczył Komisji Zakładowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, a ponadto wszedł w skład Zarządu Regionu "Mazowsze". Był też delegatem na I Zjazd NSZZ "Solidarność", gdzie został wybrany do Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Pozbawiony możliwości wykonywania zawodu sędziego w stanie wojennym, po latach oddając hołd innym sędziom, poświęcił im jedną ze swoich publikacji "Sędziowie warszawscy w okresie próby 1981-1988".

Order Orła Białego to najwyższy order RP, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Nadawanie Orderu Orła Białego po II wojnie światowej wznowiono w kraju po wejściu w życie ustawy z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach. W 1993 roku Orderem Orła Białego jako pierwszy w powojennej Polsce odznaczony został papież Jan Paweł II.

Zobacz także
Komentarze (239)
Nieoficjalnie: Ordery Orła Białego dla Daviesa, Buzka i Strzembosza
Zaloguj się
 • sprzedanyzamlodu

  Oceniono 339 razy 119

  Buzek - osobnik bez zasad i bez poglądów. Dobry na każde miejsce i każdą okazję.
  Buzek - "sprywatyzował", czyli sprzedał PAŃSTWEJ obcej firmie zmodernizowaną za pieniądze polskiego podatnika Telekomunikację Polską. I to Francuzi mogli przystąpić - jak to wyraża inny sprzedawczyk, niejaki Balcerowicz - do maksymalizacji zysków bez żadnych nakładów własnych. Razem z TP sprzedał monopol telekomunikacyjny na Polskę.
  Buzek - rozpoczął sprzedaż PZU - wysoce dochodowej firmy, mającej w tamtym czasie 70% rynku ubezpieczeń w Polsce
  Buzek - wprowadził 4 "reformy" rujnujące kraj, a wśród nich "reformę emerytalną" na polecenie Banku Światowego. "Reforma" ta dała miliardy zł obcym instytucjom finansowym bez żadnego nakładów własnych i bez ryzyka. Do tej pory OFE wyciągnęły z Polski - ZA NIC - ok. 35 mld zł.
  BUZEK - zasłuzył na to , by zgnić w więzieniu, a dostanie najwyższe odznaczenie RP.
  Oto znak czasu "wolnej Polski" !!!

 • jodlo

  Oceniono 137 razy 89

  Przypomnę. Adam Strzmbosz na początku lat 90-tych ( I Prezes Sądu Najwyższego) był zdecydowanym przeciwnikiem weryfikacji sędziów. Twierdził, że "środowisko samo się oczyści". Dzisiaj śmialo możemy powiedzieć, że był to powazny błąd. Niestety, zasłużony w innych wymiarach, Adam Strzembosz zatrzymał sądownictwo polskie na epoce Andrejewa.

 • adremik

  Oceniono 152 razy 74

  Co do Buzka - WSTYD, WSTYD, WSTYD, panie prezydencie Komorowski !!!!!!!!

 • dziadekjam

  Oceniono 157 razy 71

  Skoro Order Orła Białego ma otrzymać łoBuzek, to siłą rzeczy należy on się też Marianowi "pięknemu" Krzaklewskiemu za kierowanie łoBuzkiem z "tylnego siedzenia". Nawet do Parlamentu Europejskiego łoBuzek chciał przemycić Maryjana, ale wyborcy z Podkarpacia nie dali się na to nabrać.
  ŁoBuzkowi należy się raczej jakieś rosyjskie lub niemieckie odznaczenie za zablokowanie budowy drugiej nitki Rurociągu Jamalskiego w Polsce, co skutkowało budową Nord Stream i zmarginalizowanie roli Polski w tranzycie gazu na Zachód. Za to dostał, popierany przez Niemcy, stanowisko Przewodniczącego PE.

 • dziadekjam

  Oceniono 148 razy 56

  Skoro łoBuzkowi, to i Marianowi "Pięknemu" Krzaklewskiemu za kierowanie "premierem" z "tylnego siedzenia"....

 • cztery44442

  Oceniono 93 razy 55

  Profesor Jerzy Buzek piastując urząd premiera wprowadził reformy: OFE, Kasy chorych itd... / w sumie cztery/ Te reformy w dużym stopniu przyczyniły się do zadłużenia Polski. Zatem z pewnością pan profesor Buzek jest wart najwyższego odznaczenia polskiego, mam tylko wątpliwości, czy społeczeństwo polskie też tak uważa? mam na myśli reformy.

 • far_far_away

  Oceniono 148 razy 44

  Z tym orderem orła to powinno się skończyć na Janie Pawle II.
  Dalej to tylko kabarecik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje