Nieoficjalnie: Ordery Orła Białego dla Daviesa, Buzka i Strzembosza

10.11.2012 18:51
Order Orła Białego

Order Orła Białego (Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

Najwyższe polskie odznaczenia - Ordery Orła Białego - otrzymają w niedzielę 11 listopada brytyjski historyk Norman Davies, prof. Jerzy Buzek oraz b. wiceminister sprawiedliwości i b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Pałacu Prezydenckim.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, w tym Orderów Orła Białego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się w niedzielę rano w Pałacu Prezydenckim.

Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972). Praca ta została wydana w Polsce po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu, potem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w 1997; wznowiona została w 2006 i 2011 r. W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko" (Historia Polski w dwóch tomach), "Serce Europy" (Krótka Historia Polski), "Europa", "Mikrokosmos" (historia Wrocławia) czy "Powstanie '44" (o Powstaniu Warszawskim).

Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a później pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Opinia publiczna poznała jego nazwisko w 1997 r. - po zwycięskich dla Akcji Wyborczej Solidarność wyborach parlamentarnych. Nieznany szerzej działacz "S" został wówczas desygnowany na premiera. Choć wielu nie wróżyło mu długiego stażu na tym stanowisku, jako pierwszy premier po 1989 r. piastował je przez pełną kadencję - do 2001 r. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

W styczniu 1999 r. został szefem Ruchu Społecznego AWS. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do PE, startując z listy PO. Zagłosowało na niego wówczas ponad 173 tys. osób, co oznaczało najlepszy wynik w kraju. W 2009 r. z ramienia PO po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego, także uzyskując najwyższe poparcie w skali kraju - 400 tys. głosów. W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zdobywając 555 spośród 644 ważnych głosów i stając się pierwszym przewodniczącym z państw byłego bloku wschodniego. Funkcję tę pełnił do stycznia 2012 roku.

Profesor Adam Strzembosz urodził się w Warszawie - prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998. Z urzędu pełnił również funkcję przewodniczącego Trybunału Stanu.

Po 1980 r. był zaangażowany w organizację niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Został wybrany do prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", przewodniczył Komisji Zakładowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, a ponadto wszedł w skład Zarządu Regionu "Mazowsze". Był też delegatem na I Zjazd NSZZ "Solidarność", gdzie został wybrany do Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Pozbawiony możliwości wykonywania zawodu sędziego w stanie wojennym, po latach oddając hołd innym sędziom, poświęcił im jedną ze swoich publikacji "Sędziowie warszawscy w okresie próby 1981-1988".

Order Orła Białego to najwyższy order RP, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Nadawanie Orderu Orła Białego po II wojnie światowej wznowiono w kraju po wejściu w życie ustawy z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach. W 1993 roku Orderem Orła Białego jako pierwszy w powojennej Polsce odznaczony został papież Jan Paweł II.

Zobacz także
Komentarze (239)
Zaloguj się
 • pendrek_wyrzutek

  0

  juliu: "jedynym duchownym był podwładny ruskiego patriarchy - zwierzchnik polskiego Prawosławia. Skandal!!!!!!!!"

  Polski Kościół Prawosławny jest w pełni autokefaliczny, nie podlega zatem ani patriarsze Moskwy ani
  Konstantynopola.

 • zenblue1

  Oceniono 3 razy 1

  A Kiszczak ma już dość orderów ???

 • juliu

  0

  Polska bliżej Białorusi i Rosji????? Nie było głowy Kościoła Katolickiego, a jedynym duchownym był podwładny ruskiego patriarchy - zwierzchnik polskiego Prawosławia. Skandal!!!!!!!!

 • ergosumek

  Oceniono 3 razy 3

  Na allegro Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za niewygórowaną cenę 9,51 zł, z dostawą 16,31 zł...
  O tempora, o mores!

 • baby1

  Oceniono 3 razy 3

  Buzek? Najbardziej nieudany premier po 1989 roku. Jakie są skutki jego "reform"?

 • drozd215

  Oceniono 3 razy 3

  Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych.
  -------------
  "brytyjski historyk Norman Davies," - to rzeczywiście najwyższej rangi przedstawiciel obcego państwa?

 • antipasti60

  Oceniono 3 razy 3

  Komorowski wręczy Order Orła Białego Strzemboszowi i Buzkowi.
  Jak to mówią: ku..wa ku..wie łba nie urwie.
  Co do Davisa :no objection.

 • alisci

  Oceniono 4 razy 4

  Wszyscy zasługują co najwyżej na małe bombonierki MERCI. W żadnym razie na OOB.
  Buzek, gdy był premierem, kompletnie nie kontrolował rządu. Skończył w niesławie z dziurą-niespodzianką w budżecie.
  Historyk brytyjski?.. Trudno nawet skomentować rozważania OOB dla tego pana. Bombonierka to max na co zasłużył wykonując swoją pracę.
  Strzembosz? Wiem o nim tylko tyle, że startował w wyborach prezydenckich.

 • zagonczyk_jaremy

  Oceniono 3 razy 3

  Order Orła Białego nadawano już zdrajcom i szumowinom.
  Nie udało się jednak splugawić tego odznaczenia i nie uda.
  Co najwyżej, jakiś czas po takich "nadaniach",
  wybuchały powstania.
  Wkrótce wybuchnie kolejne ......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje