Antyfaszyści zablokowali neonazistów we Frankfurcie

Antyfaszyści zablokowali faszystów we Frankfurcie

Antyfaszyści zablokowali faszystów we Frankfurcie (Fot. Marcin Krzemiński / TOK FM)

Członkowie niemieckiego ruchu antyfaszystowskiego we Frankfurcie na Odrą razem ze swymi polskimi kolegami blokowali antyeuropejski i antypolski marsz Narodowodemokratycznej Partii Niemiec. Na miejscu jest policja. Nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów.
Policjanci rozdzielili uczestników obu kilkudziesięcioosobowych demonstracji. Dzieliło je kilkaset metrów. Było spokojnie. Reporter TOK FM mówił wręcz o "piknikowej atmosferze". - Antyfaszyści mają samochód z głośnikami, słuchają muzyki. Podobna atmosfera jest na manifestacji NPD - relacjonował Marcin Krzemiński.

Protest NPD ma antyeuropejski i antypolski charakter. "Najpierw wbrew woli większości obywateli zniesiono kontrole na granicach. Teraz ponosimy skutki tego błędu" - piszą skrajni prawicowcy z brandenburskiego oddziału niemieckiej partii NPD w ulotce opublikowanej na swojej stronie internetowej.

Neofaszyści wyliczają: po zniesieniu kontroli liczba kradzieży samochodów wzrosła o 250 proc. Według NPD wzrosła też liczba włamań do mieszkań, a działalność "przestępczych band i międzynarodowych sieci handlu narkotykami" na niemiecko-polskim i niemiecko-czeskim pograniczu kwitnie. Przywołują słowa Nicolasa Sarkozy'ego, który uznał otwarcie granic za zbyt pospieszne.

Wśród winnych NPD wskazuje nielegalnych imigrantów. "To zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego Niemiec" - piszą prawicowcy. Żądają wyjścia Niemiec z Unii Europejskiej, przywrócenia kontroli na granicach i wyrzucenia obcokrajowców, którzy popełnili przestępstwa. Narodowodemokratyczna Partia Niemiec jeszcze nigdy nie dostała się do Bundestagu. Zdarza się jednak, że przedstawiciele partii zasiadali w Landstagach, tak jak ostatnio w Saksonii.

Nie ma miejsca dla nazistów

Przemarsz neonazistów blokują działacze niemieckiej Antify. Do blokady antyfaszyści nawoływali na stronie internetowej "Nie ma miejsca dla nazistów".

- Już nieraz w przeszłości NPD rozpowszechniała antypolskie, antyeuropejskie i rasistowskie hasła - czytamy w manifeście zamieszczonym w witrynie internetowej. Antyfaszyści zapowiadali, że nie pozwolą przejść demonstracji NPD ulicami przygranicznego Frankfurtu.

Blokady mają być dowodem ponadgranicznej solidarności graniczących ze sobą niemieckiego Frankfurtu i polskich Słubic. Organizatorzy antyfaszystowskich blokad cytują w oświadczeniu słowa polskiego weterana II wojny światowej, członka Batalionów Chłopskich, Jana Paciejewskiego ze Słubic: "Wspieram ruch antyfaszystowski, bo straciłem przez faszystów ponad 16 osób z rodziny. Ważne, żeby walka była kontynuowana, tak przez Polaków, jak i przez Niemców, by historia się nie powtórzyła".

- Działamy też po to, by walka członków polskiego ruchu oporu, którzy oswobodzili wielu ludzi z niemieckich obozów koncentracyjnych, nie poszła na marne - wtóruje mu Janek Lassau, rzecznik związku Kein Ort für Nazis Frankfurt (Oder).

To nie pierwsza wspólna inicjatywa

To nie pierwsza taka inicjatywa. Jeszcze w marcu tego roku sojusz masowymi blokadami we Frankfurcie zapobiegł przemarszowi neonazistów ulicami miasta. Z kolei polskie Porozumienie 11 Listopada nawołuje, by nie godzić się także na przemarsze skrajnej prawicy w Polsce 11 listopada (marsz NOP we Wrocławiu i marsz ONR i MW w Warszawie).

Zobacz także
 • Fragment ulotki wzywającej do udziału w marszu Niemiecka Antifa: zablokujemy antyeuropejski i antypolski marsz neonazistów
 • Członkowie NPD na ulicach Hamburga Kraje związkowe chcą delegalizacji NPD nawet wbrew rządowi. "Jej ideologia to karma duchowa morderców"
Komentarze (44)
Antyfaszyści zablokowali neonazistów we Frankfurcie
Zaloguj się
 • szats69

  Oceniono 125 razy 89

  Właśnie dlatego jeśli tylko jakiekolwiek organizacje ogólnie pisząc faszyzujące wychodzą na ulice to trzeba przynajmniej pokazać, że nie ma już dzisiaj zgody na te zamierzchłe idee protestując gdzieś obok - nie pójść przekaz, że to normalne i nikomu nie przeszkadza. Trzeba pokazać, że nie jest to jedyny, słuszny model patriotyzmu - na szczęście prezydent to dobrze w tym roku rozegrał. Trzeba pokazać, że onr, mw czy nop nie mają monopolu na 11 listopada. Ja jako przykładowy gej, ateista, lewak też jestem Polakiem i mogę być patriotą - tylko im się to w głowie nie mieści. I przez sam akt potępiana i wykluczania przez nich całych grup społecznych należy im się "no pasaran".

 • od-or

  Oceniono 33 razy 21

  Niemcy którzy powinni chwalić nazizm nienawidzą go i walczą z nim ,Polska która stosunkowo najwięcej od nazizmu ucierpiała go kreuje ,jak ci ojcowie wasi się czują którzy ginęli na frontach drugiej wojny walcząc z nazizmem.

 • piotr19730

  Oceniono 52 razy 14

  Janusz Palikot wezwał do siedzenia jutro w domu i nie uczestniczenia w żadnej z demonstracji. To ważna opinia. Można o tym przeczytać na onecie albo interii, ale gazeta woli przemilczeć. Taka mała cenzura wewnętrzna.

 • calli

  Oceniono 11 razy 7

  Dobry nazista to martwy nazista.

 • canabissativa

  Oceniono 30 razy 6

  A co nie maja racji, żeprzestępczość wzrosła odkąd otworzono granice ze wschodem? Przeciez polskie mafie podwórkowe tylko na to czekały, bo swołocz sobie nawet paszportu nie potrafiła wyrobic i jaj nie miała, zeby sie uczciwym przemytem przez zamknieta granice , zajmowac.

 • jwko

  Oceniono 12 razy 4

  Przynajmniej raz normalna wiadomość ,Niemcy walczą z Polakami i jest OK.

 • kiddynamite

  Oceniono 7 razy 3

  Widzicie Polacy w niemczech ciśniemy na inne nacje na Arabów Turków muzułmanów, chcemy się wybielić ich kosztem. Wielcy obrońcy kultury europejskiej, a Niemcy sami nas nie chcą przytaczając twarde fakty. Może lepiej się w końcu zająć własnym podwórkiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje