Skandal korupcyjny w Rosji. Irak zerwie kontrakt za 4 mld dolarów?

10.11.2012 12:42
Śmigłowiec MiG-28. Rosja chciała sprzedać kilkadziesiąt takich maszyn

Śmigłowiec MiG-28. Rosja chciała sprzedać kilkadziesiąt takich maszyn (Fot. YouTube)

Skandal w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym. Irak zerwał z Rosją kontrakt na dostawy broni wart ponad cztery miliardy dolarów. Irakijczycy zarzucają stronie rosyjskiej korupcję - taką informację przekazał mediom rzecznik irackiego rządu. Ale niedługo później resort obrony temu zaprzeczył. Z niejasnych tłumaczeń wynika, że kontraktu nie anulowano, a jedynie jest on "analizowany".
- Kontrakt został anulowany - tak mówił na początku AFP rzecznik irackiego rządu. - Kiedy Maliki [Nuri al-Maliki - iracki premier - red.] wrócił z podróży do Rosji, zaczął podejrzewać korupcję. Zdecydował się na przejrzenie całej umowy. Jest postępowanie w tej sprawie - tłumaczył. Maliki był w Moskwie miesiąc temu i przez kilka dni osobiście ustalał szczegóły umowy.

Kontrakt opiewał na kwotę 4,2 mld dolarów. Chodziło między innymi o systemy obrony przeciwlotniczej, broń ręczną i wozy bojowe. Przed realizacją umowy w Bagdadzie poinformowano, że nie dojdzie ona do skutku. - Mamy podejrzenia o korupcji ze strony rosyjskiej - cytują rosyjskie agencje wypowiedź rzecznika irackiego rządu Alego Musawi. Nie wiadomo, wobec kogo wszczęto śledztwo w tej sprawie. Bagdad nie poinformował również, czy wznowi negocjacje z Moskwą.

Na razie nieznane są szczegóły. Ambasada Rosji w Bagdadzie nie wie nic o decyzji irackich władz i nie chciała rozmawiać z dziennikarzami. "Bez komentarza" - usłyszała agencja Interfax.

Irak łagodzi stanowisko. Ale dalej oskarża Rosję o korupcję

Niedługo później konferencję zwołał p.o. minister obrony Sadun al-Dulajmi. - Jeśli istnieją jakieś podejrzenia o korupcję, biorę za nie odpowiedzialność, przed Bogiem i przed prawem. Kontrakt nie został anulowany, trwają negocjacje - oświadczył Dulajmi. - Nie przekazaliśmy ani jednego dinara, nie ma końcowego porozumienia. Irak złożył tylko ofertę - dodał. Potwierdził jednak, że rząd w Bagdadzie zdecydował się na ponowne przyjrzenie się umowie z powodu podejrzeń o korupcję po stronie rosyjskiej.

W reakcji Musawi powtórzył, że "kontrakty zostały anulowane", a Bagdad "rozpoczął nowe negocjacje". Zaznaczył, że Irak "bardzo potrzebuje broni".

Gdyby doszło do transakcji, Rosja byłaby dla Bagdadu drugim największym dostawcą broni po USA. Według rosyjskich mediów kontrakt przewidywał dostarczenie między innymi trzydziestu śmigłowców Mi-28 ataku i 42 egzemplarzy samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych. Irak stara się też o myśliwce MiG-29 i kolejne śmigłowce wraz z uzbrojeniem. Dla Rosji byłby to największy kontrakt zbrojeniowy od lat.

Zobacz także
Komentarze (115)
Skandal korupcyjny w Rosji. Irak zerwie kontrakt za 4 mld dolarów?
Zaloguj się
 • heniek300

  Oceniono 148 razy 84

  ...premier Maliki odebrał Jeden Ważny Telefon od wyzwolicieli.Kontrakt wypełni Lockheed Martin.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 113 razy 41

  Ktos w 'Hameryce' powiedzial 'nielzja' i korupcja od razu sie znalazla.:)))

 • marcin.lewandowski.78

  Oceniono 42 razy 34

  Podpis pod zdjęciem - Mig to samoloty, śmigłowce noszą oznaczenie Mi.

 • 104i9

  Oceniono 94 razy 30

  Korupcja to jest ale od strony USA dobrze ktoś posmarował..

 • hind2424

  Oceniono 56 razy 22

  Cóż , opcja że Amerykanie zaczęli kręcić , coby Irak nie kupił broni w Rosji , środki na wojnę w Afganistanie same się nie wygenerują

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje