;

Breivik skarży się na "nieludzkie warunki" w więzieniu: za zimna kawa, kiepski norweski współwięźniów

Anders Breivik przed sądem

Anders Breivik przed sądem (Fot. STOYAN NENOV REUTERS)

Anders Breivik napisał do władz dwudziestosiedmiostronicową skargę na więzienne warunki, które określa jako nieludzkie - informuje BBC News. Morderca 77 osób narzeka m.in. na zbyt zimną kawę, za małą ilość masła dawaną do chleba oraz niewygodne kajdanki, które są zbyt ostre i ocierają mu nadgarstki.
Wśród zarzutów Breivika znalazły się także: zbyt niska temperatura w jego celi, która zmusza go do noszenia trzech warstw odzieży, nędzne urządzenie pomieszczeń, kiepski norweski współwięźniów oraz brak balsamu do ciała, a nawet zły kształt długopisu, który uniemożliwia mu długotrwałe pisanie. "Szczerze wątpię, aby w jakimkolwiek norweskim więzieniu były gorsze warunki" - pisze morderca w swojej skardze.

Autentyczność skargi potwierdził adwokat skazańca. Norweskie władze nie skomentowały jeszcze listu.

22 lipca ubiegłego roku Anders Breivik zdetonował wyładowaną materiałami wybuchowymi furgonetkę zaparkowaną przed budynkami rządowymi w centrum Oslo, a kilka godzin później otworzył ogień do uczestników letniego obozu młodzieżówki rządzącej Partii Pracy na wyspie Utoya. Zabił łącznie 77 osób. Breivik tłumaczył, że dokonał masakry, by "zapobiec islamizacji Norwegii".

Norweski sąd skazał Breivika na co najmniej 21 lat za kratkami. Morderca ma obecnie w więzieniu do dyspozycji trzy pomieszczenia. Każde ma powierzchnię około ośmiu metrów kwadratowych. Jedno przeznaczone jest do ćwiczeń fizycznych i zostało wyposażone w bieżnię. W innym pomieszczeniu stworzono miejsce do pracy, gdzie Breivik może korzystać z laptopa. Zobacz w jakich warunkach mieszka Breivik >>

Zobacz także
 • "Przeżyłyśmy tam horror" - absolwentki apelują do Watykanu o zamknięcie szkoły Legionu Chrystusa
 • 22 lipca 2011 r. Anders Breivik zatrzymany bezpośrednio po masakrze na wyspie Utøya, jeszcze w stroju policjanta Breivik - norweski dramat w trzech aktach
Komentarze (100)
Breivik skarży się na "nieludzkie warunki" w więzieniu: za zimna kawa, kiepski norweski współwięźniów
Zaloguj się
 • alexy-dwa

  Oceniono 202 razy 176

  Jeżeli jest mu żle w Norwegii, proponuję wysłać go do Guantanamo - tam będzie mu lepiej.

 • wessling

  Oceniono 194 razy 174

  " kiepski norweski współwięźniów ? "
  Obawiam się ze to zakamuflowana, rozpaczliwa skarga, która ze względu na cenzurę jego wypocin nie może wyjść na światło dzienne w inny sposób. Zachodzi bowiem przypuszczenie ze Norwegowie (dotąd obśmiewani i niedocenieni ) celowo zakwaterowali Breivika z brodatymi w sandałach, którzy z zapałem uczą go arabskiego. Balsam do ciała ? A może chodzi o wazelinę ?
  Powiadam - ten człowiek woła o pomoc ! :)

 • osiedlowybandyta

  Oceniono 127 razy 115

  Posadzili Breivika z bandziorami spoza Norwegii.. Uwielbiam taką ukrytą złośliwość:D

 • puuchatek

  Oceniono 136 razy 110

  No patrzcie... Kawusia zimna przeszkadza, kajdaneczki w nadgarstki cisną... A przed sądem taki był twardy, taki bojowy, taki wzniosły i gotów umierać za sprawę...

  Bo łatwiej jest strzelać do bezbronnych dzieciaków w imię idei (dowolnej, w takiej sytuacji każda idea jest tylko pretekstem), niż ponosić konsekwencje swoich działań, prawda, panie Odważny?

 • ami_lii

  Oceniono 96 razy 90

  Może pokażmy mu np. chińskie albo koreańskie więzienia? Albo nawet jakieś europejskie, żeby szok był mniejszy. Bo biedny chłop chyba myśli że jest na darmowych wczasach w pięciogwiazdkowym hotelu i trzeba mu przypomnieć że jest w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze.

  Jakby w polskim zakładzie karnym więzień narzekał na brak balsamu do ciała, to by potem życia w więzieniu nie miał...

 • 1farad

  Oceniono 71 razy 57

  Gdyby siedział w papalandzie to już dawno powiesiłby się w celi!

 • rr-ss

  Oceniono 60 razy 44

  ten typ jest rzeczywiście chory psychicznie i trzeba go było zamknąć dożywotnio w wariatkowie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje