Strzały w rezydencji szwedzkiego premiera. Jedna osoba nie żyje

09.11.2012 14:47
Policja przed rezydencją premiera Fredrika Reinfeldta.

Policja przed rezydencją premiera Fredrika Reinfeldta. (Fot. Bertil Enevag Ericson AP)

Nie żyje pracownik rezydencji szwedzkiego premiera Fredrika Reinfeldta - poinformował szwedzki dziennik "Aftonbladet". Policja podejrzewa, że mężczyzna popełnił samobójstwo lub zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich. Do zdarzenia doszło w rezydencji premiera. Reinfeldta nie było podczas incydentu w mieszkaniu.
Jak informuje "Aftonbladet", martwy mężczyzna został znaleziony przez jednego z ochroniarzy. - Badamy tę sprawę jako samobójstwo lub wypadek związany z pracą - powiedziała rzeczniczka policji Towe Haegg.

Mężczyzna postrzelił się w Pałacu Sagerska w centrum Sztokholmu. Premiera ani członków jego rodziny nie było w tym czasie w domu.

Początkowo szwedzkie media donosiły, że postrzelony został jeden z osobistych ochroniarzy zatrudnianych przez szwedzkie siły bezpieczeństwa (SAPO), policja jednak zdementowała te doniesienia.

"Incydent nie ma żadnego związku z rządem"

Tygodnik "Time" podał na swych stronach internetowych, że siedziba premiera chroniona jest przez prywatną firmę ochroniarską Svensk Bevakningstjanst, a jej rzeczniczka Maria Fernsund potwierdziła, że zmarły był jej pracownikiem. Odmówiła jednak podania dodatkowych informacji. - Osoba ta nie ma związku z rządem ani parlamentem, ale miała pełne prawo przebywać w rezydencji premiera - powiedziała wcześniej rzeczniczka policji Towe Haegg. Incydent ten "nie ma żadnego związku z rządem lub parlamentem" - potwierdziła rzeczniczka SAPO Sirpa Franzen.

Pałac Sagerska jest służbową rezydencją szefa szwedzkiego rządu, sąsiaduje z kancelarią premiera. "Time" przypomina, że ochrona wysokiej rangi szwedzkich polityków została silnie wzmocniona po zabójstwie premiera Olofa Palme w 1986 roku i zasztyletowaniu minister spraw zagranicznych Anny Lindh w roku 2003. Żadne z nich nie miało przy sobie ochroniarzy w chwili ataku.

Najnowsze informacje