Tusk o wypowiedzi Brzezińskiego: Dobrze się stało, powiedział to, co wielu Polaków myśli

09.11.2012 14:39
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Mateusz Baj / Agencja Gazreta)

- Dobrze się stało, że ktoś wreszcie nazwał pewne rzeczy otwarcie i jest to ktoś darzony w Polsce wielkim szacunkiem - powiedział premier Donald Tusk, komentując słowa prof. Zbigniewa Brzezińskiego o katastrofie smoleńskiej. Zdaniem premiera, PiS odpowiada za dewastację życia publicznego, a tworząc teorię o zamachu uprawia cyniczną grę albo naiwnie realizuje niepolskie interesy polityczne.
- Dobrze się stało, że ktoś wreszcie nazwał pewne rzeczy otwarcie i jest to ktoś darzony w Polsce wielkim szacunkiem. Jego nie można posądzać o interesy czy jakieś sympatie w kraju - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej. Skomentował w ten sposób słowa Zbigniewa Brzezińskiego. - Żałuję, że ten ktoś musi być tak daleko od Polski, żeby odważyć się powiedzieć to, co - tak sądzę - wielu Polaków myśli na co dzień o tym, co się dzieje wokół katastrofy smoleńskiej - dodał premier.

Wczoraj Zbigniew Brzeziński, były doradca byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera, skrytykował w TVN24 PiS: "Są na scenie politycznej osoby, które - świadomie lub podświadomie, bo są chore - dzielą społeczność i podważają wiarygodność państwa, rządu, sprawiedliwość. I to jest wstrętne".

Premier mówił następnie: "PiS, tworząc teorię o zamachu i oskarżając insynuacjami, albo uprawia bardzo cyniczną grę polityczną, co jest dyskwalifikujące, albo bardzo wierzy w to, co mówi, albo robi to z politycznej naiwności, jeśli nie mówiąc głupoty i realizuje niepolskie interesy polityczne". Jak dodał, nie ma "żadnych wątpliwości", iż za "dewastację życia publicznego, za ten dramatycznie niski poziom dialogu odpowiada w sprawie smoleńskiej jedna strona".

Tusk: Gdyby Graś dzwonił do mnie o 2 w nocy urwałbym mu głowę

Tusk skomentował także nocne spotkanie Pawła Grasia z właścicielem "Rzeczpospolitej" Grzegorzem Hajdarowiczem. - Minister Graś zachował się właściwie i wykazał instynkt samozachowawczy. Gdyby dzwonił do mnie o drugiej w nocy z informacją, że spotyka się z dziennikarzem, wydawcą lub właścicielem gazety, to bym mu głowę urwał - żartował premier na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak powiedział następnie, domyśla się, "jak zdenerwowany był właściciel gazety, kiedy zorientował się, co następnego dnia będzie w tej gazecie". - Ponieważ sprawa miała charakter polityczny i państwowy, o czym przekonaliśmy się po kilku godzinach, jak rozumiem, usiłował zawiadomić rzecznika rządu i zrobił to skutecznie. Nie było żadnego powodu, aby wszczynać z tego tytułu alarm. Publikacja i tak już była w druku - zauważył Tusk.

Graś relacjonował w rozmowie z dziennikarzami, że Hajdarowicz zadzwonił do niego (we wtorek) w nocy ok. 1.30, poprosił o krótkie spotkanie. - Spotkaliśmy się na ul. Wiejskiej. W trakcie tego spotkania (Hajdarowicz) powiedział mi o tezach, które ukażą się w publikacji, która była już właściwie w druku - podkreślił Graś. Rzecznik rządu miał poinformować, że "rano zapozna się z tekstem" i będzie czekać na reakcje prokuratury. Pytany, czy o tej rozmowie poinformował premiera Donalda Tuska, Graś odparł: "nie, dopiero rano, ale pan premier znał już sprawę z publikacji "Rzeczpospolitej".Zobacz także
Komentarze (355)
Zaloguj się
 • brann777

  Oceniono 1 raz 1

  '"Grzech ministra Grasia, pana Hajdarowicza, czy może wcale nie? Rozwiąż quiz w tekście."
  Hajdarowicz dzwoni do Grasia po północy i prosi o spotkanie, rozmawiają na ulicy o 1.30. Z tego, co wiadomo, rozmawiają o artykule, który się ukaże w kioskach około 4 godziny później i jest juz prawdopodobnie gotowy do druku. W każdym razie nikt go nie zatrzymał, ani po rozmowie Wróblewskiego z Seremetem, ani Hajdarowicza z Grasiem. Wobec tego, czy było coś nieprawidłowego w kontaktach?
  Czy właściciel gazety moze uprzedzić władze o ....

  odyseja1948.wordpress.com/

 • rita57

  0

  Sądząc PO języku , ten Brzeziński to jakiś koleś Niesiołowskiegio? Czy cóś w tym rodzaju?:)

 • popierwsze

  Oceniono 2 razy 2

  Brzeziński powiedział nie to, co "myśli wielu Polaków", ale to, co jest mile i niemile widziane z punktu widzenia amerykańskich interesów.
  W czasie pierwszych wyborów prezydenckich, wraz innymi agentami i przedstawicielami Imperium Dobra, wspomagał Bolka, bo to było dobre dla Ameryki. Dzisiaj wspomaga Tuska. ("Wojsko amerykańskie w Polsce, to spełnienie naszych marzeń" - tak w imieniu Tuska powiedział specjalista od gazetek ściennych).
  I to Brzezinski pochwala !!!

 • nickodem2

  Oceniono 1 raz 1

  Co na takie nocne spotkania ma do powiedzenie ten Niemiec, co Graś u niego cieciuje??

 • vidi12

  0

  Do Grasia mam - mniej więcej - tyle samo zaufania co do Macierewicza !

 • magnifyingglass

  Oceniono 4 razy -2

  Jest oczywiste, że Tusk i jego mafia torpedują wszelkie próby uczciwego wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, gdyż nie są tym zainteresowani. Dlaczego Tusk i jego mafia nie chcą, żeby opinia publiczna mogła poznać uczciwie ustaloną prawdę? To pytanie rodzi wiele domysłów. Żądam komisji międzynarodowej!

 • mamwdupiepolitykow

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby na prawdę pan Brzeziński powiedział co myśli bardzo wielu Polaków, to pan Tusk i jego rząd musieli by popełnić sepuku . Obrazem tego co myśli społeczeństwo mogły by być takie jak to tutaj forum ale częsta interwencja cenzury niedopuszczająca niewygodne dla rządzących wypowiedzi oraz rzesza opłacanych aktywistów
  piszących wypowiedzi na polityczne zapotrzebowanie całkowicie wypacza obraz tego jaki jest stosunek obywateli do bieżących wydarzeń. Gadzinówka Wyborcza po prostu współdziałając z PO podporządkowała forum walce propagandowej a nie niezależnej wymianie myśli internautów.

 • 1.hanna

  Oceniono 1 raz 1

  Głos rozsądku , który zaginie w jazgocie radia Maryja i PIS, ale bardzo dobrze ,że jest.

 • zapluty_karzel_moralny

  Oceniono 5 razy -3

  Brzeziński - człowiek porażka - był twórcą słynnej teorii konwergencji i architektem współpracy z Sowietami za Cartera. Obecnie popiera Obamę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje