;

Bydgoszcz: rozdają gęsinę, by podtrzymać tradycję

Kolejka po gęsinę ustawiła się pod urzędem wojewódzkim

Kolejka po gęsinę ustawiła się pod urzędem wojewódzkim

Amerykanie mają indyka na Święto Dziękczynienia, poznaniacy na św. Marcina rogale, a na Kujawach i Pomorzu w Dzień Niepodległości je się gęsinę.
Władze województwa chcą przywrócić świetność tego wyjątkowego mięsa i dlatego za darmo rozdają mieszkańcom 2 tysiące świeżych gęsich tuszek. - Od czterech lat w ramach kampanii "Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina" zachęcamy mieszkańców naszego regionu do celebrowania Narodowego Święta Niepodległości przy rodzinnym stole i potrawach przyrządzonych z wyjątkowego mięsa, jakim jest gęsina - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Kolejka po gęsinę

W piątkowy ranek w Bydgoszczy po gęś ustawiła się długa kolejka. - Rok temu się nie udało, ale dwa lata temu trafiłem. Mama pół Bydgoszczy zjeździła, żeby kupić specjalną, wielką brytfannę - śmieje się młody bydgoszczanin stojący w kolejce przed urzędem wojewódzkim. - No i była gąska nadziewana jabłkami, pyszna... Tym razem teściowej robotę zrobiłem. Ona się ucieszy i ja też! - dodaje.

Gęś z jabłkami, kaszą, pomarańczami

A jak najlepiej przyrządzić gęś? - Najprościej jest zrobić całą gęś pieczoną nadziewaną jabłkami. Owoce delikatnie przesmażyć na miodzie, włożyć do środka i lekko gęś zasznurować. Potem dobrze natrzeć solą, pieprzem, papryką i majerankiem i wstawić do piekarnika - radzi kucharz Maciej Jagielski. Choć są też inne przepisy, zasłyszane w bydgoskiej kolejce. - Mam dwa pomysły. Jeden przepis to z jabłkami, a drugi może z kaszą? Jeszcze nie wiem, na co się zdecydować, tym bardziej że nigdy gęsi nie przyrządzałam - mówi reporterce TOK FM pani Anna. - A ja ostatnio robiłam z pomarańczami, cytrusami i limonką - dodaje stojąca obok młoda mama.

Najlepsza gęś kołudzka

Kujawy i Pomorze kiedyś słynęły z gęsiny. Tradycję pokrył jednak gruby kurz, dlatego od kilku lat władze województwa próbują przywrócić gęsinie należne jej miejsce na stole. Najlepsze gęsi pochodzą z Kołudy Wielkiej w powiecie inowrocławskim, gdzie działa Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki, zaopatrujący rolników w całej Polsce. Dziś gęsi należy się dobra promocja, uważają specjaliści. - Jest to zapomniany nasz dobry kulinarny element. Większość gęsiny szło kiedyś na eksport, a teraz wraca ona z powrotem do łask. Jest to bardzo dobre mięso i trzeba je promować, bo dziś gęsiny jest za mało w polskich restauracjach. Jeśli się pojawia, to najczęściej od święta - tłumaczy Maciej Jagielski.

10 i 11 listopada w podtoruńskim Przysieku odbędzie się dwudniowy Festiwal Gęsiny, podczas którego będzie można spróbować najlepszej gęsi kołudzkiej w różnych, pysznych postaciach. W Święto Niepodległości dania z gęsi będą podawane także m.in. w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystego obiadu dla korpusu dyplomatycznego.

Zobacz także
 • Gęś pieczona Gęsina na św. Marcina
 • Poseł Eugeniusz Kłopotek promuje gęsinę w Sejmie Kto stoi za medialnym sukcesem gęsiny?
 • Slow Food Polska Gęsina na św. Marcina
Komentarze (9)
Bydgoszcz: rozdają gęsinę, by podtrzymać tradycję
Zaloguj się
 • gralfa00aa11

  Oceniono 2 razy 0

  Ge ge ge Gegele. Gegele. I znow Gegele. Bo Mikolajczykowskich bab zostalo po Ode i her wiele. Rzym piotrowy jak hell-piekiel bulgot co raz wzmaganych ukropow,gasko uratujesz Rzym od tych..upiorow nierozwianych polskich Kielc prorokow.Hume vene gusia jest, eine pacen i po pies.To zarty. Gesi to fajny pomysl.

 • hetmanwiechu

  Oceniono 13 razy -1

  co tak nagle Polakow wzielo na te gesine? Jakis polityker farme ma czy co?

 • poljack

  Oceniono 4 razy -2

  Amerykanie mają indyka my Polacy też mamy indyki i co autor zapomniał o nich słowem wspomnieć co za bzdurny nadtytuł .

 • sselrats

  Oceniono 10 razy -2

  Pierwszy obrazek mowi wszystko: rozdaja. Po polsku. Rozpizdziel, rozpirzgniete kartony. Ale fajnie.

 • iremus

  Oceniono 8 razy -4

  Skoro USA są wzorcem życia dla polaczków to nie powinien Komorowski niczym ten amerykański prezydent darować życie nomen-omen sympatycznym ptakom ????

 • iremus

  Oceniono 5 razy -5

  Zobaczcie ile minusów. Praktycznie same minusy. To się lemingi wysiliły. Są zbyt toporne aby napisać jakiś komentarz bez błędów ortograficznych i stylistycznych..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje