Seremet rozmawiał z rosyjskim prokuratorem o przesłaniu próbek z badań wraku

09.11.2012 11:58
Prokurator generalny Andrzej Seremet

Prokurator generalny Andrzej Seremet (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Rosyjska prokuratura zapewniła prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, że będzie wspierała jak najszybsze przekazanie Polsce próbek z badań wraku tu-154M. O próbkach tych pisała "Rzeczpospolita". W zdementowanym potem artykule wskazywała, że wykryto ślady trotylu i nitrogliceryny.
Jak powiedział rzecznik prasowy PG prok. Mateusz Martyniuk, wczoraj Seremet rozmawiał telefonicznie z rosyjskim wiceprokuratorem generalnym Aleksandrem Zwiagincewem. - Zwiagincew podkreślił, że polski wniosek realizuje niezależny od prokuratury Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, jednakże zapewnił daleko idące wsparcie mające na celu przyspieszenie realizacji tego wniosku - zaznaczył.

Ponadto - jak dodała PG - strona rosyjska poinformowała polskiego prokuratora generalnego, że przygotowuje kolejną partię materiałów ze śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, które zostaną przekazane do Polski. - Była mowa o kilku tomach akt - powiedział prok. Martyniuk. Rzecznik prasowy PG zaznaczył, że wstępnie zaplanowano kolejną rozmowę Seremeta ze Zwiagincewem; ma się ona odbyć "w najbliższym czasie".

Burza po doniesieniach o trotylu

W zeszłym tygodniu "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy znaleźli na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku ślady trotylu i nitrogliceryny. Po publikacji prokuratura wojskowa zaprzeczyła tym doniesieniom. Zaznaczyła tylko, że znalezione ślady - podczas trwającego od połowy września do połowy października pobytu biegłych w Smoleńsku - mogą oznaczać obecność tzw. substancji wysokoenergetycznych.

Jak wtedy wyjaśniał szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg, urządzenia wykorzystywane w Smoleńsku mogą w taki sam sposób sygnalizować obecność materiału wybuchowego, jak i innych związków, np. pestycydów, rozpuszczalników i kosmetyków. Dodał, że wielokrotnie sygnalizowały one możliwość wystąpienia związków chemicznych o budowie podobnej do materiałów wysokoenergetycznych, reagowały np. na namiot wykonany z PCV.

- Urządzenia wykorzystywane są tylko do wstępnych szybkich testów przesiewowych, wskazujących co najwyżej ma możliwość wystąpienia związków chemicznych mogących być materiałem wysokoenergetycznym. Urządzenie wskazywało biegłym, że badany element powinien być zabezpieczony i poddany szczegółowym profesjonalnym badaniom w laboratorium - mówił Szeląg.

Według prokuratury dopiero badania laboratoryjne zabezpieczonych podczas tych badań próbek będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych. W poniedziałek Seremet mówił, że próbki te zostały zaplombowane i zabezpieczone i są obecnie w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Zapowiedział wtedy również rozmowy z przedstawicielami rosyjskiej prokuratury m.in. na temat szybkiego ich przekazania.

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • cien_czlowieka

  Oceniono 3 razy 3

  Nie wiem ilu z forumowiczow pamieta, ale sledztwa katastrof 'Kopernika' i 'Kosciuszki' udalo sie zakonczyc przyznaniem sie rosjan do winy, mimo iz bylismy krajem satelickim. Dzis natomiast niepodlegla Polska jest od poczatku sledztwa traktowana gorzej od wasala i nawet przez chwilke nie upomina sie o swoje prawa. Zgroza.

  Teraz juz nie mozemy liczyc na Tuska bo rosjanie wiedza ile rzeczy zrobil wbrew interesom Polski i go ta wiedza szantazuja. Mamy u wladzy czlowieka uzaleznionego od innego kraju. Taka niestety jest prawda.

 • janq43

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego owych próbek nie przywieźki ze sobą?
  Skoro sa zaplombowane i rosjanie nie maja do nich dostepu,to w jakim celu tam są?

 • bob_59

  0

  Zamiast zajmować się bzdetami niech lepiej zajmie się krajowym podwórkiem. A z tym się coś nie spieszy...

 • losiu4

  Oceniono 4 razy 4

  owszem wykryto. Sfałszowaną ekspertyze Rosjan. A to sprawa powazniejsza niz dyskusje czy to był TNT czy nitrogliceryna. Oznacza to ze Rosjanie kręcili od samiutkiewgo początku, ryze łykały to jak geś kluski i goraco zapewniały nas ze wszystko jest w jak najlepszym porządeczku. Nie jest i jedno z pytań które sie rodzi jest takie: ryzym kazano łgać, czy oni tak sami z siebie? Swoja drogą, jak to jest droga wybiórczo - ponoć Rosjanie jużnam mieli oddac ten wrak. Mimo zapewnień nic takiego się nie stało, teraz GADA sie o jakichś próbkach, Ktoś tu sobie z kimś w kulki pogrywa. Znaczy Rosjanie z ryzymi a ryze i Wy, kochana wybiórczo - z nami.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • lokator

  Oceniono 6 razy 6

  Tusk mówił, że lot do Smoleńska był lotem cywilnym i na tej podstawie oddał śledztwo Rosjanom. Minister jego własnego rządu, przewodniczący komisji badającej tę katastrofę Jerzy Miller stwierdził w raporcie, że to był lot wojskowy.
  Logika nakazywała by, żeby gryźć ziemię, aby nie dopuścić obcych do wraku wojskowego samolotu mającego na pokładzie zainstalowane natowskie systemy łączności. Donald Tusk nie chciał zadrażniać sytuacji i chciał pokazać Putinowi, że my możemy mieć do nich zaufanie.
  Donald Tusk okazał Putinowi LOJALNOŚĆ. Lojalność to bardzo pozytywne słowo, ale w zestawieniu ze sformułowaniem "racja stanu" to słowo nabiera innego znaczenia i brzmi: wasalizm i nieodpowiedzialność.
  Tusk jest za miękki na premiera, choć całkiem niedawno zarzekał się, że przed nikim klękać nie będzie.
  Tyle, że ja wolałbym odwrotnie niż jest. Żeby nie klękał (dla poprawy stosunków między narodami) przed Putinem, ale klękał przed obywatelami - bo to u obywateli jest na służbie.

 • errata_net2

  Oceniono 3 razy 3

  Im bardziej na wschód od centrum Europy, tym "sprawniej", "dokładniej" i "bezbłędnie" działa wymiar sprawiedliwości... a w Polsce nie liczą się opinie fachowców, lecz do dociekania "prawdy" służy "demokratyczny instrument" (cymbały) w drodze głosowania, sondaży itp... Chyba że się mylę...

 • bronek_pierdola

  Oceniono 5 razy 3

  Polska ma tyle do gadania jak zyd za okupacji
  jedz pan do Peru moze slonce cie oswieci

 • wz43

  Oceniono 4 razy 4

  Panie prokuratorze Seremet! Niech pan się nie denerwuje. Ruscy przyślą nam próbki jaki je tylko oczyszczą tak, żeby nie pozostały na nich żadne ślady kojarzące się z trotylem, czy nitrogliceryną. Spoko!
  A tak serio, to kochani Internauci: oto jesteście świadkami tego jak próbuje oszukać się polskie społeczeństwo!
  Polscy prokuratorzy pobrali próbki, których faktycznie......... nie mają!!! Ale już wydają opinie, które wykluczają stanowczo hipotezę zamachu, wręcz potępiają tych którzy mają wątpliwości, co do tego, że cała ta katastrofa smoleńska, to może sprawa nieczysta i określają, kiedy będą wyniki ich badań! Za pół roku!!! Jako obywatel tego ponoć wolnego kraju pytam publicznie: kto tu z kim w h....ja leci!?

 • czesio48

  Oceniono 8 razy 4

  Parodia, kpiny, wstyd, głosujcie dalej na PO a wiedzę czerpcie z wyborczej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje