Akt oskarżenia dla Wojewódzkiego i Figurskiego za Ukrainki już w sądzie. Posiedzą 3 lata?

09.11.2012 11:39
Michał Figurski i Kuba Wojewódzki

Michał Figurski i Kuba Wojewódzki (Fot. Igor Morye/Bartosz Bobkowski)

Akt oskarżenia wobec prezenterów Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego trafił do stołecznego sądu. Dziennikarze oskarżeni są o znieważenie w audycji radiowej kobiet z powodów narodowościowych. Chodzi o szydzenie z pracujących w Polsce Ukrainek. Celebrytom grożą 3 lata więzienia.
Akt oskarżenia wpłynął do jednego z sądów rejonowych na Pradze - mówi Joanna Adamowicz z wydziału prasowego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Na początku sąd sprawdzi, czy nie ma błędów formalnych.

Podczas przesłuchań prezenterzy nie przyznali się do winy. Wojewódzki skorzystał z prawa do odmowy zeznań, a Figurski złożył krótkie wyjaśnienia. Nie zastosowano wobec nich żadnych środków zapobiegawczych.

Euro 2012 i Ukrainki

W czerwcu w programie Radia Eska Rock, nawiązując do wygranego przez Ukrainę meczu ze Szwecją na Euro 2012, Wojewódzki mówił m.in., że "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał: "Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę" oraz: "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił".

Niewybredne żarty prezenterów wywołały oburzenie w Polsce i na Ukrainie; ukraińskie MSZ protestowało i zażądało przeprosin. W ocenie polskiego MSZ wypowiedzi te były "skandaliczne i chamskie".

Eska Rock się kaja, "Poranny WF" znika z anteny

Zarząd radia przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Dyrektor programowy radia Marcin Bisiorek tłumaczył: "nie było naszym zamiarem obrażanie honoru ani godności narodu ukraińskiego, do którego mamy wielki szacunek".

Wyrażając "głębokie ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją", Bisiorek wyjaśniał, że audycja ma charakter satyryczny, a prezenterzy często wcielają się w różne role, aby obnażyć i wyśmiać małostkowość niektórych Polaków oraz krzywdzące schematy, którymi się kierują. Potem jednak program zdjęto z anteny.

"Ksenofobia i rażące chamstwo"

Wojewódzki przeprosił wszystkich Ukraińców dotkniętych jego poczuciem humoru. Podkreślał jednak, że jego audycja nie jest dla każdego i ma charakter satyryczny. O swojej miłości do narodu ukraińskiego na antenie radia zapewniał Figurski. Nic im to nie pomogło.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała wypowiedzi obydwu za naruszenie zapisów Ustawy o radiofonii i telewizji. Rada nałożyła też na Eskę Rock 75 tys. zł kary za treści obraźliwe dla osób narodowości ukraińskiej i kobiet w ogóle (radio może się odwołać).

Rada Etyki Mediów uznała słowa dziennikarzy za przejaw ksenofobii, rażące chamstwo i typową mowę nienawiści.

Najpierw "Murzin i Ku Klux Klan", potem Ukrainki

Program "Poranny WF" był krytykowany już wcześniej; KRRiT dwukrotnie nakładała na radiostację karę w wysokości 50 tys. zł za wypowiedzi obu prezenterów z 2011 r. na temat ciemnoskórego rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvina Gajadhura. Mówili o nim: "Zadzwońmy do Murzyna" i sugerowali, że jego telefon działa w "buszmeńskiej sieci dla czarnych", a "audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku Klux Klanu".

Po tych słowach Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe w maju 2012 r. oskarżyła Wojewódzkiego i Figurskiego o znieważenie osoby ze względu na przynależność rasową i narodową.

Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 dla tego, kto "publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości".

Zobacz także
Komentarze (57)
Akt oskarżenia dla Wojewódzkiego i Figurskiego za Ukrainki już w sądzie. Posiedzą 3 lata?
Zaloguj się
 • tornado147

  Oceniono 66 razy 54

  Tak prawdę mówiąc,to pod ten artykuł kodeksu podpada 3/4 wypowiedzi na forach internetowych.

 • twoja-starsza

  Oceniono 53 razy 29

  No bez przesady. Ich "zart" byl bardzo slaby i niesmaczny. Slusznie stracili posady. Ale prokuratura? Wiezienie? Gdzie tu jest wolnosc slowa?

  I dlaczego ta sama prokuratura milczy w sprawie licznych wypowiedzi szefa opozycji rzucajacego oskarzenia na prawo i lewo, dzielac narod i nawolujac do rewolucji (obudz sie polsko, wyjdzmy na ulice, Donald matole..), ktory ostatnio wykrzyczal ze premier zamordowal 96 osob?!

  Gdzie w tym wszystkim rozsadek, gdzie sprawiedliwosc?

 • oservattoreromano

  Oceniono 48 razy 24

  Zawsze mówię, że prokuratorzy to ciemne mendy intelektualne i moralne.
  Panami Figurskim i Wojewódzkim winny zająć się ich pracodawcy, a nie prokurator.
  Prokurator ma z pewnością namiary na cięzsze przestępstwa, np. gangsterskie lub mafijne, ale trzęsie ze strachu swoimi prokuratorskim zasranymi gaciami na samą myś o tych sprawach.

 • donaldwielki1

  Oceniono 17 razy 11

  "Akt oskarżenia dla Wojewódzkiego i Figurskiego za Ukrainki już w sądzie"
  ============================================================
  No błyskawicznie!!! Pięć miesięcy przy tak skomplikowanej sprawie to światowe osiągnięcie. A tacy pływacy z Basenu Narodowego zdążyli posiedzieć, zostać skazani i dostać nagrody....

 • zwisek

  Oceniono 11 razy 9

  @pokon
  Biskupa za jazdę po pijaku wypuścił i "skazał" SĄD a nie żaden prokurator.

 • filthpurger

  Oceniono 25 razy 9

  ja mysle ze powinni im zrobic sprawe, poprawilo by to troche kulture publiczna w Polsce.,
  Czas najwyzszy na to...

 • pokon

  Oceniono 20 razy 8

  Chłopaki głupotę palnęli i prokurator ich ściga z całą zaciętością a pijaka biskupa , z 2,8 promila za kierownicą puszcza wolno zgadzając się uprzejmie na karę kilku godzin prac społecznych, zapewne będzie je odbywał w kościele.

 • belzebub45

  Oceniono 4 razy 4

  Prokurator powinien zająć się przestępstwami,a nie pierdołami,np. sprawa Madzi nie została do tej pory rozwiązana,a jej matka robi sobie żarty z prawa i nie ponosi odpowiedzialności.I to ma oznaczać sprawiedliwość.

 • wierzacy_w_ateizm

  Oceniono 46 razy 4

  i dlatego nie kupuje produktów i usług reklamowanych w TVN

  skoro zatrudniają człowieka mającego dwa akty oskarżenia

  o - rasizm
  wyborcza.pl/1,75478,11860819,Akt_oskarzenia_za_audycje_Figurskiego_i_Wojewodzkiego.html
  i

  teraz o nawoływanie do gwałcenia Żydówek

  .

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje