Akt oskarżenia dla Wojewódzkiego i Figurskiego za Ukrainki już w sądzie. Posiedzą 3 lata?

09.11.2012 11:39
Michał Figurski i Kuba Wojewódzki

Michał Figurski i Kuba Wojewódzki (Fot. Igor Morye/Bartosz Bobkowski)

Akt oskarżenia wobec prezenterów Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego trafił do stołecznego sądu. Dziennikarze oskarżeni są o znieważenie w audycji radiowej kobiet z powodów narodowościowych. Chodzi o szydzenie z pracujących w Polsce Ukrainek. Celebrytom grożą 3 lata więzienia.
Akt oskarżenia wpłynął do jednego z sądów rejonowych na Pradze - mówi Joanna Adamowicz z wydziału prasowego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Na początku sąd sprawdzi, czy nie ma błędów formalnych.

Podczas przesłuchań prezenterzy nie przyznali się do winy. Wojewódzki skorzystał z prawa do odmowy zeznań, a Figurski złożył krótkie wyjaśnienia. Nie zastosowano wobec nich żadnych środków zapobiegawczych.

Euro 2012 i Ukrainki

W czerwcu w programie Radia Eska Rock, nawiązując do wygranego przez Ukrainę meczu ze Szwecją na Euro 2012, Wojewódzki mówił m.in., że "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał: "Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę" oraz: "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił".

Niewybredne żarty prezenterów wywołały oburzenie w Polsce i na Ukrainie; ukraińskie MSZ protestowało i zażądało przeprosin. W ocenie polskiego MSZ wypowiedzi te były "skandaliczne i chamskie".

Eska Rock się kaja, "Poranny WF" znika z anteny

Zarząd radia przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Dyrektor programowy radia Marcin Bisiorek tłumaczył: "nie było naszym zamiarem obrażanie honoru ani godności narodu ukraińskiego, do którego mamy wielki szacunek".

Wyrażając "głębokie ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją", Bisiorek wyjaśniał, że audycja ma charakter satyryczny, a prezenterzy często wcielają się w różne role, aby obnażyć i wyśmiać małostkowość niektórych Polaków oraz krzywdzące schematy, którymi się kierują. Potem jednak program zdjęto z anteny.

"Ksenofobia i rażące chamstwo"

Wojewódzki przeprosił wszystkich Ukraińców dotkniętych jego poczuciem humoru. Podkreślał jednak, że jego audycja nie jest dla każdego i ma charakter satyryczny. O swojej miłości do narodu ukraińskiego na antenie radia zapewniał Figurski. Nic im to nie pomogło.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała wypowiedzi obydwu za naruszenie zapisów Ustawy o radiofonii i telewizji. Rada nałożyła też na Eskę Rock 75 tys. zł kary za treści obraźliwe dla osób narodowości ukraińskiej i kobiet w ogóle (radio może się odwołać).

Rada Etyki Mediów uznała słowa dziennikarzy za przejaw ksenofobii, rażące chamstwo i typową mowę nienawiści.

Najpierw "Murzin i Ku Klux Klan", potem Ukrainki

Program "Poranny WF" był krytykowany już wcześniej; KRRiT dwukrotnie nakładała na radiostację karę w wysokości 50 tys. zł za wypowiedzi obu prezenterów z 2011 r. na temat ciemnoskórego rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvina Gajadhura. Mówili o nim: "Zadzwońmy do Murzyna" i sugerowali, że jego telefon działa w "buszmeńskiej sieci dla czarnych", a "audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku Klux Klanu".

Po tych słowach Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe w maju 2012 r. oskarżyła Wojewódzkiego i Figurskiego o znieważenie osoby ze względu na przynależność rasową i narodową.

Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 dla tego, kto "publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości".

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • pali_kot_pali_kon_pali_slon

  Oceniono 2 razy 2

  za sugestie obnazajaca polska mentalnosc przecietnego kibola maja dostac 3 lata ???

  a dla bandytow kiboli demolujacych stadiony dwore pociagi i mienie publiczne to nic ??? bo to mala szkodliwosc spoleczne ???

  toz to dopiero paranoja a nie sprawiedliwosc !!!

  oni dali do zrozumienia jak mysla i postepuja w Polsce uliczne prostaki , glaby kibole !!!

  mam nadzieje, ze chociaz sedzia bedzie na tyle inteligentny ze zrozumie ich przeslanie i da im spokoj !!!

 • zenblue1

  Oceniono 1 raz 1

  jeszcze przed procesem Wojewódzki ma zaprosić do swojego programu Waśniewską jako gwiazdę tańca

 • anna22290

  Oceniono 4 razy 0

  nic im nie zrobia w Polsce obecnie licza sie POLACY CZYSTEJ RASY tak jak uczyl wodz Polski KACZYNSKI reszta tak ma szczescie ze czasy sie zmienily bo byloby to samo co za Hitlera tylko jeszcze na granicach powinny stac tablice opisujace dokladnie jak taki Polak CZYSTEJ RASY MA WYGLADAC Hitler to okreslil Kaczynski tez powinien to zrobic a ci dwaj satyrycy z ; WDZIEKIEM I KULTURA, ZREALIZOWALI TEMAT nie kazdy ma jednak takie poczucie humoru czystej rasy Polaka

 • misiupisiu2

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby mogli odsiedzieć wyrok gdzieś w Afryce z roslymi recydywistami ,to na pewno juz nigdy by ze zgwałconych nie szydzili. (chociaz przy tych dwoch czosnkowych to nic nie wiadomo moze oni to lubią?)

 • mireczekb

  Oceniono 1 raz 1

  Kara więzienia, może nie, ale zamiatać ulice, odśnieżać przez całą zimę po 8 godzin dziennie - jak najbardziej. Może wtedy dotrze do tych ludzików, że źle zrobili.

 • mariolablondi

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego te dwa sympatyczne Zydki nie śmieją sie i nie znieważają swoich? Jako Zydom nie mozna by im wtedy zarzucić antysemitysmu

 • mir125902

  Oceniono 1 raz 1

  bo takim maglem jest nasza co dzinność

 • rufioxxx0

  0

  Następni do łopaty.

 • zewszad_i_znikad

  0

  Szkoda, że zauważa się tylko aspekt ksenofobiczny, nacjonalistyczny, rasistowski, a dużo mniejszą uwagę zwraca się na to, że "panowie" sobie żartowali z gwałtu. Gwalt to jedna z najpotworniejszych zbrodni, najpotworniejszych krzywd, jakie można człowiekowi wyrządzić i żarty na ten temat świadczą o skrajnej niezdolności do empatii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje