Szpital pożyczył 20 mln w parabankach. Na kilkanaście procent

Szpital

Szpital (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Żeby opłacić ZUS, wypłaty i prąd, Szpital Wojewódzki w Lesznie zaciągnął pożyczki na kilkanaście procent - podaje "Gazeta Wyborcza". Szpital ten jest teraz najbardziej zadłużoną lecznicą w Wielkopolsce - dług sięga 45 mln zł. Prawie połowa tej kwoty to zobowiązania wobec parabanków z 2010 i 2011 r. Cały roczny kontrakt szpitala to ok. 70 mln zł.
W jakich parabankach i na jakie kwoty zadłużał się szpital? "Urząd marszałkowski, któremu podlega szpital, odmawia odpowiedzi, zasłaniając się tajemnicą handlową" - czytamy.

"Gazecie" udało się ustalić, że ponad 20 mln zł zostało pożyczone od kilku firm. Chodzi m.in. o firmy Magellan, która przedstawia się jako "lider rynku usług finansowych sektora ochrony zdrowia", i Electus, również wyspecjalizowaną w udzielaniu pożyczek szpitalom, którym banki już pożyczać nie chcą. Z usług tych firm korzystały m.in. szpitale w Katowicach, Białymstoku i Kielcach.

Decyzję o zaciąganiu zobowiązań podejmował ówczesny dyrektor ds. ekonomiczno-administracyjnych szpitala w Lesznie Leszek Sztuba, który odmawia "Gazecie" wypowiedzi. Szpital pożyczone pieniądze wydał na bieżące funkcjonowanie: wypłaty czy rachunki. "Szefowie szpitala liczyli, że się odkują dzięki kontraktowi z NFZ i szybko spłacą zadłużenie, unikając odsetek. Dostali jednak o wiele mniejszy kontrakt, niż przewidywali" - czytamy.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Janina Paradowska "Biedni? Inwestowali w Amber Gold po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trudno mi okazać współczucie..."
 • W tym prestiżowym biurowcu w Londynie miało mieścić się biuro firmy Nie tylko Amber Gold. "Straciliśmy miliony, oszust jest bezkarny"
Komentarze (88)
Szpital pożyczył 20 mln w parabankach. Na kilkanaście procent
Zaloguj się
 • merkury-3

  Oceniono 103 razy 95

  To nie zadna glupota , przeciez czesc tych pieniedzy" wytranserowali " na rozne remonty zakupy po zawyzonych cenach , rozne uslugi . Chlopcy z Leszna niezle sie musieli oblowic . Niech ABW sprawdzi gdzie ostatnio latrali na wakacje , gdzie mieszkaja , czym jezdza (nawet jak wszystkie dobra maja na rozne ciotki) to wyjdzie szydlo z worka

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 94 razy 94

  skoro nie ma żadnej odpowiedzialności, to bierze sie działkę i zadłuża państwowy szpital na grube miliony - jak w MIsiu Barei - aby zarobić po 50 tys zadłużyli szpital na 20 mln !! hahahaah bo 50 tys pójdzie do kieszeni a 20 mln spłacą podatnicy - stary numer, stara polska tradycja :) tak zwana ekstradycja.

 • walkaklas

  Oceniono 107 razy 73

  Płacimy relatywnie duże składki na NFZ, chodzimy prywatnie, płacimy łapówki i jeszcze mało, jeszcze zadłużają nas na kosmiczne pensje lekarzy.
  To my swoimi podatkami będziemy spłacać te długi.
  Nie kto inny.
  To dlatego rosną podatki i p[racy ubywa aby cwaniakom żyło się dostatniej niż w najbogatszych krajach.

 • 28plk7b

  Oceniono 80 razy 70

  Najnormalniejszy przekręt,prowizja dla zaciągającedo 10%.

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 36 razy 26

  Tak naprawdę to nie "szpital zaciągnął dług" a jest to inicjatywa wicemarszałka województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka z PO (przy okazji, czy on wreszcie zrobił maturę?). W Poznaniu szpitale mają identyczny problem z parabankami, a o czym pisały gazety przed około miesiącem, włączając w to i "GW".

 • tacx

  Oceniono 35 razy 21

  W Wolsce dalej obowiązuje widać zasada 'czy się stoi czy sie leży duża kasa się należy'. jak przedsiębiorstwo jest zadłużone po uszy to albo bankrutuje albo się restrukturyzuje i cierpią na tym również pracownicy majacy niższe pensje. Albo z takiej pracy się odchodzi albo pracuje za minimum. Kadra zarządzająca zwalszcza. A Wolskiej Rzeczypospolitej pozadłużane gminy, szpitale wypłacają niedojdom które nimi zawiadują wielotysięczne pensje na które łozy podatnik. To demokracja złodzei gdzie właściciel tych pieniedzy jest okradany przez róznej masci budżetowych, samorządowych i kręcących sie koło nich innych złodziejskich cwaniaczków. Jakby prywatne firmy miały działac tak jak te pożal się boże samorządy i jednostki budżetowe to po roku nie byłoby czego licytowac z takiej firmy. a tu proszę... burmistrz byle pipidówy 13tys na rękę i armię doradców do tego. LOL...

 • syngefco

  Oceniono 20 razy 18

  Jednak głupota ludzka ma granice, kończy się na szpitalu wojewódzkim - psychiatrycznym, a chorymi umysłowo są jedynie zarządzający szpitalem.

 • misiupisiu2

  Oceniono 48 razy 16

  Czemu nie powrócą do modelu z "komuny"?
  Wtedy to wszystko super działało !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje