Szpital pożyczył 20 mln w parabankach. Na kilkanaście procent

09.11.2012 06:00
Szpital

Szpital (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Żeby opłacić ZUS, wypłaty i prąd, Szpital Wojewódzki w Lesznie zaciągnął pożyczki na kilkanaście procent - podaje "Gazeta Wyborcza". Szpital ten jest teraz najbardziej zadłużoną lecznicą w Wielkopolsce - dług sięga 45 mln zł. Prawie połowa tej kwoty to zobowiązania wobec parabanków z 2010 i 2011 r. Cały roczny kontrakt szpitala to ok. 70 mln zł.
W jakich parabankach i na jakie kwoty zadłużał się szpital? "Urząd marszałkowski, któremu podlega szpital, odmawia odpowiedzi, zasłaniając się tajemnicą handlową" - czytamy.

"Gazecie" udało się ustalić, że ponad 20 mln zł zostało pożyczone od kilku firm. Chodzi m.in. o firmy Magellan, która przedstawia się jako "lider rynku usług finansowych sektora ochrony zdrowia", i Electus, również wyspecjalizowaną w udzielaniu pożyczek szpitalom, którym banki już pożyczać nie chcą. Z usług tych firm korzystały m.in. szpitale w Katowicach, Białymstoku i Kielcach.

Decyzję o zaciąganiu zobowiązań podejmował ówczesny dyrektor ds. ekonomiczno-administracyjnych szpitala w Lesznie Leszek Sztuba, który odmawia "Gazecie" wypowiedzi. Szpital pożyczone pieniądze wydał na bieżące funkcjonowanie: wypłaty czy rachunki. "Szefowie szpitala liczyli, że się odkują dzięki kontraktowi z NFZ i szybko spłacą zadłużenie, unikając odsetek. Dostali jednak o wiele mniejszy kontrakt, niż przewidywali" - czytamy.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • klan_fan

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to możliwe, że dyrektorzy szpitali mogą obracać pieniędzmi publicznymi bez nadzoru?

 • doktor104

  Oceniono 3 razy 3

  A ciekawe ile w tym upadającym szpitalu zarabiają lekarze?
  Bo jak wiadomo niezależnie od sytuacji placówki Służby Zdrowia lekarzom wiedzie się dobrze, a kto nie wierzy niech wyjaśni dlaczego banki dają lekarzom do 150 tyś zł kredytu bez badania dokumentów finansowych.

 • rufioxxx0

  Oceniono 4 razy 2

  Dajcie listę tych parabanków, przynajmniej ludzie zdążą wypłacić z stamtąd kasę...

 • dublet

  Oceniono 6 razy 4

  Czy jeden z tych parabanków to nie przypadkiem SKOK???

 • iremus

  Oceniono 4 razy -2

  To jest to o czym wspominała Sawicka w rozmowie z agentem Tomkiem - zaczęła się "przygotówka" do prywatyzacji poprzez upadłość. Czasu już za wiele nie zostało a i tak kadencję może skrócić podmuch historii.

 • prezio2

  Oceniono 3 razy 1

  A co miał szpital zrobić ? Nie zapłacić lekarzom pensji czy pozwolić żeby wszyscy tam zmarli ? Skoro jest taki dobrobyt w tuskolandzie że nawet szpital na to zasrane państwo liczyć nie może to musi sobie jakoś radzić . Zwykły bank pożyczki nie da więc poszli tam bo wyjścia nie mieli. Chcieliście peło to macie . Niedługo wszyscy pod parabankami się ustawimy i będziemy na kolanach błagać o pożyczki nawet 100 procentowe.

 • jan.go

  Oceniono 2 razy 0

  Sami nie wzięli bo nie mogą zawsze muszą mieć parafkę województwa ,powiatu, ministerstwa albo miasta.

 • szejski

  Oceniono 2 razy 2

  Mam takie małe pytanko: czy firmy Magellan i Electus gromadzą depozyty? Bo jeśli tylko udzielają pożyczek z własnego kapitału, to parabankami nie są. Ale przecież "parabank" to teraz takie nośne słowo...
  Kłania się rzetelność dziennikarska. Amen.

 • fctheduck

  Oceniono 3 razy 3

  Przepraszam, ale tajemnicą handlowa zasłaniać może się prywatna firma, a nie urząd finansowany ze środków publicznych. Mam nadzieję, że odpowiedzialni za ten przekręt zostaną sprawiedliwie osądzeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje