Marihuana legalna w dwóch stanach. Prawo federalne tego nie uznaje

08.11.2012 21:52

Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Nowo uchwalone w plebiscytach powszechnych w stanach Waszyngton i Kolorado prawa legalizujące posiadanie marihuany kolidują z prawem federalnym w USA. Nie wiadomo jednak jeszcze, jakie będą praktyczne tego skutki
Obie ustawy, przegłosowane we wtorek, w dniu wyborów prezydenckich, zezwalają osobom w wieku ponad 21 lat na kupowanie w sklepach po jednej uncji (około 28 gramów) marihuany. Posiadanie marihuany, ale tylko do celów medycznych, jest już legalne w 17 stanach USA i w Waszyngtonie (ściślej: w stołecznym Dystrykcie Kolumbii). We wtorek uchwalono takie prawo w plebiscycie w Massachusetts. Prawa w Kolorado i stanie Waszyngton zezwalają na posiadanie tego miękkiego narkotyku także do celów rekreacyjnych.

Ministerstwo Sprawiedliwości USA nie skomentowało bezpośrednio inicjatyw w tych stanach. Rzeczniczka resortu oświadczyła tylko, że prawo federalne zabraniające marihuany pozostaje w mocy. Nie jest jednak jasne, jak będzie egzekwowane w stanach Waszyngton i Kolorado. Jak wszędzie indziej są tam oddziały prokuratury federalnej, a ściganiem przestępstw narkotykowych zajmują się lokalne biura podlegającej jej Agencji ds. Walki z Narkotykami (DEA). Brakuje jednak agentów do ścigania tysięcy dystrybutorów marihuany.

W Stanach, gdzie zalegalizowano marihuanę do celów terapeutycznych, choć według prawa federalnego też jest zakazana, agenci DEA koncentrują się na zwalczaniu jej sprzedaży w pobliżu szkół. Tolerują natomiast jej posiadanie i prywatne uprawy w innych miejscach.

Zwolennicy legalizacji marihuany argumentują, że jej sprzedaż przyniesie państwu setki milionów dolarów w podatkach. Ich zdaniem walka z nią jest walką z wiatrakami, a szkodliwość tego narkotyku jest minimalna.

Zobacz także
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • malpanagalezi

  0

  bez komentarza:

  www.alternet.org/pot-legal-two-us-states-latin-american-leaders-call-review-international-drug-policy

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 16 razy 14

  "Obie ustawy, przegłosowane we wtorek, w dniu wyborów prezydenckich, zezwalają osobom w wieku ponad 21 lat na kupowanie w sklepach po jednej uncji (około 28 gramów) marihuany. Posiadanie marihuany, ale tylko do celów medycznych, jest już legalne w 17 stanach USA i w Waszyngtonie (ściślej: w stołecznym Dystrykcie Kolumbii). We wtorek uchwalono takie prawo w plebiscycie w Massachusetts. Prawa w Kolorado i stanie Waszyngton zezwalają na posiadanie tego miękkiego narkotyku także do celów rekreacyjnych."

  A w Polandii nadal nielegalne, Polandia nadal sto lat za murzynami...

 • canabissativa

  Oceniono 17 razy 9

  uhuhu co za stare nowinki
  idę zajarać na taras i wracam zajebany zaraz

 • canabissativa

  Oceniono 18 razy 12

  Jak zalegalizujemy konopie w Europie to będzie po kryzysie.

 • fides64

  Oceniono 21 razy 19

  Powiedzmy sobie szczerze, alkohol jest bardziej szkodliwy. Powoduje raka, uzaleznia, niszczy tkanke mozgowa, watrobe. Jest naprawde szkodliwy! ale Panstwo, wszedzie na swiecie ma z jego obrotu wielkie dochody. Zahandlu narkotykami dochody ma mafia i politycy powiazani czesto z mafia.

 • kharper

  Oceniono 9 razy -5

  w d00000000pie mam "stany"

 • cezar85

  Oceniono 34 razy 26

  gandzię posadziła bozia a prawo stworzyli ludzie

 • gazetaplum

  Oceniono 29 razy -19

  Ziołowe leki są zbyt drogie w produkcji w stosunku do chemicznych, a wcale nie maja lepszych właściwości leczniczych. Tak twierdzi większość lekarzy.

 • saj-gon-ki

  Oceniono 26 razy 16

  Wadliwe prawo federalne po prostu należy zmienić.
  Podobnie jak nie kamieniuje się dzieci,
  tak jak w niektórych dzikich krajach,
  tak i tu zachodzi rozwój.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje