Brzeziński: Rosji zależy, by Smoleńsk dzielił Polaków, ale te bzdury o zamachu? Wstrętne

Zbigniew Brzeziński

Zbigniew Brzeziński (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- Dlaczego Rosjanie nie oddali wraku samolotu? Bo Rosji zależy na tym, żeby ta sprawa dzieliła w dalszym ciągu Polaków - uważa Zbigniew Brzeziński, doradca byłego prezydenta USA Jimmy'iego Cartera. - Są na scenie politycznej osoby, które - świadomie lub podświadomie, bo są chore - dzielą społeczność i podważają wiarygodność państwa, rządu, sprawiedliwość. I to jest wstrętne - mówi politolog.
Prof. Zbigniew Brzeziński doradca byłego prezydenta USA Jimmy'iego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego w wywiadzie wyemitowanym w "Faktach po faktach" w TVN24 skrytykował "ciągłe nieodpowiedzialne bzdury o jakimś zamachu smoleńskim". - Bez wskazania, kto jest za ten zamach odpowiedzialny, ale sugerując, że jest to prawdopodobnie rząd polski, a może i Sowieci, a może i razem, to jest coś tak wstrętnego i obrzydliwego - powiedział.

Po publikacji "Rzeczpospolitej" "Trotyl we wraku tupolewa" Jarosław Kaczyński stwierdził: - Zamordowanie 96 osób, w tym prezydenta RP i innych wybitnych przedstawicieli życia publicznego, to niesłychana zbrodnia i każdy, kto choćby tylko poprzez matactwo lub poplecznictwo miałby cokolwiek z nią wspólnego, musi ponieść tego konsekwencje.

"To jest wstrętne"

- To wszystko Polsce szkodzi i podważa demokrację. I daje Rosji okazję do pogłębiania rozdźwięku w samej Polsce. Dlaczego Rosjanie nie oddali wraku samolotu? Bo Rosji zależy na tym, żeby ta sprawa dzieliła w dalszym ciągu Polaków - dodał. Jego zdaniem "są na scenie politycznej osoby, które świadomie lub podświadomie, bo są chore, dzielą społeczność i podważają wiarygodność państwa, rządu, sprawiedliwość itd. I to jest wstrętne".

Zdaniem Brzezińskiego "jeżeli oni są gotowi wyciągnąć wnioski z tego, co mówią, czyli powiedzieć, to co nasuwają, to niech powiedzą wyraźnie, kogo uważają za morderców". - Tego nie robią, bo wiedzą, że nie ma żadnych wskazówek. Jednak grają konsekwentnie w te grę. I to jest nieodpowiedzialne i godne pogardy - dodał. Według Brzezińskiego zmierza to do podważenia fundamentów i szacunku dla państwa, dla Polski i dla polskiej demokracji.

"Nie ma dla nich miejsca w polityce"

- Mam nadzieje, że społeczność w Polsce - obserwując wybory w USA i szczególnie postscriptum do tych wyborów ze strony zwycięzcy i przegranego - zastanowi się trochę nad obecnym stanem życia politycznego w kraju. Jeśli obserwuje się dialog polityczny w kraju, to trudno nie być przerażonym, do jakiego stopnia język polityczny stał się brutalny, do jakiego stopnia gra polityczna stała się nieodpowiedzialna - uważa Brzeziński. Tuż po ogłoszeniu wyników wyborów zarówno Barack Obama, jak i Mitt Romney podziękowali wyborcom i życzyli sobie nawzajem powodzenia w dalszych działaniach.

Profesor "ma nadzieję, że osoby bardziej odpowiedzialne w opozycji rządowej odniosą się inaczej" do doniesień ws. Smoleńska: - Bo to jest strasznie wredna robota robiona widocznie przez parę osób cierpiących na jakieś psychologiczne trudności, które z punktu widzenia ludzkiego są zrozumiałe, ale dla których nie ma miejsca w życiu politycznym.

Zobacz także
 • Cezary Gmyz Hajdarowicz przed publikacją w "Rz" dzwonił do Grasia. "Z Wróblewskim nigdy nie rozmawiałem"
 • Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz w drodze na konferencję smoleńską Kaczyński o zwolnieniu Gmyza: To zamach na wolność słowa
 • Agnieszka Holland Agnieszka Holland: Kaczyński mistrzem intryg na poziomie cepa
Komentarze (639)
Brzeziński: Rosji zależy, by Smoleńsk dzielił Polaków, ale te bzdury o zamachu? Wstrętne
Zaloguj się
 • doni72

  Oceniono 1061 razy 883

  Mozna miec inne poglady,mozna sie z kims w roznych kwestiach nie zgadzac.Co do profesora Brzezinskiego to jest to klasa sama w sobie,to jest czlowiek o ogromnej wiedzy i wyczuciu politycznym.Tu nasze poglady mozemy sobie zostawic i posluchac konkretnego autorytetu z wiedzy poliycznej i nie tylko.

 • dynac

  Oceniono 695 razy 563

  Już, już, już za chwileczkę przybiegną na forum mutanty popromienne z oskarżeniami: Brzeziński agent, zdrajca, cyklista, mason.
  Upośledzone piśki, do roboty!

 • signal

  Oceniono 569 razy 481

  Brawo Panie Profesorze. Trzeba tępić ciemnotę nawiedzonych kłamców i idiotów. Dość milczenia i chowania głowy w piasek. Trzeba jasno mówić że Kaczyński i jego sekta to fałsz kompromitacja. Trzeba mówić że działalność tego pana zagraża młodej polskiej demokracji. Burzy fundamenty państwa.

 • hydrograf

  Oceniono 466 razy 400

  Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz to albo ROSYJSCY AGENCI WPŁYWU albo "pożyteczni idioci"....

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 414 razy 368

  Krzyczą głośno, że są patriotami, a tak naprawdę działają w interesie Rosji (tak, jakby byli rosyjskimi agentami).

 • west501

  Oceniono 389 razy 341

  Oj, Panie profesorze - żeby tak jeszcze posłuchano Pańskich słów. Niestety, będzie kilku oszołomów, dla których Pańskie, jakże rozsądne słowa będą nieprzyswajalne. Muszą tu minąć ze dwa pokolenia, zanim to wszystko znormalnieje.

 • signal

  Oceniono 257 razy 221

  to jest strasznie wredna robota robiona widocznie przez parę osób cierpiących na jakieś psychologiczne trudności, które z punktu widzenia ludzkiego są zrozumiałe, ale dla których nie ma miejsca w życiu politycznym

 • caius1

  Oceniono 262 razy 220

  No to prezes ma problem: skomentuje albo napuści swoich bullterierów, którzy wynajdą "dziadka z Wehrmachtu" (albo z armii Cesarstwa Japonii) to USA odmówią mu wizy za szkalowanie swojego obywatela a może nawet będzie mu groziło aresztowanie na pierwszym amerykańskim lotnisku jeżeli jakimś cudem uda mu się tam przylecieć i proces a w przerwach noclegi w śmierdzącej celi z jurnym afroamerykańskim współwięźniem (przynajmniej by się nauczył co znaczy po angielsku "late night favor"). Nie skomentuje to znaczy że się zgadza. Chyba pojedzie do Torunia po wskazówki.

  NiePiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje