W studni sprzed 8 tysięcy lat odkryto dwa szkielety. "To unikalne znalezisko" [ZDJĘCIA]

W studni znaleziono wiele przedmiotów codziennego użytku

W studni znaleziono wiele przedmiotów codziennego użytku (Fot. REUTERS/Baz Ratner)

W Galilei grupa izraelskich naukowców odkryła studnię sprzed ponad 8 tys. lat. Wewnątrz znaleziono dwa szkielety: kobiety, która w chwili śmierci miała około 19 lat, oraz nieco starszego mężczyzny. Obok nich było wiele przedmiotów codziennego użytku sprzed wieków.
Archeolodzy podkreślają, że odkrycie jest wyjątkowo cenne. Ich zdaniem bardzo pomoże w badaniach kulturowych okresu neolitu. - Studnie z tego czasu to unikalne znaleziska w skali historii archeologii Izraela i prawdopodobnie w skali całego prehistorycznego świata - powiedział Omri Barzilai, szef zespołu izraelskich archeologów.

Przy leżących w studni szkieletach znaleziono wiele przedmiotów codziennego użytku. Naukowcy wydobyli ze studni m.in. krzemienne noże, sierp, groty strzał oraz fragmenty innych narzędzi. Zdaniem archeologów znalezienie tego typu przedmiotów może świadczyć o tym, że ludzie, którzy wrzucili je do studni, mogli być pierwszymi rolnikami w dolinie Jezreel (północna Galilea).

W ocenie dyrektora wykopalisk Yotama Teppera studnia pokazuje, jak niezwykłe umiejętności i ogromną wiedzę na temat hydrologii i geologii mieli ludzie zamieszkujący te tereny tysiące lat temu.

Naukowcy nie są w stanie stwierdzić, jak na dnie studni znalazły się szkielety dwóch osób. Spekulują, że mogło do tego dojść w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub morderstwa - informuje serwis Jpost.com.

Zobacz także
 • Planeta 55 Cancri e, która zbudowana jest z diamentów Odkryto planetę, która zbudowana jest z diamentów
 • Posążek Buddy zrobiony jest z meteorytu - twierdzą naukowcy Posążek Buddy ze swastyką zrobiony jest z meteorytu
Komentarze (49)
W studni sprzed 8 tysięcy lat odkryto dwa szkielety. "To unikalne znalezisko" [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • kwiecien45

  Oceniono 44 razy 18

  Unikatowe szkielety w unikatowej studni z unikatatowymi przedmiotami. Unikatowy artykuł. Unikatowy temat. Trzeba unikać.

 • upierdek07

  Oceniono 9 razy 7

  Toż to Abel zabity przez Kaina z żoną Rachelą, która z rozpaczy popełniłą samobójtwo

 • o_laf

  Oceniono 17 razy 5

  E jakas lipa przeciez ksiadz na religi nas uczyl,

  ze bog stworzyl swiat i pierwszego czlowieka 6.000 lat temu..(sic)

 • dj_zwyrodnialec

  Oceniono 16 razy 4

  Sprawa jest jasna. Bez dwuch zdań, jest to dwoje Polaków zamordowanych z zimną krwia przez Rzydów. Poczytajcie naukowe czasopisma chistoryczne, tam są wzmianki o zaginięciu małżeństwa tzw. "Polan" właśnie 8 tys. lat temu.

 • jozekzzokopanego

  Oceniono 30 razy 4

  najgorsze, że przy szkieletach znaleziono portret kłamczyńskiego i radio z literą M.....prezes przygłupów wysłał już tam specjalistę od rozpylania mgły.......

 • tmxt

  Oceniono 14 razy 4

  Natychmiast wysłać tam prokuratorów oraz ekspertów IPN! To mogą być ofiary zbrodniczego reżimu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje