W studni sprzed 8 tysięcy lat odkryto dwa szkielety. "To unikalne znalezisko" [ZDJĘCIA]

08.11.2012 19:49
W studni znaleziono wiele przedmiotów codziennego użytku

W studni znaleziono wiele przedmiotów codziennego użytku (Fot. REUTERS/Baz Ratner)

W Galilei grupa izraelskich naukowców odkryła studnię sprzed ponad 8 tys. lat. Wewnątrz znaleziono dwa szkielety: kobiety, która w chwili śmierci miała około 19 lat, oraz nieco starszego mężczyzny. Obok nich było wiele przedmiotów codziennego użytku sprzed wieków.
Archeolodzy podkreślają, że odkrycie jest wyjątkowo cenne. Ich zdaniem bardzo pomoże w badaniach kulturowych okresu neolitu. - Studnie z tego czasu to unikalne znaleziska w skali historii archeologii Izraela i prawdopodobnie w skali całego prehistorycznego świata - powiedział Omri Barzilai, szef zespołu izraelskich archeologów.

Przy leżących w studni szkieletach znaleziono wiele przedmiotów codziennego użytku. Naukowcy wydobyli ze studni m.in. krzemienne noże, sierp, groty strzał oraz fragmenty innych narzędzi. Zdaniem archeologów znalezienie tego typu przedmiotów może świadczyć o tym, że ludzie, którzy wrzucili je do studni, mogli być pierwszymi rolnikami w dolinie Jezreel (północna Galilea).

W ocenie dyrektora wykopalisk Yotama Teppera studnia pokazuje, jak niezwykłe umiejętności i ogromną wiedzę na temat hydrologii i geologii mieli ludzie zamieszkujący te tereny tysiące lat temu.

Naukowcy nie są w stanie stwierdzić, jak na dnie studni znalazły się szkielety dwóch osób. Spekulują, że mogło do tego dojść w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub morderstwa - informuje serwis Jpost.com.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz 1

  "W Galilei grupa izraelskich naukowców odkryła studnię sprzed ponad 8 tys. lat. Wewnątrz znaleziono dwa szkielety"

  I o czym to swiadczy? Jedynie o tym, ze ta dzicz wrzucala ludzi (lub ludzkie zwloki) do studni. Musieli miec zdrowa i smaczna wode. Ble...

 • gazetaplum

  Oceniono 2 razy -2

  :"Habiru to starożytna nazwa grupy ludzi zamieszkujących rejon Syropalestyny, którzy nie posiadali własnego państwa. Byli przybyszami (zza Eufratu) i prowadzili głównie koczowniczy tryb życia, przez co można ich porównać do wędrownych Cyganów. Do grupy tej należeli głównie Huryci i Semici, zaś w starożytnych inskrypcjach występują jako włóczędzy i rabusie, zaciężni wojownicy, słudzy i niewolnicy oraz kupcy i handlarze"
  Czy to co sie wydarzyło w studni to dzieło ich forpoczt.

 • najlepszy-premier

  Oceniono 1 raz 1

  zdaje się, że namiętne spotkanie i ostry seks od tyłu nie wyszły parze kochanków na dobre. murek nie wytrzymał rytmicznego naporu i puścił grzeszników w otchłań studni

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy -2

  A u Donka w szafie odkryto dwa trupy,ale to nie jest unikalne znalezisko.

 • daniella-63

  Oceniono 2 razy 2

  Wiec okazuje sie,ze biblia to zwykla ksiazka.Przeciez ludzkosc wg. biblii ma niewiele ponad 6 tys.lat.

 • czarny-cezar2

  Oceniono 1 raz 1

  jestem ciekaw czy jak już ich tam wrzucono to jak długo jeszcze wodę z tej studni spożywano i czy trochę im nie capiła.

 • upierdek07

  Oceniono 9 razy 7

  Toż to Abel zabity przez Kaina z żoną Rachelą, która z rozpaczy popełniłą samobójtwo

 • siemiela

  Oceniono 10 razy 0

  dj_zwyrodnialec, czlowieku, ty do szkoly nie chodziles!kup sobie dobry slownik ortograficzny!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje