Zmiana władzy w Chinach. "Musimy pracować ciężej"

08.11.2012 13:19
Prezydent Chin Hu Jintao, otwierając w Pekinie XVIII zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh), wezwał do walki z korupcją w szeregach władzy, ostrzegając, że w przypadku niepowodzenia partii i państwu może grozić upadek. Na zjeździe ogłoszone zostaną - ustalone wcześniej w rozmowach zakulisowych - nazwiska nowych przywódców partii oraz kraju, w tym prezydenta i premiera.
- Brak właściwego podejścia do tego problemu może okazać się fatalny w skutkach dla partii i spowodować nawet załamanie partii i państwa - powiedział Hu, podkreślając, że naród poświęca wiele uwagi walce z korupcją i politycznej integralności swoich przywódców. - Nikt nie stoi ponad prawem - oświadczył chiński przywódca, cytowany przez agencję AP. Nie odniósł się jednak bezpośrednio do głośnego ostatnio przypadku korupcji - usuniętego z biura politycznego Bo Xilaia.

W Pałacu Ludowym, położonym przy placu Tiananmen, 69-letni Hu, sprawujący równocześnie funkcję sekretarza generalnego KPCh, bronił w półtoragodzinnej mowie inauguracyjnej bilansu swej podwójnej kadencji przed krytykami, nazywającymi ten czas "straconą dekadą".

Obietnica podwojenia zarobków

Hu podkreślił, że Chiny stały się w minionym dziesięcioleciu drugą potęgą gospodarczą świata. Zaznaczył też, że konieczne jest wprowadzenie w życie "nowego rodzaju rozwoju". Wzrost gospodarczy ma być w przyszłości "bardziej zrównoważony". Władze chcą stymulować popyt wewnętrzny i zwiększać konsumpcję indywidualną. Według Hu Państwo Środka musi też stać się potęgą morską. - Musimy mierzyć wyżej i pracować ciężej, i nadal podążać za rozwojem w drodze nauki, promować harmonię społeczną i poprawiać życie obywateli - oświadczył Hu Jintao.

Chiński przywódca obiecał rodakom podwojenie ich zarobków w ciągu dekady 2010-2020 roku. W tym czasie ma podwoić się także chiński PKB. Jak podkreśla agencja Xinhua, to pierwszy przypadek, gdy chińskie kierownictwo wyznacza publicznie cele gospodarcze.

"Nie będziemy kopiowali politycznego systemu Zachodu"

W swoim przemówieniu Hu odciął się zdecydowanie od demokratycznych reform według wzorów zachodnich. - Nigdy nie będziemy kopiowali politycznego systemu Zachodu - powiedział.

Według obserwatorów krajowy zjazd ma na celu tylko formalne zatwierdzenie zakulisowych ustaleń personalnych. Aktualny wiceprezydent 59-letni Xi Jinping ma zastąpić starszego o dziesięć lat Hu na stanowisku sekretarza generalnego partii oraz prezydenta.

Przewiduje się, że oprócz zmiany na stanowisku sekretarza generalnego partii i prezydenta kraju, fotel urzędującego obecnie premiera Wena Jiabao przejmie Li Keqiang, uważany za najbliższego stronnika Hu. Eksperci określają polityków typowanych do objęcia najwyższych stanowisk jako ostrożnych, rozważnych reformatorów.

W zjeździe bierze udział ok. 2300 delegatów, wybranych przez lokalne komitety partii w całym kraju i reprezentujących 82 mln jej członków. Zjazdowi towarzyszą podwyższone środki bezpieczeństwa; przed rozpoczęciem obrad zatrzymano lub zmuszono do opuszczenia Pekinu wielu dysydentów, na innych nałożono areszt domowy.

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  Panowie Chinczyki, bez przesady. Po 25 latach ciezkiej pracy jestescie wlascicielami polowy swiata . Jeszcze malo?

  p.s. tydzien temu wrocilem z Chin.To niesamowote co mozna zrobic w 25 lat....pod warunkiem ze sie nie ma Swiroslawa, Smolenska i Wojca Dyrechtora.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  to tak jakby czytać o kulisach w PO, PiS czy Bandy Czworak

  Kacza dupokracja w III RP jest tylko o wiele głupsza i pozwala na rozkradanie Polski

 • mille666

  Oceniono 3 razy -1

  Wrzucanie kartek do urn na Zachodzie to Demokracja? Chiny podnosząc poziom życia społeczeństwa /w przeciwieństwie do Zachodu/ staną się bardzo poważnym zagrożeniem i konkurencją... i nadzieją dla coraz biedniejszych ludzi na Zachodzie, a że nie kopiują liberalizmu tylko im chwała.

 • gtpress

  0

  demokracja nie dziala, 1 jest wieksze niz 99, jak oni licza te glosy?

 • cin1977

  Oceniono 1 raz 1

  Tak nie do końca na temat artykułu, ale o artykule - zamiast filmiku widzę czarny ekran i wpis: "UWAGA
  Film nie może zostać odtworzony ponieważ jesteś poza granicami kraju." Jaja jakieś szanowna Gazeto, czy M$ponsor kazał przejść na Silverlight i na niczym innym niż IE na Windzie już sobie nie pooglądam?

 • maksimum

  Oceniono 9 razy 5

  Chinski system rzadzenia sprawdza sie najlepiej na swiecie juz od 44 lat,mimo ze lewica europejska potepia go od lat.

 • antec13

  Oceniono 13 razy 5

  Mozecie brac mnie za wariata jak chcecie, ale Chiny nie sa panstwem komunistycznym, lecz prywatna wlasnoscia 50 bardzo, bardzo bogatych rodzin, krore robia co chca. Dokladnie co chca.

 • alejajaniemaco

  Oceniono 21 razy 5

  "Nie będziemy kopiowali politycznego systemu Zachodu"

  Kolejny dowod na to ze Chinczycy nie w ciemie bici....

 • czuly-wojtek

  Oceniono 14 razy -6

  Widzę, że ChRL musi sowicie opłacać pracowników ambasady za pisanie takich dyrdymałów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje