"Sueddeutsche Zeitung": Merkel powinna pogrozić narzędziami tortur

08.11.2012 10:15
Angela Merkel

Angela Merkel (Fot. Geert Vanden Wijngaert AP)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce radykalnie przebudować UE, jest jednak osamotniona w swoich zabiegach o wdrożenie "największego i najambitniejszego planu reform od czasu wprowadzenia euro" - pisze dziś niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
W porównaniu z planem reform autorstwa Merkel nawet traktat z Lizbony blednie jako dokument "pozbawiony znaczenia" - ocenia autor komentarza. "Merkel musi forsować reformy, ponieważ kryzys pokazał, że wspólna waluta nie jest możliwa bez wspólnej polityki gospodarczej. Czas dojrzał do (utworzenia) unii gospodarczej" - czytamy w wydawanej w Monachium lewicowo-liberalnej opiniotwórczej gazecie.

Jak podkreśla "SZ", Merkel stworzyła "czteropunktowy katalog", który, jeżeli zaakceptują go europejscy partnerzy Niemiec, spełni oczekiwania na głęboką reformę UE. Komentator wymienia w tym kontekście nową politykę wobec rynków finansowych (europejski nadzór finansowy), politykę fiskalną z możliwym europejskim nadzorcą narodowych budżetów, wzmocnienie Parlamentu Europejskiego jako gremium legitymizującego w demokratyczny sposób reformy oraz wspólną politykę gospodarczą.

To wszystko brzmi bardzo technokratycznie - zauważa komentator - oznacza jednak w istocie "rewolucyjną zmianę" opartą na państwach narodowych wspólnoty europejskiej.

"Gdy Merkel z nonszalancją oświadcza, że 'niektórym dziedzinom polityki', takim jak rynek pracy czy polityka podatkowa, należy dokładniej się przyjrzeć, to oznacza, że poszczególne państwa nie będą mogły za pomocą nieuzasadnionych subwencji stwarzać bodźców do budowy autostrad czy mieszkań własnościowych tylko po to, by zadowolić branżę budowlaną lub bankowców" - pisze komentator. "Ten, kto wkracza na ten teren, ingeruje w suwerenność. A kto ingeruje w suwerenność, ten ma do czynienia z państwami narodowymi" - dodaje.

Merkel samotna, nie ma instrumentów nacisku

Zdaniem "SZ" Merkel musi w tych dniach czuć się bardzo samotna. Jak wyjaśnia komentator, bezpośrednia, zagrażająca bytowi ludzi presja kryzysu osłabła, a Merkel sama dała Grecji gwarancję przeżycia. "We Francji nowy prezydent żyje w świecie iluzji, Hiszpanie i Włosi cieszą się ze spadającego oprocentowania ich obligacji. (...) W Grecji rosną nadzieje na renegocjowanie porozumień - znowu" - czytamy w "SZ".

W grudniu Rada Europejska ma zaakceptować plan przebudowy UE. Merkel nie dysponuje jednak instrumentami nacisku, by przeforsować swój plan przeciwko "pogrążonej w letargu większości". W Europie odradza się "mentalność targowania się jak na bazarze", co należy uznać za godne pożałowania po dwóch latach wytężonej walki z kryzysem.

"Zamiast przedstawiać plany przebudowy UE, Merkel powinna chyba znowu pogrozić narzędziami tortur" - pisze w podsumowaniu autor komentarza.

Zobacz także
Komentarze (42)
"Sueddeutsche Zeitung": Merkel powinna pogrozić narzędziami tortur
Zaloguj się
 • adherent1

  Oceniono 38 razy 26

  Coś zrobić trzeba.
  W Polsce wkurzamy się na nieróbstwo w Grecji,
  choć nic na to nie łożymy. Niemcy do wkurzania
  się na Grecję mają więcej powodów bo bardziej
  ją finansują. My też mamy pretensje do Niemiec
  że nas wykorzystują ale ten kto zaproponuje
  referendum w sprawie wyjścia Polski z UE
  jest śmieszniejszy niż specjaliści od trotylu.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 36 razy 8

  Stany (Państwa)Zjednoczone Europy (USE)! To jest jedyna droga do tego aby Europa przetrwała. Jeśli Europa nie pójdzie dalej w unie gospodarczą, unię monetarna , unię polityczna, militarną , społeczną , socjalną ect, ect. Musimy stworzyć jedno, wielkie europejskie państwo, z europejskim jednym rządem, jedną polityką zagraniczną, polityką wewnętrzną itd. Pani Kanclerz to, wspaniały , wielki polityk i człowiek! Tylko pozazdrościć Niemcom takiej Przywódczyni!

 • dziadekjam

  Oceniono 24 razy 4

  Obecna sytuacja gospodarcza w Europie wygląda jak rewanż za II Wojnę Światową. Wtedy połowa Europy pracowała dla państwa niemieckiego, teraz państwo niemieckie pracuje dla połowy Europy....

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 3

  wygląda ze Merkel chce udupić banki by nie mogły niszczyć gospodarki tak jak to zrobiły w Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Polsce ....... itp.

 • frank1947

  Oceniono 3 razy 1

  Europa zawsze byla i bedzie .. ze moze biedniejsza to i tak bedzie. Ze niektorzy /re maja swoje utajone plany "podboju" ... "nie musi byc wojskowy", to i tak im to nie wyjdzie. Bedzie tak jak tego " " chca a co wy, my to sie nie liczy ...moze tyle ze wiecej szczekania bedzie w mediach takich jak tych WG i inne..

 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy 1

  Sueddeutsche Zeitung 'lewicowy'? Jasne - w stosunku do Der Sturmera.;)
  Ale skoro dla was 'lewicowy', to cala Agora jest wiecej nizli lewacka.
  Coz, po prostu Sueddeutsche Zeitung ma niewyparzona gebe i swych opinii nie owija w bawelne. I Bog zaplac!
  O tym konkretnym tekscie sie nie wypowiadam - w oryginale jeszcze nie czytalam, a w egzegezy Agory wierze jak we wrozby Cyganki. Amen.

 • blue61

  Oceniono 3 razy 1

  Obecna sytuacja w UE kojarzy mi się z popularna wyliczanką: Kólko graniaste, czterokanciaste, kólko nam się połamało, cztery grosze kosztowało a my wszyscy bęc!!!! Oby się nie sprawdziło.

 • botanicus

  0

  No przecież grozi - paragrafy przypominają narzędzia tortur.

 • koles751

  Oceniono 15 razy -1

  Każdy kto próbuje robić biznes w Niemczech wie, że dla nich wspólna europejska gospodarka oznacza, że wszyscy kupują od Niemców, nawet ... Niemcy.
  Trudno czynić im z tego zarzut. Nie ma jednakże żadnego powodu, aby im tego nie mówić wprost.
  Jeśli Niemcy chcą być wiarygodni jako propagatorzy wartości paneuropejskich to muszą najpierw wykonać dużą pracę nad swoją otwartością na innych. Na razie oczekują jedynie otwartości dla siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje