Sześciu Tybetańczyków próbowało się podpalić

08.11.2012 07:36
Tybetański rząd na uchodźstwie zaapelował do władz Chin o przyjrzenie się powodom samopodpaleń Tybetańczyków

Tybetański rząd na uchodźstwie zaapelował do władz Chin o przyjrzenie się powodom samopodpaleń Tybetańczyków (Fot. Ashwini Bhatia AP)

Sześciu Tybetańczyków próbowało się podpalić w Chinach w przeddzień zjazdu Komunistycznej Partii Chin - poinformowały władze tybetańskie na wygnaniu w indyjskiej Dharamsali.
Początkowo tybetański rząd mówił o czterech próbach samopodpalenia. - Potwierdziliśmy w naszych źródłach cztery przypadki tej formy protestu. To bezprecedensowy akt, do którego doszło jednego dnia - oświadczył przedstawiciel tybetańskich władz na wygnaniu Dicki Chhoyang.

Po kilku godzinach podano, że podpalić próbowało się sześciu Tybetańczyków.

Nie sprecyzowano, gdzie dokładnie w Chinach doszło do samopodpaleń.

Fala samopodpaleń w Tybecie

Prawie 60 Tybetańczyków, głównie buddyjskich mnichów, podpaliło się lub próbowało to zrobić od marca 2011 r. w proteście przeciwko chińskim rządom.

Organizacje obrońców praw człowieka twierdzą, że samobójstwa przez samopodpalenie stanowią desperacką odpowiedź na represje kulturalne i religijne władz chińskich. Ludzi, którzy dokonują takiego aktu, chińskie MSZ nazywa terrorystami i obwinia duchowego przywódcę tybetańskiego Dalajlamę XIV o nawoływanie do separatyzmu.

Rząd w Pekinie twierdzi, że Tybet był zawsze częścią Chin. Jednak według większości Tybetańczyków chińskie rządy grożą zagładą tybetańskiej kultury.

Zobacz także
Komentarze (10)
Sześciu Tybetańczyków próbowało się podpalić
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 9 razy 5

  Polacy !
  .
  wczoraj w Atenach ponad 100 tys demonstracja zaatakowała Parlament. Kilkuset z nich wdarło sie do parlamentu.
  .
  W polskich mediach nie ma nawet wzmianki o tym wydarzeniu - karmią was Obamą i innymi głupotami...
  .

 • krisp78

  Oceniono 4 razy 4

  A to pisowcy - po trupach do celu.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Ja bym im nie przeszkadzał i uszanował ich wolę.Ogień wszystko oczyszcza.

 • w_piach_policyjne_prostytutki

  Oceniono 3 razy 3

  Gorące chłopaki ... ;)

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy 2

  szkoda ze im się nie udało,
  byłoby sześciu mniej idiotów z wypranym mózgiem przez klechów.

  GW opluwa Tadzia od Rydzyków ale on jest oświecony intelektualista
  w porównaniu do Dalejlamy

 • bidifi

  Oceniono 3 razy 1

  smutne jest to ze sa fanatyczni tybetanscy patrioci sa gotowi poswiecic swoje zycie a.......ich duchowy przywodca Dalajlama MODLI SIE BY TYBET NIGDY ZA JEGO ZYCIA NIE STAL SIE NIEPODLEGLY !!!!!! absurd ? nie sadze , a co wowczas by robil Dalajlama ? skonczyloby sie zycie i podrozowanie po calym swiecie na koszt spolecznosci miedzynarodowej , skonczylyby sie honory i dary , latwe zycie , Tybetanczycy zapytaliby o konta w szwajcarii ktrore teraz sa niemal prywatne dalajlamy a na nich gromadzone sa zasoby i dary ,, dla calego tybetu" - slowem : niepodleglosc tybetu dla dalajlamy oznacza ,, koniec imprezy" a jak sie ,, imprezowalo" cale zycie to to moze zabolec.....

 • nowytor5

  Oceniono 9 razy 1

  a co mają robić, jak świat o nich zapomniał. Nawet Polska, w której wolność powinna być szczególnie cenna.
  Taki Jarosław Wałęsa (syn Bolka) sprzedał Tybetańczyków w czasie Olimpiady za apartamenty w Pekinie.
  Dlaczego o tym tak cicho, przecież to jest przestępstwo ukrywanie dochodów i Urząd Skarbowy powinien tych Bolków z torbami puścić, tym bardziej jeżeli ten szmal od komunistycznych służb pochodzą.

 • mila6972

  0

  W ub. roku w pobliżu klasztoru Kirti doszło do 14 aktów samospalenia Tybetańczyków protestujących przeciwko chińskiej polityce wobec Tybetu. Dramatyczne akty odebrania sobie życia potępił Dalajlama dodając jednak, że do tak desperackiego kroku popycha Tybetańczyków prowadzona przez Pekin polityka "kulturowej zagłady" tej mniejszości. Chińskie władze oskarżają z kolei Dalajlamę o nawoływanie do tego typu protestów.

 • mila6972

  0

  W ub.roku, w pobliżu klasztoru Kirti doszło do 14 aktów samospalenia Tybetańczyków protestujących przeciwko chińskiej polityce wobec Tybetu. Dramatyczne akty odebrania sobie życia potępił Dalajlama dodając jednak, że do tak desperackiego kroku popycha Tybetańczyków prowadzona przez Pekin polityka "kulturowej zagłady" tej mniejszości. Chińskie władze oskarżają z kolei Dalajlamę o nawoływanie do tego typu protestów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje