Przez pośrednika warszawska parafia ewangelików straciła miliony. Prokuratura zawiesiła śledztwo

Kościół ewangelicko-reformowany przy al. 'Solidarności' w Warszawie

Kościół ewangelicko-reformowany przy al. 'Solidarności' w Warszawie (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

Z 30 mln zł na koncie zostało 8,5 euro, a prokuratura zawiesza śledztwo, bo... nie jest pewna, czy doszło do wyłudzenia. O sprawie utraconych pieniędzy warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej, które były rekompensatą za czasy PRL-u, pisze dziś "Gazeta Wyborcza".
Pieniądze, które parafia dostała z Komisji Majątkowej, przeznaczyła na założenie lokat i kupno obligacji jednego z polskich banków. W 2007 r. zaczęła powierzać swoje pieniądze Mirosławowi Gajewskiemu, który obiecał parafii większe zyski. Gajewski był prezesem spółki BGM i zawarł z parafią umowę na doradztwo. W praktyce przejął należące do niej pieniądze (wtedy było to około 7,85 mln euro), by ulokować je w obligacjach spółki Grove Holding z Luksemburga. Przez lata umowa doradztwa z Gajewskim zmieniała się, łącznie dodano do niej 55 aneksów. Ostatecznie biznesmen w pełni kontrolował to, co działo się na rachunku parafii, mógł samodzielnie dokonywać wszelkich operacji.

Parafia nie wiedziała, że Grove Holding jest firmą w całości kontrolowaną przez Gajewskiego. Biznesmen uspokajał kolegium parafii informacjami o rosnących zyskach i korzystnych inwestycjach, ale 14 czerwca 2011 r. na koncie zgromadzenia było już tylko 8 euro i 51 centów.

Próbując dojść do tego, co się stało z ich pieniędzmi, ewangelicy zaangażowali wywiadownię gospodarczą. Z jej raportu wynikało, że sama spółka Grove jest zadłużona u kredytodawców na ponad 29,5 mln euro. Majątek dwóch pozostałych spółek - według tego raportu - pochodził wyłącznie z pieniędzy parafii.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Komentarze (28)
Przez pośrednika warszawska parafia ewangelików straciła miliony. Prokuratura zawiesiła śledztwo
Zaloguj się
 • krzych.korab

  Oceniono 153 razy 121

  Czy tak samo postąpiłaby prokuratura gdyby chodziło o pieniądze kościoła katolickiego ? Śmiem wątpić.

 • anna22290

  Oceniono 93 razy 73

  maja zyciowego pecha ze nie sa katolikami jakby nimi byli to dostaliby od panstwa jeszcze drugie tyle z przeprosinami na kleczkach

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 87 razy 49

  Religia jest potrzebna człowiekowi do życia wtedy i tylko wtedy kiedy jest jej kapłanem - w końcu z czegoś trzeba żyć.

 • agentczk22

  Oceniono 50 razy 44

  Kolejny ambergold a prokuratura rżnie głupa.
  A choćby z paragrafu o działaniu na niekorzyść klienta.
  Ciekawe ile prokuratorzy wzięli za odstąpienie od wszczęcia śledztwa .

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 18

  Czy to także wina rządu i premiera że nie ostrzegł że pazerność prowadzi do zguby

 • odowk

  Oceniono 23 razy 17

  Zrozumiałe, Państwo Polskie zatroszczyłoby się o losy kościoła wtedy, a prokuratura nie umorzyłaby śledztwa wtedy, gdy to byłby Kościół Rzymskokatolicki.

  Protestanci nie mają szans - Państwo Polskie będzie wspierać tylko Kościół Katolicki, czyli dolewać wodę do jeziora.

  A jakby choć w prokuraturze wiedzieli, że liczni kalwiniści (czyli to samo, co Kościół Ewangelicko-Reformowany) byli wybitnymi działaczami kulturalnymi i religijnymi w Polsce XVI wieku. Do tego właśnie kościoła należeli Mikołaj Rej czy Cyprian Bazylik. Tak, Mikołaj Rej, zwany "ojcem literatury polskiej" był protestantem, nie katolikiem - tego oczywiście nie chcą uznać sługusy katolickiego Episkopatu wśród naszej władzy i sądownictwa...

 • robertinio007

  Oceniono 42 razy 14

  kolejni religijni naiwniacy

 • 28plk7b

  Oceniono 53 razy 13

  Szaman ogołocił szamanów.Dobre

 • ladychapel

  Oceniono 9 razy 5

  Czy ktokolwiek z Was pobierających naukę religii w salkach katechetycznych (kiedyś) i wy - uczący się religii w szkole (dzisiaj) czy też wy - uczęszczający na mszę św. coniedzielną wiecie kto to są ewangelicy reformowani? Kim są księża kościoła ewangelicko-reformowanego, w co wierzą ewangelicy reformowani? Przygotowujący się do konfirmacji w kościele ewangelickim-reformowanym uczą się o innych wyznaniach, zdarzyć się bowiem może, że konfirmant będzie chciał przyjąć inne wyznanie. W kościele katolickim natomiast wszystko co niekatolickie to innowierstwo, sekta i w ogóle be. Cechy teologii reformowanej: www.reformowani.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=91&Itemid=37
  Pozdrawiam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje