Napastowanie kobiet - nowa egipska plaga. Walczą z nią obywatelskie patrole

08.11.2012 06:00
Grupa nastolatków napastuje kobiety w Kairze

Grupa nastolatków napastuje kobiety w Kairze (Fot. Ahmed Abdelatif ASSOCIATED PRESS)

Dotykanie i przemoc fizyczna, proponowanie pieniędzy za seks, obraźliwe komentarze - molestowanie Egipcjanek i cudzoziemek na ulicach miast w całym kraju to prawdziwa plaga - pisze w dzisiejszym wydaniu "Gazeta Wyborcza".
W Kairze z przemocą wobec kobiet zaczęły walczyć obywatelskie patrole. Atakują napastników, eskortują na policję albo malują im sprayem napis: "Napastuję kobiety".

Na dobre zaczęło się w ubiegłym tygodniu, w kończące ramadan święto Eid al-Fitr. W okolicach placu Tahrir, gdzie blisko dwa lata temu setki tysięcy Egipcjan żądały odejścia dyktatora Hosniego Mubaraka, pojawiły się patrole. Przemierzają ulice centrum Kairu i pilnują, by mężczyźni nie napastowali kobiet.

Metody mają różne. Niektórzy łapią delikwenta przyłapanego na dotykaniu lub obrażaniu i malują mu na plecach wielki napis: "Napastuję kobiety". Inni na miejscu wymierzają sprawiedliwość, bijąc napastnika albo ściągając go ze skutera, z którego wykrzykiwał obraźliwe uwagi. Wielu nosi odblaskowe kamizelki z napisem: "Walka z molestowaniem". Tłumaczą, że mają powyżej uszu ataków na ich siostry, matki i przyjaciółki.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • cafe_justysia

  0

  Byłam w Egipcie 2 razy i na szczęście nic takiego mnie spotkało ale faceci tam to debile(ci,którzy nie są w turystyce),którzy gapią się na kobiety jak na mięso i są też debilki które na to lecą.

 • kaszebe12

  0

  Eeee tam...muzulmanska normalka.-To samo sie dzieje w zachodniej Europie

 • kamyk39

  0

  GW:Na dobre zaczęło się w ubiegłym tygodniu, w kończące ramadan święto Eid al-Fitr.

  Ramdan skonczyl sie w koncu sierpnia. Tera raptem mamy listopad, fakt to ubiegly tydzien.

 • jgreber

  Oceniono 4 razy 0

  "...religia to rak ludzkości..."? Właśnie tego typu twierdzenia są ciemnotą, gdyż wynikają ignorancji religijnej, z braku wiedzy o tym, czym jest dana religia i jakie zasady głosi. Sam jestem, a przynajmniej staram się być, człowiekiem religijnym. Problem leży nie w zasadach religii tylko w ludziach, którzy z daną religią się identyfikują, często wybierając sobie tylko to co im pasuje odrzucając to co im niewygodne... Gdyby żyć religią prawdziwie, w całości przyjnować jej zasady i je stosować, nie byłoby wielu problemów... Niestety jest inaczej i dotyczy to zarówno duchownych jak i świeckich i to w każdej religii Nie religia jest problemem! Problemem są ludzie, którzy ją traktują instrumentalnie, wybiórczo, nieuczciwie.. I tyle...

 • emil6462

  0

  A w Polsce ,tluste ,oblesne ,watykanskie katabasy, molestuja bezkarnie nasze dzieci,i co ?
  Nasz wielki przywodca i ojciec narodu ,herr Donald ,ma to gdzies !

 • kazik2500

  Oceniono 1 raz 1

  No to jest WAZNA wiadomosc. Dalejze Michnik, zorganizuj zeby te z FEMENa pojechaly do Egiptu i pokazaly cycki.

 • braunal

  Oceniono 4 razy 0

  Co za bzdury ,w Egipcie raptownie zaczęli wszyscy macać baby.Dziwne ,bo ja słyszałem ze w Izraelu.

 • pumczak

  Oceniono 4 razy 4

  Sądzę, że Egipcjanie od dawna molestowali kobiety. Sama tego doświadczyłam będąc kilkakrotnie w Egipcie. "Macanci" byli wszędzie, nawet wśród hotelowej obsługi. Zresztą tak samo jest w innych krajach muzułmańskich. Możliwe, że w Egipcie po przewrocie zjawisko to się nasiliło, bo już ich Mubarak nie trzyma "za pysk". Dobrze, że ci "normalni" walczą z tym zjawiskiem.

 • banujmniefaszystowskicenzorze

  Oceniono 3 razy 3

  ale czy nagle zaczeli bardziej zaczepiac (bo zaczepiali ZAWSZE), czy teraz jakieś muzułmańskie patrole śmierci zaczęły się aktywizować i 'karać'...????

  moze ktos wie cos wiecej na ten temat?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje