Protest pod 'Rz' i pożegnanie Gmyza: tłum fotoreporterów, Hofman i niebieska torba z IKEA

07.11.2012 18:30
W obronie dziennikarza pod budynkiem, w którym mieści się 'Rz' zorganizowano pikietę

W obronie dziennikarza pod budynkiem, w którym mieści się 'Rz' zorganizowano pikietę (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Około stu osób, m.in. posłowie PiS Adam Hofman i Mariusz Kamiński, uczestniczyło w pikiecie poparcia dla Cezarego Gmyza, zwolnionego z "Rzeczpospolitej" autora publikacji "Trotyl na wraku tupolewa". Przed demonstracją właściciel i prezes Presspubliki Grzegorz Hajdarowicz miał spotkać się z dziennikarzami "Rz".
Pikieta przed siedzibą wydawcy gazety - spółki Presspublica - rozpoczęła się ok. godz. 15.30. Niedługo potem redakcję opuścił Gmyz. Powitały go oklaski i okrzyki "Dziękujemy", "Precz z cenzurą" i "Niedługo wrócimy". - Żegnam się z "Rzepą", ale nie żegnam się z moimi kolegami, u których znalazłem dużo wsparcia - powiedział dziennikarz.

"Nie żałuję dzisiaj niczego"

Gmyz dodał, że nie żałuje niczego. - Nie żałuję dzisiaj niczego, dlatego że wykonywałem swój zawód tak, jak najlepiej potrafię i będę go wykonywał dalej - powiedział. Poinformował też, że z innych mediów otrzymał już kilka propozycji pracy. Dodał jednak, że planuje pozostać dziennikarzem niezależnym i publikować w różnych miejscach. Pytany, czy planuje kroki prawne wobec byłego pracodawcy, Gmyz odparł, że konsultuje tę kwestię z prawnikami.

W demonstracji wzięli udział m.in. Anita Gargas z "Gazety Polskiej" i publikujący m.in. w tym piśmie Jan Pospieszalski, redaktor naczelny wPolityce.pl Jacek Karnowski, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński i dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP Wiktor Świetlik. Przed redakcją "Rz" byli także posłowie PiS m.in.: Krystyna Pawłowicz, b. szef CBA Mariusz Kamiński i Adam Hofman, który zaznaczył, że na pikietę przyszedł jako osoba prywatna.

"Nie było rozmowy z Rymanowskim"

Z informacji wynika, że właściciel i prezes Presspubliki Grzegorz Hajdarowicz przed pikietą, o godz. 13, spotkał się z dziennikarzami "Rz". Część z nich wystosowała we wtorek list otwarty do Hajdarowicza. Napisali w nim, że nie zgadzają się na obarczanie całą winą za publikację Gmyza i szefa działu krajowego Mariusza Staniszewskiego, "zwłaszcza w sytuacji, gdy o publikacji tekstu zdecydował osobiście redaktor naczelny Tomasz Wróblewski, a o wszystkim wiedział pierwszy zastępca Andrzej Talaga, który pozostaje na stanowisku".

Jak dowiedziała się PAP w źródłach w Presspublice, w trakcie spotkania Hajdarowicz miał poinformować, że obowiązki redaktora naczelnego do 15 listopada będzie pełnił dotychczasowy wicenaczelny Andrzej Talaga, a działem krajowym będzie kierował Michał Szułdrzyński (dotychczas zastępca kierownika tego działu). Prezes "Presspubliki", odnosząc się do informacji medialnych, że zaproponował kierowanie "Rz" Bogdanowi Rymanowskiemu z TVN24, miał zapewnić, że dotychczas nie rozmawiał z nikim o objęciu stanowiska naczelnego. Przed takimi rozmowami zmianie miałaby ulec struktura wydawnictwa.

Uczestnicy spotkania z Hajdarowiczem mieli milczeć

Nie wiadomo, czy nowy naczelny będzie, tak jak Wróblewski, jednocześnie członkiem zarządu firmy i czy będzie nadzorować pozostałe tytuły wydawcy. Uczestnicy spotkania z Hajdarowiczem zostali zobowiązani do podpisania oświadczenia, że nie będą udzielać informacji o jego przebiegu.

W ubiegłym tygodniu "Rz" napisała, że śledczy na wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku, znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła, że są takie ustalenia. W poniedziałek rada nadzorcza Presspubliki zarekomendowała zarządowi spółki zwolnienie Gmyza oraz Wróblewskiego, jego zastępcy Bartosza Marczuka i szefa działu krajowego Mariusza Staniszewskiego. Pracami redakcji kieruje od tego czasu dotychczasowy wicenaczelny Andrzej Talaga.

Zwolnienie Gmyza i pozostałych osób wywołało krytykę m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Kongresu Mediów Niezależnych i Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Zobacz także
Komentarze (178)
Zaloguj się
 • ppkbtb

  0

  Już nawet prezes ma dość tego że Hofman jest wszędzie. Śmieszny dupowłaz z Adasia. Tak czy inaczej kolejna porażka bo swoją obecnością "upisowił" Gmyza ostatecznie.

 • mccudden

  Oceniono 1 raz 1

  no to mamy kolejnego celebrytkę. Ten tłum reporterów, te znane nazwiska dziennikarzy "niepokornych", te flesze...przypomina mi to ustawkę tabloidową. Cezary chyba ubrał najlepszą kurtkę jaką miał, i koszulę...i nawet paluszki Cezary złożył w V - za te palce tak ułożone ludzie dostawali nie tak dawno pałami po nerkach,a Cezary uśmiechnięty i zrelaksowany pokazuje światu V,a tłum coś krzyczy o tłumieniu wolności...do nikogo jakoś nie dociera, że jak Cezary założy sobie własną gazetę, może w niej pisać nawet o płaskiej ziemi. A jak pracuje dla kogoś, musi liczyć się z odpowiedzialnością. I to jest ta inna od możliwości pokazywania paluszków złożonych w V, konsekwencja wolności - odpowiedzialność.

 • kalfiorowydzem

  Oceniono 1 raz 1

  tak wygląda "lans smoleński"

 • filipjeden

  0

  To go żegnali czy tylko przyszli obejrzeć jako jedną z ciekawostek, bo w tym czasie nie było niczego, co by przebiło wyjście Hieny-Gmyza z redakcji Rzepy!!!!!!!

 • catch222

  Oceniono 3 razy 3

  Hajdarowicz zaczal byl operacje wycinania komorek rakowych z organizmu swojej prywatnej gazety.Talaga - p.o. naczelnego poplynie z koncem roku.Gazete obejmie ktos o zrownowazonym pogladzie na Polske i polityke w kraju.Jest duza szansa,ze Grzegorz powoli podniesie Rzepe z kolan i na powrot zrobi z niej drugi tytul dziennika w Polsce,po bezkonkurencyjnej, jak dotychczas,Wyborczej.Smuci jedynie fakt,ze nadal w wielu tekstach,nawet dzisiaj,wczoraj i przedwczoraj panuje skowyt za utracona czcia kaczej gazetki partyjnej.Moze wiec poczekajmy z pare tygodni,az chmury nad tytulem sie rozwieja.Zycze Rzepie powrotu do mainstreamu,bo gazeta ta ma nadal potezny potencjal,zwlaszcza w sprawach ekonomii i prawa,z wyjatkiem polityki,z uwzglednieniem sporego przechylu w strone najbardziej populistycznej partii Jaroslawa Kaczynskiego.Jest szansa...Pytanie nr jeden:czy zespol Rzepy juz dorosl do zmian.Zdecydowanych.

 • zap1957

  Oceniono 2 razy 2

  Gówniarze bawią się w opozycję. Trzeba było spróbować np w 1976r.

 • gm

  Oceniono 2 razy 0

  to nie sa opary helu tylko apsurdu

 • blski

  Oceniono 2 razy 0

  Jaka reakcja rady nadzorczej Rz. zadowolilaby protestujacych? Do pisania bredni uwlaczajacych rozsadkowi mamy wystarczajaca ilosc brukowcow. Wydaje sie, ze wbrew zyczeniom protestujacych zarzad tego pisma postanowil sie do nich nie przylaczyc, ja musze powiedziec, jestem z tego zadowolony. Kazde szanujace sie wydawnictwo podjeloby taka wlasnie decyzje.

 • dj_zwyrodnialec

  Oceniono 5 razy 3

  Program TVP na niedzielę, już niedługo:
  19.30 Wiadomości smoleńskie - prowadzi Cezary Gmyz.
  19.55 Misje i transmisje - zaprasza Przemysław Kobieciarz
  20.00 Warto monologować - program Jana Pospieszalskiego
  21.25 Do opery tylko we wraku - program muzyczny Bogusława i Jarosława Kaczyńskich
  22.00 "Mgłą i trotylem" - odc. 574 (reż J. Hoffman i B Poręba)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje