Pani Adelajda i pan Alfons przeżyli razem 70 lat. "W małżeństwie trzeba być wyrozumiałym - kochać i przebaczać"

Ich recepta na długoletni związek to miłość i przebaczanie

Ich recepta na długoletni związek to miłość i przebaczanie (Fot. Grzegorz Kozieł, TOK FM)

70 rocznicę ślubu obchodzi para mieszkańców Chorzowa, Adelajda i Alfons Hatko. Pani Adelajda ma 89 lat, pan Alfons 93. Pobrali się 2 listopada 1942 r. w w Chorzowie. Kamienne gody państwo Hatko uroczyście obchodzili w chorzowskim Urzędzie Stanu Cywilnego.
Para seniorów, oprócz gratulacji prezydenta Chorzowa, odebrała również jubileuszową nagrodę za długoletnie pożycie małżeńskie. Pan Alfons jest chorzowianinem, pani Adelajda urodziła się w Katowicach. Poznali się przed wojną, w świetlicy szkoły podstawowej nr 32 w Chorzowie.

Losy państwa Hatko pisała wojenna zawierucha. Alfons Hatko w 1942 roku został powołany do wojska niemieckiego. Z armią trafił na Ukrainę i do Rosji. W czasie dwutygodniowego urlopu wrócił na Śląsk i 2 listopada 1942 roku ożenił się z Adelajdą Tomanek. Po ślubie pan Alfons musiał wrócić na front, w 1944 r. trafił do niewoli radzieckiej, a później do obozu pracy Leszno-Gronowo. Stamtąd wrócił do Chorzowa. W Hucie Batory przepracował 50 lat. Pani Adelajda w czasie wojny pracowała w kawiarni, a po wojnie w wydziale zdrowia katowickiego magistratu.

Recepta na długotrwały związek? - Trzeba żyć w zgodzie, być wyrozumiałym, potrafić kochać i przebaczać - mówi pan Alfons. - W życiu różnie bywa, ale zawsze trzeba z drugim rozmawiać spokojnie, nie w złości. Młodym dziś nie zazdroszczę, oni mają całkiem inne życie. Przed wojną człowiek był rad, jak miał ubranie, buty i mógł iść do szkoły - stwierdził.

Jego zdaniem za wielką liczbę rozwodów odpowiadają brak wyrozumiałości i chęć szybkiego bogacenia.

Komentarze (16)
Pani Adelajda i pan Alfons przeżyli razem 70 lat. "W małżeństwie trzeba być wyrozumiałym - kochać i przebaczać"
Zaloguj się
 • marooned.mb

  Oceniono 92 razy 90

  Należy się pełen szacunek. Czapki z głów.

 • ozyrys_reloaded

  Oceniono 59 razy 57

  Kochać, wybaczać, rozmawiać - święte słowa. Trudne do realizacji, ale w końcu na tym polega miłość, zrozumienie i zaufanie...

  Drogim jubilatom życzę, by żyli tak dalej i byli wzorem nie tylko dla małżeństw i par, ale także zwykłych ludzi.

  Dziękuję za fantastyczny przykład i chylę czoła przed szanownymi. Oby więcej takich wokół nas...

 • poljack

  Oceniono 41 razy 41

  100 lat

 • jogibaboo

  Oceniono 24 razy 24

  Z całego serca Państwu gratuluję i życzę dalszych długich, szczęśliwych lat wspólnego pożycia. Sam z kochaną żonką mam dopiero 18 lat stażu. Udane małżeństwo to sztuka kompromisu i oddania drugiemu partnerowi.

 • zgryz3

  Oceniono 1 raz 1

  "Ich recepta na długoletni związek to miłość i przebaczanie"
  -------------------------------------------------------------------------------
  Zacytowałem ten komentarzyk na zdjęciu, by zachęcić redaktorów i internautów do myślenia. Co do tego, że przebaczanie może być receptą nie tylko na długi związek, ale w ogóle na znośne życia, nie ma sporu, choć za śmiesznym nadstawianiem drugiego policzka nie jestem. Natomiast miłość jako recepta jest nieporozumieniem. Receptą, czyli zamierzonym działaniem, może być tylko to, co zależy od woli. Nie wyobrażam sobie podejmowania decyzji w rodzaju: raz kozie śmierć - zakochuję się. Tak więc miłość nie jest żadną "receptą", ale że jest zyciodajna, to na pewno.

 • Sebastian Hoppe

  0

  moi dziadkowie we wrzesniu mieli 69 rocznice....:) 70 niestety nie bedzie bo dziadek niestety ciezko chory i dlugo juz nie pozyje...niestety :(

 • freud1

  Oceniono 14 razy -2

  Co na to wyznawcy Wscieklego?
  Gazeta na glownej afiszuje bylego wehrmachtowca! Panie premierze Glinski, cesorzu Jaroslawie - co wy na to!?

  Jubilatom 100 lat zycze i szczerze gratuluje!

 • badziewiak66

  Oceniono 4 razy -4

  Tak, my mamy jako jedyny naród na świecie co rusz okrągłe stoliki i jesteśmy w wielkiej dupi....e. Ułaskawiamy zbrodniarzy a oni śmieją się nam w twarz i za zrabowane pieniądze kupują przyszłość swoim dzieciom, by te dalej dzierżyły władzę. Każda tyrania musi być rozliczona inaczej wybaczanie jest zaproszeniem do kolejnej zbrodni.

 • zbycholj23

  Oceniono 8 razy -4

  Starsi państwo mieli to szczęście że przeszli na emeryturę zanim płemieł objął rządy bo jest bardzo prawdopodobne że w przypadku dotrwania peło do końca kadencji granica osiągnięcia wieku emerytalnego może niepostrzeżenie wydłużyć się do 75 wiosen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje