PO do PiS ws. gazu: oddajcie 12 miliardów złotych

07.11.2012 15:34
Wojciech Jasiński

Wojciech Jasiński (Fot. Dominik Dziecinny / Agencja Gazeta)

- Oddajcie 12 mld zł - z takim apelem zwrócili się do PiS politycy PO. Platforma twierdzi, że taką kwotę straciła Polska podczas negocjacji cen gazu prowadzonych przez ministra skarbu w rządzie PiS Wojciecha Jasińskiego.
Sam Jasiński wielokrotnie mówił, że zarzuty formułowane pod jego adresem w sprawie kontraktu gazowego uważa za nieuzasadnione. Politycy PO podkreślili jednocześnie, że sukcesem rządu Donalda Tuska jest kilkunastoprocentowa obniżka cen gazu kupowanego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od Gazpromu. - Z tej obniżki skorzystają bezpośrednio polscy obywatele - 18 milionów użytkowników gazu, do tego dochodzą przedsiębiorstwa, które używają gazu nie tylko do ogrzewania, ale jako surowca, półproduktu. To efekt długotrwałej pracy rządu - powiedział w Sejmie poseł PO Andrzej Czerwiński.

"Błędy Jasińskiego"

Mariusz Witczak podkreślił z kolei, że "lawina krytyki" ze strony PiS po ogłoszeniu obniżki cen gazu jest zupełnie nieuzasadniona. - PiS jest ostatnią formacją, która powinna zabierać krytyczny głos wobec dobrze wynegocjowanego kontraktu gazowego. Nikt inny, a minister skarbu w PiS-owskim rządzie Wojciech Jasiński w 2006 roku tak negocjował, że doprowadził do tego, iż zaczęliśmy płacić 11 proc. więcej za kupowany gaz. To w prostej linii przekłada się na to, że do 2012 roku przez błędy Jasińskiego Polacy wydali 12 miliardów złotych więcej - mówił polityk PO.

Andrzej Halicki zaznaczył, że PiS po raz kolejny "szuka dziury w całym". "W tym wypadku ta informacja (o obniżce cen gazu) jest podwójnie zła dla PiS. Po pierwsze, dlatego że jest dobra, a po drugie, dlatego że sami mają poważnie nieczyste sumienie, jeżeli chodzi o działania eksperckie w tym zakresie" - dodał Halicki.

Zwrócił się do Prawa i Sprawiedliwości: "Nie odmawiamy wam prawa krytyki. Krytykujcie, ale najpierw oddajcie 12 miliardów. Tyle jest warta ta - waszym zdaniem - właściwa postawa negocjacyjna".

Zarzuty o źle wynegocjowany kontrakt gazowy wobec ministra Jasińskiego pojawiają się nie pierwszy raz, on sam się z nimi wielokrotnie nie zgadzał. "Wiadomo, że w 2006 r. Rosjanie mogli nam dyktować zmianę cen, zrobili to i my musieliśmy na to przystać. Mówiliśmy o tym już wtedy, że to niezmiernie trudne warunki negocjacji. - Staliśmy pod ścianą, przed zimą, z deficytem ok. 2 mld m sześc. gazu i bez połączeń, którymi można byłoby importować gaz z innych kierunków niż Rosja - mówił były minister skarbu.

Jasiński, który obecnie kieruje sejmową komisją gospodarki, chce zwołać jej niejawne posiedzenie w sprawie porozumienia między PGNiG a Gazpromem. PiS chce, żeby o jego szczegółach opowiedzieli m.in. wicepremier Waldemar Pawlak i minister skarbu Mikołaj Budzanowski. O tym, że posiedzenie komisji będzie zwołane w najbliższym czasie poinformowali podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie PiS Piotr Naimski i Dawid Jackiewicz.

"Znaczącą obniżkę"

Naimski podkreślił, że porozumienie obniża cenę gazu, ale nie jest to obniżka wystarczająca. - Warto mieć na uwadze liczby. Jeżeli upust będzie 10-procentowy, to w dalszym ciągu będzie to dużo droższy gaz od tego, który sprzedawany jest Europie - zaznaczył. Posłowie PiS pytali też, jaka jest cena, którą rząd i PGNiG zapłacili za zgodę rosyjskiej firmy na obniżkę cen.

Zarówno dokładna skala obniżki, jak i towarzyszące jej szczegóły, np. nowa formuła cenowa są objęte tajemnicą handlową. Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, informując o zawarciu aneksu do kontraktu jamalskiego, powiedziała jedynie, że obniżka ma wynieść ponad 10 proc. Oświadczyła jednocześnie, że efektem umowy jest rezygnacja przez spółkę z planów podwyżki cen gazu w 2013 r. Jak podkreśliła, PGNiG wystąpi do prezesa URE o "znaczącą obniżkę" ceny w taryfach. Prezes URE Marek Woszczyk oświadczył, że na obniżkę się zgodzi.

Na mocy aneksu PGNiG otrzyma od Gazpromu zwrot nadpłaty za gaz od kwietnia 2011 r., czyli od czasu, gdy wystąpiła do rosyjskiej spółki o korektę cen. Porozumienie kończy jednocześnie spór o ceny w Trybunale Arbitrażowym, który PGNiG i Gazprom toczyły od roku.

Komentując porozumienie z Gazpromem minister skarbu Mikołaj Budzanowski stwierdził, że od 2013 r. Polska będzie płacić średnio do 3 mld zł rocznie mniej za rosyjski gaz.

Zobacz także
Komentarze (247)
Zaloguj się
 • x2468

  0

  To jak pis siurki? Oddacie złodziejaszki?

 • hirowidianie

  Oceniono 3 razy 1

  Kto umorzył Rosjanom chorendalny dług gazowy ???
  Poczytajcie o PO: biznes.onet.pl/wielki-brat-rzucil-polski-rzad-na-kolana,18567,4201244,prasa-detal

 • oisaj49

  0

  nadejdzie kiedyś dzień zapłaty i dla PZPO

 • hirowidianie

  Oceniono 3 razy 3

  biznes.onet.pl/wielki-brat-rzucil-polski-rzad-na-kolana,18567,4201244,prasa-detal
  No to macie ... U większości pamięć krótka i Wybiórcza ...

 • x2468

  Oceniono 4 razy 2

  Do tych 12 miliardów dołóżcie drugie 12.Za Możejki.

 • jdkonrad

  Oceniono 9 razy 1

  ogrzewam dom i wodę gazem-jak miliony Polaków. Rocznie przy bardzo oszczędnym zużyciu płacę ok 8 tys. zł. Dzięki pseudomistrowi Jasińskiemu mógłbym płacić rocznie średnio 800zł mniej. To od 2006 roku daje w sumie 5600zł. tyle kosztuje mnie eksperyment z pseudoniezależnymi pseudomerytorycznymi pseudospecjalistami z pisu.i są to pieniądze idące do kieszeni państwa rosyjskiego!! to nie koniec-właśnie dowiedziałem się, że pisowski burmistrz podniósł opłatę za wywóz śmieci o 150%. wypina się tu ustawą stworzoną przez koalicję PO-PSL, ale w innych miejscowościach takich podwyżek nie ma. rocznie zainwestuję w kampanię wyborcząpis 200zł więcej. nie chcę tego, ale czy ludzie nadal powinni dawać dostęp do koryta pisowcom?! kto na nich głosuje? na Jasińskiego??? dlaczego aż tylu głosujących???

 • kuma1

  Oceniono 10 razy 0

  Negocjacje z unią ,bliźniacy uzgodnił CO2 tak, że razem z firmami poszlibyśmy z torbami 50 mld euro. do tego gaz a ostatnio smoleńsk i wynikłe z tego koszty.Ta partia i jej guru to dżuma a nie polityka.Aż dziw, że tego nie rozumieją ludzie ściany wschodniej stawiając na człowieka, który sam swą działalnością stanowi zagrożenie to jak ma komukolwiek pomóc.

 • arcymiszczu

  Oceniono 9 razy 1

  Przypomnę tylko że rząd PO/PSL wynegocjował w 2010 roku kontrakt gazowy, na mocy którego zwiększono dostawy drogiego rosyjskiego gazu z 8 miliardów metrów sześciennych do ponad 10 miliardów metrów sześciennych.
  Jednocześnie rząd PO/PSL zgodził się umorzyć ponad miliard złotych długu Gazpromu za tranzyt gazu gazociągiem jamalskim przez Polskę do Niemiec. Rząd zgodził się także na zwiększenie udziału Gazpromu na polskim odcinku gazociągu jamalskiego do 50% przy rozstrzygającym głosie przedstawiciela Gazpromu w razie sporu pomiędzy udziałowcami.

 • jaankaras

  Oceniono 2 razy 2

  no to chyba pierwsze pieniądze z naszego gazu z łupków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje