Macierewicz straci immunitet? Jest zgoda komisji regulaminowej

07.11.2012 15:32
Antoni Macierewicz po konferencji zespołu smoleńskiego

Antoni Macierewicz po konferencji zespołu smoleńskiego (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała w środę wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Antoniemu Macierewiczowi w związku z procesem karnym, jaki wytoczył mu lobbysta Marek Dochnal.
Dochnal zarzuca posłowi PiS pomówienie w jednym z programów telewizyjnych. - Klasyczny przykład pana Czempińskiego. To jest twórca, opiekun niejakiego Dochnala. To właściwie pan (Gromosław) Czempiński (b. szef UOP) stworzył Dochnala - miał powiedzieć Macierewicz. W uzasadnieniu do wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pełnomocnik Dochnala argumentuje, że "przytoczona wypowiedź jest ewidentnym pomówieniem Marka Dochnala o to, że nie jest samodzielnym biznesmenem, że jest członkiem jakiejś siatki".

Macierewicz: Relacjonowałem stosunki między tymi panami

- W audycji, o której mowa, zwróciłem uwagę na parasol ochronny i związki między panem Czempińskim a panem Dochnalem, i pana Dochnala z przedstawicielami aparatu szpiegowskiego Federacji Rosyjskiej, które to związki są udokumentowane i wydaje mi się, że mówienie o tym publicznie jest jednym z istotnych obowiązków posłów, jeżeli posiadają taką wiedzę - bronił się Macierewicz.

Jak zapewnił, "na pewno nie użył wobec Dochnala osobiście żadnego sformułowania negatywnego". Zdaniem posła PiS, relacjonował on tylko "stosunki między tymi panami". Podkreślał, że wypowiedź dotyczyła Czempińskiego.

Kazimierz Ujazdowski (PiS) zwrócił uwagę, że "tylko w sytuacjach wyjątkowych" zakłada się możliwość uchylenia posłowi immunitetu w związku z procesem. W ocenie Ujazdowskiego, wypowiedź Macierewicza była "sformułowana w obronie interesu publicznego, a nie miała charakteru prywatnego".

Podkreślił, że Dochnal nie skarży Macierewicza w procesie cywilnym, tylko karnym, ponieważ chce uzyskać "preferencyjne warunki". - Sejm ma dawać warunki uprzywilejowane w procesie przeciwko parlamentarzyście osobie, która jest skazana wyrokiem nieprawomocnym za przestępstwo korupcyjne - mówił Ujazdowski.

"Macierewicz nie powinien się bać skoro ma dowody"

Paweł Sajak (RP) pytał z kolei Macierewicza, dlaczego boi się procesu sądowego, "skoro uważa, że ma dowody" na swoje słowa. - Skoro był pan pewien wypowiadając taką opinię w ogólnopolskich mediach, dlaczego nie chce pan poddać się sprawie, by wytłumaczyć i przedstawić dowody całej Polsce? - podkreślił Sajak.

W reakcji na decyzję komisji Macierewicz powiedział, że "w tej sytuacji będzie mógł szeroko opowiedzieć Sejmowi o wszystkich znanych mu interesach pana Dochnala, zapisanych bardzo szczegółowo w jego kalendarzu, który istnieje i jego wszystkich spotkaniach z poszczególnymi politykami znajdującymi się także obecnie w Sejmie".

- Jestem wdzięczny komisji, że uznała, iż do takiego przedstawienia spraw powinno dojść. Zrobię to z pewnością - dodał poseł PiS.

Decyzja w głosach posłów

Sprawą uchylenia immunitetu Macierewiczowi teraz zajmie się Sejm. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora parlamentarzysta, który "podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu lub Senatu".

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

Zobacz także
Komentarze (149)
Zaloguj się
 • artefakt-13

  0

  niech mu Dochnal da w ryj!

 • antua43

  Oceniono 4 razy -4

  Od Antka POsrancy dwa kroki w bok.

 • apas13

  Oceniono 1 raz 1

  To Antosiowi trzeba immunitet uchylić, żeby ten niezlomny bojownik o prawdę podzielil się informacjami o przestępstwach?!

 • 80kamykow

  Oceniono 2 razy 2

  mącierewicz - szantażysta,
  wy mnie pozbawicie immunitetu, ja mam na was kalendarz.
  s-wysyn, nie Polak, żądny władzy, kłamliwy fiutas

 • mam.swoj.mozg

  Oceniono 2 razy 2

  Ten fantasta i konfabulator powinien juz dawno za swoje slowa siedziec w pierdlu! Za te miliony, ktore nasze Panstwo placi w ramach odszkodowac za jego tzw "raporty". Gnida i menda spoleczna, ot co.

 • owca888

  Oceniono 2 razy 2

  Wszyscy się podniecają, a nie doczytali ze zrozumieniem tego, co następuje:

  cyt. "w tej sytuacji będzie mógł szeroko opowiedzieć Sejmowi o wszystkich znanych mu interesach pana Dochnala, zapisanych bardzo szczegółowo w jego kalendarzu, który istnieje i jego wszystkich spotkaniach z poszczególnymi politykami znajdującymi się także obecnie w Sejmie".

  To Sejm uchyla immunitet większością głosów. A takie oświadczenie M. to nic innego jak SZANTAŻ.
  Który z posłów zechce publicznie prać brudy? Guzik uchylą, zobaczycie.

 • net_friend

  Oceniono 1 raz 1

  Ale gabinet na tyłach meblowego mu zostawią? Gdzieś musi tworzyć swoje SF.

 • donaldwielki1

  0

  za Wijipedią-"W programie TVN Teraz my! Marek Dochnal twierdził że dziennikarka Wprost - Dorota Kania, pożyczyła 245 tysięcy złotych od jego teściowej. W zamian za to Kania miała umożliwić Dochnalowi kontakty z politykami PiS[5].

  W 2012 roku zostały mu postawione zarzuty związane ukrywaniem dochodów z prywatyzacji Huty Częstochowa[6].

  25 czerwca 2012 został skazany za korupcję przez Sąd Rejonowy w Pabianicach na karę trzech lat i sześciu miesięcy więzienia oraz 450 tys. zł grzywny[7

 • savrin

  0

  Oby nie, będzie się jeszcze bardziej tarzał w śmierci i przegranej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje