Macierewicz straci immunitet? Jest zgoda komisji regulaminowej

07.11.2012 15:32
Antoni Macierewicz po konferencji zespołu smoleńskiego

Antoni Macierewicz po konferencji zespołu smoleńskiego (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała w środę wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Antoniemu Macierewiczowi w związku z procesem karnym, jaki wytoczył mu lobbysta Marek Dochnal.
Dochnal zarzuca posłowi PiS pomówienie w jednym z programów telewizyjnych. - Klasyczny przykład pana Czempińskiego. To jest twórca, opiekun niejakiego Dochnala. To właściwie pan (Gromosław) Czempiński (b. szef UOP) stworzył Dochnala - miał powiedzieć Macierewicz. W uzasadnieniu do wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pełnomocnik Dochnala argumentuje, że "przytoczona wypowiedź jest ewidentnym pomówieniem Marka Dochnala o to, że nie jest samodzielnym biznesmenem, że jest członkiem jakiejś siatki".

Macierewicz: Relacjonowałem stosunki między tymi panami

- W audycji, o której mowa, zwróciłem uwagę na parasol ochronny i związki między panem Czempińskim a panem Dochnalem, i pana Dochnala z przedstawicielami aparatu szpiegowskiego Federacji Rosyjskiej, które to związki są udokumentowane i wydaje mi się, że mówienie o tym publicznie jest jednym z istotnych obowiązków posłów, jeżeli posiadają taką wiedzę - bronił się Macierewicz.

Jak zapewnił, "na pewno nie użył wobec Dochnala osobiście żadnego sformułowania negatywnego". Zdaniem posła PiS, relacjonował on tylko "stosunki między tymi panami". Podkreślał, że wypowiedź dotyczyła Czempińskiego.

Kazimierz Ujazdowski (PiS) zwrócił uwagę, że "tylko w sytuacjach wyjątkowych" zakłada się możliwość uchylenia posłowi immunitetu w związku z procesem. W ocenie Ujazdowskiego, wypowiedź Macierewicza była "sformułowana w obronie interesu publicznego, a nie miała charakteru prywatnego".

Podkreślił, że Dochnal nie skarży Macierewicza w procesie cywilnym, tylko karnym, ponieważ chce uzyskać "preferencyjne warunki". - Sejm ma dawać warunki uprzywilejowane w procesie przeciwko parlamentarzyście osobie, która jest skazana wyrokiem nieprawomocnym za przestępstwo korupcyjne - mówił Ujazdowski.

"Macierewicz nie powinien się bać skoro ma dowody"

Paweł Sajak (RP) pytał z kolei Macierewicza, dlaczego boi się procesu sądowego, "skoro uważa, że ma dowody" na swoje słowa. - Skoro był pan pewien wypowiadając taką opinię w ogólnopolskich mediach, dlaczego nie chce pan poddać się sprawie, by wytłumaczyć i przedstawić dowody całej Polsce? - podkreślił Sajak.

W reakcji na decyzję komisji Macierewicz powiedział, że "w tej sytuacji będzie mógł szeroko opowiedzieć Sejmowi o wszystkich znanych mu interesach pana Dochnala, zapisanych bardzo szczegółowo w jego kalendarzu, który istnieje i jego wszystkich spotkaniach z poszczególnymi politykami znajdującymi się także obecnie w Sejmie".

- Jestem wdzięczny komisji, że uznała, iż do takiego przedstawienia spraw powinno dojść. Zrobię to z pewnością - dodał poseł PiS.

Decyzja w głosach posłów

Sprawą uchylenia immunitetu Macierewiczowi teraz zajmie się Sejm. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora parlamentarzysta, który "podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu lub Senatu".

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

Zobacz także
 • Poseł PiS Antoni Macierewicz, b. szef komisji weryfikacyjne WSI Macierewicz oszukał Sejm i sąd? Ewa Kopacz to sprawdzi
 • Paweł Deresz, Antoni Macierewicz "Macierewicz nie ma Boga w sercu" - Paweł Deresz o "śledztwie" posła PiS
Komentarze (149)
Macierewicz straci immunitet? Jest zgoda komisji regulaminowej
Zaloguj się
 • jestemzalegalem

  Oceniono 213 razy 171

  Szkoda, ze nie ma paragrafu na sianie fermentu i macenie w glowach. Wtedy mielibysmy Antka z glowy na minimum 25 lat.

 • rezun-one

  Oceniono 186 razy 164

  Co dalej Antoni?
  Z wyrokiem w sprawie karnej zamyka się poselska kariera.
  Ciężko będzie Ci się utrzymać z posady czyścibuta u Jarka.

 • ammaneh

  Oceniono 169 razy 149

  A co ze zdradą Polski. Ilu żołnierzy zginęło przez tego psychola kiedy do KGB i Mosadu wyniósł dane naszych agentów. Przecież sama katastrofa w Smoleńsku była już po tym jak to ścierwo wyrzuciło z Wojska Polskiego wszystkich doświadczonych żołnierzy między innymi za to że znali język rosyjski. Przeraża mnie że od 23 lat ta świnia działa bezkarnie przeciw Polsce. Oczywiście prawica cieszyła się, gdy mieszał z błotem urzędników państwowych którzy służyli Polsce w PRL-u. Wielu z nich podobnie jak Blida i Lepper nie wytrzymali psychicznie nagonki w której uczestniczył też Michalik. Jednak nie wierzę że POPiS pozwoli by tej hienie włos z głowy spadł. Dla Tuska choroba psychiczna Macierewicza i Kaczyńskiego to pewność że wygra kolejne wybory, strasząc nimi Polaków.

 • sirseb

  Oceniono 133 razy 105

  rydzyk zwola swoje bojowki, ktore ze spiewem na ustach "boze, cos polske..." bedzie okupowac teren pod sejmem/sadem

 • wicipinski

  Oceniono 123 razy 99

  Tylko prawdziwy Polak - katolik pojmie świętą misję Antoniego. Ujadanie masońskich, żydowskich i libertyńskich karłów reakcji zwiera tylko nasze szeregi. Beret przy berecie będziemy trwać na straży naszej sprawy a posła świętej rzeczypospolitej będziemy bronić nawet za cenę absencji przy radyju (chyba że ktoś ma tranzystorowe). Musimy być jak mur berliński, jak mur chiński, jak zesztywnienie poranne. Wara libertyńskim niemco-rusko-żydo-masonom od naszego Antoniego.

  BOŻE COŚ POLSKE.... Nie tak mocno ten kaftan!!!! nieeeeeee.......

 • gczern

  Oceniono 91 razy 85

  Facet wystawił całemu światu nasz wywiad wojskowy, za coś takiego w USA byłaby kula w łeb, gdyby nie to że to się odbyło w całkowitym majestacie i za zgodą wszystkich rządzących

 • epupecki

  Oceniono 96 razy 70

  Trzeba korzystać z każdej okazji aby zniszczyć pis. Z nimi nie można rozmawiać. Z nimi trzeba walczyć nie przebierając w środkach. Negocjacje i układanie się z Hitlerem doprowadziły do II Wojny Światowej. Dopiero zmasowana i bezwzględna walka z nim zniszczyła zbrodniczy system. Z pisowcami można będzie porozmawiać gdy po przegranej spokornieją i powrócą do życia społecznego rozumiejąc swoje błędy ibędą pogodzeni z przegraną .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje