Mazowiecki o liście Lufta: Ma rację, nazywając działalność o. Rydzyka groźną

Tadeusz Mazowiecki, abp Józef Michalik

Tadeusz Mazowiecki, abp Józef Michalik (Fot. Stefan Romanik, Mateusz Baj / AG)

- Za najgroźniejsze zjawisko uważam to, że zbyt często w imieniu Kościoła wypowiadają się ludzie bardzo jednostronnie zaangażowani politycznie. Prof. Luft ma rację, nazywając działalność o. Rydzyka groźną - mówi Mazowiecki dla "Gazety Wyborczej". Tak były premier skomentował list prof. Stanisława Lufta do abpa Michalika.
- Zgadzam się z listem prof. Lufta i mógłbym się pod nim podpisać. Tekst został napisany przede wszystkim z wielkim bólem i przyczyny tego bólu odczuwa bardzo wielu ludzi. Można to nazwać kryzysem Kościoła związanym z mieszaniem katolicyzmu do akcji politycznych - mówił dla "Gazety Wyborczej" Tadeusz Mazowiecki. Były premier dodaje, że "prof. Luft ma rację, nazywając działalność o. Rydzyka groźną". - Ja za najgroźniejsze zjawisko uważam to, że zbyt często w imieniu Kościoła wypowiadają się ludzie bardzo jednostronnie zaangażowani politycznie - mówi Mazowiecki

Z kolei ks. Sowa stwierdza, że "upolitycznienie Kościoła jest faktem", a brak odpowiedzi biskupów będzie kapitulacją. - Jeśli biskupi mają zdanie na każdy temat, to milczenie po liście prof. Lufta byłoby dla mnie niezrozumiałe. Nie wyobrażam sobie, by episkopat mógł zlekceważyć argumenty tego 90-letniego człowieka - komentuje ks. Sowa. Dodaje również, że biskupi mogliby zapobiec podziałom w Kościele, tak jak mogli to zrobić już 10 lat temu.

Chodzi o list, który prof. Stanisław Luft wysłał do przewodniczącego episkopatu abpa Michalika. Wykładowca seminarium duchownego ostro skrytykował w nim ojca Rydzyka i stan polskiego Kościoła, który - jak pisze - zamyka się oblężonej twierdzy niechętnej otaczającej go rzeczywistości. Abp Michalik zapowiada odpowiedź. Jak pisała "Gazeta Wyborcza", w Kościele szykuje się wielki spór ideologiczny z antysemickimi komentarzami w tle. Lufta poparł m.in. Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>>

Zobacz także
 • Marek Zając ''Po słowach prof. Lufta wielu ludzi powiedziało sobie: Czyli jednak nie zwariowałem''
 • Dyrektor Radia Maryja, ks. Tadeusz Rydzyk na marszu "Obudź się Polsko" Szykuje się wielki spór w polskim Kościele? Jak biskupi odpowiedzą na apel prof. Lufta?
 • o. Tadeusz Rydzyk "Uhonorował mnie Ojciec Święty. Dzisiaj atakuje ojciec Rydzyk" - prof. Luft pisze do abpa Michalika
Komentarze (98)
Mazowiecki o liście Lufta: Ma rację, nazywając działalność o. Rydzyka groźną
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 209 razy 183

  kościół zawsze miał monopol na "wiarę" i "prawdę",oczywiście jedyną i słuszną.
  a resztę ma gdzieś bo ma ponad 2000 lat praktyki w manipulowaniu władzą i szarym ludem.
  czyli ma w dupie inne racje niż swoje.

 • hobog

  Oceniono 202 razy 180

  Kościół puścił się krawędzi prawdy i leci w przepaść do piekła. Porzucił swoją misję głoszenia miłości, na rzecz ubogacania się, godnego życia i prawa do pchania dzioba w każdą sprawę naukową, prywatną i polityczną.

 • fakiba

  Oceniono 182 razy 166

  Już oni coś wykombinują żeby dać odpowiedż panu Luftowi ale taką żeby Rydzyka było na wierzchu przecież on jest swój i jemu wolno wszystko

 • caius1

  Oceniono 168 razy 150

  Spoko, pewnie telefon do prezesa już był a ten zadzwonił do IPNu, który już usłużnie interpretuje UBcką teczkę prof. Lufta. Z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać następujących rewelacji:

  1. Prof. Luft był TW (okaże się później że twardych dowodów nie ma ale jeżeli ma teczkę to na pewno był a jeżeli nie ma to był na tyle sprytny, że jego teczka zniknęła a więc jeszcze gorzej bo miał na UB wysoko postawionych znajomych).

  2. Ojciec prof. Lufta służył w wojsku wrażego zaborcy (tu tylko trzeba wpisać czy rosyjskiego czy niemieckiego czy austriackiego).

  3. Wobec 1., można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać, że tytuł prof. ob. Luft uzyskał za wysługę reżimowi komunistycznemu.

  4. Tekst prof. Lufta jasno świadczy, że został napisany na zlecenie wrogów Kościoła in Narodu Polskiego. To czyni zarzuty postawione temu człowiekowi w punktach 1-3 pewnikami.

  5. Do wypowiedzi jesdnostek tak amoralnych jak ob. Luft biskupi nie są zobowiązani się ustosukowywać. Jasno widać, że każdy kto wypowiada się przeciwko Kościołowi czyni to z niskich pobudek i jest jednostką moralnie co najmniej wątpliwą,

  6. Niech napiętnowanie ob. Lufta pozostanie przestrogą dla jemu podobnych. Latami ukrywał swoją moralną nędzę i gdyby nie krytyka Kościoła pozostałby do końca szanowanym człowiekiem.

  NiePiS

 • hi2per

  Oceniono 158 razy 138

  Niech dalej trwają w tym swoim zakłamaniu. Szybciej zlikwidujemy konkordat i wyrzucimy czarnego najeźdźcę z naszego kraju.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 131 razy 123

  A kiedy oni nie uciekali od problemu? Jak byla gadka o pedofilii to od razu zapowiedzieli, ze zadnych odszkodowan nie bedzie. Tak samo wczesniej, mieli crimen sollicitationis i problemu nie bylo. Banda hipokrytow. Jesli ktos ma trafic do piekla, to wlasnie ci, w czarnych sukmanach.

 • bioder65

  Oceniono 121 razy 109

  Wystarczyłoby odciąć tą sektę od finansowania przez państwo i po kłopocie.Jak długo będziemy jeszcze utrzymywać takie stado tych oszustów w sukienkach.

 • marsyas

  Oceniono 109 razy 103

  "Jeśli biskupi mają zdanie na każdy temat, to milczenie po liście prof. Lufta byłoby dla mnie niezrozumiałe."

  To świetny argument. Oni naprawdę wypowiadają się na każdy temat, tak więc wypadałoby, żeby również wypowiedzieli się na ten.

 • cillian1

  Oceniono 102 razy 84

  Oni tak się boją Rydzyka, jak ponownego zejścia Jezuska!

  Znaczy - Rydzyk może zrobić im straszniejsze rzeczy, niż sam syn boska!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje