Mazowiecki o liście Lufta: Ma rację, nazywając działalność o. Rydzyka groźną

07.11.2012 07:03
Tadeusz Mazowiecki, abp Józef Michalik

Tadeusz Mazowiecki, abp Józef Michalik (Fot. Stefan Romanik, Mateusz Baj / AG)

- Za najgroźniejsze zjawisko uważam to, że zbyt często w imieniu Kościoła wypowiadają się ludzie bardzo jednostronnie zaangażowani politycznie. Prof. Luft ma rację, nazywając działalność o. Rydzyka groźną - mówi Mazowiecki dla "Gazety Wyborczej". Tak były premier skomentował list prof. Stanisława Lufta do abpa Michalika.
- Zgadzam się z listem prof. Lufta i mógłbym się pod nim podpisać. Tekst został napisany przede wszystkim z wielkim bólem i przyczyny tego bólu odczuwa bardzo wielu ludzi. Można to nazwać kryzysem Kościoła związanym z mieszaniem katolicyzmu do akcji politycznych - mówił dla "Gazety Wyborczej" Tadeusz Mazowiecki. Były premier dodaje, że "prof. Luft ma rację, nazywając działalność o. Rydzyka groźną". - Ja za najgroźniejsze zjawisko uważam to, że zbyt często w imieniu Kościoła wypowiadają się ludzie bardzo jednostronnie zaangażowani politycznie - mówi Mazowiecki

Z kolei ks. Sowa stwierdza, że "upolitycznienie Kościoła jest faktem", a brak odpowiedzi biskupów będzie kapitulacją. - Jeśli biskupi mają zdanie na każdy temat, to milczenie po liście prof. Lufta byłoby dla mnie niezrozumiałe. Nie wyobrażam sobie, by episkopat mógł zlekceważyć argumenty tego 90-letniego człowieka - komentuje ks. Sowa. Dodaje również, że biskupi mogliby zapobiec podziałom w Kościele, tak jak mogli to zrobić już 10 lat temu.

Chodzi o list, który prof. Stanisław Luft wysłał do przewodniczącego episkopatu abpa Michalika. Wykładowca seminarium duchownego ostro skrytykował w nim ojca Rydzyka i stan polskiego Kościoła, który - jak pisze - zamyka się oblężonej twierdzy niechętnej otaczającej go rzeczywistości. Abp Michalik zapowiada odpowiedź. Jak pisała "Gazeta Wyborcza", w Kościele szykuje się wielki spór ideologiczny z antysemickimi komentarzami w tle. Lufta poparł m.in. Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>>

Zobacz także
Komentarze (98)
Zaloguj się
 • grzechotnik59

  0

  Jak sądzę kociół; był, jest i będzie bez względu na typów takich jak Rydzyk. ( Nie pisze ojciec bo Pan Jezus powiedział "nie mówcie do mnie ojcze bo ojciec jest w niebie"). Zastanawia mnie jedynie to, że w okresie gdy anteny były na Uralu Pan Ryrzyk i jego radio już działało. Pytanie " dla kogo działa ten typ i po co, jak sądze dla rozwalenia kopścioła który rozwalił komunę. jaka szkoda, że ludzie tacy jak A. Michnik (których dawniej uważałem za ludzi myślacych tego nie zauważają.

 • kibic_rudego

  0

  działalność Mazowieckiego była o wiele bardziej szkodliwa dla Polski niz Tadziiutka od Rydzyków.
  Bo Tadziutek od Mazowieckich jako premier wpieprzył nas w łapy Watykanu

 • politol59

  Oceniono 1 raz -1

  Racja Siły Spokoju.

 • jurekzoliwy

  0

  Wszystkim zaniepokojonym skutkami działalności tzw. ojca Rydzyka polecam lekturę dramatu Jerzego Krużdana
  pt. "Kamrat R" zamieszczonej na stronie internetowej ŁAWECZKA KRUŻDANA w dziale DRAMAT.
  adres: http//www.kruzdan.pl

 • emk6

  Oceniono 3 razy -1

  Nie ma to jak ex-stalinowiec mowi co dobre a co zle.

 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Mazowiecki dlaczego szedłeś ręka w rękę z tą instytucją barbarzyńską, która wykorzystuje naiwność ludzką i swoimi gusłami pogańskimi "uszczęśliwia" świat już od IV w. podszywając się pod chrześcijaństwo?

 • ab1999

  Oceniono 4 razy 0

  Od ok. 1 roku słucham tego radia by się samemu zorientować na własne uszy, co też za oszołomstwo
  tam się zagnieździło? Spodziewałem się najgorszych rzeczy po opiniach szczególnie ferowanych w GW. I o zgrozo ONI TAM CIĄGLE SIĘ MODLĄ, jeden drugiemu coś daje ( za darmo ), składają sobie życzenia,
  w dyskusjach na żywo ludzie dzwonią i wygłaszają swoją opinie I NIKT IM NIE PRZERYWA. NO OSZOŁOMY TOTALNE I JAKIE TO NIEBEZPIECZNE!!!!

 • normalny1945

  Oceniono 4 razy 2

  panie Mazowiecki to wasza wina konstytucja jest chyba pisana dla wszystkich i tam jest napisane o panstwie swieckim o rozdziale koscioła od panstwa i co rozdział jest koscioł rządzi . Za komuny gowno miałem do gadania ale to mi nie przeszkadzało a teraz żyję w wolnym kraju ale tylko dla najezdzcow watykanskich ktorym podlega moj rząd ktorzy gnoą wsystko i wszystkich ktorzy nie liżą ich łap . Panie Mazowiecki ja wolałem tamtą niewolę czułem się wolny było się gdzie poskarżyc i były wyniki skarg .

 • cleo59

  Oceniono 6 razy 6

  Teraz dopiero, po liście Lufta seniora wszyscy nagle się ocknęli? Przecież to co dla was jest objawieniem przez ostatnie lata próbowała wam udowodnić myśląca część społeczeństwa polskiego ! Ludzie pisali, mówili otwarcie, że Rydzyk to zwykły złodziej, oszust, że wyłudza pieniądze, otumania ludzi, tworzy sektę i działa na szkodę Państwa Polskiego! Prawicowe rządy jednak jeszcze pozwalały mu trzymać łapy w państwowej kasie i używać państwowych pieniędzy na jego "chcenia"! Pozwalały na działalność Radia i TV Trwam, które emitowały programy bez żadnej odpowiedzialności za treści w nich zawarte. Pozwolono Rydzykowi ukraść pieniądze na ratowanie stoczni i pies z kulawą nogą, nie tylko prokuratura, palcem nie kiwnęli! Podobnie jak z jawnym ubliżaniem Prezydentowi i Premierowi (jacy by nie byli), oraz bezpodstawnym oskarżaniem ich o zbrodnię! On to robił jawnie i nikt nie reagował, to czego teraz się spodziewacie jeśli nawet ś.p. Lech Kaczyński - Prezydent (jask by nie patrzeć) RP za publiczne obrażanie i wyzywanie jego małżonki, zamiast strzelić w ten bezczelny, wypasiony pysk - kłaniał mu się w pas, podobnie jak do tej pory robi to jego brat -Jarosław Kaczyński! Poprzestawiało się w pustym i prymitywnym łbie i Rydzyk doszedł do wniosku, że nikt mu się nie sprzeciwi i może robić co chce! A rządzący (ponieważ to uzależniona od kleru prawica) albo udaje, że nie widzi i godzi się z poniewieraniem (no przecież to ksiądz!), albo, co jeszcze gorsze bezmyślnie przyklaskuje mu w tych wyczynach! Tyle, że normalnym ludziom już się to znudziło i w przeciwieństwie do rządu i sklerykalizowanego Sejmu nie są uzależnieni od oszusta. Czas najwyższy ostudzić zapędy tej świętej krowy z Torunia, bo to co wyprawia przechodzi już wszelkie granice przyzwoitości! Ten kto ukróci bandyckie pod każdym względem, poczynania tej cwanej pijawki i doprowadzi ją tam, gdzie dawno już być powinna, może liczyć na dozgonną wdzięczność mądrzejszej części społeczeństwa polskiego! Bo jako uboczny produkt wysadzenia Rydzyka z siodła uzyskamy wreszcie spokój w naszym już i tak zmęczonym głupotą prawicy kraju!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje