Pomyłka ws. ciała to nie wina ambasadora. Wszyscy mówili: Kaczorowski

Ryszard Kaczorowski (1919-2010)

Ryszard Kaczorowski (1919-2010) (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

To nie ambasador Jacek Najder pierwszy rozpoznał ciało Ryszarda Kaczorowskiego. Ciało prezydenta Kaczorowskiego zostało pomylone już w Smoleńsku. To innej ofierze katastrofy, osobie bardzo podobnej do prezydenta, oddawali hołd 10 kwietnia Donald Tusk i Jarosław Kaczyński - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.
Mówi o tym jeden z dyplomatów: - Wieczorem 10 kwietnia do Smoleńska przybyły dwie polskie delegacje. Najpierw ta na czele z premierem Tuskiem, potem druga z Jarosławem Kaczyńskim. Obu tym delegacjom przedstawiono spoczywające na folii zwłoki prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jednego z polityków PiS oraz właśnie Ryszarda Kaczorowskiego, to znaczy ofiary katastrofy podobnej do prezydenta. Najpierw oglądała je i oddała im hołd delegacja rządowa, potem delegacja PiS.

Kto w takim razie pierwszy rozpoznał prezydenta Kaczorowskiego? - Nie wiadomo. Możliwe, że zasugerowali to przebywający na miejscu katastrofy dyplomaci, może oficerowie Biura Ochrony Rządu. Istotne jest, że od początku te zwłoki zostały powszechnie uznane za zwłoki prezydenta Kaczorowskiego. Zostały oddzielone od innych i ułożone z prezydentem Kaczyńskim - wyjaśnia dyplomata.

Pomyłkę ws. ciał prezydenta Kaczorowskiego i innej ofiary katastrofy wojskowy prokurator okręgowy w Warszawie ostatecznie potwierdził we wtorek tydzień temu. Powołał się na wyniki badań DNA. Ofiary zostały pochowane w niewłaściwych grobach - jedna w Świątyni Opatrzności Bożej, a druga na Starych Powązkach. Za błąd przeprosił ówczesny wiceszef MSZ, a obecny ambasador RP przy NATO Jacek Najder, który oficjalnie identyfikował ciało b. prezydenta na uchodźstwie.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>>

Zobacz także
Komentarze (151)
Pomyłka ws. ciała to nie wina ambasadora. Wszyscy mówili: Kaczorowski
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 292 razy 236

  Przeciez ta sprawa zostala juz wyjasniona i ponowny pogrzeb odbyl sie.

  Rodzina tez wypowiedziala sie na ten temat.

  To powinien byc juz naprawde rozdzial zamkniety, chociazyby ze wzgledu na rodzine.

 • ugrydul

  Oceniono 232 razy 202

  Okropne to ale ciała musiały być strasznie zmasakrowane, skoro do tylu pomyłek doszło :-(((
  Robienie kapitału politycznego na takiej tragedii uważam za haniebne...

 • fakiba

  Oceniono 217 razy 165

  Zaraz dowiemy się od Hofmana albo innego Błaszczaka że Tusk oddawał hołd innej osobie a jedynie Kaczor rozpoznał od razu że to nie prezydent Kaczorowski o czy zresztą głośno mówił od samego początku

 • jami8

  Oceniono 127 razy 113

  >> To innej ofierze katastrofy, osobie bardzo podobnej do prezydenta, oddawali hołd 10 kwietnia Donald Tusk i Jarosław Kaczyński - czytamy w "Gazecie Wyborczej". <<

  To nie tak

  Donald Tuski i Jarosław Kaczyński oddawali hołd Prezydentowi Kaczorowskiemu.

  Oddawali hołd jego życiu, oddawali hołd jego dokonaniom.

  Dlaczego tyle wagi przykładamy do ciała?

 • kropidlo5

  Oceniono 65 razy 57

  Czy ktos pomyslal o uczuciach rodzin 'tych drugich' osob, czyli anonimowych cial osob pomylonych z Walentynowicz i Kaczorowskim? Sa traktowane przez media jak jakis trefny towar, to obrzydliwe.

 • mapi7

  Oceniono 96 razy 50

  CIAŁO POWINNA IDENTYFIKOWAĆ RODZINA!!!!Bala się widoku, a teraz zwala winę na cały świat!!!

 • evident

  Oceniono 55 razy 41

  To Kaczyński go rozpoznał bo jak mówił Hofman zaraz po rozpoznaniu ciała Prezydenta przez brata 3 ciała były w "dobrym stanie"

 • white_lake

  Oceniono 35 razy 23

  mimo wszystko niesmaczne mi się dzielenie ludzi na trupy mniej lub bardziej prominentne, jednych kładziemy z boku i "oddajemy hołd", a inni nas nie obchodzą, zwłaszcza że w przypadku LK ten urząd i te hołdy to wyłącznie kwestia przypadku, fatalnego przypadku, jak się okazało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje