Pomyłka ws. ciała to nie wina ambasadora. Wszyscy mówili: Kaczorowski

07.11.2012 06:00
Ryszard Kaczorowski (1919-2010)

Ryszard Kaczorowski (1919-2010) (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

To nie ambasador Jacek Najder pierwszy rozpoznał ciało Ryszarda Kaczorowskiego. Ciało prezydenta Kaczorowskiego zostało pomylone już w Smoleńsku. To innej ofierze katastrofy, osobie bardzo podobnej do prezydenta, oddawali hołd 10 kwietnia Donald Tusk i Jarosław Kaczyński - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Mówi o tym jeden z dyplomatów: - Wieczorem 10 kwietnia do Smoleńska przybyły dwie polskie delegacje. Najpierw ta na czele z premierem Tuskiem, potem druga z Jarosławem Kaczyńskim. Obu tym delegacjom przedstawiono spoczywające na folii zwłoki prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jednego z polityków PiS oraz właśnie Ryszarda Kaczorowskiego, to znaczy ofiary katastrofy podobnej do prezydenta. Najpierw oglądała je i oddała im hołd delegacja rządowa, potem delegacja PiS.

Kto w takim razie pierwszy rozpoznał prezydenta Kaczorowskiego? - Nie wiadomo. Możliwe, że zasugerowali to przebywający na miejscu katastrofy dyplomaci, może oficerowie Biura Ochrony Rządu. Istotne jest, że od początku te zwłoki zostały powszechnie uznane za zwłoki prezydenta Kaczorowskiego. Zostały oddzielone od innych i ułożone z prezydentem Kaczyńskim - wyjaśnia dyplomata.

Pomyłkę ws. ciał prezydenta Kaczorowskiego i innej ofiary katastrofy wojskowy prokurator okręgowy w Warszawie ostatecznie potwierdził we wtorek tydzień temu. Powołał się na wyniki badań DNA. Ofiary zostały pochowane w niewłaściwych grobach - jedna w Świątyni Opatrzności Bożej, a druga na Starych Powązkach. Za błąd przeprosił ówczesny wiceszef MSZ, a obecny ambasador RP przy NATO Jacek Najder, który oficjalnie identyfikował ciało b. prezydenta na uchodźstwie.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>>

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 292 razy 236

  Przeciez ta sprawa zostala juz wyjasniona i ponowny pogrzeb odbyl sie.

  Rodzina tez wypowiedziala sie na ten temat.

  To powinien byc juz naprawde rozdzial zamkniety, chociazyby ze wzgledu na rodzine.

 • 0zatkaokakao0

  0

  Zbiorowa mogiła załatwiła by sprawę ale wtedy PIS nie miałby o co strzelać fochy.

 • klan_fan

  0

  Ale pan ambasador ma klasę ( jak przystało na prawdziwego dyplomatę) i wziął winę i odpowiedzialność na siebie. Szacunek dla pana Najdera.

 • m.arco

  0

  Teraz winny ambasador a wcześniej winna była rodzina, która nie brała udziału w identyfikacji.

 • ritak44dwa

  Oceniono 1 raz 1

  I pomyśleć, że katolicy przywiązują taką wagę do tego, gdzie znajduje się czyjeś truchło.

 • 4krzych1

  Oceniono 6 razy -6

  jak Polska wpadnie w spiralę kryzysu, to napiszecie, chójki mendialne, że to nie przez Politycznych Obszczymurków i con Donka, bo przecież wszyscy widzieli, że kryzys nadchodzi???
  Rzeczą rządu i jego funkcjonariuszy jest zapobieganie błędom i katastrofom, ale nie chowanie się za "plecami innych" (jak polityczna menda Najder) lub "w szafie", aż sprawa "przycichnie, albo zostanie "przykryta", jak to zwykł czynić co Donek, czyli naczelny szczyl III RP...
  Hańba, że takie typki są reprezentacją tego narodu, ale to tylko pokazuje, jak ten naród został zdeprawowany i zdemoralizowany...

 • moyokoyani

  Oceniono 7 razy -7

  Nie wiem kiedy ludeczkowie zrozumieją wreszcie, że są przeznaczeni do uboju? Tak wy. Już jutro rządowy gang może zabrać wam dziecko lub zabić bliską osobę. Faktycznie może się to stać za dekadę lub dwie i co za różnica? Taki jest plan. Na tym polega globalizacja.

 • a-siek

  Oceniono 4 razy -4

  Sam sobie kolku pozytywną opinię wystawiłeś?

 • swojak27

  Oceniono 4 razy -4

  o tam, oj tam, nic się nie stało,nic się nie stało!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje