Władze klubu PO chcą zablokować reformę Gowina

06.11.2012 20:07
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Bartosz Bobkowski/AG)

Władze klubu PO opowiedziały się wieczorem za skierowaniem do dalszych prac w Sejmie obywatelskiego projektu blokującego reorganizację sądów rejonowych. Reorganizacji tej chce minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
- Zarekomendowałem władzom klubu, aby nie odrzucać projektu obywatelskiego w pierwszym czytaniu. Z zasady nie

odrzucamy projektów obywatelskich, jeśli nie są to projekty ideologiczne - powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński.

"Betonuje strukturę sądów"

- Skierujemy projekt obywatelski do dalszych prac - potwierdziła rzeczniczka dyscypliny klubu PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Z kolei rzeczniczka ministra sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała, że projekt obywatelski "betonuje strukturę sądów". Źródła w PO poinformowały, że w najbliższym czasie Gowin ma rozmawiać z kierownictwem klubu właśnie o sądach rejonowych.

Grupiński przyznał, że jest sceptyczny wobec reformy, za którą opowiada się minister sprawiedliwości. Podkreślił też, że większość sejmowa popiera projekt obywatelski.

Na początku października Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych - o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie - zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Przeciw reformie są: PiS, SLD, Ruch Palikota i koalicyjny PSL.

Posłowie PSL złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych - który ma zablokować reorganizację sądów rejonowych (Sejm zajmie się nim w czwartek). W obywatelskim projekcie wymieniono enumeratywnie wszystkie sądy rejonowe w Polsce; projekt miałby wejść w życie od nowego roku - tym samym uniemożliwiłby przewidzianą od 1 stycznia reorganizację sądów.

"Byłem i jestem niechętny"

Posłowie Platformy są podzieleni w kwestii reorganizacji sądów rejonowych, niektórzy z nich otwarcie krytykują pomysł Gowina.

Szef łódzkiej PO Andrzej Biernat powiedział, że od początku krytycznie odnosi się do planów resortu sprawiedliwości. - Jestem z miasteczka powiatowego i tak jak większość posłów Platformy z mniejszych miejscowości uważam, że to jest (rozporządzenie Gowina) dezorganizacja życia w mniejszych miejscowościach. Byłem i jestem niechętny projektowi Gowina - podkreślił.

Andrzej Halicki (PO) przyznał, że w sprawie reorganizacji sądów "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". - Utrata prestiżu - w postaci przeniesienia sądu - jest bolesna dla wielu społeczności lokalnych, trudno oczekiwać, z ich punktu widzenia i z punktu widzenia posłów tych małych miasteczek, żeby zgodzili się na taką utratę prestiżu. Ta reforma powinna trochę inaczej wyglądać - powiedział.

Również inny poseł PO Waldy Dzikowski przyznał, że reforma Gowina budzi spore kontrowersje, także w klubie Platformy. "Część lokalnych polityków, starostów sprzeciwia się zmianom, trzeba to wziąć pod uwagę i bardzo poważnie rozważyć wszelkie racje" - zaznaczył.

"Za odrzuceniem projektu"

Z kolei Tomasz Lenz (PO) przekonuje, że reforma Gowina jest niezbędna - aby usprawnić funkcjonowanie sądownictwa. "Żaden sąd nie będzie zlikwidowany, zmieni się tylko tabliczka, tak to działa w Anglii i dobrze funkcjonuje" - podkreślił. Jak dodał, on będzie bronił reorganizacji sądów rejonowych.

Także Paweł Olszewski (PO) uważa, że rozporządzenie Gowina "kierunkowo" jest słuszne, bo - jak zauważył - żaden sąd nie zostanie zlikwidowany, a jedynie zostanie przyspieszona i uelastyczniona praca. Przyznał jednocześnie, że potrzebna jest dyskusja i że klub PO z zasady głosuje za tym, by wszystkie projekty obywatelskie kierować do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Politycy PO przyznają nieoficjalnie, że kwestia reorganizacji sądów może spowodować kolejny - po sprawie aborcji - konflikt w klubie Platformy. W październiku Sejm opowiedział się za dalszymi pracami nad projektem ustawy Solidarnej Polski zaostrzającym przepisy dotyczące aborcji; za takim rozwiązaniem opowiedziało się m.in. 40 posłów PO - mimo że władze klubu PO rekomendowały swoim posłom, by głosowali za odrzuceniem projektu.

"Bez PSL nie uda nam się"

Według części polityków PO, reforma Gowina nie przyniesie Platformie popularności, a jedynie niepotrzebne spięcia z koalicyjnym PSL. - Bez PSL nie uda nam się obronić Gowina, arytmetyka sejmowa jest nieubłagana, nie mamy co walczyć w przegranej sprawie - powiedział polityk z władz klubu PO.

W marcu premier Donald Tusk, pytany o plany Gowina w sprawie reorganizacji sądów rejonowych, mówił: "Minister Gowin ma moje pełne wsparcie w tej kwestii. Rozumiemy emocje, zaniepokojone są elity - w dobrym tego słowa znaczeniu - tych miast; ludzie, którzy mają tam pracę, administracja tych sądów; niektórzy uważają, że cierpi trochę prestiż miasta".

Reorganizacja sądownictwa rejonowego w drodze rozporządzenia została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez Krajową Radę Sądownictwa. Rada wskazała, że do czasu rozpoznania sprawy przez TK minister nie powinien korzystać z zaskarżonych przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych. Trybunał Konstytucyjny do tej pory nie rozpatrzył tej sprawy.

Zobacz także
Komentarze (73)
Władze klubu PO chcą zablokować reformę Gowina
Zaloguj się
 • pseudo12345

  Oceniono 65 razy 35

  Było oczywiste, że nie dadzą Gowinowi tego zrobić. Trzeba wyjeżdżać z tego kraju.

 • ko_menta_tors

  Oceniono 44 razy 18

  Jestem z drugiej strony lustra... ale w sprawie deregulacji i opisywanej reorganizacji sądów jestem ZA!!! Gowinem!

  A ten poniżej, co pisze o małpie i brzytwie, niec zobaczy się wlustrze.. może trzeba opalić, nie ogolić..

 • rabingoldblatt

  Oceniono 30 razy 16

  PO chce uwalić projekt, bo sedzia delegowany może przy telefonie z kancelarii ( dla mniej inteligentnych wyjasniam, ze nie chodzi o kancelarię prawną:))) nie tak chetnie stawac na bacznośc jak sedzia mianowany i zalezny od politykow.

 • pseudo12345

  Oceniono 32 razy 12

  Było wiadome, że nie pozwolą Min. Gowinowi tego zrobić. Trzeba wyjeżdżać z tego bagna. Jeszcze mówią, że to OBYWATELSKI projekt!

 • chi_neng1

  Oceniono 15 razy 9

  Wiadoma rzecz, ze boja sie o swoje stolki.

  Wici glosza, ze polskie sadownictwo ma wlasne sposoby wymierzania sprawiedliwosci i dopatrywania praworzadnosci.

  Czas najwyzszy dobrac sie do tych nastepnych swietych krow.

 • notremak

  Oceniono 16 razy 8

  Skoro mają się zmienić tylko tabliczki (ale i pieczątki i inne takie), to po cholerę ta tzw. reforma? Zeby trochę pieniędzy wydać na te tabliczki, pieczątki itp?

 • o_laf

  Oceniono 28 razy 8

  Czas zmienic ...prawo przywrocic kare smierci za 100 % udowodnione zbrodnie,

  zeby sie wam mordercy w sadzie w twarz nie smiali............

  i za "dobre sprawowanie" wychodzili po 10 latach...

 • miroo

  Oceniono 8 razy 4

  Jakim kretynem, jaką debilną partią trzeba być aby samemu stawiać na stanowisku ministra człowieka, którego pomysły głupie (wiadomo było, że się nie zna i będzie miał głupie pomysły) potem trzeba będzie hamować ???

  idiotyzm w czystej postaci...

  tego i jeszcze gorszych rzeczy spodziewałem się gdy usłyszałem, że katotalib Gowin zostanie ministrem..

 • tomchata

  Oceniono 4 razy 4

  Reforma przygotowana przez PO zostanie odrzucona przez PO. Moze tez zostac skorygowana przez PO ale tez nie wiadomo czy ostatecznie tez zaakceptowana przez PO. Tak naprawde to chyba chodzi aby komus przykrocic skrzydla, aby ten ktos nie wzbil sie za bardzo. Panie Gowin, czy nie lepiej zostac w domu i popstrykac pilotem przed telewizornia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje