PiS i SP: Sikorski pisząc na Twitterze nt. cen gazu, mógł złamać prawo

06.11.2012 15:52
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Szef MSZ Radosław Sikorski mógł złamać prawo, umieszczając na Twitterze wpis ws. cen gazu dla Polski - uważają politycy PiS i Solidarnej Polski. - Sikorski nie podał szczegółów, nie miało to wpływu na notowania PGNiG - odpowiada minister skarbu.
Sam Sikorski dzisiaj na Twitterze napisał: "Jeszcze raz. Zdaniem prezesa KNF mój wpis nie był informacją poufną. Cieszmy się z sukcesu negocjacyjnego i perspektywy obniżek cen gazu!".

Wcześniej na konferencji prasowej w Sejmie Dawid Jackiewicz (PiS) powiedział: "wczoraj minister Sikorski przekazywał informację o zbliżającym się sukcesie negocjacyjnym ministra Budzanowskiego ws. obniżek cen gazu. Notowania akcji PGNiG skoczyły o 15 proc. i te osoby, które były w posiadaniu wiedzy, którą prawdopodobnie dysponował pan minister Sikorski, mogły, nie wiemy, czy tak się stało, ale niewątpliwie mogły wzbogacić się, wykorzystując tę wiedzę".

"Czy nie złamano ustawy?"

Zdaniem PiS "ta niefrasobliwa, niedojrzała i nieodpowiedzialna postawa", jaką - według niego - wykazał się Sikorski, nie przystoi szefowi dyplomacji.

- Takie zachowanie powinno być wreszcie ukrócone poprzez reprymendę pana premiera i inne formy nacisku. My kierujmy pytanie do KNF, czy nie złamano ustawy o publicznym obrocie instrumentami finansowymi i art. 180, który nakłada bardzo wysokie, policzone w milionach złotych sankcje, za tego typu upublicznianie, ujawnianie, bądź sugerowanie informacji pochodzących, czy mogących być informacjami wrażliwymi z punktu widzenia obrotu instrumentami finansowymi - podkreślił Jackiewicz.

Także w ocenie polityków Solidarnej Polski w związku z wpisem Sikorskiego mogło dojść do złamania tajemnicy państwowej i manipulacji dot. kursu giełdowego spółki państwowej.

- W związku z tym Solidarna Polska wnioskuje do Komisji Nadzoru Finansowego o przeprowadzenie kontroli w przedmiotowym zakresie - poinformował rzecznik SP Patryk Jaki na konferencji prasowej w Sejmie.


Jak podkreślił, SP złoży także wniosek o zwołanie w trybie pilnym wspólnego posiedzenia sejmowych komisji skarbu państwa i gospodarki w celu "przesłuchania pana ministra Sikorskiego na okoliczności tej sprawy".

- Chcemy, aby minister Sikorski wyjaśnił, jaka to wiedza podpowiedziała jego intuicji o tym, że ceny gazu spadną w Polsce i dlaczego zechciał się podzielić tą poufną wiedzą państwową na tweet-cie ze wszystkimi, jak się dziś chwalił 70 tys. odbiorców jego informacji - powiedział Jaki.

"Sikorski nie złamał prawa"

O wpis Sikorskiego na Twitterze pytany był minister skarbu Mikołaj Budzanowski. - Minister Sikorski nie powiedział przecież, że umowa została już podpisana. (...) Pamiętajmy, że relacje gospodarcze, przede wszystkim relacje między Polską a Federacją Rosyjską są niezwykle istotnym elementem polityki zagranicznej państwa. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby minister spraw zagranicznych Polski nie był poinformowany o tym, na jakim etapie negocjacji kontraktu gazowego znajdujemy się i w jakim kierunku zmierzamy - powiedział Budzanowski. - W tej informacji, którą minister Sikorski opublikował, nie ma żadnych szczegółowych danych i przecież nie miało to wpływu na notowania spółki (PGNiG) na giełdzie papierów wartościowych - dodał.

Także według KNF Sikorski nie złamał prawa, gdyż jego wpisu nie można traktować jako informacji poufnej.

- To nie była informacja poufna. Ustawowa definicja jest taka: informacja poufna to precyzyjna informacja dotycząca spółki giełdowej, która nie została jeszcze przekazana do publicznej wiadomości, a która po przekazaniu mogłaby być wykorzystana przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez racjonalnie działającego inwestora i w istotny sposób wpłynąć na cenę akcji lub instrumentu pochodnego - poinformowała Katarzyna Mazurkiewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej KNF.

Zmiana warunków cenowych

Z kolei prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa była pytana, czy w poniedziałek PGNiG informowało przedstawicieli rządu o porozumieniu. - O tym, że takie porozumienie będzie zawarte, wiedział większościowy akcjonariusz (skarb państwa), który zgodnie ze statutem musiał dać nam zgodę na zawarcie aneksu. I taką zgodę w dniu wczorajszym otrzymaliśmy - oświadczyła Piotrowska-Oliwa.

- Nikt ze spółki nie informował pana ministra Sikorskiego o jakichkolwiek negocjacjach, o jakimkolwiek fakcie podpisania porozumienia - dodała. Jak podkreśliła prezes PGNiG, "nikt ze spółki nie udzielał żadnych oficjalnych ani nieoficjalnych informacji osobom nieupoważnionym do posiadania takich informacji".

Sikorski w poniedziałek na Twitterze napisał: "intuicja podpowiada mi, że m.in. Budzanowski wkrótce będzie miał ważne wiadomości ws. cen gazu dla Polski". Zaś szef MSZ napisał: "Kurs akcji PGNiG wczoraj spadł przy stabilnych obrotach. Dziś wzrósł po porannym komunikacie". Polski koncern rano podał, że PGNiG podpisał z rosyjskim Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, który zmienia warunki cenowe na dostawy gazu do Polski.

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • drbob20

  Oceniono 3 razy 1

  pisdzielstwo i solidarne cos tam to smierdzace wolackie zasrane i obszczane lachudry.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 0

  Przecież on jest za glupi żeby popelnić świadomie przestępstwo. On chciał być jedynie taki cool..

 • sierrad

  Oceniono 3 razy -1

  wg leminga, placic wiecej za gaz, dac zarobic spekulantom, niech zyje tusk i jego partia milosci bolesnej.

 • m.arco

  Oceniono 5 razy -1

  Propaganda!
  Ani słowa o aferze Amber Gold, ani słowa o aferze Amber Gold, ani słowa o aferze Amber Gold, ani słowa o aferze Amber Gold, ani słowa o aferze Amber Gold, ani słowa o aferze Amber Gold, ani słowa o aferze Amber Gold, ani słowa o aferze Amber Gold, ani słowa o aferze Amber Gold...
  A przy okazji wprowadzimy mała dykataturkę w postaci czystki w ,,Rzepie".

 • mirek11768

  Oceniono 3 razy 1

  Typowe odwracanie uwagi od debilnych słów kaczora w sp. trotylu

 • michu-najlepszy

  Oceniono 3 razy -1

  Wice dyrektor syndyku upadłościowego Pan Waldemar P. fajną cenę gazu wynegocjował dla Polaków prawie o 200 dolarów drożej a negocjował ją przez rok czasu i przy okazji jeździł i opijał w Moskwie swoje interesy przyszłych spółek gazu łupkowego, jak ludzie potrafią takim absztyfikantom wierzyć.
  Zobaczycie w przyszłości Pawlaczki całymi rodami będą gazownikami. Oczywiście, że ministra spraw zagranicznych za ujawnienie spekulacji na Sybir jak odważył ujawnić się spekulantów a może to tylko zemsta, że nie chcieli dać udziałów w spółkach gazowych, które już rozdzielili pomiędzy siebie.
  Absztyfikanci od Donalda
  i SLD-owskie równe chłopy,
  Co podliczacie swoje salda,
  wy honorowe mizeroty.
  Warszawskie bubki, żygolaki,
  z szajką wytwornych pind na kupę,
  cwaniaki, franty, zabijaki.
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  Wy hazardowi rwacze kasy
  Rychy i Zbychy z Mirem w odwodzie
  Wy POlszewickie przekrętasy
  Bez przerwy na złodziejskim głodzie
  Którzy amnezją powaleni
  zbieracie się w bandycką kupę
  Nie wszyscy tutaj wymienieni,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I wy, oszuści i blagierzy,
  Wypierdy bez polskiego ducha
  Myślicie, że wam naród wierzy
  - usunie Was stąd zawierucha.
  Karne pętaki i szturmowcy,
  co grać gotowi nawet trupem
  I rekordziści, i sportowcy,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  Wajdy i Kutze wskroś ponure,
  Hołdysy, bez mózgowej Kory.
  Podskakiwacze pod kulturę,
  którzy bezwiednie robią w pory.
  Uczone małpy, ścisłowiedy,
  Co oglądacie świat przez lupę
  Z sondaży wiecie: co, jak, kiedy,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I jeszcze Bolek dureń krewki,
  Co dużo chciałby, a nie może,
  oraz „profesor” Bartoszewski
  (Pan wie już za co, „profesorze” !)
  I ty za młodu nie dorżnięta
  Pitero, co masz taki tupet,
  że szczujesz na nas swe szczenięta;
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I ty półhrabku z Ruskiej Budy
  co Putinowi liżesz zadek,
  sprzedajesz Polskę – tobie kudy
  patriotyzmu trzymać spadek.
  I europejscy marzyciele,
  zebrani w malowniczą trupę
  Z ryżym i miernym kpem na czele,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I ty fortuny sku...synu,
  gó...arzu uperfumowany,
  Co splendor oraz spleen Londynu
  Nosisz na gębie zakazanej,
  I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
  A sr... chodziłeś za chałupę,
  Ty, spod Lublina łże-pajacu,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  Wy z komuchami w lewej flance,
  ciągnący z Polski grubą rentę,
  szerzący dziś moralną francę,
  niszczący wszystko to co święte,
  I ty, proroku z TVN-u,
  co mózg związany masz na supeł,
  i w własnym szambie brak ci tlenu.
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I wy, o których zapomniałem,
  lub pominąłem was przez litość,
  albo dlatego, że się bałem,
  Albo, że taka was obfitość,
  I ty, agencie, co za blog ten
  ze strachu skarzesz mnie na ciupę,
  I żem się stał kozaków hersztem,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę !…

  (Palnick za Tuwimem, ze szczyptą Łazarza)
  Z poważaniem

 • rita57

  Oceniono 5 razy -1

  A , czego można oczekiwać PO naczelnym dyplomatołku III RP?:) Co on zrobił korzystnego i dobrego dla Polski?

 • nie-tak

  Oceniono 4 razy 2

  Nie jest tajemnica w świecie co i kiedy drożeje a co tanieje, wystarczy wejść na odpowiedni portal i ma się przegląd. Dzis wszystko poszło do góry nawet i podstawowe artykuły spozywcze mimo wyborów w USA i powiadomienia FED'a ze znowu porządną pule dodrukuje.
  www.ariva.de/rohstoffe/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX