PiS i SP: Sikorski pisząc na Twitterze nt. cen gazu, mógł złamać prawo

06.11.2012 15:52
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Szef MSZ Radosław Sikorski mógł złamać prawo, umieszczając na Twitterze wpis ws. cen gazu dla Polski - uważają politycy PiS i Solidarnej Polski. - Sikorski nie podał szczegółów, nie miało to wpływu na notowania PGNiG - odpowiada minister skarbu.
Sam Sikorski dzisiaj na Twitterze napisał: "Jeszcze raz. Zdaniem prezesa KNF mój wpis nie był informacją poufną. Cieszmy się z sukcesu negocjacyjnego i perspektywy obniżek cen gazu!".

Wcześniej na konferencji prasowej w Sejmie Dawid Jackiewicz (PiS) powiedział: "wczoraj minister Sikorski przekazywał informację o zbliżającym się sukcesie negocjacyjnym ministra Budzanowskiego ws. obniżek cen gazu. Notowania akcji PGNiG skoczyły o 15 proc. i te osoby, które były w posiadaniu wiedzy, którą prawdopodobnie dysponował pan minister Sikorski, mogły, nie wiemy, czy tak się stało, ale niewątpliwie mogły wzbogacić się, wykorzystując tę wiedzę".

"Czy nie złamano ustawy?"

Zdaniem PiS "ta niefrasobliwa, niedojrzała i nieodpowiedzialna postawa", jaką - według niego - wykazał się Sikorski, nie przystoi szefowi dyplomacji.

- Takie zachowanie powinno być wreszcie ukrócone poprzez reprymendę pana premiera i inne formy nacisku. My kierujmy pytanie do KNF, czy nie złamano ustawy o publicznym obrocie instrumentami finansowymi i art. 180, który nakłada bardzo wysokie, policzone w milionach złotych sankcje, za tego typu upublicznianie, ujawnianie, bądź sugerowanie informacji pochodzących, czy mogących być informacjami wrażliwymi z punktu widzenia obrotu instrumentami finansowymi - podkreślił Jackiewicz.

Także w ocenie polityków Solidarnej Polski w związku z wpisem Sikorskiego mogło dojść do złamania tajemnicy państwowej i manipulacji dot. kursu giełdowego spółki państwowej.

- W związku z tym Solidarna Polska wnioskuje do Komisji Nadzoru Finansowego o przeprowadzenie kontroli w przedmiotowym zakresie - poinformował rzecznik SP Patryk Jaki na konferencji prasowej w Sejmie.


Jak podkreślił, SP złoży także wniosek o zwołanie w trybie pilnym wspólnego posiedzenia sejmowych komisji skarbu państwa i gospodarki w celu "przesłuchania pana ministra Sikorskiego na okoliczności tej sprawy".

- Chcemy, aby minister Sikorski wyjaśnił, jaka to wiedza podpowiedziała jego intuicji o tym, że ceny gazu spadną w Polsce i dlaczego zechciał się podzielić tą poufną wiedzą państwową na tweet-cie ze wszystkimi, jak się dziś chwalił 70 tys. odbiorców jego informacji - powiedział Jaki.

"Sikorski nie złamał prawa"

O wpis Sikorskiego na Twitterze pytany był minister skarbu Mikołaj Budzanowski. - Minister Sikorski nie powiedział przecież, że umowa została już podpisana. (...) Pamiętajmy, że relacje gospodarcze, przede wszystkim relacje między Polską a Federacją Rosyjską są niezwykle istotnym elementem polityki zagranicznej państwa. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby minister spraw zagranicznych Polski nie był poinformowany o tym, na jakim etapie negocjacji kontraktu gazowego znajdujemy się i w jakim kierunku zmierzamy - powiedział Budzanowski. - W tej informacji, którą minister Sikorski opublikował, nie ma żadnych szczegółowych danych i przecież nie miało to wpływu na notowania spółki (PGNiG) na giełdzie papierów wartościowych - dodał.

Także według KNF Sikorski nie złamał prawa, gdyż jego wpisu nie można traktować jako informacji poufnej.

- To nie była informacja poufna. Ustawowa definicja jest taka: informacja poufna to precyzyjna informacja dotycząca spółki giełdowej, która nie została jeszcze przekazana do publicznej wiadomości, a która po przekazaniu mogłaby być wykorzystana przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez racjonalnie działającego inwestora i w istotny sposób wpłynąć na cenę akcji lub instrumentu pochodnego - poinformowała Katarzyna Mazurkiewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej KNF.

Zmiana warunków cenowych

Z kolei prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa była pytana, czy w poniedziałek PGNiG informowało przedstawicieli rządu o porozumieniu. - O tym, że takie porozumienie będzie zawarte, wiedział większościowy akcjonariusz (skarb państwa), który zgodnie ze statutem musiał dać nam zgodę na zawarcie aneksu. I taką zgodę w dniu wczorajszym otrzymaliśmy - oświadczyła Piotrowska-Oliwa.

- Nikt ze spółki nie informował pana ministra Sikorskiego o jakichkolwiek negocjacjach, o jakimkolwiek fakcie podpisania porozumienia - dodała. Jak podkreśliła prezes PGNiG, "nikt ze spółki nie udzielał żadnych oficjalnych ani nieoficjalnych informacji osobom nieupoważnionym do posiadania takich informacji".

Sikorski w poniedziałek na Twitterze napisał: "intuicja podpowiada mi, że m.in. Budzanowski wkrótce będzie miał ważne wiadomości ws. cen gazu dla Polski". Zaś szef MSZ napisał: "Kurs akcji PGNiG wczoraj spadł przy stabilnych obrotach. Dziś wzrósł po porannym komunikacie". Polski koncern rano podał, że PGNiG podpisał z rosyjskim Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, który zmienia warunki cenowe na dostawy gazu do Polski.

Zobacz także
Komentarze (108)
PiS i SP: Sikorski pisząc na Twitterze nt. cen gazu, mógł złamać prawo
Zaloguj się
 • olewus.1

  Oceniono 106 razy 70

  Szlag trafił gnojków z PiS-u i ich wyznawców, że tanieje gaz !!!... Liczyli i już głośno darli mordy o "wysokiej podwyżce gazu od Stycznia 2013 " Co tydzień, Hofman z Błaszczakiem przypominają o tym, winiąc za to, oczywiście, Tuska....Teraz piana wściekłości cieknie im z ryjów....To nie tak miało być !

 • spluwa-orginal

  Oceniono 97 razy 67

  Lepsze spadajace ceny gazu od podnoszacych sie cen trotylu,ze o nitroglicerynie juz nie wspomne.

 • pis-dorn

  Oceniono 61 razy 43

  "Zdaniem PiS "ta niefrasobliwa, niedojrzała i nieodpowiedzialna postawa", jaką - według niego - wykazał się Sikorski, nie przystoi szefowi dyplomacji."

  Jackiewicz i pis-bolszewia to maja problemy.

  Zjebke swoim partyjnym torbielom za trotylowe brednie zrobiles??? Zacznij pis-bolszewiku niefrasobliwy od wlasnego szamba, bo cuchnie nie tylko trotylem.

 • klara551

  Oceniono 41 razy 33

  Jak mógł złamać prawo to znaczy,że prawo dało się złamać. Jak zwykle domniemania,przypuszczenia i gazetowe ogłoszenia. Jeżeli minister złamał prawo to najpierw zgłoście to prokuraturze a potem piskajcie redaktorkom,że rząd nie przestrzega prawa. Czy choć raz powiedzcie coś wprost bez gdybania. Jak macie dowody to i prokuratura zajmie się zgłoszeniem .A jak wam się wydaje to milczcie i nie róbcie smrodu wokół rozsiewając własną śmierdzącą głupotę..

 • o_laf

  Oceniono 37 razy 29

  PiS zabolalo ze gas bedzie tanszy...a wiec ubywa element do narzekania na rzad

  to bardziej niz cokolwiek ich zabolalo

 • e-komentarz

  Oceniono 33 razy 25

  Większość mogła się raczej spodziewać podwyżki cen przed sezonem grzewczym...

 • jamak

  Oceniono 15 razy 11

  Czekam kiedy osobiście Jarosław Kaczyński na Twitterze napisze DZIEEKUJę

 • altymis

  Oceniono 18 razy 10

  Świat według PiS'andych: Minister Sikorski mówi i pisze. Mógł złamać prawo. Jeśli okaże się że myśli, mógł złamać prawo wielokrotnie.

 • chelmiak

  Oceniono 17 razy 5

  Sikorski pisząc prywatny list na firmowym papierze MSZ do hotelarza w Berlinie podlegał naganie. I co durne pisiaki? Ciągle Tusko wypuszcza was w Smeleńsk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje