Kaczyński o zwolnieniu Gmyza: "To zamach na wolność słowa"

06.11.2012 14:14
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Zwolnienie redaktora naczelnego "Rz" Tomasza Wróblewskiego i dziennikarza Cezarego Gmyza to zamach na wolność słowa - ocenił szef PiS Jarosław Kaczyński w specjalnym oświadczeniu. Zapowiedział przy okazji projekty wzmacniające niezależność dziennikarzy wobec wydawców i właścicieli mediów.
Kaczyński zaznacza w swoim dzisiejszym oświadczeniu, że z niepokojem i smutkiem przyjął informację o decyzji właścicieli dziennika "Rzeczpospolita" o zwolnieniu redaktora naczelnego pisma Tomasza Wróblewskiego, dziennikarza Cezarego Gmyza oraz dwóch innych osób.

"Takiego działania właściciela gazety nie można potraktować inaczej, niż jak zamachu na wolność słowa. Standardy demokracji w żaden sposób nie pozwalają na takie karanie za słowo, na karanie za coś, co jest solą pracy dziennikarza. Zwłaszcza że zwolnienie Cezarego Gmyza odbyło się w trybie dyscyplinarnym. Te fakty każą nam zadać fundamentalne pytanie o kondycję polskiej demokracji, również w odniesieniu do rynku medialnego" - napisał Kaczyński.

"Demokratyczne społeczeństwo nie może do tego dopuścić"

"W tej sytuacji nie można pozostać biernym. Prawo i Sprawiedliwość podejmie odpowiednie inicjatywy legislacyjne, które będą odpowiedzią na niepokojący zanik standardów demokratycznych i wolnościowych w polskim życiu publicznym i medialnym. Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje projekt, który zlikwiduje okryty złą sławą artykuł 212 Kodeksu karnego, pozwalający na karanie za słowo. Prawo i Sprawiedliwość zaproponuje również rozwiązania, które wzmocnią niezależność dziennikarzy względem wydawców i właścicieli pism" - zapowiedział prezes PiS.

Kaczyński dodał, że wydarzenia w redakcji "Rzeczpospolitej" pokazują, że dodatkowa ochrona niezależności dziennikarzy jest niezbędna. "W przeciwnym razie zwalnianie dziennikarzy za treść ich artykułów może stać się smutną codziennością, do czego demokratyczne społeczeństwo dopuścić nie może" - zaznaczył.

Presspublica: "Dziennikarz nie miał podstaw do stwierdzenia, że..."

W związku z publikacją "Trotyl we wraku tupolewa" rada nadzorcza Presspubliki, wydawcy "Rzeczpospolitej", rekomendowała w poniedziałek zarządowi odwołanie red. naczelnego "Rz" Tomasza Wróblewskiego, jego zastępcycy Bartosza Marczuka, szefa działu krajowego Mariusza Staniszewskiego oraz dziennikarza Cezarego Gmyza.

W wydanym w poniedziałek wieczorem komunikacie rada nadzorcza Presspubliki poinformowała, że w poniedziałek przeprowadzono rozmowy ze wszystkimi osobami, które miały związek z publikacją. "Rada Nadzorcza oraz właściciel wydawnictwa Grzegorz Hajdarowicz po przeprowadzonym postępowaniu uznaje, że dziennikarze związani z publikacją nie mieli podstaw do stwierdzenia, że we wraku tupolewa znaleziono ślady trotylu i nitrogliceryny. Tekst uznajemy za nierzetelny i nienależycie udokumentowany" - brzmi oświadczenie wydawcy.

Zobacz także
Komentarze (322)
Zaloguj się
 • suhsuh

  0

  Witam. Jedyne słowo komentarza co do tej, ostrej już i stale pogłebiającej się psychozy kaczyńskiego jest takie:

  Czy Jarosław Kaczyński i PIS w sytuacji, w której którykolwiek z dziennikarzy opublikowałby na pierwszej stronie artykuł z nagłówkiem: "JAROSŁAW KACZYŃSKI ZABIŁ BRATA!" po czym podobnie jak w przypadku Gmyza, został dyscyplinarnie zwolniony, czy kaczyński równiez uznałby to za atak na wolnośc słowa i nadal bronił autora... Sytuacja byłaby dokładnie taka sama... Odpowiedź jest oczywista, nie ma tyklko odpowiedzi an pytanie: Jak to ejst możliwe, że ci ludzie jeszcze istnieją politycznie i że media cały czas promują tę psychozę...

 • candid13

  0

  wiemy ze to Macierewicz zdradzil I obnazyl calkowicie polskie sluzby przed calym swiatemtym samym stal sie winnym smierci kazdego zolnieza w Afganistanie

  wiemy ze wszystkie obrzydliwe klamstwa pomowienia plynely od Rydzyka do Mocierfowicza i z poparciem Kaczynsklich i dalej do rzepy

  obrzydliwosc, hipokryzja, obluda, zaklamanie polane obficie MILOSCIA BLIZNIEGO

  tak wyglaada wolskie "chrzescijanstwo" ktore z praawcziwym chrzescijanstwem nie ma nic wspolnego.i

 • prokojean

  0

  Panie Kaczynski zamach na Polske to ty robisz a ta ciemnota ciebie popiera!!!!

 • andi1946

  0

  To nie był zamach na "wolność" słowa. To co Gmyz napisał to była próba skłócenia narodu. Za nie potwierdzone wiadomości, powinien zostać pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. Za skłócanie narodu i wazeliniarstwo. Brzydzę się takimi ludzmi.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 1 raz 1

  Wszyscy polacy myslą tak samo. I o to chodzi panie ładny, żeby mysleni tak samo, bo wtedy łatwo panie ładny żądzić swąłączą i wyciągać ją do szmaty po MOPSA'ch panie ładny. Widziałem panie ładny dzisiaj. Kolejka przez cały korytaż panie ładny do połowy schodów. I nie wiem panie ładny czy to pana wina czy patologicznego szmalcownictwa, ale panie ładny powiem panu:
  WYGLADA TO DOŚĆ GÓWNIANIE
  AVE SATAN

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 2

  PIS-owcy, zobaczcie lewą łapkę tej kreatury i zastanówcie się czy tak wygląda....ręka ....męża stanu !?

 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  Rozmach zamachow w Polsce nie do ogarniecia,caly wachlarz zamachow.Kolo zamachowe poszlo ruch i nie do zatrzymania juz.

 • drbob20

  Oceniono 3 razy 1

  kazdy wyciek z kaczego koltunskiego dzioba to zamach na normalna polske.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 2 razy 2

  kurde Małpka-Mlaskacz jednak ma ząbki , dwa żółte u góry ale ma .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje