Izrael ogłosił przetarg na budowę kolejnego nielegalnego osiedla w Jerozolimie Wschodniej

06.11.2012 12:40
Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu (Fot. POOL REUTERS)

Izrael ogłosił dziś przetarg na budowę ponad 1,2 tys. mieszkań w Jerozolimie Wschodniej, nie licząc się z międzynarodowym sprzeciwem wobec izraelskiej kolonizacji na terenach palestyńskich. Domy mają stanąć w osiedlach włączonych do Jerozolimy Wschodniej, która formalnie należy do Palestyńczyków.
W Ramot ma zostać wybudowanych 607 mieszkań, a w Pisgat Zew - 606. W obu tych rejonach już mieszka kilkadziesiąt tysięcy Izraelczyków. Tymczasem izraelska organizacja przeciwna kolonizacji palestyńskich terenów Pokój Teraz poinformowała, że w poniedziałek ogłoszono również ponowny przetarg na budowę 72 mieszkań w osiedlu Ariel na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Przetargi te ogłoszono w dniu wyborów prezydenckich w USA. Stany Zjednoczone, podobnie jak społeczność międzynarodowa, krytykują izraelską kolonizację na terenach okupowanych.

"Netanjahu celowo wybrał dzień wyborów w USA"

- To jest prawdziwa odpowiedź Benjamina Netanjahu dla prezydenta Palestyńczyków Mahmuda Abbasa. Prezydent Abbas wielokrotnie i zdecydowanie opowiadał się za rozwiązaniem w postaci dwóch państw, a Netanjahu odpowiada budową tysięcy nowych mieszkań w nielegalnych żydowskich osiedlach - mówi w komunikacie organizacji Pokój Teraz jej ekspertka ds. osiedli żydowskich Hagit Ofran.

"Netanjahu wierzy w wybór dzisiaj nowej administracji USA i celowo wybrał ten dzień na ogłoszenie przetargów", kiedy mogą spotkać się z minimalną uwagą publiczności - powiedziała Ofran.

Tel Awiw aktywniejszy na osiedlach przed wyborami

Mimo międzynarodowej dezaprobaty, Tel Awiw mnoży ostatnio - przed izraelskimi wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 22 stycznia - oferty na budowę mieszkań dla osadników na okupowanych terytoriach.

Palestyńczycy chcą na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy utworzyć państwo ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej, ale mówią, że budowa i rozbudowa żydowskich osiedli utrudni funkcjonowanie przyszłego państwa.

Kolejne plany rozbudowy izraelskich osiedli krytykowane

Izrael powołuje się na swoje historyczne i biblijne powiązania z Zachodnim Brzegiem Jordanu, który zajął w wojnie 1967 r. Na Zachodnim Brzegu żyje ponad 340 tys. żydowskich osadników, a w kilkunastu kolonizowanych rejonach Jerozolimy Wschodniej - ponad 200 tys.

Tymczasem większość krajów uważa przyłączenie do Izraela Jerozolimy Wschodniej i wznoszenie żydowskich osiedli na terytoriach okupowanych za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego. Ostatnie projekty rozbudowy osiedli żydowskich zostały skrytykowane zwłaszcza przez Unię Europejską.

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • michaelus_maximus

  Oceniono 2 razy 2

  licznik pokazuje 106 komentarzy, a po kliknieciu we "wrzyskie" pokazuje sie ok 36.
  chyba ktos tu zapomnial, zmienic licznik usuwajac komentarze....

  piep... CEZNURA (zydowska?) usunela ok 70% komentarzy...

  moj komentarz tez znikanl po tym, jak napsialem, ze gdybym wygral w totaka oglosilbym przetarg na zrownanie z ziemia tych nielegalnych osiedli.

 • yoonior4

  Oceniono 8 razy -6

  Antyżydowskie podejście "GW" jest naprawdę widoczne a brak obiektywizmu i manipulacja są wręcz rażące:
  izrael.org.il/opinie/2850-gw-jerozolima-wschodnia-formalnie-nalezy-do-palestynczykow.html
  Dlaczego nie napiszą np. o tym:
  izrael.org.il/terroryzm/2809-deszcz-rakiet-z-gazy.html
  Wstyd!

 • chimera03

  Oceniono 2 razy 2

  O co tu chodzi ? Czyżby o "przestrzeń życiową" dla "narodu wybranego"?
  Wstydzę się za izraelską prawicę, podziwiam żydowskich aktywistów.

 • doni72

  Oceniono 4 razy 2

  @grr-5
  Nie czytam wyborczej.Kto to jest Zyd,mozesz to zagadnienie zdefiniowac?Wielu Zydow z poza Izraela nie uznaje Izraela to tez anty,profesor Filkenstei np.Zyd ktorego rodzice cierpieli w hitlerowskich obozach to wedlug Ciebie takze antysemita.Czy jezeli ktos jest krytyczny w stosunku do Izraela,a sympatyzuje z Arabami ktorzy rowniez sa semitami to antysemita?Dlaczego nigdy w mediach nie uzywa sie slowa syjonizm.

 • doni72

  Oceniono 4 razy 2

  Smiac mi sie chce jak czytam ze gazeta jest antyzydowska.Z jednej strony ze antyzydowska,a z drugiej ze prozydowska.Zadne medium antyzydowskie nie ma najmniejszych szans utrzmac i rozwijac na rynku PL.Jezeli rzeczywiscie ta gazeta choc troche bylaby antyzydowska to czasami moglibysmy przeczytac wywiad np.z prof.Normanem Filkenstainem czy Davidem Duke,czy moze John Pilger bylby zaproszny.

 • wodakrolewska

  Oceniono 4 razy 0

  Co piszą o tym inni Żydzi
  izrael.org.il/opinie/2850-gw-jerozolima-wschodnia-formalnie-nalezy-do-palestynczykow.html

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 1

  LEBENSRAUM

 • grr-5

  Oceniono 5 razy -1

  Tymczasem w ciągu ostatniego tygodnia wjechało do Gazy z Izraela 919 ciężarówek (26142 tony) z żywnością,materiałami budowlanymi i innymi dobrami na które buli cały świat.Więcej tutaj: www.cogat.idf.il/Sip_Storage/FILES/2/3562.pdf
  A tu poprzednie tygodnie października:
  www.cogat.idf.il/Sip_Storage/FILES/5/3555.pdf
  www.cogat.idf.il/Sip_Storage/FILES/6/3546.pdf
  www.cogat.idf.il/Sip_Storage/FILES/4/3534.pdf
  www.cogat.idf.il/Sip_Storage/FILES/2/3522.pdf
  "Getto"pełną gębą!

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 0

  Netanachuj, masz wiadomość:

  MENE TEKEL FARES

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje