Rosja: Putin odwołał ministra obrony po skandalu korupcyjnym

06.11.2012 11:43
Władimir Putin ze swoim nowym szefem MON Siergiejem Szojgu

Władimir Putin ze swoim nowym szefem MON Siergiejem Szojgu (Fot. Alexei Nikolsky AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin odwołał dziś Anatolija Sierdiukowa ze stanowiska ministra obrony. Prezydent wyjaśnił, że krok ten związany jest z aferą korupcyjną w strukturach podległych resortowi obrony.
Nowym ministrem obrony Federacji Rosyjskiej został 57-letni generał armii Siergiej Szojgu, obecny gubernator obwodu moskiewskiego, a wcześniej wieloletni minister ds. sytuacji nadzwyczajnych.

50-letni Sierdiukow stał na czele resortu obrony od lutego 2007 r. Poprzednio był szefem Federalnej Służby Podatkowej, a wcześniej - kierownikiem sklepu meblowego w Petersburgu. Uchodzi za bliskiego współpracownika premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

"Prezydent samodzielnie podjął decyzję o dymisji"

- Mając na uwadze sytuację powstałą wokół Ministerstwa Obrony i w trosce o zapewnienie warunków dla obiektywnego śledztwa we wszystkich sprawach, podjąłem decyzję o odwołaniu ministra Sierdiukowa z zajmowanego stanowiska - oświadczył Putin.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że decyzję o zdymisjonowaniu Sierdiukowa prezydent podjął samodzielnie, a Szojgu na jego następcę powołał z rekomendacji premiera.

Sprzedawali nieruchomości po niższych cenach

25 października br. Komitet Śledczy FR poinformował o wszczęciu dochodzenia w sprawie nadużyć w holdingu Oboronserwis podległym Ministerstwu Obrony. W jego skład wchodzi dziewięć spółek obsługujących i zaopatrujących siły zbrojne Federacji Rosyjskiej.

Działalność holdingu nadzorowała b. dyrektor departamentu nieruchomości Ministerstwa Obrony Jewgienia Wasiliewa, zaufana współpracownica Sierdiukowa. Sam minister przez pewien czas był szefem rady dyrektorów (rady nadzorczej) Oboronserwisu. Śledztwo dotyczy sprzedaży po zaniżonych cenach atrakcyjnych nieruchomości zwolnionych przez Ministerstwo Obrony. Straty skarbu państwa z tego tytułu Komitet Śledczy szacuje na 3 mld rubli (około 95 mln dolarów).

Zobacz także
 • Mitt Romney Rosyjska prasa o wyborach w USA: Romney sprowadzi na świat wojnę z Iranem
 • Władimir Putin, prezydent Rosji Kreml potwierdza: Putin ma problemy zdrowotne
 • Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, były głównym tematem rozmów prezydentów Rosji i Białorusi Putin i Łukaszenka zbudują elektrownię atomową
Komentarze (7)
Rosja: Putin odwołał ministra obrony po skandalu korupcyjnym
Zaloguj się
 • aep

  Oceniono 12 razy 10

  A kudy im do naszej Komisji Majątkowej!

 • miroslawmazurkiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Można w Rosji ,a dlaczego nie w Polsce?aep masz rację.j

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy -2

  Dmitrij Olegowicz Rogozin przyspiesza dzialanie. Ten rosyjski jastrząb jest w Polsce nieznany. Polska wikipedia, jako JEDYNA w świecie, pisze o nim tylko parę linijek: rosyjski polityk i dyplomata, obecnie pełni funkcję stałego przedstawiciela Rosji przy NATO. Były przywódca nacjonalistycznej partii Rodina. Jest uważany za polityka nacjonalistycznego i antyzachodniego

  Tymczasem jest to osoba nr 2 na Kremlu, po Putinie, przed Miedwiediewem, bo choć tylko wicepremier, ale pełnomocnik Rosji w NATO z zadaniem specjalnym reorganizacji ministerstwa obrony.
  Mówi o tym na początku obszerna notatka w wikipedii w języku angielskim:
  Dmitry Olegovich Rogozin (Russian: Дми́трий Оле́гович Рого́зин; born 21 December 1963) is a Russian diplomat and politician, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russia, vice-premier of Russian Government in charge of defense industry.
  en.wikipedia.org/wiki/Dmitry_Rogozin
  Polaki , nie ośmieszajcie się waszą zasciankową parafialną rusofobią.
  Niestety, zigzaur może mieć rację że jest to przygotowanie do wojny.

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy -4

  Czystka w wojsku. Znaczy, przygotowania do wojny.
  W CCCP była wielka czystka w wojsku w 1937. Usunięto Tuchaczewskiego, Jakira, Gaja, Bluchera, Jegorowa i paru innych, skompromitowanych klęskami w 1920.
  Podobnie i w Niemczech w 1938 była czystka. Polecieli: von Blomberg, von Fritsch, Beck, von Hammerstein-Erquordt i inni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje