Poznań: nawet 200 uczniów jednej szkoły może być zarażonych gruźlicą

06.11.2012 11:23
Sala chorych na oddziale diagnostyczno-terapeutycznym gruźlicy prątkującej szpitala płucnego przy. ul. Jagiellońskiej

Sala chorych na oddziale diagnostyczno-terapeutycznym gruźlicy prątkującej szpitala płucnego przy. ul. Jagiellońskiej (Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta)

W jednej z poznańskich podstawówek może panować epidemia gruźlicy. Nawet 200 dzieci może być zarażonych bakterią tej groźną chorobą - potwierdził pracownik wojewódzkiego sanepidu w rozmowie z reporterem TOK FM.
Jak udało się ustalić, wszystko zaczęło się od jednej ze sprzątaczek pracujących w szkole. Kilka dni temu trafiła na oddział pulmonologiczny jednego z wielkopolskich szpitali, gdzie zdiagnozowano u niej chorobę i w dość zaawansowanym stadium. O sprawie powiadomiono sanepid.

Jak mówi TOK FM Cyryla Staszewska, rzeczniczka Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej, grono osób, które kobieta mogła zarazić, było spore - nawet 200 osób, w tym głównie uczniów podstawówki.

O sytuacji poinformowani zostali już rodzice dzieci. Staszewska podkreśla, że sanepid jest w kontakcie z dyrekcją szkoły i ustala lekarzy rodzinnych osób potencjalnie zagrożonych gruźlicą, by przeprowadzili badania profilaktyczne. - Jutro ma się też odbyć spotkanie dla rodziców z wielkopolskim konsultantem ds. chorób płuc - dodaje rzeczniczka Stacji.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • maxikaz01

  0

  Niedawno oglądałem wywiad z jakimś lekarzem, który powiedział, że: "dzieci nie mogą się zarazić gruźlicą od dorosłych". Teraz sam już nie wiem jak to jest. Może ktoś na forum zna odpowiedź?

 • tornson

  Oceniono 6 razy 2

  Przypominam że w Polsce Ludowej gruźlica została w kraju całkowicie wytrzebiona. Wraz z kapitalizmem przyszła nędza, wykluczenia, brud i syf, to i gruźlica powróciła...

 • poleczka-2

  Oceniono 5 razy 3

  Tak się kończy każde oszczędzanie na badaniach diagnostycznych przez lekarzy POZ ! Jakoś ostatnio wszyscy lekarze mają laboratorium i RTG w oczach bo twierdzą że nie potrzeba badań . NFZ też oszukuje bo limity z sufitu bierze bo dziś może zachorować 10 osób jutro 5 a po jutrze koniec limitów , totalna bzdura wymyślona przez polskie Biurwy .Na zdrowie nie ma i nie powinno być żadnych blokad !

 • klara551

  0

  Epidemia? Znowu zapomnieliście redaktorzy zajrzeć choćby na stronę Wiki,bo o encyklopediach nie wspomnę. Epidemia jest wtedy gdy gdy duża część środowiska zachoruje. A tu? Mamy zagrożenie ,czy narażenie na zarażenie chorobą. Ludzie czy wy naprawdę tylko chodziliście do szkół zamiast się w nich uczyć?

 • rawahecht

  Oceniono 3 razy 3

  Wagarowicze z tej szkoły mają powody do optymizmu.

 • 1sizeer1

  Oceniono 8 razy -2

  POznań to zacofana ściana zachodnia głosująca na PO. Nie dziwi więc niska świadomość zdrowotna tamtejszych tubylców.

 • joanna_super

  Oceniono 9 razy -3

  200 osob zarazonych to moze byc epidemia?! A jakby sie ktos czepial ze tylu bylo uczniow to nie zapominajmy o ich sex partnerach.

 • r0b0l

  Oceniono 10 razy 10

  czy ktos zaprzeczy że polandia to trzeci świat?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje