Gliński: Ja się pod tezą o zamachu w Smoleńsku nie podpisuję

06.11.2012 10:54
Prof. Piotr Gliński

Prof. Piotr Gliński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Po publikacji o śladach trotylu na wraku Tu-154 merytoryka zeszła na drugi plan. Ja pod tezą o zamachu się nie podpisuję, a to, że Jarosław Kaczyński mówił o zamordowaniu w Smoleńsku 96 osób, burzy nasz pomysł na merytorykę w polityce - powiedział w "Kontrwywiadzie RMF FM" prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera ponadpartyjnego rządu technicznego.
Prof. Gliński przyznał, że nastroje polityczne uległy pogorszeniu po publikacji artykułu "Rzeczpospolitej" o śladach materiałów wybuchowych znalezionych na wraku prezydenckiego samolotu. - O tyle mi to przeszkadza, że to zmienia atmosferę i priorytety na scenie politycznej - przyznał w rozmowie z Konradem Piaseckim."Prezes ma jednak inny dystans do tej kwestii niż ja"

Jak zdradził, on sam pod tezą o zamachu smoleńskim się nie podpisuje, choć rozumie, dlaczego Jarosław Kaczyński zareagował na rewelacje "Rz" w tak ostry sposób. - Rozumiem, że prezes partii opozycyjnej w sytuacji, kiedy od dwóch i pół roku sprawa tak poważna jak Smoleńsk nie została wyjaśniona, może emocjonalnie do tego pochodzić - oświadczył. Po chwili jednak dodał, że mimo wszystko reakcja prezesa "burzy pomysł na merytorykę w polityce".

- Ja się nie podpisuję pod tą tezą. Ja uważam, że tego rodzaju hipoteza jest jedną z uprawnionych hipotez dotyczących wyjaśnienia tej katastrofy. (...) Prezes ma jednak inny dystans do tej kwestii niż ja - dodał. 

"Moją rolą jest łączyć, rozmawiać merytorycznie"

Zapytany, czy jako premier usiadłby z politykami Platformy do jednego stołu, aby wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej, odpowiedział: - Tak, siądę. Moją rolą jest łączyć, rozmawiać merytorycznie, budować inną politykę w Polsce.

Prof. Gliński wyjaśnił też, w jaki sposób walczyłby o zwrócenie wraku samolotu przez Rosjan. - Na pewno poprzez bardzo silną kampanię międzynarodową. Polska nie może udawać na forum europejskim czy forum światowym, że nic się nie stało i traktować Rosji jako wiarygodnego partnera w innych kwestiach, jeżeli ta kwestia nie jest wyjaśniona - dodał.

"Drogie media, nie poróżnicie mnie z Kaczyńskim"

Kandydat PiS na premiera w odpowiedzi na reakcje na swój dzisiejszy wywiad postanowił wystosować specjalne oświadczenie na swoim profilu na Facebooku: "W związku ze skrótem myślowym, jaki zastosował pan Konrad Piasecki, tytułując naszą dzisiejszą rozmowę w RMF FM, oświadczam: drogie media tzw. głównego nurtu, nie poróżnicie mnie z Jarosławem Kaczyńskim; mój własny przekaz dnia brzmi: wersję o zamachu uważam za jedną z równoprawnych hipotez wyjaśniających katastrofę smoleńską, natomiast lider opozycji - zwłaszcza w sytuacji braku wyjaśniania katastrofy przez Państwo Polskie - ma prawo formułować opinie bardziej wyraziste. Sądzę też, że powołanie międzynarodowej komisji to jedyna w tej chwili możliwość wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. I tyle powiedziałem w swym wywiadzie z Konradem Piaseckim".

Zobacz także
Komentarze (343)
Zaloguj się
 • m.arco

  0

  Korekta , wpisałem nie w tym wątku. Glińskiemu trzeba wybaczyć.

 • m.arco

  0

  przekopiuję tylko mój wpis bo nie chce mi się dwa razy pisać tego samego. A le Stasiński kompletnie nie rozumie polityki. Kiedyś bardzo interesował się Rokitą.A przecież gabinet cieni to normalna rzecz w polityce a gabinet cieni złożony z ekspertów to rzecz bezcenna. Gliński ma szansę w przyszłości zostać premierem bo w przeciwieństwie do Tuska Kaczyński dotrzymuje słowa. Kiedy Lech Kaczyński został prezydentem tekę premiera zgodnie z obietnicą objął Marcinkiewicz, Kiedy Tusk obiecał narodowi,że premierem zostanie Rokita to potem sam posadził tyłek na jego stołku a Rokitę wykopał z PO.

 • mjs05

  Oceniono 1 raz -1

  Heretyk!!! Dlaczego władza sekty smoleńskiej nie reagują na takie bluźnierstwa? Arcykapłan Macierewicz winien niezwłocznie ogłosić anatemę, a najwyższy prorok J. Kaczyński - wycofać poparcie dla kandydatury Glińskiego.

 • potulny186

  Oceniono 1 raz -1

  Ależ te PiSiory są popieprzeni. Im już całkiem w głowach się poprzewracało. Co jeden to głupsza wypowiedź. Zaraz powiedzą, że to słowa wyrwane z kontekstu . Kiedy w końcu dojdzie do nich, że zaczynają majaczyć jak w gorączce. MATOŁY

 • rezun-one

  0

  Profesorze, Ty chcesz zostać premierem?
  Ty już utraciłeś zaufanie Kaczyńskiego.
  Nie wierzyć słowom Macierewicza to jak sprofanować Biblię.
  Dla PiS jesteś gorszy od NERGALA.

 • f16jp

  Oceniono 2 razy -2

  Mamy podobno nizsza cene gazu . Ciekawe zatem co podrozalo . Od dzisiaj kocham ruskich i PO a pis do durnie no bo no bo no bo i juz .

 • f16jp

  Oceniono 4 razy -2

  Zamach to z pewnoscia fanaberia nie tylko pisowska . Seremet z rewlacjami o odkryciach prokuratorow poleciL do samego premiera juz miesiac temu , nie po to chyba zyby powiedziec ze to wskazania na perfumy czy breznt .
  Dzisiaj za wszlka cene nikt nie chce dopuscic mysli o zamachu bo nie maja pojecia co z tym zrobic . Taka informacja musialaby zabic tuska i PO i obanzyc ich pezprecedensowe klamstwa i matactwa . Czy ktos wierzy ze to sie moze potwierdzic przy tym ukladzie politycznym . Gleboka naiwnosc . Pozostaje nam wysluchiwac bredni o tym ze nowoczsny sprzet wykryl we wraku slady trotylu z II wojny lub kosmetyki pasazerow . Oh ....

 • gr_ub_y

  Oceniono 5 razy -3

  Profesor Gliński: "W związku ze skrótem myślowym, jaki zastosował pan Konrad Piasecki tytułując naszą dzisiejszą rozmowę w RMF FM oświadczam: drogie media tzw. głównego nurtu, nie poróżnicie mnie z Jarosławem Kaczyńskim; mój własny przekaz dnia brzmi: wersję o zamachu uważam za jedną z równoprawnych hipotez wyjaśniających katastrofę smoleńską, natomiast lider opozycji - zwłaszcza w sytuacji braku wyjaśniania katastrofy przez Państwo Polskie - ma prawo formułować opinie bardziej wyraziste. Sądzę też, że powołanie międzynarodowej komisji to jedyna w tej chwili możliwość wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. I tyle powiedziałem w swym wywiadzie z Konradem Piaseckim."

  Konrad Piasecki won! RMF FM won!

 • pisochlapus

  Oceniono 2 razy 2

  Pic na wodę, foto montaż. Tak mi sie wydaje. Niby to Gliński nie zgadza się, bo chce żeby go ludzie popierali widząc i słysząc jak o Kaczyńskim źle się mówi, o jego różnych obliczach, twarzach, nastrojach itd.itp. A potem
  jak przyjdzie co do czego to pan Gliński zrzeknie się premierostwa na rzecz Kaczyńskiego. Niezłe zagranie.
  Nie chce się wierzyć, że Gliński mówi szczerze. Przecież naraziłby się prezesowi. A może o to chodzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje