Gliński: Ja się pod tezą o zamachu w Smoleńsku nie podpisuję

Prof. Piotr Gliński

Prof. Piotr Gliński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Po publikacji o śladach trotylu na wraku Tu-154 merytoryka zeszła na drugi plan. Ja pod tezą o zamachu się nie podpisuję, a to, że Jarosław Kaczyński mówił o zamordowaniu w Smoleńsku 96 osób, burzy nasz pomysł na merytorykę w polityce - powiedział w "Kontrwywiadzie RMF FM" prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera ponadpartyjnego rządu technicznego.
Prof. Gliński przyznał, że nastroje polityczne uległy pogorszeniu po publikacji artykułu "Rzeczpospolitej" o śladach materiałów wybuchowych znalezionych na wraku prezydenckiego samolotu. - O tyle mi to przeszkadza, że to zmienia atmosferę i priorytety na scenie politycznej - przyznał w rozmowie z Konradem Piaseckim."Prezes ma jednak inny dystans do tej kwestii niż ja"

Jak zdradził, on sam pod tezą o zamachu smoleńskim się nie podpisuje, choć rozumie, dlaczego Jarosław Kaczyński zareagował na rewelacje "Rz" w tak ostry sposób. - Rozumiem, że prezes partii opozycyjnej w sytuacji, kiedy od dwóch i pół roku sprawa tak poważna jak Smoleńsk nie została wyjaśniona, może emocjonalnie do tego pochodzić - oświadczył. Po chwili jednak dodał, że mimo wszystko reakcja prezesa "burzy pomysł na merytorykę w polityce".

- Ja się nie podpisuję pod tą tezą. Ja uważam, że tego rodzaju hipoteza jest jedną z uprawnionych hipotez dotyczących wyjaśnienia tej katastrofy. (...) Prezes ma jednak inny dystans do tej kwestii niż ja - dodał. 

"Moją rolą jest łączyć, rozmawiać merytorycznie"

Zapytany, czy jako premier usiadłby z politykami Platformy do jednego stołu, aby wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej, odpowiedział: - Tak, siądę. Moją rolą jest łączyć, rozmawiać merytorycznie, budować inną politykę w Polsce.

Prof. Gliński wyjaśnił też, w jaki sposób walczyłby o zwrócenie wraku samolotu przez Rosjan. - Na pewno poprzez bardzo silną kampanię międzynarodową. Polska nie może udawać na forum europejskim czy forum światowym, że nic się nie stało i traktować Rosji jako wiarygodnego partnera w innych kwestiach, jeżeli ta kwestia nie jest wyjaśniona - dodał.

"Drogie media, nie poróżnicie mnie z Kaczyńskim"

Kandydat PiS na premiera w odpowiedzi na reakcje na swój dzisiejszy wywiad postanowił wystosować specjalne oświadczenie na swoim profilu na Facebooku: "W związku ze skrótem myślowym, jaki zastosował pan Konrad Piasecki, tytułując naszą dzisiejszą rozmowę w RMF FM, oświadczam: drogie media tzw. głównego nurtu, nie poróżnicie mnie z Jarosławem Kaczyńskim; mój własny przekaz dnia brzmi: wersję o zamachu uważam za jedną z równoprawnych hipotez wyjaśniających katastrofę smoleńską, natomiast lider opozycji - zwłaszcza w sytuacji braku wyjaśniania katastrofy przez Państwo Polskie - ma prawo formułować opinie bardziej wyraziste. Sądzę też, że powołanie międzynarodowej komisji to jedyna w tej chwili możliwość wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. I tyle powiedziałem w swym wywiadzie z Konradem Piaseckim".

Zobacz także
 • Cezary Gmyz Gmyz: Potraktowali mnie tak samo jak reżim traktował dziennikarzy w stanie wojennym
 • Pierwsza strona Rzeczpospolitej "Rzeczpospolita" tłumaczy zwolnienia: Nadużyciem był sam tytuł artykułu
 • Po kłótni na Twitterze blogerka Kataryna wycofała swój podpis Kłótnia prawicowców o listy poparcia dla Gmyza. Kataryna wycofuje podpis
Komentarze (343)
Gliński: Ja się pod tezą o zamachu w Smoleńsku nie podpisuję
Zaloguj się
 • pis-dorn

  Oceniono 756 razy 688

  Zanosi sie na to, ze premier Polski urojonej, Glinski zostanie jutro bylym premierem Polski poronionej.
  Tow. Jarus nie pusci mu tej "obelgi" plazem, tylko patrzec jak spuszczone z lancucha Blaszaki z klopsem Hofmanem zaczna szarpac mu nogawki i reszte.

  Boze - jak dlugo bedzie jeszcze ta maskarada urojono-poronionych matolow tow. Jarusia - jednego z glownych architektow wypadku samolotowego w Smolensku - trwala??

 • fakiba

  Oceniono 579 razy 537

  Wreszcie do pana profesora dotarło z kim się zadaje że Kaczor ma gdzieś państwo a merytoryczna dyskusja to pic na wodę fotomontaż jemu tylko zależy na dorwaniu się do władzy

 • led2007

  Oceniono 359 razy 333

  Skandal, zdradził wodza i męża (bez żony) opatrznościowego Narodu...

 • archimago7

  Oceniono 311 razy 267

  A czego panie profesurze Gliński jeszcze pan nie rozumie w przyczynach katastrofy ?
  Co według pana nie zostało jeszcze wyjaśnione już tysiące razy?
  Chyba "uprawnioną hipotezą" będzie stwierdzenie, że jest pan idiotą.
  No...może nie całkowitym, bo szykuje się pan na europosła z pisu.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 255 razy 233

  No to teraz bedzie tak:

  OMC ( o mało co ) prezydent Jarosław Kaczyński uzna za konieczną dymisję premiera in spe Glińskiego:)))

 • squadack

  Oceniono 235 razy 219

  "Ja się nie podpisuję pod tą tezą. Ja uważam, że tego rodzaju hipoteza jest jedną z uprawnionych hipotez dotyczących wyjaśnienia tej katastrofy."

  Czyli jest przeciw a nawet za. Odwrotnie niż Wałęsa.

 • dyfly

  Oceniono 173 razy 157

  Panie Glinski szukaj se pan innego zajecia, kurdupel nie puszcza plazem takich slow.

 • modrzewina

  Oceniono 95 razy 91

  Teraz wystarczy poczekać,niedługo, gdy sekta Rydzyk i PiS {RM -PiS} rozerwą Glińskiego na strzępy za te słowa...
  Macierewicz już pisze "raport" na Glińskiego.. Okażę się, że Gliński to agent Mosadu,NKWD, STASI i czort wie czego jeszcze..!

 • szcz9

  Oceniono 92 razy 88

  Zbawca Polski prezes Jarosław Kaczyński lada dzień złoży wniosek o votum nieufności dla premiera Piotra Glińskiego, który dołączył do obozu zdrady narodowej, stanął tam gdzie ZOMO i jest wykształciuchem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje