Międzynarodowe Biuro Pokoju: Nobel dla UE bezprawny

Odbicie budynku Rady Europejskiej na tle flagi UE

Odbicie budynku Rady Europejskiej na tle flagi UE (Fot. MICHEL EULER)

Pokojowy Nobel dla Unii Europejskiej - bezprawny? Tak uważa Międzynarodowe Biuro Pokoju - pozarządowa organizacja pokojowa - i domaga się odwołania ceremonii przyznania nagrody. Norweski Komitet Noblowski odpiera zarzuty.
W otwartym liście do szwedzkiej Fundacji Noblowskiej biuro, które samo otrzymało pokojowego Nobla w 1910 roku, twierdzi, że Unia Europejska nie jest już "przodownikiem pokoju". W testamencie Alfreda Nobla stwierdzono, że tylko osoba bądź organizacja spełniająca takie kryterium może otrzymać nagrodę.

Według Międzynarodowego Biura Pokoju, Unia Europejska nie dąży do demilitaryzacji w stosunkach międzynarodowych. Jej członkowie natomiast wyznają zasadę bezpieczeństwa opartą na zwiększaniu sił zbrojnych i prowadzą wojny, nie rozważając alternatywnych rozwiązań.

Norweski Komitet Noblowski nie zgadza się z tymi zarzutami i zapowiada, że planowana na 10 grudnia uroczystość przyznania pokojowego Nobla odbędzie się. W rozmowie z agencją AFP jego sekretarz Geir Lundestad mówił, że takie poglądy prezentowano wielokrotnie. - Są one dobrze znane i nie zatrzymają ewolucji nagrody - dodał Lundestad.

Zobacz także
 • Lech Wałęsa Wałęsa "na minus zaskoczony" Noblem dla UE. "Mój Nobel to była walka"
 • Norweska telewizja NRK podała, że to Unia Europejska zostanie nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla Unia Europejska laureatem pokojowego Nobla
 • Laureaci Nogrody Nobla z chemii Robert Lefkowitz i Brian Kobilka Nagroda Nobla z chemii dla Roberta Lefkowitza i Briana Kobilki
Komentarze (38)
Międzynarodowe Biuro Pokoju: Nobel dla UE bezprawny
Zaloguj się
 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 48 razy 36

  Pokojowy Nobel został już dawno skompromitowany. Dlaczego się tym zajmujemy? Ja nie jestem przeciwnikiem Nobla dla UE, ja po prostu uznaje to wydarzenie za zupełnie pozbawione znaczenia.

 • plorg

  Oceniono 45 razy 25

  "nie zatrzymają ewolucji nagrody"

  Więc nagroda ulega ewolucji? Ciekawe. Pokojowa nagroda za bombardowanie cywilów.
  No cóż ewolucja kieruje się swoimi prawami.

 • alisci

  Oceniono 28 razy 18

  Unia Europejska powstała po to, żeby zapobiegać konfliktom militarnym w Europie. Wspólny budżet miał przewidywać dofinansowanie dla słabszych gospodarczo krajów. Chodziło o wyrównywanie szans i poziomu życia w krajach członkowskich.
  Tak było kiedyś.
  Dzisiejsza Unia zyje własnym życiem i bardziej przypomina organizację mafijną, niż organizację zwalczającą patologię w proporcjach dystrybucji dóbr. Urzędasy unijne po prostu zminili granice. Granic państwowych już praktycznie nie wewnątrz strefy Schengen. Pojawiły sie natomiast nowe granice. Granice oddzielające kasty społeczne. U góry mamy urzędasów i kupujacych ich decyzje biznesmenów. Na dole mamy ciemny lud, który został sprowadzony do roli niewolników pracujących "za michę". W kascie niewolników także są granice. W tym przypadku - zeby było zabawniej - państwoe. Niewolnik w Niemczech zarabia bowiem o wiele więcej od swojego brata w niedoli w Polsce.
  Rażące dysproporcje w podziale dóbr doprowadzą w końcu do wybuchu, o którym marzył Lenin. I bedzie to rewolucja proletariacka na skalę światową.
  Kasta wyzyskiwaczy zamiast żyć w dostatku i pozwalać na budowanie się klasy średniej, postanowiła gromadzić jeszcze większy kapitał wdeptując młodych ludzi w glebę i odbierając im motywację. Kryzys został spowodowany przez banki. To juz wiemy. I co sie stało potem? Banki zamiast upadać, zostały dofinansowane pieniędzmi ludzi, których wykańczały. Podatnikom zabiera sie kasę i przekazuje ją zdemoralizowanej finansjerze.
  Czy Unia Europejska zasłużyła na nobla? Moim zdaniem zdecydowanie NIE. Zasłuzyła na ANTYNOBLA, bo robi wszystko, żeby na ulicach europejskich miast polała sie krew.

 • maxtrolynsky

  Oceniono 10 razy 8

  Pokojowa nagroda Nobla dla UE za:

  Zabijanie afgańskich pasterzy.
  Zabijanie mieszkańców Iraku.
  Zabijanie mieszkańców Iranu.
  Łamanie praw człowieka w krajach takich jak, Polska, Bułgaria, Rumunia i innych.

 • grzes07

  Oceniono 7 razy 7

  Pokojowy Nobel juz od dluzszego czasu to kpina

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 6

  Samozwańczy Nobel zobowiązuje do 8,8% podwyżki dla wszystkich Eurobiurokratów w dobie kryzysu kiedy wszyscy czyli pospólstwo mają zaciągać pasa.
  Link do artykułu:
  www.focus.de/politik/ausland/eu/erhoehung-um-8-8-prozent-bruessels-eu-buerokraten-bekommen-deutlich-mehr-gehalt_aid_853114.html

 • wikonka

  Oceniono 7 razy 5

  Są jednak granice, których nigdy nie należy przekraczać. Nagroda Nobla dla UE, która poparła bezprawną wojnę i której kraje w tej wojnie uczestniczą jest dalszym deprecjonowaniem nagrody. Szkoda.

 • iremus

  Oceniono 10 razy 4

  I tak szczęście, że Norweski Komitet Noblowski nie przyznał pokojowego "nobla" Norweskiemu Komitetowi Noblowskiego. Ostatnia taka kompromitacja to był "nobel" dla Obamy zanim ten zdążył objąć urząd prezydencki. Trzecia kompromitacja to będzie "nobel" dla Watykanu za to że zrezygnował z karania na stosie na rzecz pokojowej ekskomuniki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje