Międzynarodowe Biuro Pokoju: Nobel dla UE bezprawny

05.11.2012 15:59
Odbicie budynku Rady Europejskiej na tle flagi UE

Odbicie budynku Rady Europejskiej na tle flagi UE (Fot. MICHEL EULER)

Pokojowy Nobel dla Unii Europejskiej - bezprawny? Tak uważa Międzynarodowe Biuro Pokoju - pozarządowa organizacja pokojowa - i domaga się odwołania ceremonii przyznania nagrody. Norweski Komitet Noblowski odpiera zarzuty.
W otwartym liście do szwedzkiej Fundacji Noblowskiej biuro, które samo otrzymało pokojowego Nobla w 1910 roku, twierdzi, że Unia Europejska nie jest już "przodownikiem pokoju". W testamencie Alfreda Nobla stwierdzono, że tylko osoba bądź organizacja spełniająca takie kryterium może otrzymać nagrodę.

Według Międzynarodowego Biura Pokoju, Unia Europejska nie dąży do demilitaryzacji w stosunkach międzynarodowych. Jej członkowie natomiast wyznają zasadę bezpieczeństwa opartą na zwiększaniu sił zbrojnych i prowadzą wojny, nie rozważając alternatywnych rozwiązań.

Norweski Komitet Noblowski nie zgadza się z tymi zarzutami i zapowiada, że planowana na 10 grudnia uroczystość przyznania pokojowego Nobla odbędzie się. W rozmowie z agencją AFP jego sekretarz Geir Lundestad mówił, że takie poglądy prezentowano wielokrotnie. - Są one dobrze znane i nie zatrzymają ewolucji nagrody - dodał Lundestad.

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 2 razy 2

  Czy przewodniczacym tego Biura Pokoju jest....Mitt Romney i John McCain????? No,to wszystko jasne!!! Hahaha. Spadac!

 • kangur_01

  Oceniono 1 raz -1

  podobno ma byc przyznany posmiertnie :Napoleon;Hitler,Stalin,Nat ...

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 6

  Samozwańczy Nobel zobowiązuje do 8,8% podwyżki dla wszystkich Eurobiurokratów w dobie kryzysu kiedy wszyscy czyli pospólstwo mają zaciągać pasa.
  Link do artykułu:
  www.focus.de/politik/ausland/eu/erhoehung-um-8-8-prozent-bruessels-eu-buerokraten-bekommen-deutlich-mehr-gehalt_aid_853114.html

 • grzes07

  Oceniono 7 razy 7

  Pokojowy Nobel juz od dluzszego czasu to kpina

 • kocurxtr

  Oceniono 1 raz 1

  Nobel się dewaluuje, przynajmniej "pokojowy".. w zasadzie, już nic nie znaczy

  ja na przyszłorocznego kandydata proponuję Polski Związek Wędkarski - wszak łowienie rybek na łonie natury uspokaja :)

 • chwd_p_o

  Oceniono 3 razy 1

  Nobel dla Tuska za dobrobyt polskich rodzin

 • mclyon

  Oceniono 2 razy 0

  "Unia Europejska nie dąży do demilitaryzacji w stosunkach międzynarodowych."... :

  Art. 21 ust. 2 Traktatu o UE:
  2. Unia określa i prowadzi wspólne polityki i działania oraz dąży do zapewnienia wysokiego stopnia współpracy we wszelkich dziedzinach stosunków międzynarodowych, w celu: (...)
  b) utrzymania pokoju, zapobiegania konfliktom i umacniania bezpieczeństwa międzynarodowego zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych, jak również z zasadami Aktu końcowego z Helsinek oraz celami Karty Paryskiej, w tym z celami i zasadami dotyczącymi granic zewnętrznych;

 • nie-tak

  Oceniono 3 razy 1

  Szefem przyznawania pokojowej nagrody Nobla jest Thorbjørn Jagland, wrzućcie jego nazwisko na Google i dowiecie się jaką rolę pełni on w Unii. Czyli Unia przyznaje sama sobie Nobel - dobre co nie?

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Istnieją dziesiątki jeśli nie setki pozarządowych międzynarodowych organizacji pokojowych. Dlaczego GW zajmuję się akurat opinią Międzynarodowego Biura Pokoju?
  Były dziesiątki lub setki nominacji do pokojowej nagrody Nobla. Zdecydowanie najwięcej uzyskał niejaki Assange , twórca Wikeleaks, przebywający w ambasadzie Ekwadoru w Londynie gdzie uzyskał azyl. Dlaczego nie omawia się jego pokojowego wkładu tylko rozważa kandydatury zgłaszane przed feministki, pedofili, polskich i izraelskich szowinistów, adwokatów skazanych przestępców itp.?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX