Seremet o spotkaniu z naczelnym "Rzeczpospolitej": Czuję się zmanipulowany

05.11.2012 15:43
Prokurator generalny Andrzej Seremet

Prokurator generalny Andrzej Seremet (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Nie chciałem wpływać na decyzje redakcji, ale uznałem, że taka publikacja musi być podana ze stanowiskiem prokuratury. Po to, żeby uniknąć właśnie tego, co się wydarzyło. (...) - mówi Radiu ZET prokurator generalny Andrzej Seremet na temat jego spotkania z redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej" Tomaszem Wróblewskim.
To po spotkaniu Seremeta z Wróblewskim "Rzeczpospolita" zdecydowała się na opublikowanie słynnego tekstu "Trotyl na wraku tupolewa".

Seremet wypowiada się publicznie po raz pierwszy od wybuchu afery. W rozmowie z rozgłośnią mówi, że do pewnego stopnia "czuje się zmanipulowany" przez redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", w przyszłości będzie podchodził do swoich rozmówców z większą dozą nieufności. - Powiedziałem, że mogę potwierdzić, że podczas oględzin i badań wraku Tu-154M narzędzia pomiarowe wykorzystywane przez biegłych wykazały obecność materiałów wysokoenergetycznych podobnych do materiałów wybuchowych - przyznał.

"Prosiłem, by nie wyciągać żadnych wniosków"

Seremet podkreślał jednak, żeby z tego powodu nie wyciągać żadnych wniosków. - A szczególnie, że użyto takich materiałów w samolocie - zaznaczył Seremet.

- Redaktor Wróblewski mówił, że przychodzi do mnie powodowany racją stanu i taki tekst przygotowują. Więc poprosiłem o powstrzymanie się z publikacją do czasu umożliwienia prokuraturze odniesienia się do tego tekstu. Po to, żeby uniknąć tego, co się wydarzyło. Odniosłem wrażenie, że redaktor, wychodząc ode mnie, przyjął moją propozycję. Byłem daleki od wpływania na podjęcie decyzji przez redakcję - znaczył. - Do pewnego stopnia czuję się więc zmanipulowany - mówi prokurator generalny.

Dlaczego prokuratura odpowiedziała dopiero o godz. 13.30?

- Wiedziałem już przed północą, że ten tekst się ukaże i obawiałem się właśnie, że wywoła takie skutki - przyznał Seremet.

- Dzień przed publikacją "Rz" byłem w kontakcie z pułkownikiem Szelągiem i poleciłem mu przygotowanie rano komunikatu. I właśnie rano prokuratorzy przystąpili do pracy z udziałem biegłych. Bez nich nie byliby w stanie wygenerować komunikatu, który opierałby się o wiedzę specjalistyczną - mówi Seremet, odpierając spekulację, że specjalnie przez kilka godzin prokuratura milczała w tej sprawie.

- Naciskałem, żeby to zrobić jak najszybciej. To była tylko kwestia techniczna - zaznaczył.

Spotkanie Tusk - Seremet

- Tak, informowałem o tej sprawie premiera Tuska - przyznaje Seremet. - Już 2 października mieliśmy spotkanie z premierem, na którym przedstawiłem właśnie to, o czym mówię. Chciałem zapobiec skutkom, z jakimi mieliśmy do czynienia. (...) O tym wiedziało kilkanaście osób. Niestety, jest pewną przypadłością naszego życia publicznego, że pewne rzeczy w dyskrecji nie pozostają zbyt długo - utyskuje Seremet.

Skąd to zaskoczenie Kancelarii Premiera publikacją? - Ani ja, ani pan premier nie mieliśmy pojęcia o publikacji. Uprzedzałem o tych właśnie faktach, mając na uwadze relacje międzynarodowe. Nie znam źródeł przecieku - powiedział.

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita" podała, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy ostatnio badali wrak tupolewa w Smoleńsku, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny. Informacje "Rz" zdementowała warszawska Wojskowa Prokuratura Okręgowa. Jej szef płk Ireneusz Szeląg poinformował, że biegli nie stwierdzili trotylu ani żadnego innego materiału wybuchowego na wraku Tu-154M. Dodał, że dowody nie dają podstaw, by twierdzić, że katastrofa smoleńska była efektem zamachu.

Zobacz także
Komentarze (241)
Zaloguj się
 • romek4805

  0

  Panie premierze czy pan tego nie wie że pan generalny jest na łańcuszku pana prezesa przecież generalny został namaszczony przez prezydenta wszech czasów .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  P. Seremet tłumaczy się nieco naiwnie. Czy nie zna prawicowych dziennikarzy i ich polowań na wszelkie smoleńskie sensacje? Od prokuratora generalnego wymaga się rozwagi i odpowiedzialności a nie naiwności i serwowania niesprawdzonych hipotez. Gdyby miał trochę honoru złożyłby dymisję.

 • garfield69

  Oceniono 1 raz 1

  Wszyscy wiemy, ze pan Seremet, jak to powiadal jego polityczny kumpel Dorn,
  klamie jak bura suka. .
  Tacy prokuratorzy jaka Rzeczpospolita.

 • pinkcherry

  0

  Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz, Rzeczpospolita, Smoleńsk, mecz,

  Czy naprawdę nie ma innych, ciekawszych tematów?

 • annx78

  Oceniono 1 raz 1

  Rzepa wystawiła prokuratorów do wiatru.. Panu Seremetowi to z bolącą szczerością przyznaje.

  Jaki wpływa mają takie manipulacje na słupki poparcia za/przeciw widać w każdych kolejnych notowaniach.

  Reakcja natomiast na takie rewelacje jest nadzwyczaj stonowana. Aż dziw bierze że konkretni goście w konkretnej sytuacji nie potrafią egzekwować stanowiska które się na podstawie faktów buduje.

 • jaroslawpolskezbaw.pl

  Oceniono 2 razy 2

  Ludzie nie macie innych problemów Panie PREMIERZE JAK TU ŻYĆ JAK TU ŻYC jaroslawkaczynski.pl/
  I znowu wyjdą na ulice z okrzykiem na ustach JAROSŁAW POLSKE ZBAW www.jaroslawpolskezbaw.pl/

  TO JEST CHORE

 • zenblue1

  Oceniono 3 razy -1

  Seremet zajmuje się Gmyzem a tymczasem Waśniewska zwiała mu do Anglii--hahahahahahaha

 • katolikus

  Oceniono 4 razy -2

  A czy prokurator zaprzeczył obecności śladów po materiałach wysoko energetycznych na siedzeniach samolotu ??? Nie !!! Ale żulom może się to kojarzyć tylko z alkoholem a idiotom z Red Bull -em który nie odrywa ale dodaje skrzydeł
  Ha Ha A najwięcej energii daje rzekoma obniżka cen gazu z Rosji, która głównie zasili kieszenie bogaczy na giełdach i POprawi prestiż platformy.Szkoda tylko że za ten gaz będziemy nadal płacić drożej niż płacą za niego pozostałe kraje Europy

 • pro-contra

  Oceniono 3 razy -1

  No proszę.
  Seremet "puścił farbę", ale to Gmyza zwolnili. (śmiech na sali...)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje