Powołać niezależną komisję ws. Smoleńska? "To byłaby kompromitacja Polski i koniec rządu"

05.11.2012 14:00
Wrak Tu-154M w Smoleńsku

Wrak Tu-154M w Smoleńsku (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Powinno się powołać niezależną komisję ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej - nawołują politycy i eksperci. Jak twierdzą, inaczej rząd będzie musiał borykać się z różnymi hipotezami i domysłami. - Donald Tusk absolutnie nie powinien się na to decydować. Byłaby to kompromitacja państwa polskiego i koniec rządu - ocenia zaś dr Kazimierz Kik, politolog.
- Powołanie niezależnej komisji ekspertów ws. katastrofy smoleńskiej to dobry pomysł - mówił w TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyznał, że kwestia katastrofy wzbudza w społeczeństwie tyle emocji, że potrzebne jest zetknięcie i zweryfikowanie na neutralnym polu racji ze strony PiS, rządu i specjalistów.potrzebne jest zetknięcie i zweryfikowanie na neutralnym polu racji ze strony PiS, rządu i specjalistów.

Lech Wałęsa chciałby z kolei powołania komisji międzynarodowej. - Tylko powiedzmy wcześniej, że werdykt tej komisji będzie jednoznaczny, bezdyskusyjny i wszyscy go przyjmą - powiedział w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet. - Chyba nie będzie wyboru, bo ci ludzie, których obciąża sumienie, oni potrzebują zamachu, bo nie wytrzymują psychicznie - dodał były prezydent.

Powołajmy komisję. Inaczej będziemy borykać się z różnymi tezami

Za powołaniem komisji jest także ekspert prawa międzynarodowego, adwokat Piotr Schramm. - Powinniśmy poszukać, nawet wspólnie ze stroną rosyjską, międzynarodowego ciała, które zbadałoby sytuację. Gdyby premier uznał, że zaistniała potrzeba wznowienia prac MAK, a komisja pozyskałaby ekspertów zagranicznych, być może bylibyśmy w stanie uniknąć niezręczności, które inaczej na pewno pozostaną. Inaczej nadal będziemy borykać się z różnymi tezami - stwierdził w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Michał Kleiber, szef PAN w Kontrwywiadzie RMF FM zaznaczał, że brak dalszych wyjaśnień katastrofy Tu-154 skazuje nas na dekady niepokoju. Również jego zdaniem powinno się powołać niezależną komisję. - Katastrofę smoleńską mógłby zbadać powołany przez prokuraturę zespół oparty o ekspertów z PAN, akademii technicznych i politechnik. W zespole takim widziałbym także specjalistów zagranicznych - mówił.

"Byłaby to kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej"

Zdaniem politologa Kazimierza Kika, powołanie komisji międzynarodowej bądź komisji ekspertów, którzy zbadaliby katastrofę smoleńską, byłoby fatalne w skutkach dla rządu i Polski.

- Premier Donald Tusk absolutnie nie powinien się na to decydować. Po pierwsze, byłoby to ostateczne zdeprecjonowanie polskiej komisji, polskiej administracji i polskich władz. Premier zrobiłby to, czego chce opozycja, czyli stworzyłby wrażenie niewiarygodności rządu. Po drugie, byłaby to kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej. Pokazalibyśmy, że nie jesteśmy w stanie sami wyjaśnić tej sprawy. Po trzecie, byłoby to na rękę Rosji. Wiemy, jaki jest stosunek Rosji do Polski. Byłoby dla nich dobrze, gdybyśmy pokazali się w Europie jako kraj tworzący problemy, irracjonalny, niepotrafiący dogadać się z sąsiadami - ocenia Kik.

"To byłby koniec rządu Donalda Tuska"

Zdaniem politologa, PiS naciska na powołanie międzynarodowej komisji, bo widzi w niej swoją polityczną szansę. - Gdyby Tusk szedł dalej w tej polityce ustępstw wobec PiS-u, jaka teraz ma miejsce, byłoby to bardzo złe. Gdyby zgodził się na kolejne żądania PiS-u, tym ustępstwom nie byłoby już granic. To byłby koniec rządu Donalda Tuska. Rząd stałby się podsądnym w oczach opinii międzynarodowej. Bo by zanegował raport Millera, a tym samym własne ustalenia, bo to był raport rządowy - zaznacza Kik.

We wtorek "Rzeczpospolita" podała, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy ostatnio badali wrak tupolewa w Smoleńsku, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny. Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg poinformował, że biegli nie stwierdzili trotylu ani żadnego innego materiału wybuchowego na wraku Tu-154. Dodał, że dowody nie dają podstaw, by twierdzić, że katastrofa smoleńska była efektem zamachu.

Zobacz także
Komentarze (302)
Zaloguj się
 • anders76

  0

  Wygla da mi na to, ze polska psychiatria ma pewne problemy, moze by zagranicznych psychiatrow dopuscic do glosu ?

 • jan2wro

  0

  Kik to idiota nie politolog.
  Nie powalnie komisji to bedzie koniec tego rzadu i jest kompromitacja panstwa polskiego. A jak?
  OK, jezeli komisja miedzynarodowa potwierdzi teorie wypadku, to sprawa zamknieta i Polacy zyskali jako Narod ktoremu nikt nosa nie uciera bo sami swojego dochodza, w przewciwienstwie do obecnej postawy.
  Jezli nie powola. to ktps inny powola a Polacy sa widziani jako NArod tchorzy, ktorzy sie boja upomniec o swoj, co potwierdza sie w wielu wypowiedziach zwollenikow PO "...i tak im nic nie zrobisz to po co..." mawiaja. Z taka postawa panstwo polskie by nie istnialo.

 • pinkcherry

  Oceniono 1 raz 1

  Ale dlaczego nie?? Tylko najpierw zagłosujmy, czy powinniśmy głosować, aby głosować, czy należy głosować, czy trzeba by głosować, aby może jednak nie głosować, żeby głosować, .............., żeby powołać komisję?

 • kmicic-1-1

  Oceniono 2 razy 0

  A o co innego chodzi "genialnemu strategowi" właśnie o obalenie rządu metoda nie jest istotna byle dołożyć Tuskowi bo kraj to on ma w wielkim poważaniu czyli w d.....e.

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Do 9.40, 10 kwietnia 2010 roku

  Kto byl odowiedzialny za Wojsko Polskie ????
  NACZELNY DOWODCA SIL ZBROJNYCH, lech kaczynski

  A kto byl odpowiedzialny za Wojska Lotnicze I 36 specpulk ???
  DOWODCA WOJSK LOTNICZYCH, gen. blasik

  Ergo to oni sa odpowiedzialni za smierc 93 osob ktore zginely w wypadku lotniczym pod Smolenskiem,

  TYM LOTNISKIEM KTORY BYL UZYWAN Y JAKO POLIGON, pewni pismaki z gazetyANTYpolskiej znajda tam rowniez slady po bombie atomowej

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 2 razy -2

  Jakby powiedział dziś ksiądz Tischner:
  Jest Prawda, Tusk-prawda i g. prawda

 • rita57

  Oceniono 2 razy 0

  "To byłaby kompromitacja Polski i koniec rządu"
  Czy można jeszcze bardziej się skompromitować aniżeli zrobił to rząd Tuska ?:)

 • prezio2

  Oceniono 4 razy 2

  Jednym słowem wyjawienie prawdy to byłaby kompromitacja pełowskiego rządu i jego koniec.
  Najlepiej nie wyjawiać prawdy którą i tak wszystkie kraje znają to pewnie wtedy nie jest kompromitacja. Tylko jak inni przywódcy patrzą na tych jełopów jak ci chcą coś załatwić , jak na umysłowo chorych.

 • kuma1

  Oceniono 4 razy 2

  Wszyscy wiedzą kto był politycznym dowodzącym wyprawą i kto powinien też w ten sam sposób odpowiadać .Wrzask i ściemnianie oraz pokazywanie na innych nic tu nie pomoże.Tchórz boi się wziąśc polityczną odpowiedzialnośc za swoje czyny,doradstwo i idee oraz jednoosobowe przywódstwo polityczne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje