Powołać niezależną komisję ws. Smoleńska? "To byłaby kompromitacja Polski i koniec rządu"

Wrak Tu-154M w Smoleńsku

Wrak Tu-154M w Smoleńsku (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Powinno się powołać niezależną komisję ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej - nawołują politycy i eksperci. Jak twierdzą, inaczej rząd będzie musiał borykać się z różnymi hipotezami i domysłami. - Donald Tusk absolutnie nie powinien się na to decydować. Byłaby to kompromitacja państwa polskiego i koniec rządu - ocenia zaś dr Kazimierz Kik, politolog.
- Powołanie niezależnej komisji ekspertów ws. katastrofy smoleńskiej to dobry pomysł - mówił w TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyznał, że kwestia katastrofy wzbudza w społeczeństwie tyle emocji, że potrzebne jest zetknięcie i zweryfikowanie na neutralnym polu racji ze strony PiS, rządu i specjalistów.potrzebne jest zetknięcie i zweryfikowanie na neutralnym polu racji ze strony PiS, rządu i specjalistów.

Lech Wałęsa chciałby z kolei powołania komisji międzynarodowej. - Tylko powiedzmy wcześniej, że werdykt tej komisji będzie jednoznaczny, bezdyskusyjny i wszyscy go przyjmą - powiedział w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet. - Chyba nie będzie wyboru, bo ci ludzie, których obciąża sumienie, oni potrzebują zamachu, bo nie wytrzymują psychicznie - dodał były prezydent.

Powołajmy komisję. Inaczej będziemy borykać się z różnymi tezami

Za powołaniem komisji jest także ekspert prawa międzynarodowego, adwokat Piotr Schramm. - Powinniśmy poszukać, nawet wspólnie ze stroną rosyjską, międzynarodowego ciała, które zbadałoby sytuację. Gdyby premier uznał, że zaistniała potrzeba wznowienia prac MAK, a komisja pozyskałaby ekspertów zagranicznych, być może bylibyśmy w stanie uniknąć niezręczności, które inaczej na pewno pozostaną. Inaczej nadal będziemy borykać się z różnymi tezami - stwierdził w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Michał Kleiber, szef PAN w Kontrwywiadzie RMF FM zaznaczał, że brak dalszych wyjaśnień katastrofy Tu-154 skazuje nas na dekady niepokoju. Również jego zdaniem powinno się powołać niezależną komisję. - Katastrofę smoleńską mógłby zbadać powołany przez prokuraturę zespół oparty o ekspertów z PAN, akademii technicznych i politechnik. W zespole takim widziałbym także specjalistów zagranicznych - mówił.

"Byłaby to kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej"

Zdaniem politologa Kazimierza Kika, powołanie komisji międzynarodowej bądź komisji ekspertów, którzy zbadaliby katastrofę smoleńską, byłoby fatalne w skutkach dla rządu i Polski.

- Premier Donald Tusk absolutnie nie powinien się na to decydować. Po pierwsze, byłoby to ostateczne zdeprecjonowanie polskiej komisji, polskiej administracji i polskich władz. Premier zrobiłby to, czego chce opozycja, czyli stworzyłby wrażenie niewiarygodności rządu. Po drugie, byłaby to kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej. Pokazalibyśmy, że nie jesteśmy w stanie sami wyjaśnić tej sprawy. Po trzecie, byłoby to na rękę Rosji. Wiemy, jaki jest stosunek Rosji do Polski. Byłoby dla nich dobrze, gdybyśmy pokazali się w Europie jako kraj tworzący problemy, irracjonalny, niepotrafiący dogadać się z sąsiadami - ocenia Kik.

"To byłby koniec rządu Donalda Tuska"

Zdaniem politologa, PiS naciska na powołanie międzynarodowej komisji, bo widzi w niej swoją polityczną szansę. - Gdyby Tusk szedł dalej w tej polityce ustępstw wobec PiS-u, jaka teraz ma miejsce, byłoby to bardzo złe. Gdyby zgodził się na kolejne żądania PiS-u, tym ustępstwom nie byłoby już granic. To byłby koniec rządu Donalda Tuska. Rząd stałby się podsądnym w oczach opinii międzynarodowej. Bo by zanegował raport Millera, a tym samym własne ustalenia, bo to był raport rządowy - zaznacza Kik.

We wtorek "Rzeczpospolita" podała, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy ostatnio badali wrak tupolewa w Smoleńsku, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny. Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg poinformował, że biegli nie stwierdzili trotylu ani żadnego innego materiału wybuchowego na wraku Tu-154. Dodał, że dowody nie dają podstaw, by twierdzić, że katastrofa smoleńska była efektem zamachu.

Zobacz także
 • Seweryn Blumsztajn "Cezary Gmyz chciał tym tekstem podpalić państwo" [KOMENTARZE]
 • Dominika Wielowieyska "Koncepcja zamachu powróci ze zdwojoną siłą. A Gmyz nie mówi w tekście o wszystkim"
Komentarze (302)
Powołać niezależną komisję ws. Smoleńska? "To byłaby kompromitacja Polski i koniec rządu"
Zaloguj się
 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 353 razy 183

  Nie wspomnę nawet o tym, że choćby ta komisja była z Saturna (bo bardziej bezstronnej się już chyba nie da znaleźć) to i tak jeśli nie ustali, że był zamach, to będzie wyłącznie stratą czasu i pieniędzy, bo Kaczyński i akolici nie uwierzą w żaden dowód i żadną logikę, która nie zgadza się z ich wypaczonym oglądem sprawy.

 • fionashrekowa

  Oceniono 208 razy 104

  a moze zwolennicy sie zrzuca na ta komisje z wlasnej kieszeni??? bo duzo ludzi nie ma ochoty zeby to szlo z kasy podatnikow. Wole przeznaczyc te pieniadze na np. dokarmianie dzieci z biednych rodzin....

 • janjjw

  Oceniono 178 razy 90

  Proponuję powołać komisję międzynarodową do spraw zbadania zasady zachowania energii. Albo, jeszcze lepiej, układu (sic!) okresowego pierwiastków. W końcu zmajstrował to rusek (Mendelejew jakby ktoś nie wiedział), na pewno jest to antypolskie.

 • andrzej-01

  Oceniono 169 razy 77

  Powołać niezależną komisję ws. Smoleńska?
  NIE ; tych helo tumanów nikt i nic nie przekona oni mają swoją nadprzyrodzoną wiedzę,że był to zamach.

 • aeromonas

  Oceniono 188 razy 66

  Obie komisje: MAK i Millera stwierdziły to samo. Sprawa jest wyjaśniona. Powoływanie kolejnych komisji jest niepotrzebne i szkodliwe, bo sugeruje, że coś pozostało jeszcze niewyjaśnione. To woda na młyn JarKacza i Macierewicza.

 • jamcijest44

  Oceniono 100 razy 56

  Zauważmy, że z typową dla siebie "alternatywną" logiką PiS uparcie twierdzi dwie sprzeczności:
  1 Polska to kondominium, a więc terytorium zależne, nie samorządne i niesamodzielne
  a zarazem
  2 Należy powołać międzynarodową komisję, a więc oddać się osądowi ekspertów zewnętrznych i oddać jeszcze więcej samodzielności i samorządności.

  Pomijam już fakt, że do jakichkolwiek wniosków nie doszłaby owa komisja, jeśli nie będą one zbieżne z oczekiwaniami prezesa, zawsze znajdzie się powód by ustalenia te podważać i kontestować. W końcu nie o to chodzi, by złapać króliczka...

 • chi_neng1

  Oceniono 133 razy 53

  Oczywiscie, ze tak !

  Dlatego tak "pna" do tego - ten szalony, chory,( z rodu Kaczynskich) na wladze i jego klakierzy.

  Natomiast w zdumienie wprawia i zgroze, ze podobne wymysly popieraja "byli, doswiadczeni politycy" najwyzszej rangi, ktorzy tym samym podwazaja autotytet obecnego prawomocnego rzadu Polski !
  To oni powinni plonac ze wstydu !

  Uwazam to za haniebne i przynoszacy wstyd na caly swiat. To wola o pomste to nieba - ale najbardziej o pomste dla tego, ktory jest tego wszystkiego powodem.

 • ubranynaczarno

  Oceniono 79 razy 49

  i tak beda pieprzyci jeszcze kilka lat..i do niczego nie dojdzie

 • kczyna

  Oceniono 60 razy 40

  "Powinniśmy poszukać, nawet wspólnie ze stroną rosyjską, międzynarodowego ciała, które zbadałoby sytuację"
  Niewiarygodna ,bo powołana ze stroną rosyjską.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje