Przedstawiciel wdowy po Kaczorowskim: Nieobecność prezydenta była uzgodniona

Ryszard Kaczorowski ostatni prezydent RP na uchodźstwie

Ryszard Kaczorowski ostatni prezydent RP na uchodźstwie (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja)

- Pani prezydentowa uzgodniła telefonicznie, że w uroczystościach pogrzebowych wezmą udział małżonka prezydenta, pani Anna Komorowska, i szef kancelarii pan Jacek Michałowski - mówił w imieniu wdowy po Kaczorowskim Gniewomir Rokosz-Kuczyński. Nieobecność prezydenta na sobotnich uroczystościach pogrzebowych była krytykowana przez polityków i publicystów.
Na pogrzebie Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie, zabrakło premiera i prezydenta. Donald Tusk jest na szczycie Forum Euro-Azjatyckiego w Singapurze. Nieobecny był też prezydent Bronisław Komorowski.

"Pani prezydentowa przyjęła słowa Komorowskiego z najwyższym uznaniem"

W ostatnich dniach na Komorowskiego spadła fala krytyki polityków i publicystów. Dzisiaj Gwiewomir Rokosz-Kuczyński, przyjaciel Kaczorowskiego i przedstawiciel wdowy po ostatnim prezydencie na uchodźstwie, sprawę przedstawił w innym świetle.

- Gdy stało się faktem publicznym, że ekshumacja będzie miała miejsce, pani prezydentowa stwierdziła, że postąpi zgodnie z przyjętym w II RP zwyczajem informowania prezydenta. Jedyną osobą, do której pani prezydentowa przed ekshumacją skierowała list był prezydent Bronisław Komorowski - mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej.

- Pan prezydent zareagował natychmiast. Zatelefonował do pani prezydentowej i w bardzo osobistej rozmowie wyrażał słowa wsparcia. Wyrażał też gorące zapewnienie, że będzie robił wszystko, co w jego mocy. Pani prezydentowa przyjęła te słowa z najwyższym uznaniem. Uzgodniła też wtedy, że w uroczystościach pogrzebowych wezmą udział małżonka prezydenta pani Anna Komorowska i szef kancelarii pan Jacek Michałowski - mówił Rokosz-Kuczyński.

Ponadto podczas dwóch tygodni z panią prezydentową, ciężkich dla pani prezydentowej, związanych także z pobytem w szpitalu, w imieniu prezydenta kontaktował się pan Jacek Michałowski, który potrafił nawet kilka razy w ciągu dnia pytać o stan zdrowia i potrzeby - dodał.

Komorowski: Oskarżenia niesprawiedliwe

Dziś prezydent Komorowski podobnie mówił w Pułtusku . Według niego, było uzgodnione, że reprezentacja państwa będzie na uroczystościach minimalna. - Dlatego, i przez wzgląd na znajomość z rodziną Kaczorowskich, w sobotę w Świątyni Opatrzności pojawiła się małżonka prezydenta - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślał, że był na uroczystościach pogrzebowych Ryszarda Kaczorowskiego w 2010 roku. Dodał, że oskarżenia w tej sprawie kierowane pod jego adresem są niesprawiedliwe. Jego zdaniem, mają one podtekst polityczny. W jego opinii, chodzi o podgrzewanie atmosfery, by podtrzymać klimat niejasności wokół wykrycia śladów trotylu we wraku Tupolewa czy samej błędnej identyfikacji ciał.

"Przedstawiciele władz powinni być"

O nieobecności Komorowskiego na pogrzebie wypowiadał się m.in. Mariusz Błaszczak z PiS.

- Przedstawiciele władz powinni być, bo to jest powtórny pogrzeb i to przedstawiciele władz ponoszą odpowiedzialność za to, że po raz kolejny rodzina przeżywa ból - mówi szef klubu PiS.

- Prezydent broni godności Rzeczypospolitej także przed polityczną hucpą. Jego miejsce 3 listopada było w Świątyni Opatrzności Bożej - napisał w "Gazecie Wyborczej" Paweł Wroński .

Ciało ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie złożono w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w stołecznym Wilanowie. - Twoje życie to testament dla przyszłych pokoleń - tak podczas uroczystości pogrzebowych żegnał polityka bp Antoni Dydycz. Był to ponowny pochówek ostatniego prezydenta na uchodźstwie, zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Na skutek błędnej identyfikacji zwłok jego ciało przez dwa i pół roku spoczywało na Powązkach, w grobie innej ofiary katastrofy.

Zobacz także
Komentarze (243)
Przedstawiciel wdowy po Kaczorowskim: Nieobecność prezydenta była uzgodniona
Zaloguj się
 • aqqwa

  Oceniono 811 razy 771

  Oto mamy najpierw rozdymanego newsa i trzy dni komentowania przez wszystkich jak leci, jakim skandalicznym zachowaniem była nieobecność prezydenta Komorowskiego na drugim pogrzebie. Dopiero teraz ten nadęty balon pęka w obliczu faktów, o których nikomu nie chciało się dowiedzieć, a szczególnie dziennikarzom, dla których to powinno być psim obowiązkiem. Wszyscy woleli się nadymać z oburzenia.

 • frankyy

  Oceniono 711 razy 657

  Przynajmniej rodzina Kaczorowskich wykazała się klasą i kulturą.

  Czego nie można powiedzieć o tej drugiej z kaczką w nazwisku i ich politycznym dworze.

 • jerjar

  Oceniono 534 razy 492

  Więc dosyć krzyków, Błaszczakoidzi!

  Odnoszę wrażenie, że te protesty wobec absencji to wyraz głębokiego rozczarowania, że nie mogli posłuchać gwizdów własnej hołoty albo upokarzania prezydenta lub premiera przez katabasa z ambony.

  Paradoksalnie, taka obecność - tylko z powodu nastawienia środowisk rzekomo patriotycznych - nie służyłaby pamięci zmarłego prezydenta.

 • stefanek-miau12

  Oceniono 481 razy 453

  Witam;
  No to Płaszczak i reszta oszołomów znowu zrobili z siebie kretynów.

 • sstepniewski

  Oceniono 437 razy 399

  Mam juz dosc tych pisowskich warholow. Codzienne czytanie o przejawach ich glupoty dziala mi na nerwy.
  Przy okazji apel do mediow. Dajcie juz spokoj z opisywaniem kazdego kichniecia Kaczynskiego i jego sekciarzy. Niech odprawiaja swoje rytualy we wlasnym gronie. Czy w tym kraju nie ma juz NORMALNYCH dziennikarzy?

 • ruska_trumna

  Oceniono 373 razy 339

  Poseł Płaszczk wie lepiej niż Pani Prezydentowa Kaczorowska, kto powinien być na pogrzebie Jej męża. Tylko patrzeć jak ten palant zjedzie Panią Prezydentową.

 • minkat

  Oceniono 288 razy 262

  Ciekawe co na to plaszczak i koledzy?

  Rzuca sie na pania Kaczorowska, czy podkula ogonki i beda udawac, ze nic sie nie stalo?

 • z_uk

  Oceniono 252 razy 240

  Czy jest szansa na to, ze media zaczna zajmowac sie problemami prawdziwymi a nie kreowanymi z braku pomyslu na radzenie sobie z rzeczywistoscia?
  Papka jaka przetacza sie przez polskie media od lat pierze z sukcesami mozgi co slabszym czlonkom naszego spoleczenstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje