Wałęsa: Wrak powinien być dawno w Polsce. To ohydna gra

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Lech Wałęsa ostro skrytykował Rosjan, że do tej pory nie oddali nam wraku Tu-154M. - To jest nasz samolot i on ma być w Polsce, nie tam. W tej sprawie jest ohydna gra - powiedział. Stwierdził też, że osoby odpowiedzialne za katastrofę ?nie wytrzymują obciążenia, nie są w stanie wytrzymać z sumieniem i dlatego, żeby się usprawiedliwić, żeby mieć jakiś wentyl, potrzebują [teorii - red.] o zamachu?.


- Ośmieszamy się wobec całego świata, a Rosja nic nam nie ułatwia, bo jaki ona ma w tym interes? Ten samolot już dawno powinien być w Polsce, ja tego nie rozumiem. Oni dają powody do naszych wewnętrznych rozgrywek - powiedział Lech Wałęsa w Radiu ZET. - Tu trzeba zdecydowanie zawalczyć o niego. To jest nasz samolot i on ma być w Polsce, nie tam - dodał.

Monika Olejnik dopytywała się, czy zdaniem Wałęsy Rosjanie specjalnie nie chcą oddać nam wraku. - No wie pani, nie jestem w stanie zrozumieć, żeby samolot tak długo był w tamtym miejscu. To jest nie do zrozumienia. W tej sprawie jest ohydna gra - powiedział były prezydent.

Wałęsa wypowiedział się również pozytywnie o powołaniu międzynarodowej komisji, która zbada przyczyny katastrofy smoleńskiej. Zaznacza jednak, że przed powołaniem trzeba ustalić, że dla wszystkich "werdykt tej komisji będzie jednoznaczny i bezdyskusyjny".

"Nie wytrzymują już psychicznie"

Olejnik zapytała też o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił o "zamordowaniu 96 osób". - Prokurator już powinien rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim i żądać od niego dowodów. Według mnie nie było żadnego zamachu. Były nieodpowiedzialne decyzje i one doprowadziły do nieszczęścia. Dzisiaj niektórzy nie wytrzymują obciążenia, nie są w stanie wytrzymać z sumieniem i dlatego, żeby się usprawiedliwić, żeby mieć jakiś wentyl, potrzebują zamachu. Żeby usprawiedliwić swoją odpowiedzialność za to, co się stało - stwierdził Wałęsa.

Prowadząca program zapytała byłego prezydenta, jak oskarżenia prezesa PiS zmienią polską politykę. - Poważni ludzie uważają to za nieodpowiedzialne decyzje, rozmowy i argumentacje. Wiedzą o tym, że prędzej czy później wszelkie dowody udowodnią, że to nie jest prawda - odpowiedział Wałęsa. Kontynuując wypowiedź, bardzo ostro zaatakował współpracowników Lecha Kaczyńskiego, którzy organizowali wizytę prezydenta w Katyniu. - Zobaczymy, co wtedy zrobią ci odpowiedzialni. Albo znajdą się w psychicznym ośrodku, albo popełnią samobójstwo. Oni nie wytrzymają obciążenia i to już widać. I dlatego szukają na wszelki sposób, żeby znaleźć coś, że to był zamach - mówił Wałęsa.

Zobacz także
 • Komentujemy, ale bez ostrych słów - taka miała być strategia PiS po publikacji "Rzeczpospolitej". Wyszło inaczej. Jarosław Kaczyński powiedział o mordzie, dyktaturze i matactwach W PiS o trotylu: Miało być bez emocji. Prezes nie wytrzymał. Poza tym on wierzy w zamach
 • Nowy sondaż: PO na czele, co trzeci pytany wierzy w zamach w Smoleńsku
Komentarze (136)
Wałęsa: Wrak powinien być dawno w Polsce. To ohydna gra
Zaloguj się
 • wiesscar

  Oceniono 134 razy 68

  "Wrak powinien być dawno w Polsce. To ohydna gra"

  zgadzam sie z tym ze wrak powinien dawno byc w Polsce i ze to ohydna gra Rosjan,

 • endrju1521

  Oceniono 86 razy 58

  O wraku samolotu, zapomnijcie na wieki wieków!!!!

  To dowód w sprawie i dopóki nie zostanie zakończone rosyjskie postępowanie prokuratorskie, a my nie przyjmiemy i nie podpiszemy się pod nim, tak długo wrak będzie tam leżał!!

 • frankyy

  Oceniono 77 razy 51

  Oczywiście że to gra

  tylko że w tej ruskiej grze wychodzimy na głupich Polaczków, którzy dają się wodzić za nos jak dzieci.

  Ruscy trzymają u siebie złom, a Polacy żrą się jak psy.

  Tylko czy jak złom przyjedzie do Polski to coś zmieni?

 • 1966jerry

  Oceniono 115 razy 23

  Rosja pokazuje nam tylko nasze miejsce w szeregu.,po 1989 r. cały cywilizowany świat współpracuje z nimi !!!łącznie z Niemcami ,których Ruskie po odparciu atkaków Hitlerowców ( czyt. Niemców ) rżnęli ich i wycinali w pień,choć deko wcześniej podzielili się łupami - Polską ( wrzesień 1939 ).,Rosja była,jest i będzie wielka czy to się komuś podoba czy nie !!!!! nienawiść wynikająca ze zdarzeń historycznych jest czymś gorszym od faszyzmu czy stalinizmu .,z czym qrwa L.Kaczyński poleciał kiedyś do Gruzji ? z motyką na słońce ? tylko ośmieszył Polskę na arenie międzynarodowej !!!!! kto qrwa tam doradzał temu głąbowi ? to niepojęty dla mnie kretynizm !!!! pamiętam ,jak zaraz po transformacji zaczęto usuwać pomniki Lenina ,niszczyć wszystko co czerwone - Rosjanie śmiali się z nas ,bo i oni zmienili barwy narodowe a i sam komunizm był dla nich przeszłością .,w tym czasie do Rosji wjechały praktycznie wszystkie zachodnie koncerny ,firmy z McDonalds włącznie.,u nas oszołomstwo zajmowało się w tym czasie niszczeniem czegoś,czego już nie było ,a pomniki Lenina czy nazwy ulic związanych z komuną i tak znikłyby w sposób naturalny ., na koniec - w Anglii spotkałem nielegalnie tam pracujących Rosjan .,to było tylko potwierdzenie tego,o czym napisałem .,mało tego !!!! zdecydowana większość z nich nas lubi i szanuje !!!!! ale Kaczyńskie mendy to sianie nienawiści bez pokrycia ,szczucia .,co obecnie żyjący tam ludzie mają wspólnego z Katyniem ? NIC !!!! najgorsze to fakt,że po 10.04 nie mówi się już prawie nic o tych,którzy zostali tam pomordowani w 1940 r. ,o prawdziwych bohaterach polskich ,.Kaczyńska obłuda zamieniła ich na "męczenników smoleńskich " na czele z najgorszym prezydentem w dziejach Polski LK.,

 • komarrek

  Oceniono 93 razy 19

  Ciekawe czy gdyby wrak leżał w stanach to też by tak pyskowali czy też byłoby jak zwykle cmokanie w pupcie? A swoją drogą to na co komu wrak samolotu? Dla złomiarzy? Sekta podzieli go na relikwie do ich kościołów?

 • zalep

  Oceniono 28 razy 18

  Cóż za trafne spostrzeżenie Panie Prezydencie! Już po tylu latach takie wnioski.

 • bob_59

  Oceniono 14 razy 10

  ...w Polsce, i w hucie, należy dodać...

 • war68

  Oceniono 17 razy 7

  a temu co sie stalo ?
  olsnienia dostal ?
  teraz bedzie ruskich palowac ?
  niech najpierw wezmie sie za GESTA_PO u siebie na podworku
  ten jego gen to nie wiem skad przybyl moze UFO ?

 • alisci

  Oceniono 29 razy 7

  Gdyby zamiast Olejnik, rozmowę z Wałęsą przeprowadziłby jakiś myślący dziennikarz, to zadałby takie oto pytanie:
  Panie prezydencie, czy miał pan okazję zapoznać się z treścią ostatniej rozmowy telefonicznej braci Kaczyńskich i czy zapoznał się pan z treścią tej rozmowy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje