Wałęsa: Wrak powinien być dawno w Polsce. To ohydna gra

05.11.2012 09:42
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Lech Wałęsa ostro skrytykował Rosjan, że do tej pory nie oddali nam wraku Tu-154M. - To jest nasz samolot i on ma być w Polsce, nie tam. W tej sprawie jest ohydna gra - powiedział. Stwierdził też, że osoby odpowiedzialne za katastrofę "nie wytrzymują obciążenia, nie są w stanie wytrzymać z sumieniem i dlatego, żeby się usprawiedliwić, żeby mieć jakiś wentyl, potrzebują [teorii - red.] o zamachu".


- Ośmieszamy się wobec całego świata, a Rosja nic nam nie ułatwia, bo jaki ona ma w tym interes? Ten samolot już dawno powinien być w Polsce, ja tego nie rozumiem. Oni dają powody do naszych wewnętrznych rozgrywek - powiedział Lech Wałęsa w Radiu ZET. - Tu trzeba zdecydowanie zawalczyć o niego. To jest nasz samolot i on ma być w Polsce, nie tam - dodał.

Monika Olejnik dopytywała się, czy zdaniem Wałęsy Rosjanie specjalnie nie chcą oddać nam wraku. - No wie pani, nie jestem w stanie zrozumieć, żeby samolot tak długo był w tamtym miejscu. To jest nie do zrozumienia. W tej sprawie jest ohydna gra - powiedział były prezydent.

Wałęsa wypowiedział się również pozytywnie o powołaniu międzynarodowej komisji, która zbada przyczyny katastrofy smoleńskiej. Zaznacza jednak, że przed powołaniem trzeba ustalić, że dla wszystkich "werdykt tej komisji będzie jednoznaczny i bezdyskusyjny".

"Nie wytrzymują już psychicznie"

Olejnik zapytała też o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił o "zamordowaniu 96 osób". - Prokurator już powinien rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim i żądać od niego dowodów. Według mnie nie było żadnego zamachu. Były nieodpowiedzialne decyzje i one doprowadziły do nieszczęścia. Dzisiaj niektórzy nie wytrzymują obciążenia, nie są w stanie wytrzymać z sumieniem i dlatego, żeby się usprawiedliwić, żeby mieć jakiś wentyl, potrzebują zamachu. Żeby usprawiedliwić swoją odpowiedzialność za to, co się stało - stwierdził Wałęsa.

Prowadząca program zapytała byłego prezydenta, jak oskarżenia prezesa PiS zmienią polską politykę. - Poważni ludzie uważają to za nieodpowiedzialne decyzje, rozmowy i argumentacje. Wiedzą o tym, że prędzej czy później wszelkie dowody udowodnią, że to nie jest prawda - odpowiedział Wałęsa. Kontynuując wypowiedź, bardzo ostro zaatakował współpracowników Lecha Kaczyńskiego, którzy organizowali wizytę prezydenta w Katyniu. - Zobaczymy, co wtedy zrobią ci odpowiedzialni. Albo znajdą się w psychicznym ośrodku, albo popełnią samobójstwo. Oni nie wytrzymają obciążenia i to już widać. I dlatego szukają na wszelki sposób, żeby znaleźć coś, że to był zamach - mówił Wałęsa.

PYTANIE Czy słowa Jarosława Kaczyńskiego o >zamordowaniu 96 osób< obniżą notowania PiS?

 • Tak, zawsze w takich sytuacjach spadało poparcie dla PiS. Polacy nie lubią takich agresywnych zachowań
 • Poparcie może nie spadnie, ale ostatnia ofensywa poltyczna PiS została zatrzymana
 • Nie, ludzie na jego słowa nie zwrócili uwagi
 • Nie spadnie, wręcz wzrośnie. Zamach jest bardzo prawdopodobny
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (136)
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  0

  te Wałek to zapłać 20 000 000 zł za transport złomu wartego ~200 000zl

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 1 raz -1

  Wszyscy chcą mieć wrak w Polsce. Nie jest to jedyny wypadek lotniczy na świece. Zdarza
  się też bardzo rzadko aby transportowano resztki maszyny do macierzystego kraju. Wszystkim wydaje się że to naturalne i oczywiste. Czyżby? Czy chodzi o samolot wpływowych rodzin, które chcą ten pojazd widzieć na Jasnej Górze, na Wawelu? Znam inną historię polskiego samolotu, kiedy też nikt nie krzyczał o zwrot kadłuba. Polski samolot, polscy lotnicy i tylko ich resztki po cichu przywieziono do kraju. Tego samolotu nikt nie chciał w kraju. Jest jakaś różnica miedzy tamtym wypadkiem a tym? Oba były polskimi samolotami a tylko jeden ma prawo powrócić...

  Katastrofa z 1977 roku miała na zawsze pozostać tajemnicą. Notatki i zdjęcia na temat lotu numer LO 6883 nakazano zniszczyć. Na szczęście ktoś zapomniał wykonać rozkaz.

  historia.newsweek.pl/1977-zapomniany-lot-6883,49643,1,1.html

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 2

  Lech Wałęsa .... To jest nasz samolot i on ma być w Polsce, nie tam.
  ----zgadzam sie . moze poslac jakies komando niech w nocy odpali silniki i przyleci tym SAMOLOTEM do Polski.

 • krisp78

  Oceniono 1 raz 1

  mędrzec jełropy się odezwał...

 • filthpurger

  0

  Walea ma racje, ten wrak powinien byc w Polce, za duzo emoji jest z nim zwiazanych i my musimy ZADAC od Rosji wydania jego NATYCHMIAST !!!!!

 • pelikannet

  0

  vod.gazetapolska.pl/2949-narod-i-tusk-razem
  vod.gazetapolska.pl/366-ostatnie-tango-rzeczypospolitej

 • pelikannet

  Oceniono 1 raz 1

  Bolkowi nalezy kupic klocki lego - niech mu wnuki pomoga - wtedy moze przestanie publicznie wygadywac te zalosne "madrosci" Kompromitacja od lat - najgorsze jest to ze tylu ludzi sie oszukalo......

 • drozd215

  Oceniono 1 raz 1

  Prowadząca program ( Stokrotka ) zapytała byłego prezydenta, jak oskarżenia prezesa PiS zmienią polską politykę
  -------
  Pewnie podobnie jak oskarżenia kierowane do Kaczyńskiego że zamordował Blidę.

 • rebel-x-power

  Oceniono 3 razy -1

  OHYDNA GRA TO BYLO DYWERSJA I SABOTAZ POLSKI LUDOWEJ ...

  Przez te wszystkie szuje co wlezli w struktury PZPR i od wewnatrz niszczyli system sprawiedliwosci spolecznej. !

  w 80 latach geba pelna postulatow , a teraz co ??? POSTULATY W DUPIE i ponad 2 miliony bezrobotnych drugie tyle wyjechalo za chlebem na emigracje jako gastarbeiderzy !!! rzesze bezdomnych, skrajna bieda i rok w rok smierc z zimna i glodu ... . TO JEST HANBA !!! i OHYDNA GRA !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje