Kwaśniewski: Potrzebujemy powołać komisję ekspercką ws. Smoleńska

Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

- Powołanie niezależnej komisji ekspertów ws. katastrofy smoleńskiej to dobry pomysł - mówił w TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyznał, że kwestia katastrofy wzbudza w społeczeństwie tyle emocji, że potrzebne jest zetknięcie i zweryfikowanie na neutralnym polu racji ze strony PiS, rządu i specjalistów.
Kwaśniewski uważa, że powołanie eksperckiej komisji ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej jest potrzebne. W programie Bogdana Rymanowskiego "Jeden na jeden" powiedział, że organizacją takiej komisji mógłby się zająć albo prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, marszałek Sejmu lub Senatu. - Któreś z nich, a może zrobiliby to wspólnie, zaprasza ekspertów obu stron, którzy następnie ze sobą dyskutują. Takie swoiste wysłuchanie publiczne, które oczywiście nie miałoby znaczenia w sensie prawnym - mówił polityk.

"Zaraz będzie za późno i racjonalne argumenty już się nie przebiją"

Według Kwaśniewskiego zaproszeni powinni zostać autorzy głównych raportów różnych stron - czyli Jerzego Millera ze strony rządu i Antoniego Macierewicza ze strony PiS. A do tego eksperci. - Zetknięcie tych racji jest potrzebne, a ponieważ żyjemy w świecie medialnym, takie wysłuchanie publiczne ma sens - tłumaczył polityk.

- Rozumiem niechęć rządu, bo realizacja takiego pomysłu oznaczałaby swoiste wotum nieufności dla rządowej komisji ministra Millera. Ale to jest potrzebne, bo czas biegnie i zaraz przekroczymy moment, w którym już żadne racjonalne argumenty nie będą miały znaczenia - dodał były prezydent.

"W relacjach z Rosją mamy zamrożenie. Potrzeba nam dialogu"

Na pytanie, czy rząd uczynił wszystko, aby sprowadzić wrak tupolewa do kraju, Kwaśniewski odpowiedział: - Chcę sądzić, że robił wszystko, ale rezultat jest mizerny. Ja nie znajduję żadnego uzasadnienia także po stronie rosyjskiej, dlaczego szczątki samolotu dwa i pół lata po katastrofie nadal znajdują się w Rosji. (...) Niewątpliwie w relacjach z Rosją mamy zamrożenie, dialogu jest za mało. Ogromna część odpowiedzialności za ten stan rzeczy jest po stronie Rosji.

Były prezydent uważa, że polski rząd może co najwyżej próbować prowadzić dialog, bo brakuje mu narzędzi nacisku. - Przecież nie mamy czym straszyć. Co mamy im powiedzieć, że wstrzymamy eksport do Rosji? Że nie damy im gazu albo ropy? - pytał polityk. - Możemy jedynie prowadzić dialog i wykazywać, także korzystając ze wsparcie Unii Europejskiej, że postawa naszego partnera jest niewłaściwa, destrukcyjna, niezgodna ze standardami i obowiązującym prawem - dodał.

Zobacz także
 • Pierwszy w Polsce ornat smoleński "Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
 • "Prawda i Pamięć" - wystawa PiS w siedzibie PE "Dla wielu Polaków Smoleńsk to drugi Katyń". Treść podpisów pod zdjęciami w PE
Komentarze (202)
Kwaśniewski: Potrzebujemy powołać komisję ekspercką ws. Smoleńska
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 176 razy 76

  Powołajcie sobie nawet komisję międzygalaktyczną, ale za wasze pieniądze !!!!!

 • munaciello

  Oceniono 122 razy 64

  Po co?! Dotychczasowe komisje ustaliły przyczyny wypadku, a zasiadali w nich EKSPERCI.

  Poza tym sekciarzy z PiS, RM, GP nic nie przekona, że nie było zamachu.
  Nawet gdyby zmartwychwstał prezydent Kaczyński i im powiedział, jak w rzeczywistości było, to mu nie uwierzą, a uznają go za ruskiego agenta.

 • james.blond

  Oceniono 107 razy 39

  Widzę, że Kwachu też chce zaistnieć. Wyraźnie smoleńsk jest traktowany jako mini trampolina polityczna - taki mały skok do góry, aby wyrwać się z bagienka, czy innego gówna.

 • e-komentarz

  Oceniono 46 razy 36

  Tak, powinna się zebrać taka "specjalna komisja". Mówią na nią "konsylium lekarskie".
  Może zespół najlepszych fachowców-psychiatrów zdołałby wytłumaczyć Kaczyńskiemu że
  ten samolot nie miał prawa w tamtych warunkach nawet zbliżać się do smoleńskiego lotniska.
  Że stanowcza decyzja o odlocie na lotnisko zapasowe uratowałaby życie jego bratu, bratowej
  i 94-rem innym osobom, choć spieprzyłaby kampanię wyborczą. Taką komisję popieram.

 • wan20_3

  Oceniono 59 razy 35

  Można by wziąć wypowiedź Kwaśniewskiego za dobrą monetę i powołać taką komisję ale z góry jest wiadomo, ze jak nie będzie jej orzeczenia, że to był mord na patriotach to PiS zrobi następną zawieruchę. Pewne, że będzie wycie i kwik PiSu, a że nie tego "specjalistę" powołano a że to wszystko oszustwo, bo Szczybrzykiewicz i jakiś Malinowski słyszeli wybuchy itp. pierdoły. To jest nierozwiązywalne nawet gdyby Tusk powiedział, że razem z Putinem dobijał saperką patriotów a Maluszek vel Męczennik Smoleński krzyczał, że ginie za ojczyzna.

 • agentwrogiegoukladu

  Oceniono 39 razy 27

  Olek, ale PiS z Jarkiem zdyskredytuje każdą, najbardziej niezawisłą komisję, która powtórzy, że błąd popełniła załoga działająca w wysoce stresującej sytuacji i będzie chciał powoływać coraz to nowszą komisję, jeszcze bardziej "niezależną" a najlepiej niezależną.pl. Do skutku, aż ich marzenie o zamachu się ziści...

 • hans_close

  Oceniono 39 razy 21

  Zaprosić Macierewicza? Równie dobrze szympansa z ZOO. (szympans przynajmniej będzie grzeczniejszy)

  Za rok kolejna komisja skupiająca ludzi z poprzednich komisji itd... Paranoja.
  Polska skażona jest familią spod Odessy.

 • his_dudeness

  Oceniono 29 razy 21

  Niech zgadnę, podatnik zapłaci za całość, racja ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje