Kwaśniewski: Potrzebujemy powołać komisję ekspercką ws. Smoleńska

05.11.2012 08:45
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

- Powołanie niezależnej komisji ekspertów ws. katastrofy smoleńskiej to dobry pomysł - mówił w TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyznał, że kwestia katastrofy wzbudza w społeczeństwie tyle emocji, że potrzebne jest zetknięcie i zweryfikowanie na neutralnym polu racji ze strony PiS, rządu i specjalistów.
Kwaśniewski uważa, że powołanie eksperckiej komisji ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej jest potrzebne. W programie Bogdana Rymanowskiego "Jeden na jeden" powiedział, że organizacją takiej komisji mógłby się zająć albo prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, marszałek Sejmu lub Senatu. - Któreś z nich, a może zrobiliby to wspólnie, zaprasza ekspertów obu stron, którzy następnie ze sobą dyskutują. Takie swoiste wysłuchanie publiczne, które oczywiście nie miałoby znaczenia w sensie prawnym - mówił polityk.

"Zaraz będzie za późno i racjonalne argumenty już się nie przebiją"

Według Kwaśniewskiego zaproszeni powinni zostać autorzy głównych raportów różnych stron - czyli Jerzego Millera ze strony rządu i Antoniego Macierewicza ze strony PiS. A do tego eksperci. - Zetknięcie tych racji jest potrzebne, a ponieważ żyjemy w świecie medialnym, takie wysłuchanie publiczne ma sens - tłumaczył polityk.

- Rozumiem niechęć rządu, bo realizacja takiego pomysłu oznaczałaby swoiste wotum nieufności dla rządowej komisji ministra Millera. Ale to jest potrzebne, bo czas biegnie i zaraz przekroczymy moment, w którym już żadne racjonalne argumenty nie będą miały znaczenia - dodał były prezydent.

"W relacjach z Rosją mamy zamrożenie. Potrzeba nam dialogu"

Na pytanie, czy rząd uczynił wszystko, aby sprowadzić wrak tupolewa do kraju, Kwaśniewski odpowiedział: - Chcę sądzić, że robił wszystko, ale rezultat jest mizerny. Ja nie znajduję żadnego uzasadnienia także po stronie rosyjskiej, dlaczego szczątki samolotu dwa i pół lata po katastrofie nadal znajdują się w Rosji. (...) Niewątpliwie w relacjach z Rosją mamy zamrożenie, dialogu jest za mało. Ogromna część odpowiedzialności za ten stan rzeczy jest po stronie Rosji.

Były prezydent uważa, że polski rząd może co najwyżej próbować prowadzić dialog, bo brakuje mu narzędzi nacisku. - Przecież nie mamy czym straszyć. Co mamy im powiedzieć, że wstrzymamy eksport do Rosji? Że nie damy im gazu albo ropy? - pytał polityk. - Możemy jedynie prowadzić dialog i wykazywać, także korzystając ze wsparcie Unii Europejskiej, że postawa naszego partnera jest niewłaściwa, destrukcyjna, niezgodna ze standardami i obowiązującym prawem - dodał.

Zobacz także
Komentarze (202)
Zaloguj się
 • 9januszek

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Kwaśniewski jestem zniesmaczony Pańską wypowiedzią "co polska może zrobić zakręcić kurek itp" otórz nie , bo brak nam gazu, lecz świadomie nie należało podpisywać umowy że wszystkie dowody pozostają w Rosji do czasu zakończenia śledztwa i ogłoszenia wyroku w tej sprawie.Czy taka decyzja nie znamionuje przekroczenia uprawnień i powiedzenie wprost zdradę interesów kraju?W tym temacie wystarczyło umiędzynarodowienie tej sprawy i nacisk światowej opinii publicznej spowodował by zwrot wszystkich dowodów rzeczowych.Wszyscy głoszący opinię że PIS nawołuje do wojny z Rosją są co najmniej są nie poważni,bo każdy kto czuje się polakiem i chce polsce służyć szuka kruczków prawnych,jeżeli sam ich nie znajduje szuka pomocy u przyjaciół,jak widać nikt takim postępowaniem nie był zainteresowany i do dnia dzisiejszego nikomu z rządzących nie było by to na rękę,co jest widoczne na każdym kroku.Nikt we własnej sprawie nie może być sędzią dlatego komisja musi być niezależna,natomiast komisja Millera była zapraszana do prowadzenia wspólnych przemyśleń nie skorzystała z zaproszenia,o czym to świadczy o chęci dojścia do prawdy czy jej ukrycia.Niewinny w ten sposób nie postępuje a skoro tak postępuje, to wydaje o swych zamiarach opinię dla społeczeństwa a ona jest druzgocąca i słusznie.

 • gniazdkowy

  Oceniono 1 raz -1

  Żądanie powołania następnej komisji jest demonstracją nieufności dla Rządu i jego organów. Była jedna komisja p.Millera,opracowała raport wyjaśniający przyczynę katastrofy. Nie wyjaśniła dostatecznie dlaczego samolot wyleciał do Smoleńska w niesprzyjających okolicznościach i dlaczego podjął pilot próbę lądowania bez widocznego pasa lądowania. Wszelkie inne sposoby podważania Komisji p.Millera mają na celu oddalania dociekań o przyczynach lądowania w warunkach w których lądowanie było niemożliwe.

 • antyinteligent

  0

  Już jest za późno.Kontynuowanie dyskusji nie ma sensu lecz żadna komisja jej nie zakończy.Tylko następna katastrofa zadziała jak przeciw ogień.

 • 410insidejob

  0

  Why are you people getting so excited about people trying to get to the truth about Smolensk the fact the plane is still in Russia and that they didnt hand over black boxes imidietly is enough reason to seriously concider faul play its a basic principals of any investigative work. Have you people lost all sense of reality? It breaks my hart to think my country man are giving up on the truth. Why are you so afraid of investigating russia we have a right to truth under all international laws stand up to Russia and put our so called allies to the test its now or never. This is a test to see if Poland still got fight in it they wanna see if their opressive control scared us enough to inslave us once again. We all have to be united!!!!

 • botanicus

  Oceniono 1 raz 1

  Jak najbardziej istnieje potrzeba powołania takiej komisji. Jednak starzy wyżeracze pokroju Kwaśniewskiego i Millera czują pismo nosem. Wiedza oni, iż Reżim Tuski chyli się ku upadkowi i będą starali się przy roszadach wykroić jak największy kawałek tortu dla siebie. Choć Gówniana usilnie promuje tych złodziei nam nie wolno do tego dopuścić.

 • jerzysm42

  Oceniono 3 razy 1

  Teoretycznie Pan Prezydent Kwaśniewski ma rację.
  Kto ma prawo, aby tę komisję powołać? Czy tylko Jarosław Bratobójca?
  Kto powinien byś w składzie tej komisji? Macierewicz, Fotyga, Hofman?

 • kralik111

  Oceniono 3 razy -1

  Nastepny zwolennik komisji sie znalazl. Tylko kto ma brac udzial w takiej komicji? Jacy eksperci i kto im za prace w komisji ma zaplacic i ile?
  Pytanie o pieniadze jest tutaj akurat najistotniejsze, bo tyle ile jest teorii smolenskich, tylu jest ich zwolennikow i tlu chetnych do przebicia kazdej stawki, zeby tylko ich prawda okazala sie "prawda".

 • posrancy

  Oceniono 4 razy -2

  Ali już przestań z tymi fachofcami od komisji Millera.
  Międzynarodowa tak ale nie tych chłopków ze strony Ruskiej budy.
  Przestań walić propagandą takie mądrości to dla lemingów na WSI 24 nadawaj.

 • war68

  Oceniono 3 razy -1

  ten plan byl dawno
  i to GESTA-PO nie pozwolilo na to
  a teraz kwasek swoje ideologie bedzie wyznawac
  jaki on jest wspanialomyslny
  a w katyniu to na jednej nodze stal
  ,moze bal sie zamachu i dlatego pil w samolocie jak i wszyscy z tu-polewa ?
  nie potrzebujemy zeby tacy ludzie sie wypowiadali !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje