Komentarze do listy nieobecności na pogrzebie: "Wstyd", "Oburzająca kalkulacja polityczna"

05.11.2012 06:00
"Prezydent broni godności Rzeczypospolitej także przed polityczną hucpą. Jego miejsce 3 listopada było w Świątyni Opatrzności Bożej" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Paweł Wroński. Komentuje w ten sposób fakt, że prezydent nie pojawił się na pogrzebie Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta na uchodźstwie. Nie zgadza się z nim Aleksander Kwaśniewski: - Nie dzielmy włosa na czworo.
"Rodzinie Ryszarda Kaczorowskiego (...) należały się przeprosiny na najwyższym szczeblu za pomyłkę przy identyfikacji zwłok. Za błąd do tej pory publicznie przeprosił rodzinę prezydenta ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder. Nikt inny" - pisze Wroński.

Wroński: "Polityczna kalkulacja? Błędna i oburzająca"

Dlaczego prezydenta nie było? "Najbardziej dziwią tłumaczenia polityczne. Politycy PO, np. Jacek Protasiewicz i półoficjalnie urzędnicy z Kancelarii Prezydenta, twierdzą, że Bronisław Komorowski zrezygnował z udziału w pogrzebie z rozmysłem. Chciał rodzinie oszczędzić zamieszania i politycznych demonstracji - takich, jakie odbywały się na pogrzebach Anny Walentynowicz i Józefa Szaniawskiego. Przypomnijmy - na pierwszym pojawili się demonstranci z flagami i napisem: "To był zamach", a na drugim przedstawiciel prezydenta Jan Lityński został wygwizdany (...)" - opisuje dziennikarz "GW".

"Jeśli taka była polityczna kalkulacja, to jest ona błędna i oburzająca. Nie rozumiem sytuacji, w której legalnie wybrany prezydent Rzeczypospolitej ustępuje pola przed spodziewaną prowokacją ze strony smoleńskich szaleńców" - dodaje Wroński.

Kwaśniewski: Pojawienie się pierwszej damy to piękny gest

Nie do końca z taką opinią zgadza się Aleksander Kwaśniewski. - O wstydzie bym tu nie mówił. Była pani prezydentowa, był przedstawiciel Kancelarii Prezydenta. Ten drugi pogrzeb miał udział osób na odpowiednim szczeblu. Pojawienie się pierwszej damy jest gestem, który w każdym kraju byłby doceniony - mówił były prezydent.

Pytany jednak, czy nie brakowało mu na pogrzebie Ryszarda Kaczorowskiego premiera, prezydenta czy marszałek Sejmu, odpowiedział, że nie zna powodów, dla których ich na uroczystościach nie było. - Pewnie lepiej by było, gdyby któreś z nich się tam jednak pojawiło, ale jestem też zmęczony takim dzieleniem włosa na czworo w każdym przypadku - skwitował.

"To wstyd"

"Na pogrzebie nie było prezydenta, ministra spraw zagranicznych, premiera, marszałek Sejmu, czy byłych prezydentów. Nieobecność najważniejszych osób w państwie na tej uroczystości nazwę krótko. To wstyd" - pisze w komentarzu redaktor naczelny "Polski" Paweł Siennicki.

Następnie Siennicki opisał tłumaczenia nieobecności tych polityków udzielone przez prominentnych działaczy PO. Europoseł Jacek Protasiewicz stwierdził, że skoro na smoleńskich pogrzebach dochodzi do ekscesów prawicy, to nieobecność polityków PO "jest lepszym rozwiązaniem". Z kolei Hanna Gronkiewcz-Waltz dodała, że pytania o nieobecność prezydenta to "szukanie dziury w całym". - W takich wypadkach przypomina mi się doktor Strosmajer, który mówił do siostry Hunkovej: "gdyby głupota umiała fruwać, to unosiłaby się pani jak gołębica" - komentuje Siennicki.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

PYTANIE Czy Bronisław Komorowski powinien być na pogrzebie Ryszarda Kaczorowskiego?

 • Tak, Bronisław Komorowski powinien być obecny na powtórnym pogrzebie ostatniego prezydenta na uchodźstwie
 • Powinien być, ale jeśli miał ważniejsze sprawy związane z pełnioną przez niego funkcją, mógł na pogrzeb nie przyjść
 • Nie, reperezentowała już go tam delegacja: pierwsza dama i szef Kancelarii
 • Nie, bo nie ma przecież takiego formalnego wymogu
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (219)
Zaloguj się
 • villiers

  0

  A kto mógł wiedzieć ,że będzie bisował?

 • podpol

  Oceniono 5 razy 5

  Uważam że postąpili słusznie. A kimże był ów Kaczorowski. Dla mnie był nikim. Dowiedziałem się o kimś takim jak przekazywał Wałęsie przedwojenne insygnia urzędu prezydenckiego. Nie słyszałem w ciągu jego całego pobytu na uchodźstwie żeby zrobił coś pożytecznego dla Polski. O londyńskim obozie pisze w swojej książce Wańkowicz PT "kundlizm" Istotnie wszyscy ci ministrowie , prezydenci żarli się miedzy sobą jak zwykłe kundle i Polska i odbudowa powojennej Polski niewiele ich obchodziła. Radzę przeczytać tą książkę a będziecie mieli właściwie wyobrażenie o londyńskim rządzie i jego papierowych ministrach. Gdzie byli ci panowie gdy my w pocie czoła , cierpiąc niedostatek odbudowywaliśmy kraj po ogromnych zniszczeniach. Judzili z za granicy przy pomocy wolnej europy i szerzyli nienawiść między ludźmi podżegając ich do sabotażu mordowania a potem użalali się że komuna niedobra. Nie mam szacunku dla takich ludzi i papierowy prezydent Kaczorowski absolutnie mnie nic nie obchodzi i bardzo dobrze że nasze najwyższe władze z ignorowały tę wątpliwą uroczystość. Nawet Kaczyńskiego nie było.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 4 razy 2

  a czemu za pierwszym razem nie pochowano prezydenta Kaczorowskiego we właściwym grobie ?

  czyt to aż takie trudne ?

 • gordon26

  Oceniono 5 razy 1

  lepiej jak on zostanie w domu , bo znofu fpisze sie do kśonrzki kądąlęcyjnej

 • walerekruchacz

  Oceniono 3 razy 1

  Oj tam oj tam, nie było ale bedzie nastepnym razem :) XDDDD

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 5 razy -3

  A czy politycy PO zamierzają być chociaż na swoich własnych pogrzebach? Wszak na nich również można się spodziewać "ekscesów prawicy".

 • szoferek1

  Oceniono 5 razy 1

  E tam,dopiero dwa razy go chowali a już taki raban! Byłem kiedyś na pogrzebie sekretarza partii w Katowicach to go trzy razy do grobu opuszczali i wyjmowali na bis,tak ludziska klaskali!

 • banujmniefaszystowskicenzorze

  Oceniono 6 razy 4

  no i co szczekacze...

  słyszeliscie dzisiejszą konferencję pełnomocnika Kaczorowskich?

  to teraz przeproscie prezydenta

 • polololo.ltd

  Oceniono 4 razy 4

  czy to już qrwa zupełnie tylko media rządzą Polską?? Ludzie opanujcie się!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje