"Cały świat o Pekinie, my - o Gmyzie". Żakowski o paranojach w polskiej demokracji

Jacek Żakowski

Jacek Żakowski (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

"Sensaci, histerycy, konfabulatorzy - paranoiczne umysły są wszędzie. Ale trwała wszechobecność tego rodzaju mózgów w centrum przestrzeni publicznej to polski fenomen, za który jako kraj płacimy dużą cenę" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Jacek Żakowski.
Jak pisze, cały świat będzie się zastanawiał, "jakie prawdziwe zamiary stoją za słowami, które padną na zjeździe w Pekinie [w Chinach trwa VII Plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin - red.]. A my będziemy się zastanawiali, jakie prawdziwe zamiary stały za słowami Cezarego Gmyza".

" Porzekadło mówi, że jak Bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera. Nie wiem, za jakie grzechy Pan Bóg tak okrutnie karze wyznawców trotylu, helu, mgły i stalowej brzozy. A wcześniej Magdalenki, Klubu Krakowskiego Przedmieścia, "Olina", "Bolka" (...) itp. Wszystkie te odlotowe historie od jakichś dwóch dekad rodzą się, fermentują i wybuchają z grubsza w tych samych dwudziestu czy trzydziestu umysłach, które swoją niewyczerpaną i żarliwą fantazją zarażają tysiące, a czasem miliony innych pięknych umysłów" - pisze dziennikarz.

Jak dodaje, wie, że spotka go "zarzut godzenia w demokratyczny pluralizm". "Ale żadna demokracja nie wyrosła w kraju zdominowanym przez paranoiczne wizje. Żadnego silnego państwa nie udało się stworzyć, a nawet utrzymać społeczeństwu miotanemu wytworami chorej wyobraźni" - pisze. "W Hyde Parku można mówić wszystko. W BBC, »New York Timesie «, we »Frankfurter Allgemeine Zeitung « - tylko to, co ma sens. Ten, kto, kierując mediami, tej różnicy nie widzi, ponosi odpowiedzialność za rozwalanie Polski" - dodaje.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (150)
"Cały świat o Pekinie, my - o Gmyzie". Żakowski o paranojach w polskiej demokracji
Zaloguj się
 • gugula

  Oceniono 413 razy 341

  Zadziwia mnie trafność poglądów Żakowskiego. Myślę tak, jak on. Chciałbym, aby nie dał się zadziobać. Jestem z Panem, panie Jacku.

 • jeruzalemo

  Oceniono 281 razy 233

  Popadamy w krag bzdor,stajemy sie krajem nekrofili,powtornych pogrzebow a 'politycy' maja pretensje ze na ceremoniach nie bylo tego i owego,a kiedy oni ,Prezydent,Premier maja pracowac?

 • klarneta8

  Oceniono 229 razy 203

  P. red. ZAKOWSKI, chyle czolo przed takim jak PAN,kt. sie odwazyl nazwac polskie dziennikarstwo po imieniu. Ja dodam, ze to DNO.

 • aide5

  Oceniono 214 razy 186

  W RMF FM jakby wiadomosci nie zaczeli od Smolenska to by na zawal tam umarli opewnie .Wariatom tylko te wiadomosci sa potrzebne tak naprawde . Swiat ma tysiac innych spraw a tu w kolko pierdy i brednie wynoszone jako cos waznego.

 • e-komentarz

  Oceniono 206 razy 180

  Czy Kaczyński faktycznie chce władzy? Moim zdaniem - niekonieczne.
  Bycie wojującą opozycją pozwala mu istnieć, dojście do władzy spowodowałoby obnażenie
  braku kompetencji, zdolności rządzenia - a w konsekwencji szybki (jak poprzednio) upadek rządu.
  Za każdym razem kiedy sondaże przechylają się na jego korzyść wykręca jakiś numer który
  zapewnia mu powrót do stanu opozycji bez szans na dojście do władzy.
  Będąc przy władzy trzeba ciężko pracować, będąc w opozycji wystarczy raz na jakiś czas puścić
  bąka (jak ten z trotylem), raz na miesiąc przespacerować się Krakowskim, zrobić groźną minę,
  i to wszystko. To mu się opłaca politycznie i materialnie - wszak robi to za naszą kasę!
  Taką ekonomię nawet on rozumie...

 • tp70

  Oceniono 144 razy 124

  Oczywiście Zakowski ma bezwzględną rację!!
  Tylko czy ktoś kiedyś powie jak mamy przeciwstawić się temu. Albo będziemy ponownie żyli w warunkach teroru tych paranoików. Uczciwie trzeba zauważyć, że media też się tym karmią i tą sytuację podsycają.

 • nty

  Oceniono 131 razy 85

  Kaczyński to szkodnik! Prawica szarańcza! Wykopać stare dobre DDT i posypać to.

 • andrzej.frant

  Oceniono 109 razy 71

  Chcieliście Polski, no to ją macie,
  Skumbrie w tomacie, pstrąg.

 • 69baron69

  Oceniono 134 razy 62

  Ja robie dokladnie tak jak nakazuje pan Zakowski, interesuje sie Tybetem, ociepleniem klimatu, in-vitro, cyklonem sandy i cala reszta rzeczy ktore maja bezposredni wplyw na moje zycie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje