Komorowski dzwonił do Janukowycza. "Wyraził zaniepokojenie ws. wyborów..."

04.11.2012 19:38
Wiktor Janukowycz i Bronisław Komorowski

Wiktor Janukowycz i Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem wyraził zaniepokojenie nieprawidłowościami w przeprowadzaniu wyborów parlamentarnych na Ukrainie.
Poinformował o tym prezydencki minister Jaromir Sokołowski. Rozmowa telefoniczna prezydentów odbyła się z inicjatywy Komorowskiego.

- Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał dziś z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. W trakcie rozmowy telefonicznej wyraził zaniepokojenie opóźnieniem podania wyniku wyborów oraz mnożącymi się sygnałami o istotnych nieprawidłowościach w trakcie liczenia głosów w jednomandatowych okręgach wyborczych - powiedział Sokołowski.

Jak dodał, prezydent Komorowski podkreślił, że "ostatnie wydarzenia na Ukrainie negatywnie wpływają na ogólną ocenę wyborów i mogą zahamować proces zbliżania się Ukrainy do Unii Europejskiej, w tym podpisanie i ratyfikacje umowy stowarzyszeniowej".

Do niedzieli, która jest siódmym dniem po wyborach, CKW Ukrainy zdołała podliczyć 99,91 proc. głosów, gdyż nadal nie ma wyników z części okręgów jednomandatowych. Na pierwszym miejscu utrzymuje się Partia Regionów, która zdobyła 30 proc. poparcia. Za nią, z wynikiem 25,52 proc. znajduje się Batkiwszczyna. Na kolejnych miejscach są: Udar (13,95 proc.), komuniści (13,18 proc.) i partia Swoboda (10,44 proc.).

"Najbrudniejsze wybory"

Wiceszefowa CKW Hanna Usenko-Czorna powiedziała w piątek, że Komisja powinna podjąć decyzję o powtórce głosowania w okręgach jednomandatowych, w których są problemy z podsumowaniem głosów. Dzień wcześniej alarmowała, że wyniki w kilku okręgach jednomandatowych są fałszowane. Oceniła, że październikowe wybory były najbrudniejszymi wyborami w historii kraju.

Ukraińska opozycja zwołuje swych zwolenników przed CKW w Kijowie na protest przeciwko - jak podkreślają - fałszowaniu wyników wyborów parlamentarnych, a jeden z jej przywódców Anatolij Hrycenko apeluje, by opozycja odmówiła przyjęcia mandatów poselskich.

"Fałszowanie trwa"

W niedzielę CKW Ukrainy podała, że w dwóch okręgach jednomandatowych, gdzie - według opozycji - zwyciężyli jej przedstawiciele, wybory wygrali kandydaci popierani przez władze. Stało się tak w Obuchowie pod Kijowem oraz w Winnicy. Podobne spory trwają w Kaniowie i Perwomajsku na południu kraju.

Przeciwnicy władz twierdzą, że tam, gdzie nie ogłoszono dotychczas wyników głosowania, trwa fałszowanie wyborów na korzyść kandydatur rządzącej Partii Regionów prezydenta Janukowycza. Protest przed CKW zwoływany jest na poniedziałek.

W sobotę także szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaapelowała do władz Ukrainy o jak najszybsze ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych na Ukrainie.

Zobacz także
Komentarze (91)
Komorowski dzwonił do Janukowycza. "Wyraził zaniepokojenie ws. wyborów..."
Zaloguj się
 • puzonik48

  Oceniono 71 razy 47

  Czy do Obamy też zadzwoni ,w sprawie nie wpuszczenia obserwatorów w niektórych stanach?

 • tadjan

  Oceniono 102 razy 46

  panie prezydencie, zajmij się pan najpierw burdelem we własnym kraju, bo jeszcze trochę to wam się kaczka na kapelusze wypróżni, a wy będziecie się nadal zajmowali Ukrainą.

 • fajny_pipek

  Oceniono 58 razy 42

  pewnie się janukowycz po tej reprymendzie sfandolił w galoty i zaraz zrezygnuje z funkcji

 • antybiurokrata

  Oceniono 85 razy 37

  Janukowycz najpierw zakrztusił sie ze śmiechu a potem zapytał kiedy w końcu polski system partyjek - mafijek - tirówek na skrzyżowaniu Zachodu i Wschodu zostanie zreformowany.

  To tak jakby do nas zadzwonił np. Mugabe z Zimbabwe i wyraził podobne "zaniepokojenie".

 • krzysiozboj

  Oceniono 42 razy 26

  To wygląda jak ponury żart.

 • cztery44442

  Oceniono 36 razy 26

  Prezydent Bronisław Komorowski wykręcił " niezły numer" oczywiście telefonu.
  Nie zdziwię się jak prezydent Janukowycz uzna to za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Ukrainy.

 • wydeusz

  Oceniono 44 razy 24

  Polska od morza do morza i od Warty do Dniestru. To sie Janukowicz wystraszyl!

 • zyd7

  Oceniono 47 razy 17

  Nie wiem jak Wam, natomiast mi Komorowski przypomina melepete. Bez wlasnego ego, czy on ma wogole ma cos ciekawego Polakom do powiedzenia ? ... naprawde kazdy w miare sensowny kandydat w przyszlych yborach wygra z nim. Zero charyzmy.

 • aide5

  Oceniono 76 razy 16

  Nic nie znaczacy chlopek-roztropek chce uchodzic za wielkiego sedziego wytykac bledy , karcic itp . Śmiechu warte

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje