Ahmadineżad wezwany na dywanik przez irański parlament

04.11.2012 19:00
Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad (Fot. Vahid Salemi AP)

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad został wezwany do wytłumaczenia się na specjalnej sesji parlamentu z polityki swego rządu, która doprowadziła do poważnego kryzysu gospodarczego - poinformował dziś parlament na swej stronie internetowej.
Ahmadineżad po raz drugi w ciągu 8 miesięcy będzie zmuszony w wyznaczonym mu terminie do 4 grudnia odpowiadać na pytania posłów w sprawie delikatnej sytuacji gospodarki irańskiej. Inicjatywa przesłuchania prezydenta wyszła od grupy 77 radykalnych deputowanych, którzy podpisali wniosek w tej sprawie.

Prezydent Iranu znalazł się w trudnej sytuacji. Sankcje ONZ oraz Unii Europejskiej, USA i innych krajów wobec Iranu ugodziły w irański eksport ropy naftowej i w system finansowy państwa. Niedostatek twardej waluty sprawia, że spada kurs irańskiego reala. W bankach zabrakło obcych dewiz, co odbiło się na zaopatrzeniu rynku w niektóre podstawowe artykuły, w tym leki.

Jak parlament upokarza prezydenta

Jeśli wyjaśnienia prezydenta nie zadowolą parlamentu, może on wystąpić z wnioskiem o głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Ahmadineżada. Podobna sesja parlamentu odbyła się już 14 marca tego roku.

Ahmadineżad stał się pierwszym prezydentem w historii Islamskiej Republiki Iranu, który został poddany upokorzeniu, za jakie uważa się w Iranie przesłuchanie prezydenta przed parlamentem.

Skrzydło "pryncypialnych" islamistów, które ma w parlamencie szeroką większość, nie po raz pierwszy podejmuje próbę sił z Ahmadineżadem i jego współpracownikami. Oskarżają ich o kwestionowanie prymatu religii i samego teokratycznego systemu rządów w Iranie oraz o korupcję.

W wyborach w 2009 r. "pryncypialni" udzielili Ahmadineżadowi poparcia, ale teraz stali się najzagorzalszymi krytykami jego gabinetu oraz jego stronników. Dziesiątki spośród ludzi Ahmadineżada, w tym kilku dygnitarzy wysokiej rangi, postawili przed sądem pod zarzutem korupcji i wysłali do więzienia.

Ahmadineżad walczy z władzą sądowniczą

Ahmadineżad został wezwany do wytłumaczenia się przed parlamentem, mimo że 31 października najwyższy irański przywódca, ajatollah Ali Chamenei, ostrzegł przedstawicieli trzech rodzajów władzy w państwie, że przynajmniej do przyszłych wyborów prezydenckich zwołanych na 14 czerwca 2013 r. powinni unikać publicznego demonstrowania braku jedności.

Najwyższy przywódca, który w irańskim systemie teokratycznym ma absolutną władzę, wystąpił z tym ostrzeżeniem w tydzień po tym, gdy doszło do publicznego starcia między Ahmadineżadem a zwierzchnikiem władzy sądowniczej ajatollahem Sadekiem Laridżanim.

Ten ostatni wraz z bratem Alim Laridżanim, przewodniczącym parlamentu, przewodzi radykalnemu "pryncypialnemu" skrzydłu bliskiemu Chameneiemu. Wygłosili oni niezwłocznie pochwałę wezwania do jedności, z którym wystąpił najwyższy irański przywódca.

Również Ahmadineżad się podporządkował, wydając publiczny komunikat, w którym ogłosił, że wyrzeka się publicznych dysput z władzą sądowniczą i zapewnia, iż jego rząd dołoży wszelkich starań w celu doprowadzenia do poprawy ciężkiej sytuacji gospodarczej.

Zobacz także
Komentarze (23)
Ahmadineżad wezwany na dywanik przez irański parlament
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 53 razy 31

  Dywanik był oryginalny perski czy też chińska podróba?

 • kozaczek3

  Oceniono 16 razy 6

  Znowuż allah odwalił fuszerę!!

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy 5

  Fajnie jest sobie poczytać o planach Odeda Yinona, które ostatnio się materializują:

  guardian.150m.com/palestine/isreal-ME-strategy.htm
  www.counterpunch.org/2006/04/25/is-the-us-waging-israel-s-wars/

 • plorg

  Oceniono 16 razy 4

  Gdzie tu reżim skoro parlament ma taką moc?
  A może rezim taki sam jak u nas - demokratyczny?
  A skoro demokracja to dlaczego z nimi mamy walczyć?

 • uniwr

  Oceniono 14 razy 4

  "Ten ostatni wraz z bratem przewodzi radykalnemu skrzydłu"

  Skąd ja to znam? Czy bracia zawsze tak mają? Polak Irańczyk dwa bratanki :)

 • muledet.3

  Oceniono 4 razy 2

  Jezeli Iran zrezygnuje z budowy BA to "dywanik" nie bedzie potrzebny,a jezeli nie? to nie pomoze nawet "dywanik".

 • sebolargo

  Oceniono 6 razy 2

  Spokojnie spokojnie nie kupi UE to kupią Chiny a Europa bedzie płacić za benzyne trzy razy więcej

 • salwa-dorek

  0

  Nawet nie wiecie, jak ogromnie jara mnie fakt, że zwolennicy PiS funkcjonuje w internetach przed eurowyborami. I dobrze, bo wytypowanie załogi Donka znów do parlamentu UE z pewnością bedzie wiązać się z kolejnymi regulacjami uderzającymi w krajowe interesy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zadaniach europosłów to zapraszam na twojpolityk.pl

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  pismaki_klamia
  przed chwilą

  Oceniono 1 raz 1

  @cree-is-me

  Powiedz to ludziom, którzy w Polsce nie mają pracy i wszystkim, którzy tak drogo kupują benzynę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje