"Trzeba już powiedzieć dość!" Opozycja na Ukrainie się jednoczy i wzywa do protestu

04.11.2012 12:22
Ukraińscy aktywiści przygotowują się do protestu

Ukraińscy aktywiści przygotowują się do protestu (Fot. Sergei Chuzavkov AP)

Ukraińska opozycja zwołuje swych zwolenników przed Centralną Komisję Wyborczą (CKW) w Kijowie na protest przeciwko fałszowaniu wyników wyborów parlamentarnych, a jeden z jej przywódców Anatolij Hrycenko apeluje, by opozycja odmówiła przyjęcia mandatów poselskich.
W niedzielę CKW Ukrainy podała, że w dwóch okręgach jednomandatowych, gdzie - według opozycji - zwyciężyli jej przedstawiciele, wybory wygrali kandydaci popierani przez władze. Stało się tak w Obuchowie pod Kijowem oraz w Winnicy. Podobne spory trwają w Kaniowie i Perwomajsku na południu kraju.

Przeciwnicy władz twierdzą, że tam, gdzie nie ogłoszono dotychczas wyników głosowania, trwa fałszowanie wyborów na korzyść kandydatur rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza. Protest przed CKW zwoływany jest na poniedziałek.

Odezwa byłego ministra obrony

"Trzeba już powiedzieć dość! Musimy działać odpowiedzialnie i zdecydowanie! W takich warunkach nie można iść do Rady (Najwyższej, czyli parlamentu)" - napisał były minister obrony Hrycenko w odezwie, opublikowanej w gazecie internetowej "Ukrainska Prawda".

Polityk przekazał, że ideę odmowy przyjęcia mandatów powinien poprzeć zjazd Zjednoczonej Opozycji, która uczestniczyła w wyborach w zeszłą niedzielę pod sztandarami partii Batkiwszczyna znajdującej się za kratkami byłej premier Julii Tymoszenko.

Opozycja się jednoczy

Hrycenko poinformował, że główni politycy opozycyjni, Arsenij Jaceniuk i Ołeksandr Turczynow poparli jego pomysł i prowadzą rozmowy na temat odrzucenia mandatów z przywódcami innych ugrupowań, Udarem (Ciosem) boksera Witalija Kliczki oraz nacjonalistyczną Swobodą.

Do niedzieli, która jest siódmym dniem po wyborach, CKW Ukrainy zdołała podliczyć 99,91 proc. głosów, gdyż nadal nie ma wyników z części okręgów jednomandatowych. Na pierwszym miejscu utrzymuje się Partia Regionów, która zdobyła 30 proc. poparcia. Za nią, z wynikiem 25,52 proc. znajduje się Batkiwszczyna. Na kolejnych miejscach są: Udar (13,95 proc.), komuniści (13,18 proc.) i partia Swoboda (10,44 proc.).

Zobacz także
Komentarze (24)
"Trzeba już powiedzieć dość!" Opozycja na Ukrainie się jednoczy i wzywa do protestu
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 22 razy 8

  A niech sobie rozwalają kraj,będziemy bezpieczniejsi.Najbardziej podskakują nacjonaliści z Zachodniej Ukrainy,którzy nas serdecznie nie znoszą i nadal by nas rzezali,gdybyśmy im pod rękę weszli.

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy 7

  Moj komentarz że Ołeksandr Turczynow w porozumieniu z Julia Tymoszenko koordynował poczynania 2000 gruzińskich dobrze zbudowanych bandytów przybyłych w sposób zorganizowany czarterami z Gruzji pod pretekstem potencjalnych obserwatorow w wyborach , a europosel Paweł Kowal przymykal na to oko zostal usunięty. Słyszalem nagranie rozmowy telefonicznej OT i JT w internecie na ten temat.

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy 5

  Dla osob nie znających obcych językow można sprawdzić w polskojęzycznym internecie Informacje że Oleksandr Turczynow był szefem ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa w okresie Pomaranczowej Rewolucji, a jako pierwsi zlożyli gratulacje nowowybranemu prezydentowi Janukowyczowi prezydenci Gruzji (Sakaszwili) i Polski (Kaczynski)

 • notozobaczymy

  Oceniono 7 razy 5

  Wiarygodność tzw. opozycji jest po prostu bardzo niska. Wybory wiele tu nie pomogły - na listy Batkiwszczyny nie wpuszczono różnych polityków (Stećkiw, Stretowicz, Matwijenko, Karmazin, Kluczkowski), pooddawano za to dobre miejsca biznesowi. Do tego dogadano się ze Swobodą w okręgach jednomandatowych, a to wybitnie szkodliwe ugrupowanie. Jakkolwiek by to brzmiało, Partia Regionów staje się gwarantem stabilności gospodarczej... i politycznej.

 • the_qwert

  Oceniono 13 razy 5

  A kto im uwierzy? Mieli pomarańczową rewolucję, to tak rządzili, że ludzie nie chcieli już ich widzieć przy korycie.

 • 18261826www

  Oceniono 27 razy 5

  Chca miec burdel we wlasnym kraju to beda mieli ,tylko my nie musimy im w tym pomagac.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 6 razy 4

  Opozycja na Ukrainie to może skoczyć po piwo.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 3

  Płatni agenci zachodu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje