W długi weekend zginęły 32 osoby, a 465 zostało rannych

04.11.2012 09:41
Karetka pogotowia zderzyła się z fordem na skrzyżowaniu Kinowej i al. Waszyngtona

Karetka pogotowia zderzyła się z fordem na skrzyżowaniu Kinowej i al. Waszyngtona (Fot. Dariusz Borowicz)

- Od środy do soboty na drogach zginęły 32 osoby, a 465 zostało rannych. W tym czasie doszło do 361 wypadków, zatrzymano 1356 nietrzeźwych kierowców - poinformowała Komenda Główna Policji. Policjanci apelują, by nie zostawiać powrotu na ostatnią chwilę.
Od środy trwa policyjna akcja "Znicz 2012". Na drogach krajowych, wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy jest więcej funkcjonariuszy niż zazwyczaj. Kontrolowane są prędkość, trzeźwość kierowców i stan techniczny aut. Policjanci szczególną uwagę zwracają na to, czy dzieci są przewożone w fotelikach, a wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy pojazdy nie są przeładowane. Jak poinformował nadkomisarz Robert Horosz z Komendy Głównej Policji, od środy do soboty na polskich drogach doszło do 361 wypadków. Zginęły w nich 32 osoby, a 465 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również 1356 nietrzeźwych kierowców.

Policyjne dane wskazują, że prawdopodobnie wielu kierowców zostawiło powrót do domu na ostatnią chwilę. - Wczoraj na drogach było spokojnie, dzisiaj też jeszcze nie mamy drastycznie zwiększonego ruchu, więc prawdopodobnie większość osób będzie decydowała się na powrót do domu po południu i wieczorem - powiedział Horosz w niedzielę wcześnie rano.

- Mimo wszystko jeszcze nie jest za późno na apel do kierowców, żeby jednak już w tej chwili zaczynali powroty, zwłaszcza z odległych miejsc. To na pewno zmniejszy pośpiech i niepokój, czy się zdąży i będzie na czas, żeby odpocząć przed pracą w poniedziałek - przekonywał.

Policja: Zatrzymujcie się na odpoczynek

Policjanci zwracają się do kierowców o zachowanie rozsądku na drodze, nieprzekraczanie dozwolonej prędkości, jazdę zgodnie z przepisami i zachowanie trzeźwości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. - Często po nocnej imprezie rano alkohol wciąż utrzymuje się w organizmie kierowcy i może być wykryty podczas kontroli - przypomina komisarz Wojciech Ratyński z Komendy Głównej Policji. Trudno określić ile dana osoba może wypić alkoholu, żeby po kilku godzinach wytrzeźwieć.

Policja radzi kierowcom, by pokonując duże odcinki drogi, zatrzymywali się na odpoczynek. Pieszym zaś przypomina, że bezpiecznie jest nosić elementy odblaskowe na ubraniu.

Już wcześniej funkcjonariusze zwracali też uwagę, że mimo słonecznej aury jezdnie mogą być śliskie, szczególnie nad ranem, w nocy, w pobliżu obszarów zalesionych, zbiorników wodnych, na wzniesieniach.

Tegoroczna akcja "Znicz" rozpoczęła się w środę i zakończy się w niedzielę. Bierze w niej udział ok. 10 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez 700 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • maskarade

  Oceniono 3 razy 1

  Apeluję, by policja zaprzestała w końcu swoich akcji. Przy każdej akcji giną dziesiątki ludzi! Dużo więcej, niż gdy nie ma tych akcji. Podobnie z jazdą po spożyciu.

 • ooii

  Oceniono 2 razy 0

  chcieliscie demokracji i kapitalizmu to macie :P

  bedil i cwaniak ma wszysto :D

  ty nimasz nic... zapierdzielasz u synusia ubeka ;)

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy -1

  1/3 tupolewa.
  Tak oto powstała nowa jednostka ofiar śmiertelnych: 1 tupolew.

 • filmik2000

  Oceniono 2 razy -2

  Upewnij się, czy jesteś trzeźwy - apel policji do biskupów? www.youtube.com/watch?v=AkUf5XiQfec&feature=plcp

 • rewelacja14

  Oceniono 4 razy 0

  ;MISTRZEM ;Jest gmina KOBYLNICA koło SŁUPSKA.Tam bez mandatu nie przejedziesz.Fajny sposób na życie,po co pracowac.Zwykły chłystek ze straży miejskiej nakłada na kierowców wysokośc mandatu oraz punkty karne.

 • mloo

  Oceniono 3 razy 1

  W Polsce ktoś oszalał z radarami. Tusk powinien się czerwienić z tego powodu.

 • cezar85

  Oceniono 1 raz 1

  zawsze się upewniam czy jestem trzeźwy czy nie - poprzez wypicie flaszki

 • mark6

  Oceniono 4 razy 0

  ." Trudno określić ile dana osoba może wypić alkoholu, żeby po kilku godzinach wytrzeźwieć.......
  ha ha ha ha ha oj oj oj oj ! Jeżeli Policja tego nie wie to co się dziwić rodakom.
  Warto zapamiętać !!!!!!
  Wypiłeś "pół litra" to możesz jechać po 20 - 24 godzinach / od rozpoczęcia chlania /
  "setka" 4-5 godzinach
  PIWO - ca 3 godziny 3 MOCNE PIWA w Pubie to możesz jechać po najszybciej 9 godzinach!!!
  Są to znane na CAŁYM ŚWIECIE normy.
  Dziwne , że nie wiedzą o tym obywatele jednego z najbardziej "pijanych" państw na świecie.

 • cezar85

  0

  tylko Polak potrafi zginąć w korku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje