Cejrowski, Kukiz, Kobylański... 11 listopada w Warszawie będą trzy duże manifestacje

04.11.2012 08:52
Marsz radykalnych narodowców w listopadzie 2010 r.

Marsz radykalnych narodowców w listopadzie 2010 r. (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Trzy duże manifestacje i kilka innych zgromadzeń publicznych na 11 listopada zgłoszono w stołecznym ratuszu. Jeden z marszów poprowadzi prezydent Bronisław Komorowski. Swoje demonstracje zapowiadają też prawica i lewica.
W tym roku po raz pierwszy w Dniu Niepodległości odbędzie się marsz "Razem dla niepodległej" współorganizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Kancelarię Prezydenta. Manifestacja ma się rozpocząć ok. godz. 13.15 na pl. Piłsudskiego, zaraz po zakończeniu uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Manifestacja ma przemaszerować Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży i al. Ujazdowskimi. Prezydent Bronisław Komorowski złoży kwiaty przed pomnikami postaci zasłużonych dla niepodległości: marszałka Józefa Piłsudskiego (przy placu jego imienia), kardynała Stefana Wyszyńskiego (na Krakowskim Przedmieściu przy kościele Wizytek), Wincentego Witosa (na pl. Trzech Krzyży), Stefana Roweckiego "Grota" (przy ul. Chopina), Ignacego Jana Paderewskiego (w parku Ujazdowskim), Romana Dmowskiego (na pl. Na Rozdrożu) i ponownie Piłsudskiego (przy Belwederze).

"Historyczne zadośćuczynienie"

Prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz zapewniał niedawno w TVP Info, że przygotowania do marszu idą pełną parą. - Nie mogę wszystkiego zdradzić (...). Przewidujemy, że będzie element pewnego historycznego zadośćuczynienia i triumfalnego pojawienia się na ulicach Warszawy bohatera, który powinien się na tych ulicach pojawić już kilkadziesiąt lat temu - powiedział. Nałęcz tłumaczył w rozmowie, że idea wspólnego marszu z okazji 11 listopada wzięła się "z przykrych ubiegłorocznych doświadczeń - awantur na ulicach Warszawy". Po zamieszkach z policją zatrzymano wówczas 210 osób, 176 z nich usłyszało zarzuty. W ostatnich latach bowiem środowiska prawicowe organizowały 11 listopada Marsz Niepodległości, który z kolei próbowała blokować lewicowa kontrdemonstracja Porozumienia 11 Listopada.

Oba te środowiska nie zrezygnowały z manifestacji w tym roku i zgłosiły już zgromadzenia publiczne na Święto Niepodległości. Łącznie do wtorku do urzędu wpłynęło siedem zgłoszeń - cztery wysłane przez organizacje pozarządowe, trzy przez osoby prywatne (manifestacja prezydencka - jako organizowana przez urząd centralny - jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia).

Organizatorzy Marszu Niepodległości zapraszają na godz. 15 na rondo Dmowskiego w centrum stolicy. Dwie godziny wcześniej w kościele pw. św. Barbary ma zostać odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Hasło tegorocznego marszu to "Odzyskajmy Polskę!".

W październiku organizator marszu i prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki powiedział, że pochód zaplanowano al. Jerozolimskimi, rondem de Gaulle'a, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskimi do pl. Na Rozdrożu do pomnika Dmowskiego. W środę Winnicki mówił jednak, że - podobnie jak w poprzednich latach - trasa będzie do końca trzymana w tajemnicy, pewne jest tylko miejsce rozpoczęcia i zakończenia marszu. "Zarejestrowaliśmy jeszcze inne trasy" - powiedział Winnicki.

Pięta, Cejrowski, Pospieszalski, Kukiz, Kobylański

W komitecie honorowym tegorocznego Marszu Niepodległości znaleźli się m.in.: posłowie PiS Arkadiusz Czartoryski, Artur Górski i Stanisław Pięta, metropolita drohiczyński bp Antoni Dydycz, dziennikarze Wojciech Cejrowski, Jacek Karnowski, Stanisław Michalkiewicz, Jan Pospieszalski, Tomasz Sakiewicz i Rafał Ziemkiewicz, prezes USOPAŁ Jan Kobylański, muzyk Paweł Kukiz, bokser Artur Szpilka i historyk Jan Żaryn.

Porozumienie 11 Listopada, które w ubiegłych latach protestowało przeciw Marszowi Niepodległości, w tym roku zaprasza na manifestację antyfaszystowską. Ma się ona rozpocząć o godz. 12 na ul. Zamenhofa, przed pomnikiem Bohaterów Getta. Według zapowiedzi Porozumienia, w tym roku nie jest planowana blokada marszu prawicy.

- Porozumienie 11 Listopada nie blokuje w tym roku Marszu Niepodległości. Mieliśmy wiele informacji, że Warszawa potrzebuje demonstracji antyfaszystowskiej, takiej manifestacji w Warszawie bardzo długo nie było, więc wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom - powiedziała Hanna Kubicka z Porozumienia. - Mamy za sobą trzy blokady i dostajemy sygnały, że ludzie chcą czegoś więcej, że chcą wyjść w miasto, być bardziej ofensywni, nie stać w miejscu - dodała.

"Faszyzm nie przejdzie"

Nie wszystkim środowiskom antyfaszystowskim pomysł rezygnacji z blokady się spodobał. Na facebookowym profilu "Faszyzm nie przejdzie" można znaleźć apel, by uniemożliwić przemarsz prawicy. - Nie jesteśmy jedynym w Polsce przedstawicielem ruchu antyfaszystowskiego. My akurat w tym roku robimy demonstrację, jeżeli ktoś robi coś innego, to my jesteśmy solidarni, ale zdecydowaliśmy się na inną formę akcji - skomentowała Kubicka.

Dokładna trasa przemarszu nie jest jeszcze ustalona. - Trwają kosmetyczne zmiany. Z uwagi na remonty ulic, jak również marsz prezydencki dogadujemy się z miastem. Nie jesteśmy dogmatycznie przywiązani do każdego skrawka, który zgłosiliśmy - wyjaśniła Kubicka. Jak dodała, organizatorzy wstępnie chcą z ul. Zamenhofa przejść przez pl. Bankowy, ul. Marszałkowską, rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, Tamkę, znowu Nowy Świat i zakończyć na pl. Zamkowym. Manifestacja ma ominąć rondo Dmowskiego.

Po drodze manifestanci mają się zatrzymywać przy miejscach - jak powiedziała Kubicka - "naznaczonych skrajnie prawicową przemocą" i przypominać Holocaust, przedwojenne getto ławkowe, starcia pseudokibiców przed meczem Polska - Rosja w czerwcu i ataki na działaczy antyfaszystowskich.

Prócz demonstracji, jak co roku 11 listopada, Warszawa będzie centralnym miejscem obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Zobacz także
Komentarze (540)
Zaloguj się
 • albacor

  Oceniono 5 razy -3

  Kobylański &Szpilka : super spółka, nie ma co szmalcownicy i kryminaliści...................niech żyje patriotyzm!!! Żałosne to narodowe gó....

 • india.wr

  Oceniono 1 raz -1

  Odważan polska prawica. % września 1039r, w piąty dzień wojny całyprawicowy rząd i politycy, prawicowa administracja publiczna, wyżsi oficerowie policji i wojska uciekli z Warszawy. Został Starzyński, który nigdy nie afiszował sie z narodowcami.
  Żałosny patriotyzm prawicy, mocnej w gębie i w tłumie przygłupich osiłków

 • justin2312

  0

  Ludzie są z natury indywidualnie stadni.
  Jak można to zrozumieć? Właśnie oglądając manifestacje i polityczne gry dla ogólnego dobra demokratycznego dobrobytu cwaniaków adwokatów i pośredników naszej konstytucyjnie wpisanej władzy (rozdział I. art.4.punkt 1.)
  Stada rosną w niekontrolowaną siłę, jeżeli nie mają przewodnika spontanicznie posiadającego zmysł przewodzenia dla dobra innych. Niestety nasi ludzcy przewodnicy polityczni najczęściej robią sobie gry i zabawy dla dobra ogólnego i wzajemnego dobrobytu "SWOICH" polityków. Wykopują więc się ciągle z rządu zamiast razem dla NAS dobrze rządzić i dokopują sobie wzajemnie prowadząc kampanie, manifestacje , grzebią w cudzych zwłokach, czy robią inne jeszcze prymitywne i barbarzyńskie gry polityczne. Czy LUD to KUPUJE ?? Czy po to aby zdobyć zaufanie elektoratu , który cwaniakom , nierobom i pasożytom da władzę nad innymi ludźmi normalnymi - oczywiście dla dobra ogółu i dobrobytu dobrze wypasionych polityków ?

 • 3.janusz

  Oceniono 2 razy 0

  Kukiz,
  Cejrowski,
  Kobylański,
  - jeszcze tylko dołączą:
  Kaczyński i
  Rydzyk
  i będziemy mieli komplet "PRAWDZIWYCH" Polaków.
  Reszta,to przecież albo Niemcy,albo Ruscy,albo żydokomuna.
  Dydycz (już prawie święty) pobłogosławi słowami MIŁOSIERDZIA i "zjednoczony" NARÓD wyjdzie na Krakowskie Przedmieście.
  A ten głupi świat znowu będzie się śmiał.

 • hrabia_onejski

  0

  Ja osobiście i te durne marsze, i ich uczestników mam głęboko w zapleczu. dzizerać sobie uty w towarzystwie chorych ludzi ? Szkoda butów, szkoda nóg, szkoda zdrowia. marsze czy manifestacje w zdrowym celu przez zdrowych ludzi jeszcze może i mają jakikolwiek sens. Narsze chorych, oszołomów i przygłupów mnie nie interesują. Przecież można założyć kamerki na oddziałach psychiatrycznych i widać by yło to samo, co na takim marszu.
  MAM TO W ...ZAPLECZU.

 • public_enemy

  Oceniono 2 razy 2

  brawo, brawo nasza "prawica" w jednym rzędzie ze szmalcownikami, niedługo nazistów zaprosicie...

 • marek_nazarowski

  0

  A prezes SDP (Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) pójdzie całkiem niezależny tuż przy boku tego nowego premiera (jak mu tam?)?

 • snowbird1

  Oceniono 2 razy 2

  To wszystko razem to juz jest tylko farsa i tylko szkoda Polski bo ona traci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje