Cejrowski, Kukiz, Kobylański... 11 listopada w Warszawie będą trzy duże manifestacje

04.11.2012 08:52
Marsz radykalnych narodowców w listopadzie 2010 r.

Marsz radykalnych narodowców w listopadzie 2010 r. (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Trzy duże manifestacje i kilka innych zgromadzeń publicznych na 11 listopada zgłoszono w stołecznym ratuszu. Jeden z marszów poprowadzi prezydent Bronisław Komorowski. Swoje demonstracje zapowiadają też prawica i lewica.
W tym roku po raz pierwszy w Dniu Niepodległości odbędzie się marsz "Razem dla niepodległej" współorganizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Kancelarię Prezydenta. Manifestacja ma się rozpocząć ok. godz. 13.15 na pl. Piłsudskiego, zaraz po zakończeniu uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Manifestacja ma przemaszerować Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży i al. Ujazdowskimi. Prezydent Bronisław Komorowski złoży kwiaty przed pomnikami postaci zasłużonych dla niepodległości: marszałka Józefa Piłsudskiego (przy placu jego imienia), kardynała Stefana Wyszyńskiego (na Krakowskim Przedmieściu przy kościele Wizytek), Wincentego Witosa (na pl. Trzech Krzyży), Stefana Roweckiego "Grota" (przy ul. Chopina), Ignacego Jana Paderewskiego (w parku Ujazdowskim), Romana Dmowskiego (na pl. Na Rozdrożu) i ponownie Piłsudskiego (przy Belwederze).

"Historyczne zadośćuczynienie"

Prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz zapewniał niedawno w TVP Info, że przygotowania do marszu idą pełną parą. - Nie mogę wszystkiego zdradzić (...). Przewidujemy, że będzie element pewnego historycznego zadośćuczynienia i triumfalnego pojawienia się na ulicach Warszawy bohatera, który powinien się na tych ulicach pojawić już kilkadziesiąt lat temu - powiedział. Nałęcz tłumaczył w rozmowie, że idea wspólnego marszu z okazji 11 listopada wzięła się "z przykrych ubiegłorocznych doświadczeń - awantur na ulicach Warszawy". Po zamieszkach z policją zatrzymano wówczas 210 osób, 176 z nich usłyszało zarzuty. W ostatnich latach bowiem środowiska prawicowe organizowały 11 listopada Marsz Niepodległości, który z kolei próbowała blokować lewicowa kontrdemonstracja Porozumienia 11 Listopada.

Oba te środowiska nie zrezygnowały z manifestacji w tym roku i zgłosiły już zgromadzenia publiczne na Święto Niepodległości. Łącznie do wtorku do urzędu wpłynęło siedem zgłoszeń - cztery wysłane przez organizacje pozarządowe, trzy przez osoby prywatne (manifestacja prezydencka - jako organizowana przez urząd centralny - jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia).

Organizatorzy Marszu Niepodległości zapraszają na godz. 15 na rondo Dmowskiego w centrum stolicy. Dwie godziny wcześniej w kościele pw. św. Barbary ma zostać odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Hasło tegorocznego marszu to "Odzyskajmy Polskę!".

W październiku organizator marszu i prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki powiedział, że pochód zaplanowano al. Jerozolimskimi, rondem de Gaulle'a, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskimi do pl. Na Rozdrożu do pomnika Dmowskiego. W środę Winnicki mówił jednak, że - podobnie jak w poprzednich latach - trasa będzie do końca trzymana w tajemnicy, pewne jest tylko miejsce rozpoczęcia i zakończenia marszu. "Zarejestrowaliśmy jeszcze inne trasy" - powiedział Winnicki.

Pięta, Cejrowski, Pospieszalski, Kukiz, Kobylański

W komitecie honorowym tegorocznego Marszu Niepodległości znaleźli się m.in.: posłowie PiS Arkadiusz Czartoryski, Artur Górski i Stanisław Pięta, metropolita drohiczyński bp Antoni Dydycz, dziennikarze Wojciech Cejrowski, Jacek Karnowski, Stanisław Michalkiewicz, Jan Pospieszalski, Tomasz Sakiewicz i Rafał Ziemkiewicz, prezes USOPAŁ Jan Kobylański, muzyk Paweł Kukiz, bokser Artur Szpilka i historyk Jan Żaryn.

Porozumienie 11 Listopada, które w ubiegłych latach protestowało przeciw Marszowi Niepodległości, w tym roku zaprasza na manifestację antyfaszystowską. Ma się ona rozpocząć o godz. 12 na ul. Zamenhofa, przed pomnikiem Bohaterów Getta. Według zapowiedzi Porozumienia, w tym roku nie jest planowana blokada marszu prawicy.

- Porozumienie 11 Listopada nie blokuje w tym roku Marszu Niepodległości. Mieliśmy wiele informacji, że Warszawa potrzebuje demonstracji antyfaszystowskiej, takiej manifestacji w Warszawie bardzo długo nie było, więc wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom - powiedziała Hanna Kubicka z Porozumienia. - Mamy za sobą trzy blokady i dostajemy sygnały, że ludzie chcą czegoś więcej, że chcą wyjść w miasto, być bardziej ofensywni, nie stać w miejscu - dodała.

"Faszyzm nie przejdzie"

Nie wszystkim środowiskom antyfaszystowskim pomysł rezygnacji z blokady się spodobał. Na facebookowym profilu "Faszyzm nie przejdzie" można znaleźć apel, by uniemożliwić przemarsz prawicy. - Nie jesteśmy jedynym w Polsce przedstawicielem ruchu antyfaszystowskiego. My akurat w tym roku robimy demonstrację, jeżeli ktoś robi coś innego, to my jesteśmy solidarni, ale zdecydowaliśmy się na inną formę akcji - skomentowała Kubicka.

Dokładna trasa przemarszu nie jest jeszcze ustalona. - Trwają kosmetyczne zmiany. Z uwagi na remonty ulic, jak również marsz prezydencki dogadujemy się z miastem. Nie jesteśmy dogmatycznie przywiązani do każdego skrawka, który zgłosiliśmy - wyjaśniła Kubicka. Jak dodała, organizatorzy wstępnie chcą z ul. Zamenhofa przejść przez pl. Bankowy, ul. Marszałkowską, rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, Tamkę, znowu Nowy Świat i zakończyć na pl. Zamkowym. Manifestacja ma ominąć rondo Dmowskiego.

Po drodze manifestanci mają się zatrzymywać przy miejscach - jak powiedziała Kubicka - "naznaczonych skrajnie prawicową przemocą" i przypominać Holocaust, przedwojenne getto ławkowe, starcia pseudokibiców przed meczem Polska - Rosja w czerwcu i ataki na działaczy antyfaszystowskich.

Prócz demonstracji, jak co roku 11 listopada, Warszawa będzie centralnym miejscem obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Zobacz także
 • Blokada marszu narodowców Antyfaszyści o 11 listopada: też będziemy maszerować
 • Marsz radykalnych narodowców w listopadzie 2010 r. Prawa i lewa marsz. Sezon na demonstracje w stolicy
 • Marsz ONR: Polska Walcząca i krzyże celtyckie [WIDEO]
Komentarze (540)
Cejrowski, Kukiz, Kobylański... 11 listopada w Warszawie będą trzy duże manifestacje
Zaloguj się
 • zbycho52

  Oceniono 465 razy 341

  Moze tak wprowadzic odpowiedzialnosc organizatorow manifestacji.Za zniszczone mienie placa,za posprzatanie po nich placa,a nie zawsze musi placic ten maly podatnik za ich rozroby.

 • gregoson

  Oceniono 285 razy 161

  Osobami w komitetach honorowych nie powinny być tak kontrowersyjne jak np. Kobylański.

 • jackski11

  Oceniono 207 razy 119

  Patroni marszu- '' Wojciech Cejrowski, Jacek Karnowski, Stanisław Michalkiewicz, Jan Pospieszalski, Tomasz Sakiewicz i Rafał Ziemkiewicz, prezes USOPAŁ Jan Kobylański, muzyk Paweł Kukiz, bokser Artur Szpilka i historyk Jan Żaryn''. Brawo, prawdziwa elyta intelektualna :))

 • piterpolander

  Oceniono 101 razy 61

  Kukiz pewnie zaśpiewa którąś ze swoich patriotycznych piosenek: "ksiądz proboszcz już się zbliża" albo" k...., dziwka. p....., szmata". Tylko nie mów, że kiedyś byłeś młody i głupi.

 • siekier35

  Oceniono 82 razy 50

  a "człowiek honoru" kobylański to w lektyce czy na rękach swoich czcicieli będzie się przemieszczał???

 • nepak

  Oceniono 78 razy 50

  A wilsztajn, wilsztajn też będzie maszerował i nawoływał do rozróby ?

 • sadhu_satana666

  Oceniono 66 razy 44

  wyrazy współczucia dla normalnych warszawiaków, bo 11.11 będą mieli kłopoty z normalnym funkcjonowaniem, a jeśli poleje się krew (co wielce prawdopodobne) to utrudnienia komunikacyjne okażą się małym pryszczem

 • puzonik48

  Oceniono 90 razy 36

  Tak jak przewidywałam :):)Kukiz znalazł swoje miejsce na ziemi :):) wśród łysoli :(:(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje