"Kaczyński doszedł do ściany absurdu i czynienia zła w państwie"

03.11.2012 11:12
Rafał Grupiński

Rafał Grupiński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Tego rodzaju oskarżenia na skutek nieodpowiedzialnej publikacji gazety każą się zastanowić, czy Jarosław Kaczyński powinien pełnić jakąkolwiek ważną rolę w polskiej polityce - mówił w radiowej "Trójce" szef klubu PO Rafał Grupiński. Szef klubu PiS powiedział natomiast, że obecny rząd nie chce wyjaśnić katastrofy smoleńskiej.
Polacy będą podzieleni w sprawie katastrofy smoleńskiej. Tak sądzą politycy, którzy rozmawiali w "Śniadaniu w Trójce" o skutkach wtorkowej publikacji "Rzeczpospolitej" na temat rzekomych śladów trotylu odkrytych we wraku prezydenckiego samolotu.

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński powiedział, że wydarzyła się rzecz skandaliczna. Był to jednak efekt narastającego procesu. Grupiński przypomniał, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński najpierw, cytując wiersze, sugerował zdradę, a we wtorek "skończył, dochodząc do ściany absurdu i czynienia zła w państwie polskim, sugerując, że ktoś zamordował 96 naszych przyjaciół". - Tego rodzaju oskarżenia na skutek nieodpowiedzialnej publikacji gazety każą się zastanowić, czy Jarosław Kaczyński powinien pełnić jakąkolwiek ważną rolę w polskiej polityce - mówił.

Zdaniem Grupińskiego prezes PiS powinien się zastanowić, czy Polska powinna być skazana na jego obsesje. - Być może Kaczyński, który stracił w katastrofie brata, nie powinien wypowiadać się na ten temat do zakończenia śledztwa - dodał Grupiński. Jego zdaniem osoby, które uczyniły z katastrofy smoleńskiej sposób uprawiania polityki, nie zostaną przekonane nawet przez międzynarodową komisję.

"Komisja Millera powtarzała kłamstwa strony rosyjskiej"

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak powiedział, że jeśli rząd Donalda Tuska nie potrafił zapewnić bezpieczeństwa prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, to nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa obywatelom. Zdaniem posła komisja Jerzego Millera, badająca przebieg katastrofy, powtarzała kłamstwa strony rosyjskiej, a wielu polskich uczonych uważa, że najbardziej prawdopodobną przyczyną tragedii był zamach. W tej sytuacji powinna powstać komisja międzynarodowa, która zbada sprawę.

Błaszczak powiedział, że obecny rząd nie chce wyjaśnić katastrofy. Przypomniał, że wniosek PiS o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu został odrzucony. Poseł dodał, że prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy prokuratura wojskowa jest całkowicie niewiarygodna.

"Trzeba przeciąć PiS-owskie bujdy"

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota oświadczył, że komisja Millera wyjaśniła przyczyny katastrofy. Trzeba więc przeciąć, jak się wyraził poseł, "PiS-owskie bujdy". Rozenek powiedział, że jego partia jest za powołaniem międzynarodowej komisji do wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Mogłoby to jego zdaniem uspokoić Polaków. Rozenek podkreślił jednak, że komisję można będzie powołać dopiero po zakończeniu śledztwa prokuratury wojskowej. Dodał, że powołany przez PiS zespół do zbadania katastrofy nie jest obiektywny.

Rozenek zapowiedział, że w poniedziałek wpłynie do prokuratury wniosek przeciwko posłom PiS: Antoniemu Macierewiczowi i Adamowi Hofmanowi. Ruch Palikota zarzuca im między innymi ukrywanie dowodów w sprawie katastrofy.

"Wybuch głupoty i niekompetencji"

Eurodeputowany Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski powiedział, że we wtorek doszło do wybuchu głupoty i niekompetencji w redakcji "Rzeczpospolitej". Dodał, że w PiS jest wiele osób, które cieszyłyby się, gdyby potwierdziła się teoria o wybuchu w prezydenckim samolocie. Zdaniem Kalinowskiego nawet gdyby prokuratura obaliła tę teorię, to część Polaków i tak będzie w nią wierzyć. Eurodeputowany dodał, że nie można powoływać ewentualnej komisji międzynarodowej, dopóki nie zakończy się polskie śledztwo.

Ryszard Kalisz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oświadczył, że nie ma podstaw prawnych do powołania międzynarodowej komisji. Prokuratura może natomiast zasięgnąć opinii zagranicznych ekspertów. Kalisz dodał, że prokuratura wojskowa nie pracuje dobrze. Świadczy o tym między innymi jej reakcja na artykuł "Rzeczpospolitej".

"Jeśli przywódca PiS nie panuje nad emocjami, to powinien odejść z polityki"

Eurodeputowany Solidarnej Polski Tadeusz Cymański odpowiedział, że podstawy prawne by się znalazły, gdyby była wola powołania komisji. Polityk podkreślił, że najważniejsza jest zgoda w narodzie, a więc PO i PiS powinny się porozumieć co do powołania komisji międzynarodowej. Dodał, że z konfliktów w Polsce cieszą się Rosjanie i Niemcy. Cymański podkreślił, że nie można mówić o morderstwie, jeśli nie jest to całkowicie pewne.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uznał wtorkową wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego za szokującą. Dodał, że jeśli przywódca PiS nie panuje nad emocjami, to powinien odejść z polityki, gdyż szkodzi Polsce. Zdaniem Henryka Wujca powołanie międzynarodowej komisji nie uspokoi Polaków, gdyż opinie co do katastrofy smoleńskiej będą podzielone "do końca świata".

Zobacz także
Komentarze (664)
Zaloguj się
 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  rydzyk jest szpiegiem i prowokatorem rosyjskim, ma haki z gru na kaczynskiego z powodu jego homoskesualizmu,
  ma tez haki na maciorawicza ktory jest jego tuba prowokacyjna, ma haki na hierarchow koscielnych, ktorzy boja sie go panicznie

  w celu dzielenia POlski i polskiego kosciola, co nie udalo sie najezdzcom, zaborcom, okupantom przydzielono mu mozliwosc korzystania ze stacji przekaznikowym w Krasnojarsku i Samarkandzie i nadawania na pasmach wojskowych i gru

  slaba Polska zawsze byla w interesie Rosji, usluguja jej w tym ludzie pokroju rydzyka, macierowicza i kaczynskiego

  ZDRADA PANOWIE !

 • js93

  Oceniono 3 razy -1

  a dlatego tak jest jak piszesz bo jesteśmy okłamywani rząd nic nie robi albo robi niewłaściwie nie dopuszcza zagranicznych ekspertów m.in. patologów, nie sprowadził wraku samolotu ani czarnych skrzynek to rodzi przypuszczenia o mataczeniu i chęci zatarcia śladów po dwóch stronach a nawet "współpracy" tuska i rosjan!

 • stanislaw_ziaja

  Oceniono 2 razy 0

  głupi czosnek

 • nicniemogetusk

  Oceniono 3 razy -1

  GWNo zamiescilo jedyne zdjecie tego przystojniaka,
  Z GORY Z LOTU PTICY
  Bo wtedy nie widac jego ohydnej NIEOGOLONEJ szyi

  OHYDA !!!!!!!!!!!!!!!

 • agentczk22

  Oceniono 1 raz -1

  Kaczyński doszedł do ściany za którą stoją Grupiński z Tuskiem.

 • jkal

  0

  to był Kuczyński!

 • stanislaw50

  Oceniono 4 razy 4

  Kaczor zachorował na ptasią grypę. Maciar ma również kołopoty zdrowotne. Szkoda, że pandemia ptasiej grypy nęka wielu rodaków i ośmiesza nas na cały świat. A 11 listopada, zamiast świętować, bedziemy się licytować, kogo wiecej, a może werbalne kontakty przeistocza się w fizyczne połajanki !!! Tego te oszołomy oczekują najbardziej.
  demos

 • boswirana

  Oceniono 2 razy 2

  W swych urojeniach widzę Prezesa Kaczyńskiego jako przyszłego Króla Polski,następcę tego żydowskiego,zasiadającego po Jego prawicy.Sprawiedliwego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje