"Kaczyński doszedł do ściany absurdu i czynienia zła w państwie"

Rafał Grupiński

Rafał Grupiński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Tego rodzaju oskarżenia na skutek nieodpowiedzialnej publikacji gazety każą się zastanowić, czy Jarosław Kaczyński powinien pełnić jakąkolwiek ważną rolę w polskiej polityce - mówił w radiowej "Trójce" szef klubu PO Rafał Grupiński. Szef klubu PiS powiedział natomiast, że obecny rząd nie chce wyjaśnić katastrofy smoleńskiej.
Polacy będą podzieleni w sprawie katastrofy smoleńskiej. Tak sądzą politycy, którzy rozmawiali w "Śniadaniu w Trójce" o skutkach wtorkowej publikacji "Rzeczpospolitej" na temat rzekomych śladów trotylu odkrytych we wraku prezydenckiego samolotu.

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński powiedział, że wydarzyła się rzecz skandaliczna. Był to jednak efekt narastającego procesu. Grupiński przypomniał, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński najpierw, cytując wiersze, sugerował zdradę, a we wtorek "skończył, dochodząc do ściany absurdu i czynienia zła w państwie polskim, sugerując, że ktoś zamordował 96 naszych przyjaciół". - Tego rodzaju oskarżenia na skutek nieodpowiedzialnej publikacji gazety każą się zastanowić, czy Jarosław Kaczyński powinien pełnić jakąkolwiek ważną rolę w polskiej polityce - mówił.

Zdaniem Grupińskiego prezes PiS powinien się zastanowić, czy Polska powinna być skazana na jego obsesje. - Być może Kaczyński, który stracił w katastrofie brata, nie powinien wypowiadać się na ten temat do zakończenia śledztwa - dodał Grupiński. Jego zdaniem osoby, które uczyniły z katastrofy smoleńskiej sposób uprawiania polityki, nie zostaną przekonane nawet przez międzynarodową komisję.

"Komisja Millera powtarzała kłamstwa strony rosyjskiej"

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak powiedział, że jeśli rząd Donalda Tuska nie potrafił zapewnić bezpieczeństwa prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, to nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa obywatelom. Zdaniem posła komisja Jerzego Millera, badająca przebieg katastrofy, powtarzała kłamstwa strony rosyjskiej, a wielu polskich uczonych uważa, że najbardziej prawdopodobną przyczyną tragedii był zamach. W tej sytuacji powinna powstać komisja międzynarodowa, która zbada sprawę.

Błaszczak powiedział, że obecny rząd nie chce wyjaśnić katastrofy. Przypomniał, że wniosek PiS o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu został odrzucony. Poseł dodał, że prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy prokuratura wojskowa jest całkowicie niewiarygodna.

"Trzeba przeciąć PiS-owskie bujdy"

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota oświadczył, że komisja Millera wyjaśniła przyczyny katastrofy. Trzeba więc przeciąć, jak się wyraził poseł, "PiS-owskie bujdy". Rozenek powiedział, że jego partia jest za powołaniem międzynarodowej komisji do wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Mogłoby to jego zdaniem uspokoić Polaków. Rozenek podkreślił jednak, że komisję można będzie powołać dopiero po zakończeniu śledztwa prokuratury wojskowej. Dodał, że powołany przez PiS zespół do zbadania katastrofy nie jest obiektywny.

Rozenek zapowiedział, że w poniedziałek wpłynie do prokuratury wniosek przeciwko posłom PiS: Antoniemu Macierewiczowi i Adamowi Hofmanowi. Ruch Palikota zarzuca im między innymi ukrywanie dowodów w sprawie katastrofy.

"Wybuch głupoty i niekompetencji"

Eurodeputowany Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski powiedział, że we wtorek doszło do wybuchu głupoty i niekompetencji w redakcji "Rzeczpospolitej". Dodał, że w PiS jest wiele osób, które cieszyłyby się, gdyby potwierdziła się teoria o wybuchu w prezydenckim samolocie. Zdaniem Kalinowskiego nawet gdyby prokuratura obaliła tę teorię, to część Polaków i tak będzie w nią wierzyć. Eurodeputowany dodał, że nie można powoływać ewentualnej komisji międzynarodowej, dopóki nie zakończy się polskie śledztwo.

Ryszard Kalisz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oświadczył, że nie ma podstaw prawnych do powołania międzynarodowej komisji. Prokuratura może natomiast zasięgnąć opinii zagranicznych ekspertów. Kalisz dodał, że prokuratura wojskowa nie pracuje dobrze. Świadczy o tym między innymi jej reakcja na artykuł "Rzeczpospolitej".

"Jeśli przywódca PiS nie panuje nad emocjami, to powinien odejść z polityki"

Eurodeputowany Solidarnej Polski Tadeusz Cymański odpowiedział, że podstawy prawne by się znalazły, gdyby była wola powołania komisji. Polityk podkreślił, że najważniejsza jest zgoda w narodzie, a więc PO i PiS powinny się porozumieć co do powołania komisji międzynarodowej. Dodał, że z konfliktów w Polsce cieszą się Rosjanie i Niemcy. Cymański podkreślił, że nie można mówić o morderstwie, jeśli nie jest to całkowicie pewne.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uznał wtorkową wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego za szokującą. Dodał, że jeśli przywódca PiS nie panuje nad emocjami, to powinien odejść z polityki, gdyż szkodzi Polsce. Zdaniem Henryka Wujca powołanie międzynarodowej komisji nie uspokoi Polaków, gdyż opinie co do katastrofy smoleńskiej będą podzielone "do końca świata".

Zobacz także
 • Komentujemy, ale bez ostrych słów - taka miała być strategia PiS po publikacji "Rzeczpospolitej". Wyszło inaczej. Jarosław Kaczyński powiedział o mordzie, dyktaturze i matactwach W PiS o trotylu: Miało być bez emocji. Prezes nie wytrzymał. Poza tym on wierzy w zamach
 • Marta Kaczyńska Kaczyńska ws. trotylu: Należy zachować spokój. Niech pracuje Macierewicz
 • Jadwiga Staniszkis Staniszkis o publikacji "Rz": Mogło chodzić o sprowokowanie Kaczyńskiego
Komentarze (664)
"Kaczyński doszedł do ściany absurdu i czynienia zła w państwie"
Zaloguj się
 • ladychapel

  Oceniono 424 razy 338

  Nawet gdybym na rękę dostał te 4000PLN to pierdzielę - do tego cyrku nie chcę wracać. My Polacy nie potrafimy żyć i cieszyć się wolnością, musi ktoś nas za dupę trzymać i walić po łbach bo inaczej jest jak jest - a jest ciągła walka, pyskówka, paranoja, bajzel jednym słowem.

 • smok61

  Oceniono 369 razy 309

  Kaczyński nie jest problemem, problemem jest te 25% wyborców , które rozumują podobnie jak on.

 • hobog

  Oceniono 415 razy 293

  Kaczyński zostanie kiedyś świętym i będzie nakaz, żeby przed jego ogromnym pomnikiem czołgać się na kolanach przez Krak. Przedm. A jak nie to do obozu!

 • bogda35

  Oceniono 302 razy 242

  Polacy to specyficzny naród. Niezdolny do logicznego myslenia,kierujący sie absurdem Kaczyński twierdzi ze jestesmy "kondominium" - ilu Polaków rozumie to słowo ? Ilu Polaków rozumie że powo lanie "zagranicznej" komisji - to własnie ogłoszenie ze Polacy sa niezdolni do samodzielności ? .Chyba miała racje caryca Katarzyna - twierdząc że sa niezdolni do posiadania własnego panstwa.Chyba przestane wierzyc w czuwanie Opatrzności nad naszym wybranym Narodem - skoro dopuszcza działanie takiego szkodnika jak Kaczyński ,czy ślepote ludzi na działanie ruskiego agenta - Rydzyka. Bo w czyim interesie jest nieodwracalne skłócenie Narodu w momencie uzyskania najwiekszych mozliwości rozwoju jakie nie istniały od stuleci ? Kto nadaje z ruskich nadajników ? skąd biorą sie pieniadze na "dzieła" Rydzyka ? na setki autokarów, transparentów, gadzetów w słynnych ":marszach ' ?

 • senior2244

  Oceniono 266 razy 212

  Nie dziwię się że po katastrofie Jarosław stracił rozum ale dziwi mnie jak nienormalny człowiek może mieć taki wpływ na swoich wyznawców.Przecież brednie które opowiadają Maciorewicz,Hofman,Płaszczak i wielu z PiSuarów nie mieszczą się w zdrowych rozumach. Nie rozumię również dlaczego prokuratura nie reaguje na próby wysadzenia naszego kraju w powietrze.Pan Seremet wogóle nie panuje nad sytuacją i już dawno powinien być odwołany ze stanowiska które go przerosło.

 • bioder65

  Oceniono 228 razy 170

  czy nie można go zwyczajnie aresztować za próbę przewrotu w państwie.W USA potraktowaliby go jako terrorystę.

 • gold_berg

  Oceniono 76 razy 66

  On…
  * wskazywał narodowi winnych ich niedoli - to m.in. komuniści, socjaldemokraci i liberałowie
  * prowokował, aby potem deklarować, że wprowadzi odpowiedni porządek
  * uprawiał populistyczną propagandę i agresywną politykę zagraniczną
  * jego wyznawcy organizowali nocne marsze z pochodniami
  * miał kompleks Edypa – uwielbiał matkę i potępiał ojca
  * otaczał się bezrefleksyjnymi wykonawcami rozkazów
  * miał kompleks Mesjasza – chciał zbawić swój naród
  * był zakompleksionym kawalerem z manią wielkości
  * miał paranoiczne i narcystyczne usposobienie
  * wdał się w awanturę ze wszystkimi sąsiadami
  * naród ponad wszystko i „Bóg jest z nami”
  * dla zdobycia władzy podpalił swój kraj
  * mamił naród swoimi wizjami
  * jątrzył, skłócał i dzielił
  * (…)
  .
  .
  .
  .
  Adolf Hitler wygrał w demokratycznych wyborach.
  Wojny wybuchają najpierw w ludzkich sercach.

  P.S. Jego nadwornym fotografem był niejaki Hoffmann…
  pl.wikipedia.org/wiki/Archiwum_Fotograficzne_Hoffmanna
  ein Sekte-Volk, ein PIS-Reich, ein Idiot-Führer
  Paranoja nie boli, ale ośmiesza i drogo naród kosztuje.
  Historia lubi się powtarzać.

 • nacoto

  Oceniono 70 razy 60

  Oszuści z pis będą jątrzyć bo dzięki temu będą utrzymywać stołki .Bo bycie tak dużą opozycją i żadnej odpowiedzialność za państwo bardzo im odpowiada.
  Stała kasa gwarantowana przywileje i jak widać nietykalność ,więc żyć nie umierać .
  Tak naprawdę to oni się śmieją ze swojego elektoratu który daje się tak manewrować kłamstwem.

 • kiks11

  Oceniono 66 razy 58

  Jaka komisja? Przez kogo powołana? Odpowiedź udzielił już Romney co sadzi o tej sprawie.
  "Katastrofa smoleńska była straszną tragedią dla Polski. Wszyscy opłakiwaliśmy stratę poniesioną przez Polskę i byliśmy pod wrażeniem polskiej zdolności do poradzenia sobie z kryzysem i zapewnienia kontynuacji władzy uznanej jako demokratyczna".
  I dodał: "Polski rząd przeprowadził dochodzenie w sprawie katastrofy i czuję, że nie byłoby odpowiednie, abym komentował śledztwo prowadzone przez długoletniego sojusznika Stanów Zjednoczonych, jednego z najlepiej na świecie zachowujących zasady demokratyczne i konstytucyjne".

  Odpowiedź dyplomatyczna, ale w tłumaczniu z dyplomatycznego na polski brzmi to mniej więcej tak: a pieprzcie się debile razem z waszym nienormalnym Kaczyńskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje