KGP: Prawie 300 wypadków, 25 ofiar, tysiąc pijanych kierowców

03.11.2012 09:12
Drogówka

Drogówka (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

25 ofiar śmiertelnych, 386 rannych i 299 wypadków - to bilans pierwszych trzech dni wydłużonego weekendu świątecznego na polskich drogach. Zatrzymano też 948 nietrzeźwych kierowców.
Od środy trwa policyjna akcja "Znicz 2012". Więcej funkcjonariuszy jest m.in. na drogach krajowych, wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy. Kontrolowane są: prędkość, trzeźwość kierowców i stan techniczny aut. Policjanci szczególną uwagę zwracają na to, czy dzieci są przewożone w fotelikach, a wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy pojazdy nie są przeładowane.

Jak poinformował nadkom. Robert Horosz z Komendy Głównej Policji, od środy do piątku na polskich drogach doszło do 299 wypadków. Zginęło w nich 25 osób, a 386 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również 948 nietrzeźwych kierowców.

Policjanci zwracają się do kierowców o zachowanie rozsądku na drodze, jazdę zgodnie z przepisami i zachowanie trzeźwości. "Apelujemy, żeby nie odkładać decyzji o powrocie do niedzieli do wieczora" - podkreślił Horosz. Przypomniał, że przed wyruszeniem w dłuższą trasę najlepiej wypocząć i sprawdzić stan techniczny auta, a w trakcie jazdy robić sobie przerwy.

"Prosimy pieszych, by w miarę możliwości nie poruszali się środkiem jezdni, nosili natomiast jakieś jasne elementy, najlepiej odblaskowe. To wszystko wpływa na ich bezpieczeństwo, bo w ciemnościach, które szybko zapadają, piesi są bardzo słabo widoczni" - powiedział Horosz.

Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. Często pieszym wydaje się, że skoro oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, to kierowca widzi ich - niejednokrotnie jest to jednak nieprawda.

Już wcześniej policjanci zwracali też uwagę, że mimo słonecznej aury jezdnie mogą być śliskie, szczególnie nad ranem, w nocy, w pobliżu obszarów zalesionych, zbiorników wodnych, na przejściach dla pieszych i na wzniesieniach.

Tegoroczna akcja "Znicz" rozpoczęła się w środę i potrwa do niedzieli. Bierze w niej udział ok. 10 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez 700 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Komentarze (34)
KGP: Prawie 300 wypadków, 25 ofiar, tysiąc pijanych kierowców
Zaloguj się
 • basiacan

  Oceniono 31 razy 23

  A czy wszyscy zatrzymani nietrzezwi kierowcy dostana taka sama kare jak Biskup Jarecki?

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 21 razy 17

  Średnio w Polsce ginie na drogach 15 osób dziennie. 25 osób w TRZY dni oznacza, że były to dni znacznie bezpieczniejsze niż inne.

  Ale oczywiście temat na panikę moralną jest.

 • vingaer

  Oceniono 16 razy 12

  trzeba nie mieć wyobraźni i krztyny odpowiedzialności, żeby wsiadać do samochodu po kieliszku. tym bardziej w dni szczególnie wzmożonego ruchu i w czasie corocznych wielkich akcji policyjnych.

 • no4nwo

  Oceniono 9 razy 9

  Ta cała akcja to pic na wodę, medialna mistyfikacja i manipulanctwo policji, żeby ludzie myśleli, że policjanty masowo wyjechały w teren pilnować bezpieczeństwa. Od kilkunastu lat na 1.XI. pokonuję trasę po 180 km w każdą stronę, drogą krajową. Za każdym razem wypatruję przejawów akcji "Znicz". I za każdym razem napotykam po drodze średnio 2-3 radiowozy - przy cmentarzach, które mijam po drodze. Tak samo jest ze wszystkimi innymi okolicznościowymi akcjami przy okazji świąt i długich weekendów, kiedy to policja drogowa za pomocą mediów ogłasza światu, że ma zamiar przez kilka dni popracować. Nie wiem, gdzie oni są, bo na drogach ich nie ma. Tzn. nie ma ich więcej, niż zazwyczaj, a zazwyczaj nie ma ich w ogóle. Policja ciśnie kit, że pracuje i pilnuje, a statystyki i tak swoje pokażą. Obrzydliwa ściema.

 • rawahecht

  Oceniono 7 razy 7

  "Znicz ściele się gęsto"

 • bilderberg500

  Oceniono 9 razy 5

  gdyby były normy zachodnioeuropejskie to byłoby 120 na lekkim rauszu i 22 pijanych. wprowadzając normy
  brytyjskie i irlandzkie byłoby 42 na lekkim rauszu i 8-miu pijanych.
  ale głupia Polska ma we WSZYSTKIM najlepsze ustawy i wielkie gie z tego wynika.

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 15 razy 5

  Jeśli wziąć pod uwagę różnice w ludności to kierowcy mordercy zabili procentowo więcej Polaków niż Sandy Amerykanów

 • barosob

  Oceniono 14 razy 4

  Wyniki dorocznego konkursu "Pijcie i jedźcie" rozstrzygnięte. Po szaleńczym pościgu, w pijanym widzie, Polacy dotarli wreszcie na groby swoich bliskich. Kilkunastu dotarło na swoje własne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje