Wróciliby z emigracji za 2798 zł miesięcznie na rękę

03.11.2012 07:00
Urząd pracy we Wrocławiu

Urząd pracy we Wrocławiu (Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta)

Aż 73 proc. opolan, którzy wyjechali do pracy za granicę, jako główny powód podało niesatysfakcjonującą finansowo pracę lub jej brak. Większość byłaby skłonna wrócić do ojczyzny, jeśli byłaby tu praca za wcale nie tak wielkie pieniądze - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Z danych spisu powszechnego z 2011 roku wynika, że znalezienie lepszej pracy było zdecydowanie najczęstszym powodem wyjazdu opolan za granicę. 35,2 proc. wskazało na wyższe zarobki za granicą, a 30,6 proc. na trudności w znalezieniu pracy w kraju.

Co zrobić, by emigrantów ściągnąć z powrotem do kraju i powstrzymać wyjazdy z regionu młodych ludzi? Zastanawia się nad tym w swych badaniach prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Politechniki Opolskiej.

Z badań prof. Jończego wynika, że średnia minimalna płaca, która skłoniłaby naszych emigrantów do powrotów, to 2798 zł na rękę. Mniej więcej jedna trzecia badanych byłaby skłonna podjąć pracę w Polsce za wynagrodzenie netto nieprzekraczające 2000 zł.

Cały tekst w internetowym wydaniu ''Gazety Wyborczej''.

Komentarze (285)
Wróciliby z emigracji za 2798 zł miesięcznie na rękę
Zaloguj się
 • mariaelenita

  Oceniono 207 razy 151

  Ja przeniesłam się do Hiszpanii by uczyć tu angielskiego. Mimo wspaniałego słońca, jedzenia i kultury chciałabym wrócić do Polski...tęsknię za rodziną, rodakami i polską codziennością. Ale wrócić nie mogę...nie chodzi pieniądze, chodź rzeczywiście pensja, którą dostaję za 25h godzin (sic!) pracy tygodniowo są dużo lepsza niż w Polsce. Nie mogę wrócić ponieważ w Polsce nie dostanę pakietu socjalnego! Nie dostanę ubezpieczenia! Nie będę mogła iść do lekarza! Pracodawca nie opłaci mi emerytury!! Nie mogę wrócić bo nie zaakceptuję Umowy o dzieło w szkole językowej ni 1200zł jako nauczycielka w szkole publicznej. Kocham Polskę ale jak w niej żyć??

 • griswold79

  Oceniono 129 razy 103

  Dlaczego w artykułach ciągle się pisze o zarobkach. Pewnego poziomu i stylu życia w Polsce nigdy się nie osiągnie. Problemem są jeszcze ceny o wiele wyższe niż w Wielkiej Brytanii. Przykładowo: ciuchy, auta, płyty blu-ray, kosmetyki i wiele innych są o wiele tansze.
  Ps. Są w Polsce siłownie kosztujące (przeliczając) 75zł z dostępem 24/h i wieloma bezplatnymi zajeciami? Takich przykładów mogę podać więcej z autostradami na czele.

 • popiel20

  Oceniono 455 razy 359

  Przykro mi powiedziec,ale zadne pieniadze nie zmusza mnie do powrotu. Tu juz nie chodzi o kase,ale o styl zycia i spokoj.

 • nieztegopodworka

  Oceniono 302 razy 238

  Ludzcie sie dalej ze Ci ludzie tylko dla pieniedzy wyjechali i z powodu pieniedzy wroca. Do zycia trzeba troche wiecej.

 • 2zetor

  Oceniono 248 razy 220

  Emigracja to mocna gałąź Polskiej gospodarki nie wracajcie lepiej bo padniemy jak w Grecji

 • westlondon

  Oceniono 247 razy 199

  Gdyby nie emigranci, to polska "zielona wyspa" zatonelaby jakies trzy lata temu. A tak to tylko przedluzona agonia.

 • mjr.fisher

  Oceniono 164 razy 112

  Proponują mi 2797 zł ... więc nie wracam!!!

 • wierny_esbek

  Oceniono 197 razy 89

  Chyba umre ze smiechu. Zarabiam ponad $5000/m na reke co bez zadnego chwalenia sie jest srednim zarobkiem inzyniera z 8 letnim doswiadczeniem w USA i nie wrocilbym nawet gdyby dawali mi tyle samo w Polsce.

 • pytaniepomocnicze

  Oceniono 129 razy 83

  lepiej przeczytać cały artykuł niż ten skrót, i lepiej przeczytać pracę Jończyka niż artykuł... Redaktorom umykają istotne różnice dotyczące wyjazdu do pracy na terenie Niemiec i emigracji rodzin do Anglii, taki analfabetyzm funkcjonalny, decydujący o przyjęciu u Michnika...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje